Apokalypsa: Nikdy nekončící válka 1918-1926

Návrat do pekla (E02)

(epizoda)
  • Francie Retour vers l'Enfer (více)
Francie / Kanada, 2018, 45 min

Hospodářská krize oslabila demokratické státy, a svět se pomalu řítil do další, ještě nedávno sotva myslitelné katastrofy. Lidé po celé Zemi se přitom snažili po 11. listopadu 1918 zapomenout a začít opět žít. Najdou v sobě síly k dalšímu boji, aby příští světová válka byla skutečně tou poslední? A budou pak schopni udržet mír? Benito Mussolini, Francisco Franco a Adolf Hitler usilují o moc, podíváme se i do Spojených států amerických a do Ruska, kde vznikají gulagy. Meziválečné dění viděné očima politických osobností, spisovatelů i běžných lidí s pozadím unikátních archívních záběrů. (Česká televize)

Marze

Barvitý popis tehdejší doby. To jsem nevěděl že poválečné osiřelé děti byly z Británie poslány jako levná pracovní síla na farmy západní Kanady a každý desátý Kanaďan má tyto předky. Ani že posílali přes oceán mladé ženy, které si po válce nemohli najít manžela do Austrálie. Vykopávání statisíců padlých ze země a převážení na vojenské hřbitovy to už je tragikomedie této bizarní kruté generace.. Dosti šíleně působí " ruští obyvatelé přežívali na stravě tvořené plevelem smíchaným s rozemletými kostmi, kůrou stromů a jílem" To vypadá jako recept nějaké Michelinské restaurace za čtyři stovky talířek. Paříž opravdu i dnes dovede veselím rozehnat cizincovi chmurné myšlenky. Pěkně je popsána atmosféra v poválečném Německu - směs neklidu a fanatismu. Podle Zweiga s klesající hodnotou peněz se začaly rozpadat i další hodnoty a byla to doba velké rozkoše. ()