Miss Hanoi

Krimi / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 90 min

Stoprocentně minimálně zaznamenáníhodný film, i když na Viktorův předchozí film Raluca to v mých očích nemá. I tak mne ale Miss Hanoi dokázala zaujmout jako v poslední době (rozuměj zhruba rok) málokterý český nebo slovenský film. Už jen neokoukaným prostředím vietnamské komunity, která má jiná pravidla než si Čech dokáže představit. Bavila i postava kapitána Kříže, která je tak nějak normálně jízlivě rasistická, ale jen do chvíle, než by to bývalo bylo trapné. Problém filmu je, že jeho jakási středová část je strašně utahaná a pomalá a po úvodu, kde se pořád něco děje (líbila se mi třeba scéna "putování" Sapou), jsem si nejednou říkal, že je ta nebo ta scéna zbytečně dlouhá a možná i celkově zbytečná. Za následek to má to, že vyvrcholení přijde najednou bez nějakého předchozího gradování ve chvíli, kdy si říkáte, že ta scéna, co mu předchází, je vlastně jen další zbytečně natahovanou sekvencí. Stejně jako u snímku Raluca však dokáže překvapit konec, s nímž bude v průběhu promítání operovat asi málokdo. Ha Thanh Špetlíková v mých očích podává zajímavý výkon, možná až se trochu "vyhraje" půjde její hraní trochu víc nahoru. Mrzelo mne, že hlavní vietnamské mužské roli bylo při mluvení češtinou místy velmi špatně rozumět a část dialogů se tak alespoň pro mne ztratila v překladu. Celkově na 3,5*, tentokrát ale zaokrouhluju níž, i když nevylučuju, že po nějakém budoucím opětovném sledování zaokrouhlím nahoru.(10.8.2018)

Solidní kriminálkový crossover, který přišel na to, že není vůbec špatný nápad zakombinovat českou kulturu s tou vietnamskou. Sice by se pár momentů dalo udělat jinak, ale celkově vzato jsem si filmově opravdu pochutnal. Výborné jsou například scény ze Sapy. Škoda ale, že David Novotnej tu hrál hroznýho krypla. Skoro se nechce věřit, že by se na policii taková neortodoxní a rádoby spravedlivá svině, našla. Ten rasistickej podtext mi moc neštymoval. Dokážu si to představit u jiné menšiny, ale u Vietnamců zrovna ani ne. I když, chápu, že Sapa je přeci jen trošku jinej svět, než Vietnamci žijící v našem městě.(17.12.2018)

Obrovská škoda promarněného potenciálu, už samotný nápad byl velmi slibný, lokalizovat vraždu do středu vietnamské komunity, kterážto je českými filmaři dosud zcela neobjevena, ovšem celý projekt sráží především ten fakt, že je to natočeno jak nějaká typizovaná novácká kriminálka...s televizním vizuálem i hudbou...Kriminálka Sapa...škoda...(14.12.2018)

„ABY NEBYLA OSTUDA…“ /// Parádní nápad zasadit krimi do vietnamskýho prostředí. (Zajímavý by bylo, zasadit to třeba někdy do cigá – sorry romskýho…) Bohužel celkovej výsledek je jak nějaká epizoda z krimi seroše na Nově. Divnej (a asi i hnusnej) policajt, sympatická Vietnamka, komunita, chránící si svoje soukromý – fajn. To ostatní je televizní a navíc mě (trochu) dostal ten dilematicky „spravedlivej“ konec… No nevím… za to vím, že když si soukromý hlídaj Pakistánci, je to jinačí kafe! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu si užít vietnamskej sex. 2.) Chystám se zprznit Vietnamku. 3.) Kvůli hezký Vietnamce bych i vraždil. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(19.12.2018)

Žánrovkám fandím, poctivým kriminálkám obzvlášť, ovšem tahle trpí stejně jako většina tuzemských pokusů jakousi nedotažeností. Začínající policistka Ha Thanh Špetlíková pomáhá coby překladatelka zatrpklému poldovi, který z rukávu sype sarkastické až rasistické komentáře. Vyšetřují spolu vraždu mladého sígra, který před lety spáchal něco úzce spojeného s vietnamskou komunitou. Že by se mu někdo mstil? A byla čtyři roky stará smrt čerstvé vítězky soutěže krásy řádně vyšetřená? Asi po pětadvaceti minutách jsem tušil, kdo je do okolností namočený. A to není dobře. Celkově je plytký scénář pasující spíš na televizní kriminálku jen ozvláštněný o do sedření pracující komunitu, dramaturg zřejmě chyběl a produkce se zrovna nevytáhla. Opakuji, že zatraktivnění o jinou kulturu je sice fajn, ale my už tak nějak víme, že česká hovádka Vietnamcům ráda tykají nebo jim komolí jména, a nic moc jiného nedostaneme. Škoda místy blbých dialogů, ještě blbějších situací, zplošťování charakterů i samoúčelné nahoty. A absence napětí. Každopádně výkon Davida Novotného výborný. Celkově úplně zklamaný nejsem.(16.12.2018)

Velmi příjemné české krimidrama po delší době, vyjma úspěšných seriálů HBO, které opanovala výborným přirozeným talentem paní Špetlíková.. Budu sledovat, vypadá to na neokoukanou talentovanou tvář českého herectví.!!(14.12.2018)

Rozhodně tři a půl. Velmi slušně zrežírované a do poslední chvíle vyvíjející se krimi drámo, které se sice od současných, podobně kvalitních seriálů moc neliší, což nijak nesnižuje jeho kvality, naopak, určitě můžeme mluvit o slušné filmařině, jež by se milovníkům krimi příběhů měla líbit. První zhlédnutí určitě skvělé, film je lehce stravitelný, svižný a nenucený, stejně tak prostředí vietnamské komunity není nijak vyumělkované či dokonce trapné, jak se někdy stává, naopak, vše je velmi přirozené a trochu i poučné. Když já ale na ty kriminálky moc nejsem, ono to stačí vidět jen jednou a víc v tom najít nelze, každopádně dobrá pozvánka na další režisérův počin.(10.8.2018)

"Ty holky žlutý to s náma těžký maj, zaklepala bačkorama krásná Batrflaj", praví píseň v jedné hezké české detektivce (kdo uhodne ve které, má u mne pivo :-) ) z 90. let, ve které se v pražských ulicích pátrá po vrahovi půvabné vietnamské dívky. Ona kniha má řadu předností, které "Miss Hanoi" bohužel postrádá: neotřelý děj, u nějž nehrozí pocit, že už to konzument někde četl-viděl, jiskrné dialogy, skvěle napsané postavy a především originální zápletku a překvapivý konec, který nelze tušit již od samého začátku. Ovšem ani snímek Zdeňka Viktory si určitě nezaslouží převážně negativní hodnocení. Rozhodně mu nechybí osobitá atmosféra ani slušná kamera, příběhu by sice slušelo nějaké to seriálové pokračování, ale obstojí i samostatně, najde se tu humor i napětí a oba představitelé ústřední dvojice dělají co mohou, aby se svých rolí zhostili se ctí (což se už pohříchu nedá říci o některých ostatních aktérech). Sečteno a podtrženo, "Miss Hanoi" za vidění každopádně stojí a u mne má 3 a půl solidní hvězdičky.(18.8.2018)

• malylada

Miss Hanoi je naprosto průměrnou detektivkou, která neoplývá žádným nápadem a spíše připomíná nedělní inscenaci na čt1. Opravdu to nechápu, ale dvouletá příprava filmu není v ničem poznat. Zbytečné přehrávání obou hlavních herců ubírá na uvěřitelnosti a někdy působí až amatérsky a znuděně. Televizní vizuál tomu nepomáhá a čekal jsem z prostředí Sapy temnější atmosféru ala Rudý kapitán. Protrpěl jsem to do konce když nad tím přemýšlím, nenašel jsem moc pozitivních momentů.......4/10(14.8.2018)

O trochu lépe rozvinutá kriminálka typu Anděl či Specialisté. K dokonalosti chybí filmu lepší atmosféra, která určitě chyběla na tržnici, ale i to ostatní bylo až moc syrové. Dobrý nápad, dobrý scénář, ale prostě tato "polévka" je hodně nedochucená.(20.8.2018)

Vietnamská komunita je na na domácí filmové scéně celkem opomíjená, což se Viktorovi povedlo alespoň částečně napravit. vedle solidně vystavené zápletky s pro mě překvapivým vyústěním, film dává nahlédnout do fungování relativně uzavřené společnosti a věnuje se i tlaku vietnamských rodičů na své potomky. Špetlíková tu pak solidním způsobem ztvárnila policistku, která se potácí mezi solidaritou ke komunitě a kriminalistickou prací. Jediný problém jsem měl s postavou Davida Novotného. Některé jeho hlášky byly trefné, ale spousta dalších rasistických žbleptů byla příliš nucená. Nicméně vůbec bych se nebránil tomu, kdyby si tahle dvojice střihla nějaké repete. 75%(16.12.2018)

Miss Hanoi určitě není špatné krimi. Měla rozhodně navíc. Takhle by jí více než plátno slušela domácí pohoda, nějaký podzimní večer a bylo by to fajn. :-) 6/10(11.9.2018)

• cezero

Podprůměrná česká kriminálka, která se drží standardu nováckých seriálů, z prostředí vietnamské tržnice SAPA se toho dalo vymáčknout rozhodně víc. Plusem jsou Novotného hlášky u kterých jsem se párkrát pousmál.(19.12.2018)

Ještě před rokem jsem se dušoval, že české filmy v kině jenom jednou za čas. Letos je tu už přitom čtvrtý a to mně za 2 týdny čeká Jan Palach. Nicméně musí se nechat, že jsem hodil bobek na všechny české komedie se známými jmény a rozhodl jsem se chodit pouze na ty české filmy které vypadají zajímavě/nemuseli by stát za hovno. Jedním z takových se z ukázek stala i Miss Hanoi. Jak je na tom ale Miss Hanoi ve výsledku? Režíruje Zdeněk Viktora jenž předtím natočil pouze Ralucu, která mu utekla v kinech i v televizi a nějak jsem do dnešní doby neměl odvahu/čas/náladu jí hledat online. Jako režisér byl pro tedy velký neznámý. U tohoto filmu přitom zastává pozici nejenom jako režisér ale i spolu-scénárista a producent. A musí se mu nechat, že je zručný. Jestli něčím dokáže Miss Hanoi zaujmout tak tím, že je jiná. Dost za to může samotná zápletka ´´první vietnamská policajtka v Čechách´´. Na očích tak máme vietnamské prostředí a zákulisí. Zajímavé lokality, zajímavé kulturní pozadí a něco co někde jen tak neuvidíte. Herecké obsazení je v pohodě: David Novotný zase válí a potvrzuje status jednoho z českých nejspolehlivějších herců, Ha Thanh Špetlíková je poté dost slušná. Zbytek obsazení asi nějak celkově nestojí za zmínku. Ne však proto, že by hráli špatně jenom tím, že nezaujmou. Většina vietnamských rolí poté plní ne-herci což má za následek to, že některé věty nejsou úplně kvalitně odnesené a většinou ´´herci´´ při scénách drmolí a moc jím není rozumět. Naštěstí ale vietnamci nemluví česky celou dobu a dojde i na vietnamské znění s českými titulky. Což rozhodně působí lépe než kdyby mluvili vietnamci celou dobu podezřele česky nebo byli předabováni čistě českými herci a působilo by to nevěrohodně. Koncept je poté jednoduše zajímavý. Tradiční a ničím nevýjimečná zápletka totiž skrývá rasový podtext a s tím jak se vietnamci reagují na čechy a obráceně. A je tak pak vlastně vedlejší, že detektivní zápletka funguje jenom na půl jelikož ty scény s odlišnou kulturou to vynahradí. Vietnamská policajtka která si musí vybrat mezi lojalitou ke svému povolání nebo své kulturní oblasti kde se každý zná a jsou si bližní. Problém je ale ten, že hlavními dvěma hrdiny jsou vietnamská policajtka a český policista, který se netají svým rasizmem. A i přes to, že mezi nimi dochází ke sporům a hádkám nikdo to nevyvrcholí do něčeho extrémního/zajímavého. Především jeden zásadní motiv v jejich ´´vztahu´´ zůstane po konci filmu zcela nevyřešen. Z nějakého důvodu pro český film podmíněná nahota je jinak v tomto filmu nejzbytečnější za dlouhou dobu, že ani nestojí za zmínku za to jak je očividná. Problémem je také to, že se Miss Hanoi nikdy nezbaví nálepky vypadá jako televizní film. Občas to opravdu působí jako epizoda z seriálu Kriminálka Anděl/Policie Modrava, akorát řemeslně o ždibeček kvalitnější, jako jakési finále řady. A možná že by i ten televizní ksicht slušel Miss Hanoi víc. Průměrná scénář, nadprůměrná produkce, perfektní Novotný, slušná Špetlíková, podařené lokality aneb Miss Hanoi v kostce. Za rok, jednoho večera na TV Nova možná jo.(11.8.2018)

• cross

Naprosto prumerna televizni kriminalka s absentujicim napetim ale celkem zajimavym pribehem... Neumim si predstavit ze bych na to sel do kina a i doma mi to celkove prislo horsi nez lecjake bezpohlavni krimi serialy...(16.12.2018)

Vcelku priemerná a ničím výnimočná kriminálka, ktorý nás zavedie do tajov vietnamskej komunity a ktorá ale ( u mňa) celkom iritovala (inak k tejto menšine nemám žiaden problém). Film držal na opiernom bode David Novotný, ktorý strihol úlohu ironizujúceho vyšetrovateľa na výbornú a bavil. Ha Thanh Špetlíková mu skvelo sekundovala a tvorili tak uveriteľnú dvojku.(14.12.2018)

• jefff

Bohužel slabé. Potenciál by to mělo. Téma zajímavé, neotřelé a domácím prostředí neviděné. Určitě odvážný počin, kterému hází klacky pod nohy nevýrazná režie, nudná kamera a slabý scénář s nepříliš volně plynoucím příběhem. Jako detektivka to vůbec nefunguje, jako sociální drama tu a tam ano.(12.12.2018)

• Hanys_

Hodně slabá detektivka, sice obohacená tou vietnamskou komunitou, ale i tenhle potenciál byl docela nevyužitý. Dost mi vadil přehrávající Novotný, zápletka taky taková pofiderná.. Tak nějak to drží kvalitu tuzemských televizních (nova, prima) kriminálek.(15.12.2018)

na české poměry slušně odsýpající detektivka,která sice není až o tolik lepší než libovolná televizní kriminálka,ale boduje díky sympatickému obsazení v čele s Davidem Novotným (v mnoha ohledech šablonovitá postava,ale zábavná) a Ha Tanh Špetlíkovou,která by si zasloužila více příležitostí.Pozitivem je i snaha o hlubší vhled do vietnamské komunity,i když se to nedaří na 100%.Původně jsem chtěl dát 4 hvězdy,ale ten trošku zbytečně přeexponovaný konec to zastavil na solidních třech...60%(14.12.2018)

Ač nerad hodnotím porevoluční filmy, tak tento příběh příběh mě docela zaujal. Jediný zápor vidím v titulkách při vietnamský konverzaci .. Taky už to mohli nadabovat celé a vietnamce tam mohli třeba nechat nějak šišlat, ale česky. Jinak slušný herecký výkon.(15.12.2018)

Originální česko-vietnamská krimi, která nás zavede na místa, kam se turisté nevodí. Dobrý pocit z filmu trochu sráží špatné výkony vietnamských neherců a též k tomu moc nepomůže ani jindy výborný David Novotný. Jeho arogantní polda sice hláškuje na všechny strany, ale je to jen sbírka všech klišé, co jsme si tady za ta léta na Vietnamce nastřádali... Nepůsobí to věrohodně, stejně jako dopadení pachatele, které se mi zdálo moc uspěchané ve stylu : pořád nic, zase nic aaa už ho máme. Nicméně i přes tyto výtky dávám tři hvězdy, za jeden z prvních pohledů na vietnamskou komunitu a i za celkem originální zpracování.(13.8.2018)

<< předchozí 1 2 3