poster

Kanec

 • Česko

  Divočák

 • Austrálie

  Razorback

 • Nový Zéland

  Razorback

Horor / Thriller

Austrálie, 1984, 95 min

Režie:

Russell Mulcahy

Scénář:

Everett De Roche

Kamera:

Dean Semler

Hudba:

Iva Davies

Kostýmy:

Helen Hooper
(další profese)
 • lamps
  ***

  Kdyby si to udrželo úroveň prvních dvaceti minut, jednalo by se o jedno z nejčistokrevnějších zvířecích béček osmdesátkové trash éry. Práce se skutečně strašidelným prostředím je prostě vynikající a jde zde naplno vidět, že Mulcahy a hlavně Dean Semler se později stali v Hollywoodu poměrně respektovanou tvůrčí dvojkou. Také scény s kaňourem jsou veskrze povedené a napříč filmem nápadité (zabití v autě bych zařadil dokonce ke klenotům natural horror) a zpočátku potěší snaha o prosazení buranství a jatek alá Texaský masakr. Bohužel na scénu nastoupí idiotský mužský hrdina, scénář se ubírá nudnou vztahovou cestou a znásilňuje divákovu inteligenci každým činem i replikou dvojice nezajímavých buranů. Střih je často zmatený, což se projevuje hlavně v závěrečném boji s obludou, a tak zbývá na odiv jenom povedený soundtrack, vynalézavá kamera a samozřejmě prasátko, které nikdy nezačne působit vyloženě směšně. Spíše na 2*, ale za úvod a pár dobrých nápadů přilepším..(18.1.2018)

 • -bad-mad-wolf-
  ****

  Prasečina, chtělo by se říct... samozřejmě, je to pěkná blbost. Jenže je to taky blbost s ojedinělou atmosférou a sugestivním audiovizuálem, geniálně podtrženým přepálenou démonizací zvířecího zabijáka. Skoro jako prase z pekla! Vepřovej ďábel! Démonická svině! Scéna, v níž vzteklej divočák utíká do tmy i s kusem baráku a stále hrající televizí je jedna z mých top hororových momentek. Málokterej film je navzdory svý nízký profláklosti tak půvabně neotřelým kusem hororových pustin. Každopádně chápu, že v osmdesátkách frčely spíše stupidní teenage slashery, než neortodoxní WTF béčka s pošahanou mytologií.(7.6.2017)

 • bassator
  **

  45th KARLOVY VARY INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2010 - MIDNIGHT SCREENINGS: OZPLOITATION - Půlnoční filmy: Ozploitation (Razorback / RAZORBACK / Kanec) - Klasický festivalový půlnoční béčkový horor. Film nemá příliš kvalit, místy je až směšný... Ale nedokážu si Karlovarský festival už bez něčeho takového ani představit... - 10. 7. 2010 - kino Thermal - Malý sál - Karlovy Vary - 30%(23.8.2011)

 • JFL
  ****

  Nebýt klišovitého závěru, kde se nepřehlédnutelně projevuje lacinost produkce, byl by "Kanec" vynikající tělesný film o člověku a přírodě, který sugestivně vyjadřuje šílenství tváří v tvář smrti. Grandiózní kamera, střih a výprava dělají z pouštního filmu až iniciační film o sestupu civilizovaného člověk k samotné krvavé podstatě existence. Film s obrovským potenciálem a místy i silnými ambicemi ho využít, ale bohužel to prostě v prvé řadě byla jen další braková australská produkce. 9/10(1.10.2009)

 • corpsy
  ***

  Austrálske ČEĽUSTE ( animal horor ) rokov 80. sa nekonajú. Ono to vlastne ani nieje o tom. Ten Kanec ( bolo to ale riadne prasa ) sa ukáže sotva v pár scénach a zbytok je akýsi ( chcený ? ) pohľad na austrálsky hillbilies spôsob života. Russel Mullcahy ale je ( bol ) zručný režisér, čo dokázal pri niektorých hudobných videoklipoch a práve toto jeho vizuálne cítenie ťahá snímok smerom hore. Bez neho by to bol prúser.(15.7.2018)

 • - Film je považován za Ozploitation. (hladass)

 • - Nezmenšený, plně animatronický model kance byl postaven za 250 000$ a je ve filmu vidět jednu sekundu. (hladass)