• tron

Brrr, len čo si spomeniem na dávne doby, čo som MUŽA TIEŇA videl prvý raz, prechádzajú mnou nepríjemné pocity. Ťažko povedať, ako sa Austrálčanovi Russellovi Mulcahyovi (HIGHLANDER 1 - 2) podarilo nakrútiť takýto nepodarený film a neviem, ktorej múdrej štúdiovej hlave napadlo obsadiť do titulnej komiksovej úlohy nesympatického Aleca Baldwina. Ale neriešim to. Nuda, čudné triky, riedky dej a ako skoro vždy príšerný Tim Curry...(1.2.2005)

Keď som si tento film kúpil na VHS v dobe keď ho distribuoval Intersonic tak som od neho neočakával veľa. No prekvapil ma či už po hereckom obsadení, vyobrazení doby 30 rokov minulého storočia, dejom a aj vizuálnymi efektami. Dokonca sa mi páčil aj český dabing Intersonicu, čo sa už však nedá povedať o predabovaní. Jednoducho ten dabing na DVD od Mido filmu nemá iskru. Napriek tomu odporúčam vidieť.(4.5.2008)

Překvapivě povedený, konsistentní a fungující snímek. Pro milovníky comicsových filmů určitě - při zohlednění jeho menší popularity - velmi nadprůměrná záležitost. Atmosféra Ameriky třicátých let vystižena výborně, nápad s Mongoly má také něco do sebe. Krásná dobová i comicsová vizuální stylizace a soundtrack Jerryho Goldsmitha potěší v každém případě. A na Aleca Baldwina v roli superhrdiny si také brzy zvyknete.(28.8.2006)

Tento film je již několikátým filmovým ztvárněním, který vychází z komiksové předlohy. Speciálními efekty je film přímo napěchován. Samotné pohybovaní našeho hrdiny je na vysoké úrovni. Stopy v kalužích, odrazy stínu na zdech nebo dokonce stékání krve poté co je zasažen jsou udělány opravdu tak, aby divák nabyl dojmu, že je postava reálná. Mockrát neuvidíme jen samotně se pohybující předměty nebo létající postavy, které někdo právě odhodil. Samotná přeměna Baldwina se mi líbila. Jeho rozmazaná tvář, kterou zakryl svým šátkem byla pěkným trikem, který dal jistě spoustu práce. Také umístění mongolských válečníků v jejich lesklých zbrojích se mi líbil a bylo to jistě příjemné zpestření filmu. Jediné co se mi moc nelíbilo, že se bojovník prochází po ulicích a s obyčejnými lidmi to nic nedělá a žádného údivu se nedočkáme. Jako by to byla samozřejmost. Ale asi nejpěknější a zároveň nejsměšnější byla létající dýka, která strašně ráda kousala.(29.4.2010)

Velmi propracovaný komiks s typicky americkými rysy hrdinství a vlastenectví... zběhlý Američan uteče do Mongolska, kde se stane šéfem bandy místních hrdlořezů, vybuduje si silný post, je povolán do tajemného chrámu, kde jej "Mistr" zasvětí do skrytých tajemství "boje s nepřítelem"... Je vyvolen, aby chránil svět a zároveň vykoupil své hříchy z mongolských končin pod hávem a v masce tajemného hrdiny "Stína".. :-)(17.4.2011)

• - Hlas The Shadowa v radiovém vysílání obstarával po dobu přibližně jednoho roku Orson Welles. (dokec)

• - Předlohou hlavního hrdiny je stejnojmenná postava The Shadow, která se objevila nejdříve v povídkách vysílaných v rádiu, později byly její příběhy i dramatizovány, publikovány a dostalo se i na komiksy. Adaptaci příběhu zpracovala i společnost DC Comics. (dokec)