Aribert Heim: Doktor Smrt z Mauthausenu

(TV film)
  • Česko Řezník z Mauthausenu (více)

Aribert Heim si vysloužil přezdívku Doktor Smrt. V koncentračním táboře Mauthausen patřil k nejkrutějším trýznitelům. Zaměříme se na člověka, jehož násilnické sklony hraničily se zvráceností. (Viasat)

Big Bear

Ač se o válku zajímám, ale ne tak detailně jako přítel Volodimir2, kterému tímto opět děkuji za zajímavé doplnění, jméno tohohle bestiálního sadisického vraha mi uniko. Nikdy mne nepřestaně udivovat, že to byli často právě lékaři, kteří se propůjčili k realizaci těch nejohavnějších pokusů na lidech. Nějaký vojenský bezmozek SS s vymytým mozkem nacistickou ideologií nebo přirozenou nepřátelskostí k jiným rasám, ač ty vraždy neschvaluji, snad bych  i pochopil hrůzné motivy těcho vrahů... Ale lékař? Člověk studovaný, člověk přísahající pomáhat? Nicméně i s tím jsem se často v knihách setkal, že často lékaři byli největší sadisté a to třeba i u Japonců. Ještě podivnější je fakt, že ti lidé byli normální před válkou, během války se chovali jako zvěř a po válce, pokud je nesemlela spojenecká justice v rámci soudů s válečnými zločinci se zase v klidu zapojili do svých původních životů (ač s neustálým strachem zda je někdo nepozná). Otvírali si své lékařské praxe a byli často i lékaři oblíbenými... To prostě nechápu. Je to děsivé. Sadista je přeci sadistou pořád. Nezapíná se a nevypíná jen na dobu, kdy sadistou být beztrestně může... Znamenalo by to, že zlo v lidech je neustále a že jen dřímá. Že čeká na impulz vytrisknout v plné hrůznosti a škodit... Ač jako nevěřící, přál bych si aby tyhle šmejdy nakonec semlela nějaká jiná instance tam někde výš, když na ně oprátka spojencých katů nedosáhla. A snad se i po brilantním kousku Mosadu s Eichmannem možná každý z nich každý den bál a neměl klidu. Když už to nebylo kvůli nečistému svědomí, tak třeba alespoň jen díky obyčejnému živočišnému strachu o svůj holý mrzký život. Kéž by! * * * ()

Mlle

Neuvěřitelné. V koncentrácích sloužily stovky lidí, kteří tam terorizovali vězně každý den. Výsledkem bylo celoživotní utrpení a smrt jednho každého z nich, nic jiného. A lovci nacistů si vezmou na mušku lékaře, který byl v koncentráku šest týdnů. Jaký je asi ten důvod, že se dotyčný „nepokoušel skrývat svou identitu“? Všichni věděli, že to, co prováděl on, provádělo 50 % Němců, každý právě tam, kde byl a způsobem, který odpovídal jeho možnostem i společenskému postavení. Ale tento byl „zapamatovatelný“, jak zde padlo – podobně jako všechny ostatní věty stále dokolečka a znovu a znovu. Takže si ho spousta bláznů přesvědčených o tom, že v pomstě je síla, jednoduše zapamatovala a tak si konečně měli na kom zchladit svou žáhu, to když se jim to nepodařilo na jiných. A že jich bylo… Přestože bylo šílenství lovců nacistů posvěcené, je to stále šílenství. Úroveň dokumentu je tristní, všechno se repetitivně opakuje prokládáno banálními hranými záběry sedící ženy na pohovce, do dálky se dívajícího muže v uniformě a podobně nápaditých ;) obrazů. Celkově dokument obsahuje tak dvacet informací a zhruba pouhých padesát vět. Škoda vyhozených peněz za takovéhle zaplácávání času v evropských a dalších televizích… ()

Gilmour93

Jeden z mnoha stovek vrahů, kterým sadistické sklony zlegalizovala nacistická ideologie, a když zmizela, ochrnutá ruka zákona se jich ani nedotkla.. Dokument, který se nadužíváním hraných scén a jejich následným opakováním snaží naplnit standardní stopáž a přitom některé věci nedůsledně vynechává. ()

filmmovier

Je sice trošku s podivem, že jsem o tomto pánovi nikdy nic neslyšel, ale o to víc jsem byl zvědavý na tento dokument. Cožpak o to, příběh je to samozřejmě zajímavý, fascinující je i to, že Heim i Mengele měli velmi podobný osud (tedy unikli spravedlnosti), ale informace v dokumentu se bohužel dost opakují, nevím, jestli je to jejich nedostatkem, nebo to má jiný důvod, ale rozhodně je to škoda a i proto nemůžu tomuto dokumentu dát pět hvězd, s čímž bych jinak neměl problém, protože tohle je přesně téma, které mě z války zajímá snad nejvíc. I přesto nelze nedoporučit, hlavně proto, že pojednává o méně známé "osobnosti". 75%. ()

Volodimir2

Pred pár dňami som sa vyjadroval k filmu "Fotograf z Mauthausenu" a opäť som sa dostal k filmu z tohto koncentračného táboru v Rakúsku. Teraz som sa venoval lekárovi z Mauthausenu Dr. Albertovi Heimovi. A opäť klasika dokument, ktorý sa Francúzom úplne vymkol z rúk. Neznášam polovičatú alebo nedokončenú robotu. A spracovatelia tohto dokumentu si nedali ani tú námahu, aby si naštudovali tohto vojnového zločinca od a po z. Ja sa budem venovať len tomu, čo nie je v dokumente. V roku 1933 začal študovať medicínu najskôr vo Viedni, tu aj vstúpil v roku 1935 do ilegálnej nacistickej strany. Od roku 1937 študoval na univerzite v nemeckom Roostocku, aby sa vrátil do Viedne kde v januári 1940 promoval za doktora. V apríli 1940 sa prihlásil do Waffen SS a po základnom výcviku bol od augusta 1940 umiestnený v zdravotníckom náhradnom prápore SS-VT, ktorý sídlil v budove ČVUT na Karlovom námestí v Prahe. V apríli 1941 bol zaradený ako inšpektor koncentračných táborov a začínal ako táborový lekár v koncentračnom tábore Sachsenhausen. V júni 1941 sa už hlásil v koncentračnom tábore Buchenwald až od júla zakotvil v koncentračnom tábore Mauthausen. Tu za krátke obdobie do 23.11.1941 podľa vlastných poznámok dokázal zabiť pri operáciách 243 väzňov a usmrtiť vpichom injekcie priamo do srdca s testovacou látkou preukázateľne 53 väzňov. Z Mauthausenu odchádza a to bolo jeho životné šťastie, ináč by skončil po vojne, ako všetci zo 61 odsúdených vojnových zločincov z tohto koncentračného tábora. 24.11.1941 bol premiestnený do nemocnice SS vo Viedni, kde pôsobil ako vzorový lekár, ako aj na rôznych doplnkových pracoviskách SS. Od 20. októbra 1942 nastúpil ako lekár vojenskej nemocnice v Oulu vo Fínsku k 6. horskej divízii, tu sa zúčastnil na pokračujúcej vojne na fínskej strane proti Sovietskemu zväzu. Koncom roku 1944 boli divízie SS presunuté na západný front a zúčastnili sa bojov v bitke o Ardeny, kde neuspeli. Nasledovala operácia Nordwind (1.1. až 25.1.1945, útok proti 7. americkej armáde ) v oblasti horných Vogéz. Zostatky SS divízie „Nord“ sa vzdali 3. americkej armáde generála Pattona. SS Hauptsturmführer Aribert Ferdinand Heim bol umiestnený do zajateckého tábora v Ludwigsburgu do konca 1946 a potom do Hohenaspergu odkiaľ bol na základe rozsiahlej vianočnej amnestie prepustený na slobodu dňa 22.12.1947. Po prepustení zo zajateckého tábora sa ešte 2 roky schovával, ako robotník v Heilbronnu a nakoniec v roku 1949 sa vrátil späť do normálneho života. Začínal ako pomocný lekár v Bürgerhospital v Friedbergu v Hesensku. Heim, neskôr si urobil atestáciu gynekológa a otvára si ambulanciu v Baden Badene. Po skončení druhej svetovej vojny sa Heim nedostal pred súd. Prvé zareagovali rakúske úrady a vydali 28.3.1950 zatykač na Heima a keďže obsahoval nesprávne osobné údaje (meno Heribert a miesto narodenia Ingstfeldom), polícia nemohla konať. Zareagoval aj doktor z Mauthausenu a vzdal sa v decembri 1956 rakúskeho občianstva a prevzal nemecké. V 60-tych rokoch začala konať aj prokuratúra v Baden-Badene a 13.9.1962 vydala na neho zatykač. Informátor ho včas upozornil a stihol z Nemecka ujsť. V júni 1979 vyniesol berlínsky súd v neprítomnosti rozsudok nad Aribertom Heimom, pokutu 510 000 DEM za to, že neetickým spôsobom spôsobil smrť najmenej 100 väzňov v koncentračnom tábore Mauthausen. Keďže pokuta bola nevymožiteľná bol predaný jeho majetok (nájomný dom v Berlíne). Tým bola sťažená jeho ekonomická situácia na úteku. Ale ušiel aj spravodlivosti a podobne ako stovky až tisícky nacistických zločincov, vďaka sieti tajných podporných organizácii šťastlivo unikli spravodlivosti. A tak si ešte stále žijú pod ochranou diktátorských režimov Latinskej Ameriky alebo Španielsku, respektíve v znepriatelených arabských susedov štátu Izrael. No a na záver k dokumentu, získané informácie nad rámec filmu, by poslúžili na natočenie aj druhého dielu. () (méně) (více)