poster

Devět kruhů pekla

 • Norouk Pramboun Chaon

Drama / Romantický / Válečný

Kambodža / Československo, 1987, 99 min

Režie:

Milan Muchna

Scénář:

Milan Muchna

Kamera:

Petr Hojda

Střih:

Dalibor Lipský

Zvuk:

Adolf Böhm

Scénografie:

Miloš Červinka

Kostýmy:

Jan Kropáček
(další profese)
 • helianto
  ****

  „Peklo je prázdné, ďáblové jsou mezi námi.“ Tato slova jednoho z největších klasiků, Williama Shakespeara, se mi zdají k filmu Devět kruhů pekla víc než přiléhavými. Nač člověk potřebuje peklo, když si jej dokáže zařídit sám zcela bez pomoci jakékoliv nadpřirozené síly …? Těžko k tomuto filmu cokoliv dodat, zvlášť když si člověk uvědomí skutečný dosah hrůz, které nám tu byly předloženy a mnohdy jen naznačeny. Snad jen – díky, díky Bohu za to, že jsme se nenarodili o 14,000 kilometrů více na jihovýchod ...(23.11.2014)

 • mr.filo
  ***

  Kambodžanky prozpěvující slovenské lidové ukolébavky, k nezaplacení. Kňažko tančící orientální tance a la Zubejda, k nezaplacení. Vidět hrůzy z třetiny vyvražděného národa, k neuvěření. (Název Devět kruhů pekla se vztahuje k dílu Božská komedie od Danta Alighieriho. Dílo má tři základní části - Peklo, Očistec, Ráj. Právě děj Pekla je rozdělen na devět kruhů utrpení a Alighieri jej umístil na Zemi.)// Komentář k verzi 100 minut. Na původní verzi se také rád podívám, tedy až nebudu třeba v Kambodži.(16.11.2012)

 • zette
  ****

  Je temer vice nez jiste, ze takovy film se u nas uz nikdy nepodari natocit. Velmi dobre natoceny po technicke strance. Zajimavy je i scenar, protoze o radeni Rudych Khmeru v Kambodzi toho zase tolik natoceno nebylo. Myslim, ze je skoda, ze tento film nedostal vetsi prostor u verejnosti. Prekvapenim jsou pro me herecke vykony kambodzanu a zvlast ocenuji i autenticke prostory k nataceni.(8.8.2011)

 • noriaki
  ***

  Síla dějinných událostí je sice až hypnotická, ale sama o sobě ke skvělému filmu nestačí. Devět kruhů pekla doplácí na zprzněný dabing a někdy až křečovitou snahu po realističnosti, díky které působí staticky a odtažitě. Snímku jednoznačně chybí emoce. Jako lidský příběh selhává a funguje z něj jen ona dokumentární složka. Reakce Tomáše na osud Khemy ostatně mluví sama za sebe. Muchna to s těmi dlouhými záběry přehání a místo toho aby nechal vyprávět postavy, tak se snaží vést děj scenériemi, což mu ne vždy vychází. Atraktivita tématu zachránila co se dalo, atmosféru táhne především otřesenost z brutality režimu Rudých Khmérů, byť i ona je jen naznačená. Chápu, že v osmdesátých letech nešlo jít až na dřeň, ale trochu více přitlačit na pilu by jenom prospělo. Škoda, kdyby tenhle film vznikl o pár let později, tak mohl vypadat úplně jinak, a o dost lépe.(9.12.2012)

 • Anderton
  ***

  Tri hviezdy tu dáva málokto, tak sa k nim prikloním. Za prvé treba spomenúť, že sa jedná o výnimočný projekt. Sledujeme skutočný veľkofilm, kde snáď neostali peniaze iba na to americké bombardovanie. Problém však vidím v dramaturgii. V strednej časti totiž sledujeme dokolečka stále to isté. Schovávajúci sa Kňažko snáď 10x sleduje vraždenie civilistov. Tí padajú tak neprirodzene k zemi, až priznávajú svoj nediegetický pôvod hercov/komparzistov. To je potom ťažšie vzbudiť v divákovi emócie. Záverečná pasáž je emocionálne silná vďaka na začiatku dobre vybudovanému vzťahu lekára a domorodkyne, úplný koniec môže viaceré diváčky rozplakať. Chlapi budú uznanlivo pritakávať vďaka castingu, Oum Sovanny je nádherná žena. 70%.(27.11.2014)

 • - Film vznikl na základě kulturní dohody mezi Kambodžou a Československem z listopadu 1980 o kulturní spolupráci zemí a byl nejdražším společným počinem v rámci této dohody. Slavnostní premiéra se konala v dubnu 1988 v Praze a v květnu téhož roku v Phnom Penhu. (BoredSeal)

 • - Film existuje ve dvou verzích: Původní sestřih (127 minut), který obsahuje např. rozšířený příběh hlavního hrdiny a jeho příjezd do Kambodžy (postavy na Kňažkově svatbě ztvárněné českými herci v něm mají větší prostor) a sestřih pro mezinárodní trh (100 minut), který se promítal v roce 1989 na festivalu v Cannes. (BoredSeal)

 • - Film bol natáčaný v meste Bin Hongphat v Kambodži. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace