Místo postav postavičky: gloomovský malý padouch, ochotnický velký padouch, nevýrazná hlavní krasavice, standardně charismatický Baldwin. Děj občas nudný až k usínání, občas vtipný, sporadické akční scény s minimem invence, trocha tajemna, dobrá pointa. Velkorysá výprava a to nejďábelštější: kamera kličkuje jak nejlepší letečtí stíhači v boji. Celkový součet: nedostali jsme se ze stínu průměrného komiksu. 50%.(25.4.2009)

• Hellboy

S tímhle filmem je to těžké: herci přehrávají, ale to se dá vzhledem k předloze čekat, scéna i hudba vykrádají film Batman (1989), ačkoliv netopýří muž je ve skutečnosti inspirován Shadowem, no ale zase triky jsou velmi povedené. Největší problém je režie. Russell Mulcahy to naprosto šíleným způsobem nezvlád, v jeho rukou se film rozpadá a je směšný. Ale je pravda, že prapodivný scénář mu to vůbec neulehčuje. Stín (Alec Baldwin) je hrozně nesympatická postava, už od prvních minut filmu... Člověk, který naprosto nezaslouženě přišel k superschopnostem, nic pořádně neumí a pořád selhává, zachraňuje lidi, kteří mu poté musí sloužit, bojuje proti potomkovi Čingischána, kterému nedělá problém přizpůsobit se 20. století, ohrožuje svět atomovou bombou a v jednom kuse si dokazuje jak je skvělej tím, že nutí ostatní lidi páchat sebevraždy... Po režijní stránce bych to přirovnal ke Spiritu (2008) - stejně nezvládnuté (kromě toho, že je to obojí podle komiksu ze 30. let). A třeba jedna jiná komiksová adaptace - Dick Tracy (1990) - je minimálně o třídu lepší. Ohledně (komiksové) předlohy: The Shadow vznikl v roce 1930 a původně se jednalo o hrdinu rozhlasových vysílání, načež si získal ještě větší popularitu na stránkách brakových knížek. V roce 1938 se ojbevil první Shadowův novinový strip a později se objevily i klasické comic books. Kromě tohoto filmu se objevil na plátnech kin ještě několikrát: The Shadow Strikes a pokračování International Crime (1937 a 38), série filmů The Shadow (1940) a série The Shadow Returns (1946). Chystá se i film pro nové století, ale jeho osud je nejasný.(23.6.2009)

• Visáč

Baldwin v roli superhrdinu postráda charizmu a dej nedokáže strhnúť ani vo chvíľach, keď mu ide o život. John Lone v stereotypnej fumanchuovskej karikatúre je ďalší fail tejto po právu zabudnutej komiksárny. Vcelku slušná výprava dokáže sem-tam vykúzliť retro atmosféru New Yorku, ale ináč je to bieda. Potlesk aspoň pre Jerryho Goldsmitha a Penelope Ann Miller, ktorej to v dobových kostýmoch fakt sekne.(20.1.2017)

Výborně stylizovaná a podle mého názoru záměrně braková komiksová podívaná, která se navíc může chlubit velmi povedenými triky a spolehlivě skvělou hudbou Jerryho Goldsmithe (jenž se při skládání Stínova motivu zjevně "připravoval" na nadcházející soundtracky ke Kongu, Mumii atd.). Bál jsem se snad jen Aleca Baldwina v hlavní roli, nicméně nakonec musím říct, že jeho herectví do filmu pasovalo stejně jako šílené výrazy Tima Curryho nebo mongolští válečníci pobíhající New Yorkem.__P.S. Připadalo mi, že celý ten tibetský úvod a první newyorskou scénu si vypůjčili a po svém natočili Nolanovic bratři pro Batman začíná.(21.4.2013)

Moc pěkná a zjevně nedoceněná comicsová adaptace, kterou pravděpodobně v době jejího vzniku postihlo vynucené krácení (film je relativně krátký a jakoby v ději "přeskakoval"). Jeho legenda sice postráhá údernost a emocionální rezonanci Batmana nebo Spidermana, na druhou stranu ale vyniká pěknými vizuálními momenty a místy i pulpovním humorem.(15.11.2002)

• - Předlohou hlavního hrdiny je stejnojmenná postava The Shadow, která se objevila nejdříve v povídkách vysílaných v rádiu, později byly její příběhy i dramatizovány, publikovány a dostalo se i na komiksy. Adaptaci příběhu zpracovala i společnost DC Comics. (dokec)

• - Hlas The Shadowa v radiovém vysílání obstarával po dobu přibližně jednoho roku Orson Welles. (dokec)