Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Velká Británie, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

Epizody(5)

Reanimated

Nekompromisní rekonstrukce toho, co se stalo. Perfektní herci a dialogy, co jdou na dřeň. A zčistajasna je tu seriálová událost roku (minimálně). Doufám, že od tvůrčího dua Mazin/Renck zas brzy něco uvidíme. ()

MaMitti

"Proč se trápit něčím, co se nikdy nemůže stát."..........Právě proto...že NIKDY....pojďme si vyprávět nějakou další hezkou pohádku o něčem podobně bezpečném a ekologickém. ()

psychoJoa

Tento seriál má opravdu smysl vidět. Mistrovsky zpracované, natočené a zahrané. Po prvních čtyřech dílech jsem měla depresi, poslední díl byl pak dle mě nejlepší z celé série. Dohromady to prostě dává nezapomenutelný zážitek. Doporučuji! ()

Sdoom

Vynikající záležitost, ke které mám asi jen jednu, ale zásadní výtku - je to natočené v angličtině. Pokud bych se od toho dokázal oprostit, bylo by to nejspíš za plný počet, protože po scénáristické a technické stránce je to téměř bez chybičky. Ale prostě a jednoduše ta kombinace nápisů v azbuce a anglických dialogů mi vadila. Proto jen silné 4 hvězdy. (HD, orig.) ()

herr_carter

"autentický, neberoucí si servítky, nepoužívající žádné přikrášlení a odbočky", takový je seriál Černobyl, který nám toho řekl o jaderné havárii až až. Především o ruské povaze, intrikaření a skrývání faktů. Nemám nic, co bych namítal, perfektní.................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Maynard.

Olalá, tak poslední dobou nejsem vůbec filmovej divák, nýbrž seriálovej. Začalo to Hrou o trůny a zhouplo se to v Černobyl. O tomhle seroši se teď můžu pobavit téměř s kýmkoli, páč je to holt absolutní fenomén. A je to kvůli tomu, že je to fakt jeden z nej kousků, co kdy byl natočenej. Už jen to téma je neskutečný. Samotný zpracování je tak strašně návykový, že sem sám sebe nepoznával. Každej díl má krapet jiný téma, asi nejslabší mi přišel ten, kde se střílej psi. A nejsilnější - 3., tam kde umíraj hasiči ve špitálu. Ale jinak je to fakt strašně vyrovnaný a nadupaný, že je to radost a zároveň zděšení sledovat. Nejstrašnější na tom je, že to takle nějak bylo. Z toho se chce brečet, co ty komoušové byli schopni tajit... Ještě, že už za chvíli všichni vymřou i v tý naší malý zemičce. ()

netahlo

Zkusil jsem chvili pockat, nez tak hysterie opadne. Bohuzel neopadla. Dokonce i syn meho tureckeho kolegy (absolutni retard, jehoz sfera zajmu je omezena na nejnovejsi iphone a hip hop) se objednal na exkurzi do Cernobylu. Celkove mam pocit, ze tech absurdnich 97% je z drtive vetsiny zasluha prave tech lidi, co jmeno Cernobyl slyseli poprve v souvislosti s timto serialem. Pro nas, co mame o teto katastrofe uz nejaky ten patek nacteno a nakoukano, to zase takova pecka nebyla. Remeslne samozrejme vyborne, o tom zadna. Ale zase nic, co by nejak zasadne vybocovalo ze standardne vysoke kvality produkce HBO. Druhy nejlepsi serial vsech dob? Tak urcite :-) ()

Circumscriptor

Not great, not terrible. No to rozhodne neplatí o seriáli Černobyl, ktorý bol natočený s nesmiernou dávkou precíznosti, efektov, hereckých výkonov, ale aj úcty a celkom veľkej historickej korektnosti. Osobne musím pochváliť, že aj napriek nie príliš gargantuovskému rozpočtu sa tvorcom neuveriteľne podarila CGI animácia, ktorá sa v takmer žiadnom bode jej učinkovania nedala odlíšiť od obyčajného kamerového záberu ukrainskej reality. Nuž, doba a technológie idú dopredu. ()

vitekpe

Skvele udelany serial, misty je to vyrazem trochu vic americke nez sovetske a misty se to nevyhne ani "povinnym" soucasnym serialovym klise. Ale i tak vysokansky nadprumer. Obzvlast pro nas, kteri tu dobu pamatujeme. ()

Lisabellla

HBO rok za rokem ukazuje, že má na příběhy ten správný čuch. O Černobylu bylo natočeno mnoho, nic z toho ovšem nebylo tak ... uff ... Myslím, že tentokrát se mohli celkově vykašlat i na ten "lidský příběh" smutného páru, fungovalo by to na plné pecky dalece i bez toho. Velké plus za to, že se bez okolků drží faktů, nehrají si na hrdiny a bez zbytečného obtěžování citů tvrdě naservírují rozpadající se jádro i orgány. ()

kenkaku

Výbuch pamatuji a ani jsem neměl ponětí, jak moc blízko konci jsme v ČR byli - to zamrazí. Protože to co v sérii vidíte není žádná sci-fi. I takové drobnosti, jako jak se provalilo mimo Svaz, že jim řachla elektrárna, sedí... Jinak by to ututlali už jen kvůli radaru Duga ;). Před 6ti lety jsem v Pripjati byl osobně a u elektrárny (když ještě neměla současný sarkofág) také, takže můžu říct, že vizuální atmosféru zvládli téměř dokonale. Třeba náměstí s hotelem je perfektní. Ale proč "téměř"? Pripjať bylo výstavní město Sovětského Svazu. V celé zemi byly dva (!?) supermarkety - jeden v Pripjati. Takže vidět nemocnici, kde jsou omlácená futra a rez všude... na jakékoliv město té doby dobrý, ale ne tam. To se nepovedlo. Zamrzela také absence místní ikony - žlutého ruského kola - v novém zábavním parku (byl postaven na oslavy prvního máje). Tedy pro perfekcionalistu (nebo člověka který "ví") má ztvárnění mouchy. U někoho kdo jen ví, že Černobyl existuje je to bomba. Také jsem občas trpěl u zbytečného citového vydírání (štěňátka) a zaměření se na osud konkrétních postav - jednoho hasiče. Třeba u horníků, vojáků co odklízeli střechu a mnoha dalších se vše zbytečně odfláklo. Mohly dostat prostoru více. Prostě kdyby se čas věnovaný sérii drobně přerozdělil, bylo by to naprosto dokonalé. I tak ale stačí na plný počet, protože něco podobného v TV jen tak neuvidíte. ()

KoRner

Neviem s istotou povedať, či najlepší, ale určite jeden z najzaujímavejších a najprepracovanejších seriálov vôbec. Výborné vykreslenie doby a skvelí herci to len podčiarkujú. Päť častí je akurát na udržanie divákovej zvedavosti, keďže sa aj napriek očakávaným udalostiam proste vždy dozvie niečo nové. Celé čaro tkvie v tom, že aj keď pojednáva o nesmierne komplikovaných veciach, vie to podať jednoducho, priamo a každá časť je predsa len trochu iná. ()

velkyvezir

Výbuch černobylské elektrárny je bezesporu velká tragédie. O to větší tragédie je tento seriál, který sice nabídne řadu sugestivních scén zvláště v obrazech s umírajícími, ale jinak plave po povrchu. V seriálu se rozvíjí několik dějových linek, ale žádná není dotažena (např. horníci, lovci zvířat). Kolem Černobylu se událo tolik události, že 5 dílů nestačí. Je mi líto, ale nemohu sdílet nadšení ostatních a říkám: mnoho povyku pro nic. ()

Lukoboss

Je zajímavý, že o katastrofě v Černobylu tak nějak všichni víme (aspoň obecně), není to zase tak moc dávná historie, všichni prostě máme ponětí, co se stalo a o čem to bylo. A najednou je tady seriál, kterej nám to všechno přiblíží, ještě víc vysvětlí, zároveň znechutí (až z toho chvílema mrazí!), ukáže a odkryje i něco, o čem se možná nemluvilo nahlas a zároveň je tak výborně zpracovanej, že se jeden nestačí divit. Jo, ta angličtina může tahat za uši, v originále by to asi všechno ještě umocnilo, ale řekněme si na rovinu, že to není zase takový utrpení. Výrobně jsou vybraní herci, líbí se mně i koncept, že k výbuchu dojde v samotným začátku a my pak sledujeme následující hektický hodiny, dny a nakonec i měsíce poté... je to dramatický, to všechno bez patosu. Seriál o pár dílech, ale se sociálním dopadem atomové bomby (ať to máme trochu tematický). P.S.: Není většího svinstva, než upřednostňování politiky a zájmu mocipánů před lidským životem! Fuj, z toho vlastně ve výsledku mrazí nejvíc. "Každou lží si děláme u pravdy dluh. A dřív nebo později se musí splatit." ()

Loki_Six

What is the cost of lies? It's not that we'll mistake them for the truth. The real danger is that if we hear enough lies, then we no longer recognize the truth at all. What can we do then? What else is left to abandon even the hope of truth and content ourselves instead with stories? In these stories, it doesn't matter who the heroes are. All we want to know is: "Who is to blame?" ()

Vajonek

Na tuto minisérii jsem se, ač z hlediska tématu mě lákala hned, jak jsem o ní poprvé uslyšela, nevrhla úplně okamžitě, protože mě až trochu odrazoval obrovský zájem a samé superlativy na její adresu. Měla jsem trochu strach, že budu zklamaná, neb se mi to už vícekrát u snímků ze všech stran hodně vychvalovaných stalo. A nakonec nejen že nejsem zklamaná, ale jsem nadšená, jako už jsem dlouho z filmového či seriálového počinu nebyla. Je to trýznivé, drsné, depresivní i (místy) nadějeplné, poutavé, skvěle zahrané asi od všech, kdo se před kamerou objevili, je to maximálně přesvědčivé. Od výborně zvoleného hudebního podkresu, který od prvních minut celé věci dodává ještě více napětí a tísnivosti, až po závěrečný přehled toho, jak ve skutečnosti vypadaly hlavní postavy a co se s nimi stalo, je vše, jak má být, nic nechybí, nic nepřebývá. Snad jediné, co by z 99,99 % pro mě udělalo 100%, by bylo, kdyby úžasně vystupující herci ještě mluvili rusky. Ale i tak jde prostě o dokonalou záležitost zobrazující jednu velkou smutnou kapitolu dějin.Tato minisérie se mi zaryla hodně hluboko pod kůži. ()

joora1

Jedna z nejlepších seriálových minisérií. Bravo HBO! Výborná dějová rekonstrukce toho, co se doopravdy stalo v elektrárně Černobyl. Perfektní herecké výkony, dialogy a tíživá atmosféra jsou hlavní pilíře, které vynesly seriál do nebeských výšin. Co je ale opravdu precizní je smysl pro detail v ten správný moment. Například scéna s uklízením střechy byla podle mě geniální. Tvůrci odvedli naprosto parádní práci a opravdu tleskám. ()

bari68

Jeden z najlepších seriálov, či skorej minesériíí, aké kedy spatrilo svetlo sveta. Po filmárskej i príbehovej stránke je to majstrštyk ! ()

Zagros

Téma Černobylu je pro mě tak silné, že se nedovedu představit, jak by to tvůrci museli zkazit, aby tato minisérie dostala špatné hodnocení. Naštěstí to nekazili téměř vůbec. Mám prakticky jen jednu výtku a tou je angličtina. Je opravdu škoda, že si to podobně velká produkce nedokáže dát v tom správném jazyce. Občasné drobné odchylky od reality a místy zbytečná dramatizace mi nevadí. Je třeba si uvědomit, že to bylo točeno teď a pro současné publikum… navíc s přihlédnutím k tomu západnímu (angličtina a dramatizace). Černobyl je opravdu silný a výtečně natočený seriál. Tvůrcům patří velký dík, že se o něm znovu mluví. Mladá generace se o něm alespoň dozví a ti starší si jej znovu připomenou, což není nikdy na škodu. Byla horší samotná havárie, nebo ruská snaha to zamést všechno pod koberec? ()

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD