Vichnaya Pamyat (E05) (epizoda)

Vichnaya Pamyat

Drama / Historický

USA / Velká Británie, 2019, 1 h

Strašne som tomu chcel dať plný počet, za to ako blbuvzdorne vysvetlil divákovi čo sa vlastne v Černobyle stalo v tú osudovú noc. Ale keď niekto zvrtne príbeh o flagrantnom porušení všetkých bezpečnostných predpisov na hrdinský (a nezmyselný) výstup hlavného hrdinu o tom ako režim klame, pretože tutlá konštrukčnú vadu a odstrelí tým podstatnú príčinu výbuchu niekde úplne inde, to nežerem. Až mám pocit, že to niekto urobil len aby tam mohol dať heroický preslov o kopení lží, ktoré zvyšuje dlhy na pravde. O tej vade všetci jadroví fyzici v Rusku dobre vedeli a práve preto boli procesy a predpisy v elektrárňach nastavené tak aby ju eliminovali, ľudský faktor sa ale eliminovať nedá. Takže seriál vlastne tiež klame, a zvyšuje dlhy na pravde, len predpokladám že až takto meta to premyslené nemali. Škoda, lebo toto bol napriek viacerým fabuláciám s prehľadom najlepší diel. 8/10(10.6.2019)

"To be a scientist is to be naive. We are so focused on our search for the truth we fail to consider how few actually want us to find it. But it is always there whether we see it or not, whether we choose to or not. The truth doesn't care about our needs or wants, it doesn't care about our governments, our ideologies, our religions. It will lie in wait for all time. And this at last is the truth about Chernobyl. Where I once only cared about the cost of truth, I now only ask: What is the cost of lies?"(8.6.2019)

No do prdele! Po celou dobu týhle epizody jsem měla husinu. Zážitek z tohohle seriálu je nepopsatelnej. Řekla bych, že doufám v druhou sérii, ale to radši, ze zřejmých důvodů ne. Co víc k tomu říct, naprosto skvělej jedinečnej zážitek, tady bylo všechno perfektní. Něco takovýho se povede jednou za deset let. Myslím, že nakonec jenom dodám - viděla jsem už 3x a jdu se mrknout po čtvrtý a pořád je to zážitek jako naprvní zhlédnutí. Doporučuju všema 17 prsty. ;) Hodnocení: 15000 rentgenů/10(15.6.2019)

Čas od času je zdejší 5hvězdičková hodnotící škála těžce nedostatečná. Tahle epizoda bylo něco naprosto jedinečného a geniálního. Jeden z nejlepších dílu ze všech seriálů, které jsem za svůj filmově a seriálově bohatý život měl možnost vidět. Zřejmě je zbytečné, abych tu vyjmenovával všechny superlativy, které mi přijdou na mysl. Tvůrci tohoto seriálu jsou opravdu geniální. Ještě nikdy jsem neviděl, že by někdo dokázal udělat z vědecké přednášky pro širokou diváckou veřejnost něco tak neuvěřitelně chytlavého a napínavého. Při závěrečné řeči o lžích s obrovským myšlenkovým přesahem, který sahá daleko za seriál a téma samotné, jsem prakticky ani nedýchal. Hodinu trvající husí kůže. Opravdu mimořádný počin, který se vidí jednou za čas. Zřejmě si dám v budoucnu malé opáčko.(9.6.2019)

Od prvého po posledný diel si to držalo kvalitu. Každopádne, som rád, že to HBO dalo len na 5 častí, pretože táto téma by sa dala natiahnuť na 50 častí. Podľa očakávaní bola posledná časť viac "politická", no napriek tomu skvelá. Scéna Legasova pred súdom, kde opisuje čo sa v tú noc stalo bola natočená parádne. Aj keď človek vie, ako to dopadne, bol som napätý celý čas. Sekundu po sekunde + “flashbacky” fungovali neskutočne.(4.6.2019)

• - Jedna ze scén, která se má odehrávat v Moskvě, je natočena v Kyjevě. (jakubweber)

• - Když je po své soudní výpovědi Legasov (Jared Harris) odveden do prázdné místnosti, velice opatrně se rozhlédne a podívá se i za otevřené dveře. KGB totiž za dveře ráda umisťovala popravčí, aby vězně zezadu zastřelili. (vojtaruzek)

• - Profesor Legasov (Jared Harris) počas súdneho procesu povie, že černobyľský reaktor 4 sa stal jadrovou bombou. Toto tvrdenie je značne zavádzajúce, keďže nie je možné, aby v jadrovom reaktore nastal jadrový výbuch. (koba)