Ricochet: Odražená střela

• Česko

Akční / Thriller / Krimi / Drama

USA, 1991, 109 min

• RomanHyde

Na tomto dílku opravdu náležitě pochroupal zub času. Přestože to dříve mohl být "trhák", nyní působí velmi laciným a béčkovým dojmem. Postavy jsou až příliš jednoznačné, klišé a patos v každém okénku a závěrečný souboj je více legrační než napínavý. Tohle je zbytečný film, který bych promítal tak maximálně v čekárně u zubaře na rozveselení.(12.11.2008)

Už měl v kapse dvě oscarové nominace za vedlejší role (navíc jednu proměněnou za historické drama Glory), nacpat se před kameru coby hlavní hvězda tak nebyl problém. Denzelu Washingtonovi stačilo v téhle lehce nadprůměrné látce poněkud netradičním způsobem zlikvidovat šíleného zabijáka, dostat ho do vězení a sám stoupat kariérním žebříčkem. Jeho raketový vzestup z cely onen vrahoun sleduje a pomsty se nehodlá vzdát. Jsme na začátku devadesátých let a podle toho to také na plátně vypadá. Občas tvůrcům sice trochu hapruje kamera (snaha o její ozvláštnění ne vždy vychází), a některé akční scény se mohly řešit lépe a přehledněji, rozhodně však nehrozí, že by se divák nudil. Washington představuje v rámci žánru sázku na jistotu a je stejně slušný jako kdykoliv potom, John Lithgow je znovu geniálně flegmatické a chladnokrevné hovado (á la Cliffhanger). Občas je fajn se vrátit o dvě tři dekády zpátky, tenhle lehce nadprůměrný thriller, který trpí mírně nezajímavou a šablonovitou zápletkou, k tomu dokonale poslouží.(27.9.2014)

Většina filmu mě docela bavila. John Lithgow v roli psychopatickýho záporáka to rozjíždí ve velkym stylu a hraje si s Denzelem Washingtonem jak kočka s myší. Ale nakonec se mu Denzel Washington postaví na odpor a od tý chvíle to začíná připomínat spíš parodii. A dementní finální scéna tomu nasadila korunu. Nějak nevim, jak mam tohle ohodnotit, protože zhruba 3/4 filmu jsou fakt povedený, ale závěrečná čtvrtina je zralá na odpad. Nakonec dám 3 hvězdy.(11.11.2014)

Dozvuk osmdesátek tady je samozřejmě hodně cítit. Stejně jako fakt že film natočil tvůrce Highlandera a skladatel Predátora. Denzel zde hraje docela frajírka, kterému vše prochází pouze do chvíle kdy z vězení utečeho jeho dávný známý. Bohužel film s blížícím se koncem se stává fraškou, která vyvrcholí hodně trapným finále. Kdysi 70%, dneska 50%(18.4.2008)

• fooggyy7

Policista Denzel Washington dostal za mříže zločince Johna Lithgowa. Uvězněného muže ale zaměstnává chorobná touha pomstít se a ihned po propuštění začne svůj plán uskutečňovat... Odpad není jenom film, ale i oficiální text distributora. Pořád se totiž nemůžu zbavit dojmu, že E.T.Blake utekl. Na okraj: Takový podprůměrný africkoamerický film s africkoamerickým hercem o nepřemožitelném africkoamerickém politikovi. I ta "originalita" tam chybí. Některé záběry jsem totiž viděl cca před 30-ti lety v jiných evropských filmech. Inu USA.(15.4.2012)

• - V českém dabingu se objevuje chyba. Legendární hláška v originále zní „You must have lots of balls to come here“, což samozřejmě znamená „To chtělo pořádný koule sem přijít“. Dle českého dabingu to ale je „Musel si mít hodně míčů, že jsi sem přišel.“ [Zdroj: G.cz] (asdfasdf)