Staříci

Old-Timers

Drama / Road movie

Česko / Slovensko, 2019, 85 min

"Nejhorší je že to všechno dělali naši lidi..." Dva bývalí političtí vězni se zde (podobně jako učitelka na penzi ve filmu Teroristka) snaží vzít spravedlnost do vlastních rukou. Tentokrát je to celé hodně na vážno a bez výraznějších posunů v ději. Díky svému dosti pomalému tempu mě film v kině místy i nudil. Přesto samozřejmě nemohu neocenit herecké výkony dvou hlavních protagonistů tohoto atypického road movie. Šel jsem na film do velké míry ze zvědavosti, abych viděl jak svou roli zvládne skutečný osmdesátník Ladislav Mrkvička. Přesto musím ještě o stupínek výš ocenit syrové herectví Jiřího Schmitzera, i kdy to by v jeho případě už člověka ani moc překvapovat nemělo. Ocenění si jistě zaslouží i maskéři, jejichž proměna Schmitzera ve staříka minimálně o 10 let staršího je naprosto výborná. I sebelepší maska by však nestačila k tomu, aby člověk mohl na plátně sledovat naprosto věrohodné ztvárnění nemohoucnosti starce na kolečkovém křesle. Zde už nastupuje ono geniální Schmitzerovo herectví, který si tímto podle mě zadělal na dalšího Českého lva (či minimálně nominaci).(12.7.2019)

Dobrý film se najednou dokáže zjevit zčistajasna. Ohlasy se kopí, stačí si přečíst nějakou tu recenzi a ohlasy od známých, kteří už měli to štěstí a ten film mohli vidět a člověk se prostě začne těšit taky. O to víc potěší když je onen chválený projekt třeba z České Republiky a v tomhle případě se ještě líp poslouchá to, že dorazí něco co v rámci české kinematografie jen tak nevzniká a vymyká se tomu na co je typický český divák zvyklý. Potěší, že jde o dobrý film, ještě více ale potěší když člověk právě zjistí, že je film z naších českých lesů a hájů. A především potěší fakt když má poté člověk konečně čas ten film vidět a může nadšené ohlasy potvrdit. A nejenom oznámit, že dorazil jeden z nejlepších českých filmů roku ale zároveň i jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Staříci nejsou komedie! Humor tam sem tam je a je neuvěřitelně chytrý, což je opět u českého filmu posledních let netypické, především jde ale o drama. Vážné drama, které těží především z toho, že jsou dva hlavní protagonisté staří, zdravotně jsou na tom velmi špatně a předtím než umřou se prostě rozhodnou, že zabíjí jednu svini z minulosti. Už ona synopse ve zkratce servíruje pravděpodobně zajímavý zážitek, krom zápletky je ale poté ve finále fajn, že film i hezky vypadá. Autoři scénáře Martin Dušek a Ondřej Provazník, kteří film i zrežírovali dodali neskutečný film, který český tvorbu náležitě obohatil. Především se na onom scénáři musí ocenit fakt, že se sice sem tam výrazně vleče (je vlastně stejně pomalý jako oba protagonisté v přirozené rychlosti), i přesto ale v oněch zdrženlivých pasážích funguje. Především se vlastně vůbec nedá odvodit jak se děj bude vyvíjet (trailer toto šikovně vůbec nenaznačí) a dorazí pár opravdu fungujících dějových zvratů. Autorské duo si především také sehnalo parádní hlavní dvojici Schmitzera a Mrkvičku, kteří fungují jako vyklepaní starci, kterým vám může být líto a zároveň fungují i v rage módu. Jirka Schmitzer je děsivej i na invalidním vozíku. Zápletka sice dbá především na hlavní dvojici a oněm vedlejším charakterům se ve finále zas tolik prostoru nedostane, žádná postava ale nepůsobí vyloženě navíc a i to se cení. Především se ale na filmu musí ocenit i to, že je ve finále film ,, minimalistický´´ a působí jako debut člověka, který zrovna vyšel z FAMU, zároveň je to ale ono kouzlo tohoto filmu. Mrzí mě, že podobných filmů v naších hájích nevzniká tolik a doufám, že v brzké době podobných projektů bude přibývat. Neskutečně si toho filmu cením a i když nemám pocit, že bych ho chtěl v brzké době znovu vidět, opravdu mám z něho velmi pozitivní pocity. Schmitzerovi s Mrkvičkou klobouk dolů!(19.10.2019)

Vida, ujasněný koncept, důsledně omšelá estetika, radikálně pomalé tempo v duchu GerontoSympathy for very slow mr. Vengeance, uhlídaný herecký tón a na čele všeho Schmitzer, který vede svůj vozejček s průrazností tanku. Dušek navazuje na to nejlepší z jeho dokumentu K oblakům vzhlížíme, na rozdíl od mnoha dokumentaristů, co začali koketovat s hraným filmem, ale nelavíruje na hraně. Díky spolupráci s Ondřejem Provazníkem mají Staříci soudržný filmový ksicht, zralé záběrování a slušný tah na branku, který se vyhýbá doslovnosti – ale ani náhodou jízlivosti. Je to road movie s jaterními skvrnami i správně žlučovitý obraz společnosti, která se cyklí v minulých křivdách a neschopnosti se jakkoli vypořádat se zločiny minulosti. Hlavně je to ale konečně film, který nemusí soutěžit v paralympiádě "na český poměry dobrý". Prostě dobrý. Že se to ve Varech nedostalo do hlavní soutěže je bezmála skandál. Třeba Omerzuovo Všechno bude to přejíždí jak obytný Avie obrubníky.(21.11.2019)

Úplně jiná road movie, jinak natočená cesta za pomstou, než bych čekal. Téměř dle Dogme 95 - bez přidané hudby a světel...(naštěstí prosto otravně roztřesené kamery). Chvílemi až dost tmavé. Nevadilo. Tempo, odpovídající věku a zdraví postav, mi vyloženě sedí. Pět hvězd je možná moc, ale má to nápad, ducha i dotaženou realizaci. ...PS Netuším, co dělají osvětlovači v titulcích :)(17.10.2019)

Pozoruhodný český mix Vzpomeň si a Nesmiřitelných ze současnosti. Super téma a až překvapivě precizní a soustředěná realizace, v níž se velmi dobře spojuje tragikomedie s dramatem a revenge movie. I přes ospalé (důchodcovské) tempo a silný minimalismus plnokrevná záležitost, která vzbuzuje emoce a ani se nebojí být morálně kontroverzní (k čemuž námět přímo vybízí). Poslední (cca patnáctiminutový) akt je celkově vynikající. Už během sledování mě napadlo, že by podle toho mohl bez větších problémů vzniknout hollywoodský remake s Clintem Eastwoodem a (třeba) Robertem Duvallem. :) 75 %(18.10.2019)

• - Scéna na letišti, kdy policista přenáší v kufru střelnou zbraň Vlastimila Reinera (Jiří Schmitzer), odpovídá reálnému postupu pro manipulaci se zbraněmi v letecké dopravě. (Capek)

• - Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se během natáčení natolik sblížili a padli si do noty, že štáb mnohdy nepoznal, kdy se vžívali do rolí a kdy ne. Režiséři Dušek a Provazník zažili situaci, kdy herci se tvářili, že se je chystají zabít. (vyfuk)

• - Herci měli od režisérů zakázáno improvizovat. (Bioscop)