Ricochet: Odražená střela

• Česko

Akční / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1991, 109 min

Tento film je taký tip toho že nevie či sa má tváriť vážne alebo s nadsázkou, škoda že miestamy to vypadá ako na prestrelkovom divokom západe, potom ako temný thriller, vnútorná dráma, či zbesilý akčný film, ale aj tak je to pozerateľné, len netreba na to hľadieť moc vážne, ináč by to sklamalo. Nad vodu to drží hlavne mladý začínajúci vtedajší talent Denzel Washington v podaní šikovného policajta, čo sa mu črtá sľubná kariéra a tiež zaujme na druhej strane pôsbiaci zákerný "nepolepšiteľný" John Lithgow. ║Rozpočet $-miliónovTržby USA $21,756,163Tržby Celosvetovo $-(12.4.2008)

Většina filmu mě docela bavila. John Lithgow v roli psychopatickýho záporáka to rozjíždí ve velkym stylu a hraje si s Denzelem Washingtonem jak kočka s myší. Ale nakonec se mu Denzel Washington postaví na odpor a od tý chvíle to začíná připomínat spíš parodii. A dementní finální scéna tomu nasadila korunu. Nějak nevim, jak mam tohle ohodnotit, protože zhruba 3/4 filmu jsou fakt povedený, ale závěrečná čtvrtina je zralá na odpad. Nakonec dám 3 hvězdy.(11.11.2014)

• igi B.

Bůh suď, proč se tento zpočátku dobře vymyšlený a rozjetý thriller zvrhnul v nesmyslně absurdní šaškárnu se zbytečnými výbuchy drogového doupěte a totálně klišoidním vyvrcholením na střešním napichovátku pod vlivem opravdu silnoproudého napětí. Hu. Celý jsem se z toho napjal. Komu tohle posloužilo? Škoda jednoho zpackaného filmu. Rutinní průměrný film s magorským hollywendem za dvě a půl hvězdičky maximálně a zaokrouhlení dolů nezabránil tentokrát ani ten pikantně černý Pontiac Firebird TransAm, mihnuvší se v pár záběrech v úvodu filmu.(18.2.2006)

Pekne stary film, ale na svoju dobu kvalitny. Nedrzal ako tie nove ktore maju niekolkonasobne vacsi rozpocet, ale bol to slusny kriminalny priemer. Z Denzela nam vyrastol velmi kvalitny herec a uz tu vo filme z roku 1991 ukazal ze v nom nieco predsa len bude. Som rad ze to dokazuje doteraz a dufam ze bude dokazovat aj nadalej.(27.2.2012)

Už měl v kapse dvě oscarové nominace za vedlejší role (navíc jednu proměněnou za historické drama Glory), nacpat se před kameru coby hlavní hvězda tak nebyl problém. Denzelu Washingtonovi stačilo v téhle lehce nadprůměrné látce poněkud netradičním způsobem zlikvidovat šíleného zabijáka, dostat ho do vězení a sám stoupat kariérním žebříčkem. Jeho raketový vzestup z cely onen vrahoun sleduje a pomsty se nehodlá vzdát. Jsme na začátku devadesátých let a podle toho to také na plátně vypadá. Občas tvůrcům sice trochu hapruje kamera (snaha o její ozvláštnění ne vždy vychází), a některé akční scény se mohly řešit lépe a přehledněji, rozhodně však nehrozí, že by se divák nudil. Washington představuje v rámci žánru sázku na jistotu a je stejně slušný jako kdykoliv potom, John Lithgow je znovu geniálně flegmatické a chladnokrevné hovado (á la Cliffhanger). Občas je fajn se vrátit o dvě tři dekády zpátky, tenhle lehce nadprůměrný thriller, který trpí mírně nezajímavou a šablonovitou zápletkou, k tomu dokonale poslouží.(27.9.2014)

• - V českém dabingu se objevuje chyba. Legendární hláška v originále zní „You must have lots of balls to come here“, což samozřejmě znamená „To chtělo pořádný koule sem přijít“. Dle českého dabingu to ale je „Musel si mít hodně míčů, že jsi sem přišel.“ [Zdroj: G.cz] (asdfasdf)