Čapek a pátečníci

(pořad)
všechny plakáty

80. výročí úmrtí Karla Čapka (25. prosince 1938) připomene dvoudílný publicisticko-dokumentární pořad Čapek a pátečníci. Zmapuje postupné setkávání až šesti desítek významných umělců, novinářů a ekonomů u jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů. Připomeneme i návštěvu prezidenta T. G. Masaryka mezi pátečníky v Čapkově vinohradské vile a výlet pátečníků za prezidentem na zámek v Lánech. Podaří se zrekonstruovat, kde přesně se v lánském parku pátečníci s prezidentem setkali, kdo se setkání účastnil a o jakých tématech se diskutovalo. Pořad na pozadí Čapkova života objasňuje, jaký smysl měla setkání pátečníků, co se na nich probíralo a zda se dařilo závěry, ke kterým pátečníci došli, také využívat i mimo jejich okruh. Dozvíme se, co byla „silvestrovská aféra“ a doprovodíme Karla Čapka i na jeho poslední cestě. (Česká televize)

sportovec

Skutečnost, že k pořadu-dokumentu tak podnětnému není ani 4 roky po jeho prvním uvedení jediná písemná reakce, je burcující. Karel Čapek   jednou z velkých legitimací naší demokracie a současně jedním z mála světově proslulých  nadčasových Čechů. Mistr češtiny, muž mnoha profesí (novinář, spisovatel, dramatik, básník, překladatel, významný veřejný činitel, výtvarník, dramaturg). Jeho boj proti mnichovskému diktátu, jeho preaekologický nerv, významný vklad do české sci-fi, to všechno včetně kinematografie budí úctu i více než 100 let po jeho narození. A to zřejmě množství jeho dalších talentů se nemohlo rozvinout proto, že v jeho krátkém životě na to prostě nezbýval čas. Čas v životě jednoho z nejčešštějších umělců a intelektuálů v naší historii. ()