Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

Doctor003

> Podle mně nejlepší nejpovedenejší historický miniseriál kdy jsem viděl > Hezká podívaná Temna doba a chlouba tejdešího režimu ()

Plaque

Tak nejak som si počkal, kým ten černobyľský boom trochu spľasne, že, reku, aby ma to neovplyvnilo pri hodnotení na ČSFD... Musím však konštatovať, že ma táto miniséria skutočne ožiarila. ()

CrazymanM

Nedám tomu plnej počet,protože mě seriál po celou dobu neudržel s vypleštěnejma očima na monitor,ale rozhodně velice dobrý počin,který si možná ještě někdy pustím znova,bylo to hodně silný a drsný! ()

koza3

Ta depresivní zvuková linka v pozadí mě stále mrazí a bude trvat mnoho týdnů než se z toho plně vzpamatuju. Příběh Černobylu je pro nás narozené v osmdesátkách známý. Dělali jsme si srandu, že jsme děti Černobylu, ale když jsem to viděl, tak to taková prdel není. Výbuchu, který způsobil nesčetné úmrtí, se vyrovná už jen lživost Sovětského svazu a snaha o dokázání, že "my jsme za to nemohli". Tvůrci se toho nebáli a nedivím se, že to pro ruskou televizi cenzurovali. Povinnost pro všechny kdo....žijou na týhle planetě. ()

Raskoslav

Naprostý dokumentární vrchol. Krásně naservírovaná omluva od HBO za zpackaný konec hry o trůny a další várka důvodů k nenávisti ke komoušům. ()

Dejf4

Realita občas bolí a děsí více než kdejaký horor. Černobyl nám dává jednu depresivní, hutnou, děsivou, odstrašující, šokující ránu za druhou. Vybroušený a velký zážitek! 10/10 ()

Facillitant

​Zachyceno velmi přesně, ale je třeba brát v potaz, že jde o filmové zpracování. Přestože nepředpokládám, že se ve skutečnosti odehrálo všechno (např. scéna s horníky a ministrem uhelného průmyslu), dramatizace je velmi vydařená. Závěrečné scény mi silně připomínají​ 1984 (a není divu - tohle je 1986), kdy Winston říká "pravda vás zdolá". Z černobylských událostí plyne ponaučení, že není radno podceňovat bezpečnostní opatření, na kterých se šetřívá právě proto, že když ke kolapsu nedojde, lidé si myslí, že jsou zbytečná (což ilustruje i aktuální epidemiologická situace - "Flegr nás strašil, no a kde sou ty mražáky, kde sou ty mrtvoly!"). Smrt, pohroma či nemoc jsou skutečná hrůza, ne romantika, jak ukazují mnohé filmy či blázni, kterým Černobyl přijde cool - k černobylské tragédii patří pieta, ne postoj "hurá do Zóny". Film jako takový je dosti kvalitně zpracovaný a výrazně naturalistický, čímž primárně nemám na mysli záběry na zraněné a umírající, ale celkový přístup - ve filmu se ukazuje např. jak obtížné je pracovat s všemi těmi ochrannými pomůckami nebo jak měli tehdy lidé přistupovali k počítačům, že k nim neměli citový vztah jako my dneska, ale brali je jenom jako stroje. A kovové mřížky (ve tvaru jakýchsi sluníček) na oknech, které jsou ve filmu vidět, se používaly i u nás (např. na zpevnění skla v prosklených dveřích: https://rb.gy/6bt4ps), vzbuzují náležité zhnusení a děs. Na závěr ještě dvě ponaučení: člověka nejvíce ohrožují lidé a nebezpečí nepřichází vždycky/jen zvenku. ()

wowylgu313

Tak takhle nějak se má natáčet seriál! Respektive 5 hodinový film! Černobyl je něco na co určitě budete koukat v jednom kuse možná bez přestávek.  Strhující, drama, které vás pohltí od začátku až do konce. Rozhodně "seriál" na který se budu "těšit" podívat znova. Děkuji tvůrcům za reálnou ukázku toho jak, kdy a proč. ()

Kinofil

|| TV-MA || HBO || "Not great, not terrible. Fucking aMAZINg!" Jak nejlépe oslavit výročí Černobylské jaderné elektrárny než pravděpodobně nejlepší minisérií všech dob? Mohl bych si to pouštět každý rok, ba každý měsíc, ale nerad bych si tento skvost zprotivil. Napoprvé v r. 2019 jsem z něj byl neskutečně odvařený jako asi každý, s nutkáním stát se jaderným fyzikem amatérem. Napodruhé moment překvapení logicky opadl, ale význam, myšlenka a fantastická filmařina pochopitelně zůstala. Jak se k tak kvalitnímu dílu Mazin vůbec dostal je na samostatný příběh (asi byl ozářen nějakým duchem). Faktem je, že v Černobylu funguje každý jednotlivý umělecký aspekt. Být to film, posbíral by všechny hl. sošky Oscara. Od nádherné kamery snímající sovětskou architekturu, jako by v ní vyrůstala, přes husí kůži nahánějící hudbu talentované Guðnadóttir až po režii a střih, které ví, kdy kam v příběhu přecházet, co odhalit, co si nechat na později, a hlavně, kdy "držet hubu". Respektive nechat mluvit obraz a zvuk, který vám řekne vše. Tohle 90% dnešních filmařů jaksi zapomíná. Pak jsou tu samozřejmě vrcholné herecké výkony jak Harrise, Skarsgårda a Watson po záporáky od slizkého O'Neila (Fomin) přes ostatní Sověty po snad největšího padoucha na poli seriálů - Rittera (Ďatlov). Obrovská škoda, že tento talentovaný britský herec již není mezi námi a paradox, že zemřel o 9 let dříve než jeho postava v reálu. Když je řeč o Britech, nejen, že je z počátku legrační britský přízvuk naprosto v pořádku, než na sílu tlačený ruský, ale rovněž klobou dolů před tím, jak se jim podařilo vše skloubit, jako by se v Černobylu narodili. Pár odchylek o realitu tu je, ale tak minimálních, že nemá smysl se v nich vrtat. Pořád je to filmový příbeh, a ne dokument. Seriál taktéž není jen o katastrofě, ale také politickém pozadí. Černobyl je díky tomu 5dílný rozbor Sovětského myšlení v kostce pro západní svět, až se sami bývalí Sověti musí divit, jak je to přesné (my Češi pak chápeme ještě víc). Každá epizoda se věnuje něčemu jinému, což však vždy zapadá do širšího celku a rozšiřuje zdánlivě nesouvisející rozsah největší, nejen jaderné, katastrofy. Na poli 5 dílů, respektive 5 hodin je tu toho tolik, co by klidně vystačilo na několik sérií (ale je dobře, že k tomu nedošlo). Smekám před celým tvůrčím týmem a doufám, že se někdy HBO či jinému studio podaří přijít s podobně silným námětem a pořadem. Ehm, říkal někdo 11. září? 100%. ()

Isag1

Podľa mňa, asi najlepšie urobený dokumentárny seriál o havárii v Chernobyle v dnešnej dobe. Herci predviedli neskutočné výkony, ako sa vniesli do kože postáv a situácie, čo sa vtedy muselo diať a hlavne stvárnenie tých postáv bolo veľmi presné, priam neporovnateľné od reality. Spracovanie filmu je podľa mňa perfektné a nemám k tomu žiadnej výhrady. Jediné čo ma štvalo a to bolo samotné stvárnenie následkov radiácie a ukázanie tej spálenej kože, nutne to tam nemuselo byť ale "BUDIŠ!" ()

Bbbulanek

Nedivím se, že Jakob Ihre dostal díky Černobylu Emmy. Jestli někdo většinou málo vnímá kvalitu kamery u filmu, tady vám jen tak neunikne. Nedokážu říct, co na Černobylu není dobré nebo vynikající. Tady si dali tvůrci záležet na každém detailu. ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD