Hop - a je tu lidoop

Komedie / Fantasy

Československo, 1977, 87 min

Milan Muchna

Emil Sirotek

Josef Kemr, Josef Vinklář, Josef Somr, Vladimír Dlouhý, Monika Hálová, Otakar Brousek ml., Josef Větrovec, Karolina Slunéčková, Světla Amortová, Zdena Hadrbolcová, Gabriela Vránová, Marie Rosůlková, Karel Vochoč, František Blahoňovský, Josef Dvořák, Václav Lohniský, Ivan Vyskočil, Jiří Lábus, Jan Teplý st., Miloslav Šimek, Jaroslava Tichá, Miriam Hynková, Jiří Hálek, Ferdinand Krůta, Karel Augusta, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Roubíková, Jiří Růžička ml., František Ringo Čech, Mnislav Hofmann, David Schneider, Tereza Pokorná-Herzová, Jitka Asterová, Patricie Limberská, Libor Loder, Roman Hájek, Ljuba Krbová, Michal Pešek, Mirko Musil, Jiří Cerha, Roman Hemala, Vladimír Pospíšil, Zuzana Schulzová, Zuzana Skalická, Jiřina Zemanová, Zuzana Brichová, Petra Skálová, Magdalena Suchá, Waldemar Linder, Ludvík Wolf, Miroslav Vydlák, Karel Bodnár, Josef Braun, Miluše Hošková, Marie Hrdličková, Vladimír Hrabánek, Gabriela Najmanová, Naďa Očenášková, Vít Pešina, Angelo Michajlov, Zdeněk Skalický, Karel Smrž, Josef Střecha, Zdeněk Srstka, Jaroslav Vlk, Libuše Kosová, Alois Kříž, Gustav Svoboda, Jiří Císler

Miroslav Hájek

Scénografie:

Zbyněk Hloch
  • gudaulin

Hodně nepovedený pokus o satirickou komedii s pohádkovým motivem, kterýztroskotal na mizerném scénáři. Může se pochlubit snad jedině zajímavým hereckým obsazením. Režie je nanicovatá a humoru jako šafránu. Celkový dojem 20 %. Ten film je ze všeho nejvíc hloupoučký. Už ten základní prvek - majitele kouzelného džina nenapadne využít jeho schopností k ničemu jinému, než proměnám nepohodlných lidí v opice...(16.6.2006)

• Radek99

Na tomhle filmu je nejlepší ten název: Hop - a je tu lidoop. Ve filmu samém poetiky a kreativity valem ubývá...ač je jedním z jeho duchovních otců sám král české veseloherní kreativity Miloš Macourek. Přesto je to ve výsledku taková ta typická normalizační nicnekritizující vyšumělá satira...smutné dědictví československého normalizovaného filmu. Zajímavý je tenhle dětský film snad jen z ryze subjektivního pohledu, neboť se celý točil v Českém Krumlově a blízkém okolí (Dívčí Kámen kupříkladu) a třeba do školy se tu chodí do budovy, kde je škola skutečně dodnes a ve které jsem dokonce sám i učil. :-)(22.6.2007)

• Karlos80

Pepíček Kemrů jako džin z láhve, který musel plnit rozmary náhle zbohatšivších, tak trochu vždy v projevu a s otráveným výrazem na rtech, se mi z tohoto filmu jevil jako nejlepší. A ta jedna hvězda patří tedy po právu jemu. Jinak je to po všech stránkách vyloženě slabý film, navíc od skoro neznámého režiséra, jehož jediným úspěchem byl snad film Matěji proč tě holky nechtějí...Ani jako dítě jsem tomu nikdy nemohl přijít na chuť. Filmový tvůrci v druhé polovině sedmdesátých let tedy v době normalizace, ne že by byli vyloženě špatní ale, jako by už vyčerpali všechny ty skvělé tvůrčí nápady v podobě zdařilých i nových scénářů, zejména ze šedesátých let tedy v době tvůrčího a uměleckého vrcholu...A poté-názorný příklad jakoby se točili tyto, a nebo podobné slátaniny které nic nikomu nepřinesli..Tehdy možná něco nového ale dnes na...a jen s lakonickým úsměvem na rtech.(10.2.2007)

Až takový odpad tato socialistická satira není. Je pravda, že vichcané svině u nás byli vždy. Jak za Masaryka, tak za komárů, tak dneska!! Na scénáři se myslím podílel i Macourek a je to na něm znát. Má opravdu pár podařených scének i vtipů-hlavně to proměňování nepohodlných lidiček na opice. Celkově se na tuto komedii dá podívat i dnes-byť je silně černobílá se silným nádechem rudé. Ale trio Kemr-Somr-Vinklář jsou skvělí.(3.4.2009)

• waxtrax

Pokud byste si odmysleli, že je tento film barevný a reálie sedumdesátých let, tak vám vyvstane čirá komunistická agitka z padesátých let. Režisér a scénárista v jedné osobě jaksi zamrzl v době budovatelských černobílých propagačních hnusů. Pár jasně definovaných zlořádů toužících po penězích a zboží ze západu proti chudákovi poctivém chlapci který touží po pravdě poctivosti a lásce. Západní luxusní zboží je zobrazeno jako zdroj zla. Krásnou ukázkou výchovnosti filmu je udavačská scéna, kdy zlý Vinklář ve sklepě vlastního domu mluví na prázdné láhve v regálu, sklepním oknem z ulice jej sledují uvědomělí hodní Lohinský s Lábusem, jeden se zeptá druhého "neměli bysme to hlásit" a za chvíli už k domu přijíždí policie (VB). Nebýt herecké elity, která tomu dává hereckou úroveň , by tohle zasloužilo odpad.(12.3.2017)