Miss Hanoi

Krimi / Drama

Česko / Slovensko, 2018, 90 min

Velmi solidní krimi. Děkuju za zajímavý vhled do vietnamských životů. Dozvěděl jsem se docela zajímavé věci. Tu krimi linku to zajímavě oživuje a musím říct, že jsem docela koukal, jak to měla ta hlavní holka těžké. Moc pěkné a exotické lokace. Jinak oceňuji pokus o syrovější pojetí, nemusí to sedět každému, ale cením si pokusu udělat věci trochu jinak než je v místním dost nepestrém českém rybníčku zvykem. Abych jen nechválil, v krimi lince bych uvítal trochu lepší vysvětlení a závěrečný twist je sice docela překvapivý, ale konec je tak nějak náhlý. Uvítal bych nějaké doznění. Na druhou stranu postava kapitána Kříže ztělesněná Davidem Novotným film táhne a některé jeho hlášky rozhodně zlidoví a opravdu od srdce jsem se zasmál. Krimi by byla za velmi solidní 3 a půl hvězdy, ale maličko nadhodnocuji, protože se mi líbí snaha přiblížit český žánrový film aspoň trochu světu. Jen tak dál a příště s větším rozpočtem!(10.8.2018)

Rozhodně tři a půl. Velmi slušně zrežírované a do poslední chvíle vyvíjející se krimi drámo, které se sice od současných, podobně kvalitních seriálů moc neliší, což nijak nesnižuje jeho kvality, naopak, určitě můžeme mluvit o slušné filmařině, jež by se milovníkům krimi příběhů měla líbit. První zhlédnutí určitě skvělé, film je lehce stravitelný, svižný a nenucený, stejně tak prostředí vietnamské komunity není nijak vyumělkované či dokonce trapné, jak se někdy stává, naopak, vše je velmi přirozené a trochu i poučné. Když já ale na ty kriminálky moc nejsem, ono to stačí vidět jen jednou a víc v tom najít nelze, každopádně dobrá pozvánka na další režisérův počin.(10.8.2018)

"Ty holky žlutý to s náma těžký maj, zaklepala bačkorama krásná Batrflaj", praví píseň v jedné hezké české detektivce (kdo uhodne ve které, má u mne pivo :-) ) z 90. let, ve které se v pražských ulicích pátrá po vrahovi půvabné vietnamské dívky. Ona kniha má řadu předností, které "Miss Hanoi" bohužel postrádá: neotřelý děj, u nějž nehrozí pocit, že už to konzument někde četl-viděl, jiskrné dialogy, skvěle napsané postavy a především originální zápletku a překvapivý konec, který nelze tušit již od samého začátku. Ovšem ani snímek Zdeňka Viktory si určitě nezaslouží převážně negativní hodnocení. Rozhodně mu nechybí osobitá atmosféra ani slušná kamera, příběhu by sice slušelo nějaké to seriálové pokračování, ale obstojí i samostatně, najde se tu humor i napětí a oba představitelé ústřední dvojice dělají co mohou, aby se svých rolí zhostili se ctí (což se už pohříchu nedá říci o některých ostatních aktérech). Sečteno a podtrženo, "Miss Hanoi" za vidění každopádně stojí a u mne má 3 a půl solidní hvězdičky.(18.8.2018)

• malylada

Miss Hanoi je naprosto průměrnou detektivkou, která neoplývá žádným nápadem a spíše připomíná nedělní inscenaci na čt1. Opravdu to nechápu, ale dvouletá příprava filmu není v ničem poznat. Zbytečné přehrávání obou hlavních herců ubírá na uvěřitelnosti a někdy působí až amatérsky a znuděně. Televizní vizuál tomu nepomáhá a čekal jsem z prostředí Sapy temnější atmosféru ala Rudý kapitán. Protrpěl jsem to do konce když nad tím přemýšlím, nenašel jsem moc pozitivních momentů.......4/10(14.8.2018)

O trochu lépe rozvinutá kriminálka typu Anděl či Specialisté. K dokonalosti chybí filmu lepší atmosféra, která určitě chyběla na tržnici, ale i to ostatní bylo až moc syrové. Dobrý nápad, dobrý scénář, ale prostě tato "polévka" je hodně nedochucená.(20.8.2018)

Miss Hanoi určitě není špatné krimi. Měla rozhodně navíc. Takhle by jí více než plátno slušela domácí pohoda, nějaký podzimní večer a bylo by to fajn. :-) 6/10(11.9.2018)

Ještě před rokem jsem se dušoval, že české filmy v kině jenom jednou za čas. Letos je tu už přitom čtvrtý a to mně za 2 týdny čeká Jan Palach. Nicméně musí se nechat, že jsem hodil bobek na všechny české komedie se známými jmény a rozhodl jsem se chodit pouze na ty české filmy které vypadají zajímavě/nemuseli by stát za hovno. Jedním z takových se z ukázek stala i Miss Hanoi. Jak je na tom ale Miss Hanoi ve výsledku? Režíruje Zdeněk Viktora jenž předtím natočil pouze Ralucu, která mu utekla v kinech i v televizi a nějak jsem do dnešní doby neměl odvahu/čas/náladu jí hledat online. Jako režisér byl pro tedy velký neznámý. U tohoto filmu přitom zastává pozici nejenom jako režisér ale i spolu-scénárista a producent. A musí se mu nechat, že je zručný. Jestli něčím dokáže Miss Hanoi zaujmout tak tím, že je jiná. Dost za to může samotná zápletka ´´první vietnamská policajtka v Čechách´´. Na očích tak máme vietnamské prostředí a zákulisí. Zajímavé lokality, zajímavé kulturní pozadí a něco co někde jen tak neuvidíte. Herecké obsazení je v pohodě: David Novotný zase válí a potvrzuje status jednoho z českých nejspolehlivějších herců, Ha Thanh Špetlíková je poté dost slušná. Zbytek obsazení asi nějak celkově nestojí za zmínku. Ne však proto, že by hráli špatně jenom tím, že nezaujmou. Většina vietnamských rolí poté plní ne-herci což má za následek to, že některé věty nejsou úplně kvalitně odnesené a většinou ´´herci´´ při scénách drmolí a moc jím není rozumět. Naštěstí ale vietnamci nemluví česky celou dobu a dojde i na vietnamské znění s českými titulky. Což rozhodně působí lépe než kdyby mluvili vietnamci celou dobu podezřele česky nebo byli předabováni čistě českými herci a působilo by to nevěrohodně. Koncept je poté jednoduše zajímavý. Tradiční a ničím nevýjimečná zápletka totiž skrývá rasový podtext a s tím jak se vietnamci reagují na čechy a obráceně. A je tak pak vlastně vedlejší, že detektivní zápletka funguje jenom na půl jelikož ty scény s odlišnou kulturou to vynahradí. Vietnamská policajtka která si musí vybrat mezi lojalitou ke svému povolání nebo své kulturní oblasti kde se každý zná a jsou si bližní. Problém je ale ten, že hlavními dvěma hrdiny jsou vietnamská policajtka a český policista, který se netají svým rasizmem. A i přes to, že mezi nimi dochází ke sporům a hádkám nikdo to nevyvrcholí do něčeho extrémního/zajímavého. Především jeden zásadní motiv v jejich ´´vztahu´´ zůstane po konci filmu zcela nevyřešen. Z nějakého důvodu pro český film podmíněná nahota je jinak v tomto filmu nejzbytečnější za dlouhou dobu, že ani nestojí za zmínku za to jak je očividná. Problémem je také to, že se Miss Hanoi nikdy nezbaví nálepky vypadá jako televizní film. Občas to opravdu působí jako epizoda z seriálu Kriminálka Anděl/Policie Modrava, akorát řemeslně o ždibeček kvalitnější, jako jakési finále řady. A možná že by i ten televizní ksicht slušel Miss Hanoi víc. Průměrná scénář, nadprůměrná produkce, perfektní Novotný, slušná Špetlíková, podařené lokality aneb Miss Hanoi v kostce. Za rok, jednoho večera na TV Nova možná jo.(11.8.2018)

Originální česko-vietnamská krimi, která nás zavede na místa, kam se turisté nevodí. Dobrý pocit z filmu trochu sráží špatné výkony vietnamských neherců a též k tomu moc nepomůže ani jindy výborný David Novotný. Jeho arogantní polda sice hláškuje na všechny strany, ale je to jen sbírka všech klišé, co jsme si tady za ta léta na Vietnamce nastřádali... Nepůsobí to věrohodně, stejně jako dopadení pachatele, které se mi zdálo moc uspěchané ve stylu : pořád nic, zase nic aaa už ho máme. Nicméně i přes tyto výtky dávám tři hvězdy, za jeden z prvních pohledů na vietnamskou komunitu a i za celkem originální zpracování.(13.8.2018)

Myslím, že po letech co je vietnamská kultura úzce spjatá s tou naší bylo na čase vytvořit podobný film, který ukazuje pohled nás Čechů na tuto subkulturu, která je čím dál víc ovlivněná naším sociálním a běžným životem. Detektivka výborně ukazuje právě naše vnímání lidí obecně nazývaných Asiati, které naše mysl nedokáže účinně rozlišovat podle státní příslušnosti. Dynamické propojení unaveného a předpojatého fízla Davida Novotného a mladé nezkušené policistky Ha Thanh Špetlíkové je výbornou omáčkou pro celý děj kriminálního příběhu. Oceníte nejen ryze českou osobitost postav, ale zároveň proniknete do sociálního kruhu lidí vietnamského původu.(13.8.2018)

Je to dost televizní, ale případ je slušně zamotaný a Novotný si svou roli pěkně užívá, všechny scény tady ovládá svojí cynickou aurou. Proto zamrzí, když jeho postava ke konci filmu najednou zmizí z děje. Ostré dialogy mezi ním a vietnamskou policistkou fungují na této jinak průměrné kriminálce nejlépe. 60%(14.8.2018)

Přiznám se, že jsem od toho čekal víc. Přitom námět je to skvělý a určitě se z toho dalo vytřískat víc. Z toho, co mi vadilo nejvíc, bych uvedl dvě věci. Zaprvé, náhled do vietnamské komunity se nekoná. Někomu to možná přijde fajn, že se to tam tolik neřeší, protože by to zase mohlo sklouznout do druhého extrému, ale když už se o tom píše i v popisech filmu, čekal bych víc. Nicméně tohle je ještě v pohodě, za mnohem horší u krimi filmu považuji druhou věc... a to je rozuzlení. Film totiž končí jak podle šablony majora Zemana. Detektiv na nic v podstatě nepřijde a pachatel se přizná sám. První vražda se vyřeší zcela mimo děj filmu nálezem jednoho předmětu, po čemž následuje asi čtyřminutová sekvence, kde se celá věc uzavře. Kapitán Kříž pak ještě zatčenému řekne, proč to udělal. Geniální. Když už si myslíte, že horší to nebude, vyřeší se i druhá vražda. Během pěti minut, přiznáním pachatele, které kdyby se nestalo, vůbec vám to nepřijde divné. Prostě takové malé závěrečné WTF. Celkem to shazuje první tři čtvrtiny filmu. Chtělo by to znovu a lépe.(13.8.2018)

Snaha ukázat kontrasty kulturní koexistence a zaujmout specifickým "humorným" rasistickým kontextem vyšla jen napůl. Opět to podstatné ukázaly trilery a pak už divák jen čeká, zda ho něco překvapí a ono nic. Několik zbytečných postav ve filmu působí chaoticky a ty detektivní detaily zase dělají z diváka blbce. Námět rozhodně poutavý, herecké duo přinejmenším zajímavé a otázka zdejší menšiny určitě záslužně položená.(10.8.2018)

• jecmen2

Překvapilo mě, jak je tenhle film nezajímavý. Ač je to kriminálka, tak zcela postrádá napětí. Herecký výkon p. Špetlíkové je na úrovni pokleslých a nekonečných telenovel TV Nova, a to je mi jinak velice sympatická. Dělala tam něco jiného než běhala a brečela? Polovina toho, co řekli vietnamci (a teď nemyslím jejich rodnou řeč), nebyla vůbec srozumitelná. Trailer byl zajímavější než celý film, ten už neukázal nic nového. Ovšem těší mě, že se česká filmová nabídka začíná víc otevírat a nejsou to už jen tragické komedie. * za Davida Novotného, * za nápad s vietnamskou policitkou.(10.8.2018)

Abych se vyhnul případným spojlerům, tak stručně a jasně. Spíše než do kina bych to viděl na páteční večerní film v televizi. Dobré, ale na kino slabé.(16.8.2018)

Stoprocentně minimálně zaznamenáníhodný film, i když na Viktorův předchozí film Raluca to v mých očích nemá. I tak mne ale Miss Hanoi dokázala zaujmout jako v poslední době (rozuměj zhruba rok) málokterý český nebo slovenský film. Už jen neokoukaným prostředím vietnamské komunity, která má jiná pravidla než si Čech dokáže představit. Bavila i postava kapitána Kříže, která je tak nějak normálně jízlivě rasistická, ale jen do chvíle, než by to bývalo bylo trapné. Problém filmu je, že jeho jakási středová část je strašně utahaná a pomalá a po úvodu, kde se pořád něco děje (líbila se mi třeba scéna "putování" Sapou), jsem si nejednou říkal, že je ta nebo ta scéna zbytečně dlouhá a možná i celkově zbytečná. Za následek to má to, že vyvrcholení přijde najednou bez nějakého předchozího gradování ve chvíli, kdy si říkáte, že ta scéna, co mu předchází, je vlastně jen další zbytečně natahovanou sekvencí. Stejně jako u snímku Raluca však dokáže překvapit konec, s nímž bude v průběhu promítání operovat asi málokdo. Ha Thanh Špetlíková v mých očích podává zajímavý výkon, možná až se trochu "vyhraje" půjde její hraní trochu víc nahoru. Mrzelo mne, že hlavní vietnamské mužské roli bylo při mluvení češtinou místy velmi špatně rozumět a část dialogů se tak alespoň pro mne ztratila v překladu. Celkově na 3,5*, tentokrát ale zaokrouhluju níž, i když nevylučuju, že po nějakém budoucím opětovném sledování zaokrouhlím nahoru.(10.8.2018)

Není to nic strhujícího ale spíš svěžího neokoukaného a jako krimi je to sotva průměrné, ale mne to dostatečně pobavilo za pět hvězd protože: 1) dotyk s vietnamskou kultůrou poprvé v přijatelném zábavném i poučném obalu ( žádné zesměšňování nebo naopak politická překorektnost ) 2) funguje to i jako konverzační komedie 3) Ha Thanh Špetlíková je jako policajtka zatraceně sexy a jako herečka táhne celý film ( taky to je hodně odvážná holka, protože já myslel, že vietnamská kultura a rodina nedovolí ani líbací scény a tady najednou milostná scéna a dokonce nahá sprchovací ) 4) mé srdce estetika potěšila krásná Diana Minarovičová, která si tu střihla malou odvážnou roli nahé modelky ( většinou jsou na role full frontal nude najímány nějaké no name děvy, ale tady rovnou profiherečka Městského divadla Trenčína - jen tak dál ) 5) 5***** protože ač je to smutné, ale tohle je pro mne nejlepší český film poloviny roku 2018 , po všech těch komediích typu Zoufalé ženy je tohle o dvě třídy zábavnější, zajímavější a já nelituji investovaných peněz za vstupné.(18.8.2018)

• ocepek

Raluca předchozí film Viktory, bych řekl, že je výrazně lepší. V podstatě je to běžný televizní film poměrně dost rozvleklí a od nedělní produkce ČT před pěti lety se liší jen vietnamkou v hlavní roli. Sapa je vykreslena jako ChinaTown někde v L.A. budiž je to klišé, nadsázka a nic většího tu asi nemáme. O to více bych čekal, že bude propracovanější zápletka. A to se bohužel neděje. Je to obyčejný nudný příběh, kdy si říkáte už aby ten záběr skončil a šli jsme dál, no a pak přijde konec. David Novotný se nepředvádí ale také mu nevěříte toho drsného policistu, Ha Thanh Špetlíková asi hraje jak nejlépe umí, ale je to stále seriálové hraní ala soupopera. Co mi vysloveně vadilo byl zvuk. Prostě některým dialogům nebylo rozumět to se mi už v kině dlouho nestalo.(10.8.2018)

zajímavej crossover kriminálky a sociálního dramatu z viet komunity. víc mě braly scény z viet komunity, který maj svojí autenticitu a ty neherci jsou fakt přesvědčiví. ta kriminální linka funguje jen jako story vehicle, ale tuhle funkci plní. zábavný hlášky kapitána Kříže a fakt dobrá chemie mezi ústřední dvojicí. jsem rád, že jsem mohl zase jednou jít na něco českýho, co není tragikomedie, kde všichni akorát kecaj u stolu.(11.8.2018)

Chápu všechny ty výtky - vyřešení vražd opravdu dost wtf, občas ne úplně dobré herecké výkony, sem tam nesrozumitelnost, ale mě to bavilo. A to kriminálky ráda nemám a už vůbec ne české. Mohlo nám to vietnamskou komunitu přiblížit víc, ale řekla bych, že pro začátek dobrý. Doufám, že další filmy budou následovat. Jo a hlavní dvojice mi trochu připomněla (nejen vizuálně) Watson a Sherlocka z Elementary.(19.8.2018)

• Slepejsek

Pokus o českou verzi příběhu Laury Palmer sice neskončil fiaskem, ale žádná sláva to není. Důvody vidím v zásadě tři: 1. Vietnamská komunita slibovala mnohé, v reálu došlo jen na hodně povrchní náhled (viz nekonečně rozmáchlý průjezd Sapou). 2. Detektivní linie spoléhá na to, že divák nebude klást jiné otázky než scénář (jinak se začne hroutit jako domeček z karet). 3. Hereckou partu zachraňuje policejní pařez Davida Novotného. Ten si roli užívá. Totéž bohužel nelze říci o vietnamské části ansámblu včetně ordinační sestřičky v policejní uniformě - jejich toporná neživotnost jenom podtrhuje výše zmiňovaný dojem povrchnosti.(26.8.2018)

Dlouho jsem zvažoval, zda na tenhle biják jít. Nakonec jsem neodolal vietnamskému vábení, osedlal tramavaj číslo 9 a dokodrcal jsem se na pražský smíchov. Milé překvapení v podobně svižného děje, atraktivně propracovaných vztahů zejména v podání hlavní vietnamské hrdinky směrem ke své komunitě. Právě výrazný vietnamský prvek byl příjemným osvěžením a Ha Thanh Špetlíková je moc hezká stánkařka, jak by řekl její parťák kapitán Kříž, který si ve filmu solidně zahláškuje. Zamrzí snad jen konec, který je zkratovitý až to hezký není. Místy mě vadila roztřesená kamera a mnoho zaměrů na jednu minutu.(29.8.2018)

<< předchozí 1 2