Devět kruhů pekla

Scénografie:

Miloš Červinka

Kostýmy:

Jan Kropáček

Pro mě osobně velmi nevšední úkaz na poli československé kinematografie. Snímek, který ukazuje řádění Rudých Khmerů v Kambodži, se navíc nebojí jisté dávky kritiky komunismu (s tím ukazováním podobně ideově zaměřených Vietnamců v dobrém světle se to rozhodně nijak nepřehání). Trošku zvláštně (až skoro komicky) působí jazyková stránka, kdy sice Kambodžané mluví svojí mateřštinou, ale ve styku s Čechy téměř výhradně plynulou češtinou (samozřejmě hlasy Čechů; jen se mi moc nelíbilo předabování Kňažka Čepkem, neseděl k němu). Celkově slabší 4*, určitě tuhle raritu doporučuju.(2.12.2012)

Holiday in Cambodia made in ČSSR. Znie to bizarne? Je to bizarné! Kňažko ako český lekár zamilovaný do Kambodžanky. Prehováraný hlasom Petra Čepka. A kruté masakrovanie a teror červených brigád. Ponuré tóny sprievodnej hudby od skladateľského dua Michael Kocáb - Michal Pavlíček túto brigádnicku bizarériu dotvárajú. Deväť kruhov? Ako sa volali? Ako sa tie Dantem Alighierim vytvorené kolesá svojho času pomenúvali? No jednoducho: Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot! Pol-Pot!(25.11.2014)

Neuvěřitelné! Nebýt hudby dua Kocáb-Pavlíček a několika československých herců dal bych ruku do ohně za to, že jde o americký film... Skvěle navozená atmosféra šedesátých a sedmdesátých let a téměř dokumentárně zpracované záběry z ulic, vězení, polí... Dějová linie je zajímavě členěná a až na pár hluchých míst a místy kostrbaté herectví Milana Kňažka jsem byl spokojený. K textu distributora bych doplnil, že všichni Kambodžané česky nemluví (a mezi sebou už vůbec ne) a ještě bych se trochu pozastavil nad tím, že v titulcích je rok vzniku 1987, do kin přišel v roce 1988, tak nevím, proč je zde uvedeno 1989?(25.5.2006)

Rozporuplný film. Je znát, že vznikl v době, kdy se dá mluvit o československém filmovém průmyslu, pracoval na něm profesionální filmový štáb a měl slušný rozpočet a navíc i podporu místních úřadů. Přiznejme si, že v polistopadové době by podobný snímek neměl šanci vzniknout nebo by přinejmenším takhle výpravně nevypadal. Svou roli hraje i exotičnost prostředí, dá se říct, že i na svou dobu to byl v rámci barrandovské produkce výjimečný koprodukční projekt. A do třetice, svou roli hrají i výjimečné politické události, které Devět kruhů pekla zobrazuje. Čtyřletá vláda Polpotovců se do světových dějin zapsala opravdu šokujícím způsobem jako patrně nejgenocidnější režim moderní historie. Na druhou stranu Muchna je jen velmi průměrný filmař a ani o jeho scénáři se nedá říct, že by jakýmkoli způsobem vynikal. Výsledkem je filmová ilustrace podpořená účastí několika kvalitních českých herců. Celkový dojem: 55 %.(7.1.2015)

• slunicko2

Chvílemi zajímavá unylost. 1) Producenti nešetřili na komparsu, ani na autentickém prostředí, ale z nějakého nepochopitelného důvodu se rozhodli ušetřit na kvalitním scénáristovi a režisérovi a najali 47letého Milana Muchnu. 2) Český dabing Milana Kňažka by byl hloupý i dnes. 3) Výstižný komentář: noriaki. 4) Viděna krátká verze v televizi.(19.3.2014)

• - Film bol natáčaný v meste Bin Hongphat v Kambodži. (dyfur)

• - Název Devět kruhů pekla se vztahuje k dílu „Božská komedie“ od Danta Alighieriho. Dílo má tři základní části – „Peklo“, „Očistec“ a „Ráj“. Právě děj „Pekla“ je rozdělen na devět kruhů utrpení a Alighieri jej umístil na Zemi. (mr.filo)

• - Film vznikl na základě kulturní dohody mezi Kambodžou a Československem z listopadu 1980 o kulturní spolupráci zemí a byl nejdražším společným počinem v rámci této dohody. Slavnostní premiéra se konala v dubnu 1988 v Praze a v květnu téhož roku v Phnom Penhu. (BoredSeal)