Moc pěkná a zjevně nedoceněná comicsová adaptace, kterou pravděpodobně v době jejího vzniku postihlo vynucené krácení (film je relativně krátký a jakoby v ději "přeskakoval"). Jeho legenda sice postráhá údernost a emocionální rezonanci Batmana nebo Spidermana, na druhou stranu ale vyniká pěknými vizuálními momenty a místy i pulpovním humorem.(15.11.2002)

• choze

"KDO VÍ, JAKÉ ZLO SE SKRÝVÁ V SRDCÍCH MUŽů?" Shadow je fenomén, který měl vliv mj. na Batmana, Green Horneta nebo V z V jako Vendetta. Poprvé se ďábelsky zachechtal v roce 1930 coby tajemný vypravěč rozhlasové show (jednu dobu ho namlouval Orson Wells) a jeho popularita následujícího roku vyústila v pulpový měsíčník Shadow Magazine psaný kouzelníkem Walterem B. Gibsonem a patřící k nejúspěšnějším vůbec. Následoval Shadow Comics a samozřejmě filmy, první z roku 1937, poslední pak z roku 1994. O jeho režii měl už dlouho předtím zájem Sam Raimi, ale nepodařilo se mu získat autorská práva a tak vymyslel a v roce 1990 natočil vlastní alternativu, DARKMANA (kdo viděl oba filmy, jistě zalitoval, že Raimi nerežíroval i druhý). MUŽ STÍNů stál 40 milionů a provázela jej velkorysá propagační kampaň, neboť studio z něj chtělo mít letní blockbuster, který by stejně jako BATMAN odstartoval celou sérii nejen filmů, ale i oblečení a hraček. Film ale zavrhli jak kritici, tak diváci a v kinech si nevedl zdaleka tak dobře, jak se čekalo, takže ze zmíněných plánů rychle sešlo. Mulcahy holt není Burton, Koeppův scénář je obvyklý vyměklý komiksový retard pro děcka s trapnými vtípky, triky i akce slabé (i když ten oživlý nůž se mi dost líbil). A srovnám-li to s Proyasovou VRÁNOU z téhož roku...(28.10.2006)

Překvapivě povedený, konsistentní a fungující snímek. Pro milovníky comicsových filmů určitě - při zohlednění jeho menší popularity - velmi nadprůměrná záležitost. Atmosféra Ameriky třicátých let vystižena výborně, nápad s Mongoly má také něco do sebe. Krásná dobová i comicsová vizuální stylizace a soundtrack Jerryho Goldsmitha potěší v každém případě. A na Aleca Baldwina v roli superhrdiny si také brzy zvyknete.(28.8.2006)

Místo postav postavičky: gloomovský malý padouch, ochotnický velký padouch, nevýrazná hlavní krasavice, standardně charismatický Baldwin. Děj občas nudný až k usínání, občas vtipný, sporadické akční scény s minimem invence, trocha tajemna, dobrá pointa. Velkorysá výprava a to nejďábelštější: kamera kličkuje jak nejlepší letečtí stíhači v boji. Celkový součet: nedostali jsme se ze stínu průměrného komiksu. 50%.(25.4.2009)

V obleku to sice ještě jde, ale jinak se Baldwin na roli komixového hrdiny dle mého názoru absolutně nehodí, ve scénáři je bezpočet naivních míst a infantilně působících dialogů. Ale jinak to vůbec nebylo špatné a musím uznat, že mě Muž stínu velmi příjemně překvapil, neboť obsahuje pár skutečně lahůdkových míst hodných zapamatování.(24.6.2007)

• - Hlas The Shadowa v radiovém vysílání obstarával po dobu přibližně jednoho roku Orson Welles. (dokec)

• - Předlohou hlavního hrdiny je stejnojmenná postava The Shadow, která se objevila nejdříve v povídkách vysílaných v rádiu, později byly její příběhy i dramatizovány, publikovány a dostalo se i na komiksy. Adaptaci příběhu zpracovala i společnost DC Comics. (dokec)