Skvrna (festivalový název)

• Indie

• Nový Zéland

Drama / Historický / Romantický

Indie, 2019, 166 min

Veľmi pekný film, príbeh štyroch ľudí odohrávajúci sa v Lahore v období rozdelenia Indie. Príbeh nedobrovoľného manželstva a zakázanej (poškvrnenej) lásky. Vizuálne mi tento film veľmi sadol, má zvláštnu atmosféru, farbu a krásnu hudbu. Príbeh je smutný, ale pekný.(13.7.2019)

Pekné, pekné! Spočiatku som mal síce obrovský problém sa vôbec zorientovať vo vzájomných vzťahoch a konkrétnej roli v príbehu, ktoré zastávali hlavné postavy. Ale keď už som si to konečne dal všetko dokopy a dostal som sa aj do deju (a že to trvalo hodnú chvíľu), tak už som si mohol film skutočne patrične užiť. Zápletka na podklade historických udalosti rozdelenia Indie priniesla svoje ovocie, ktoré bolo citeľné najmä v napätej atmosfére medzi moslimskými a hinduistickými postavami. Most medzi obomi skupinami tvorila práve ústredná dvojica Roop & Zafar. Ale ani tam to nebola až taká idylka ako by sa mohlo spočiatku zdať... Inak, postava Zafara mi prišla absolútne nesympatická, presne takýchto ľudí čo si o sebe príliš veľa myslia fakt nemusím. Nechápem, čo na ňom taká cnostná žena ako Roop mohla vidieť (ale to nechápem ani v reálnom svete). Zápletka bola kvalitná, hoci miestami zbytočne naťahovaná a jedna scéna (áno, tá kde Zafar krotil býka) tu bola obzvlášť prebytočná (niečo tak trápne teatrálne som už dlho nevidel). Avšak to najkrajšie a najúžasnejšie z celého filmu boli nádherné lahorské kulisy, kostýmy a tanečné scény (najmä tie odhorávajúce sa v nevestinci). Konečné hodnotenie = 4* (najmä kvôli spomínaným výhradám).(17.7.2019)