Letní slunovrat (festivalový název)

• polský

Letnie przesilenie

• Německo

Unser letzter Sommer

(Německo)

Summer Solstice

Polsko / Německo, 2015, 100 min

Polakům a němcům tyhle témata vyloženě sedí. Akorát v tomhle snímku bych řekl, že výběr herců do německého říšského četnictva se poněkud nepovedl. Hlavně postava nově přijetého führera posádky. Nadruhou stranu je film plný dobrých scén od sbírání oblečení a osobních věcí židů kolem železnice nebo útěkem a schováváním se Romeka a Bunii v lese před němci. Najdou se i brutální a smutné scény jako znásilnění Bunii bolševiky nebo zastřelení Franky Guidem. Dle mého názoru vcelku zdařilé drama.(17.1.2018)

Po nedávno viděných parádních Vlčích dětech další pecka! Němci a Poláci fakt umí a vynahrazují nám těmito válečnými dramaty absenci nových válečných snímků... Znovu tímto děkuji kamarádovi desade, nejen že mi o filmu řekl, protože mými radary nějak záhadně proklouzl a také proto, že jej otitulkoval. Letní slunovrat je náročnějším filmem. Ačkoliv na první nádech voní prosluněným pozdním létem, párou lokomotiv, kouřem z hořícího uhlí a horkým olejem z mazacích soustrojí vlakových kol, při tom druhém z něj cítíte zápach co zanechala smrt v dobytčích vagonech po židovských transportech z Varšavy. Divák má možnost sledovat několik příběhů, které spojuje jen místo kde se odehrávají a válka. Tím místem je sanitární zóna, kde se nakládají transporty - ostře střežená místní posádkou německých četníků a železniční trať vedoucí kamsi odkud není návratu. Podél hlídané trati lze najít nejen kusy oblečení a kufry, ale i zubožené lidské bytosti... Jenže za pomoc hrozí smrt a za udání odměna, tak jak se rozhodnout? Konec války se blíží, formace amerických bombardérů skoro každý den vysoko brázdí oblohu, ale někdy i jedno špatné rozhodnutí může znamenat okamžitý konec. Teď hned. --- Ačkoliv opravdu Němci nevypadali zrovna árijsky, mně to nevadilo. Nemusí být hned každý film z druhé světové plný modrookých blonďáků. A na rozdíl od Pttaka mi nový německý velitel naopak přišel velmi zajímavý! Co bylo dokonalé, bylo celkové zpracování. Tohle nebyla žádná hra na retro, tady všechno sedělo do puntíku, jako kdyby jste koukali na skutečnou věc ze čtyřicátých let. Já tedy dávám za 4 šelakové desky se zakázanou pokleslou hudbou - jazzem a swingem! * * * *(6.2.2018)

Jeden miliónov z príbehov, ktoré sa odohrali počas 2. sv. vojny na území Poľska. Veľmi oceňujem, že charaktery a postavy tu nie sú vykreslené čiernobielo, tak, ako to zväčša býva pri filmoch s vojnovou tematikou. Slušné herecké výkony, hlavne Herr Oberleutnant nemal chybu. Pre fandov okrídleného kolesa: "Para" v hlavnej úlohe je typu PKt3 (nemecké označenie BR86), ktoré sa vyrábali v r. 1927 až 1943. Bol to univerzálny rušeň s nízkymi nápravovými tlakmi, ktorý sa používal v nákladnej aj osobnej preprave, ale aj na horských tratiach. Bolo ich vyrobených 775. Po napadnutí Sov. zväzu sa skonštruoval nový univerzálnejší typ radu BR52 (jednoduchšia konštrukcia, úsporné materiály, nenáročný na údržbu), schopný prevádzky v ruských zimách. Vďaka kondenzačným tendrom mohli tieto stroje prejsť 1000 km bez doplnenia vody a taktiež ich bolo ťažšie lokalizovať zo vzduchu, pretože sa za nimi netiahol typický oblak pary. Lokomotív tohto typu bolo vyrobených 6700 kusov a aj keď boli pôvodne navrhované na životnosť 5 rokov, bežne slúžili aj 50. Preložené (ako aktívnemu rušňovodičovi a fanúšikovi filmov s touto tematikou som mal z prekladu pasiu).(30.1.2018)

Film ma skutecne velmi silne momenty, ale cele dokupy to uplne neni ono a zda se mi, ze to pojivo nedrzi film uplne pohromade. U nekterych scen jsem zasl, jak skvela je kamera. Uplne svetova. Rozhodne film ma smysl videt, dodava dalsi informace o teto dobe, i kdyz pro ty, co takovych videli hodne, noveho moc neprinasi.(16.2.2018)