Staříci

Old-Timers

Drama / Road movie

Česko / Slovensko, 2019, 90 min

• Filmmaniak

Film s triviálním příběhem o cestě dvou důchodců za pomstou je ze všeho nejvíc hořkou komedií tematizující stáří a neduhy s ním spojené, přičemž všechno včetně svého tempa přizpůsobuje limitované pohyblivosti svých hrdinů. Loudavý snímek o dvou zdánlivě nemohoucích válečných veteránech, jejichž prátelství utužuje sdílená nenávist ke stejnému člověku, a kteří se vydají toho člověka zabít, aniž by měli zbraň a věděli, v jakém městě dotyčný bydlí, stojí na výkonech skvělých herců v hlavních rolích, kromě toho ale nenabízí téměř nic dalšího. Dějově dojde jen k pár hezkým situacím, které se poněkud ztrácejí v přímočaře napsaném a nevýrazně režírovaném filmu, jehož komediální složka je vyloženě slabá, a ta dramatická zas nemá moc čím napínat ani překvapovat.(2.7.2019)

Naučil jsem se nemít od českých filmů vysoká očekávání. I tento film mě v tomto pravidlu utvrdil. Avšak nebylo to nic zas tak hrozného, iritující hudba většiny českých komedií 2012+ zde nebyla, avšak hudba by v road movie chybět určitě neměla, Staříkům tedy ucházel patřičný šmrnc (fakt tam nebyla žádná pořádná songa..!). Co ale filmu pomohlo, byl herecký výkon Jiřího Schmitzera, který mě jako v každém jeho filmu ohromil a udržoval snímek nad hladinou "klasickejch českejch sraček". Vtip až na pár finálních scén trochu ucházel a bylo celkem vidět, že se čeští režiséři bojí experimentovat. Že teprve rozvíjí sprostý humor a nedokážou si laťku nadhodit o malinko výš, tedy experimentovat s herci a využít způsoby virálních filmů pro vlastní prospěch. /MFFKV2019/(4.7.2019)

„Těšil“ jsem se, že jdu na klasický český film současnosti, pro nějž je typická nevýrazná, nenápaditá kamera (a její lhostejnost k detailu, zvláště pak lidské tváře), plytké a nadbytečné dialogy, redundantní peripetie, vtip za každou cenu, režisérská nesoustředěnost, doslovnost; zkrátka divák musí z kina odcházet pobaven a s vědomím, že ví, co si má myslet. Když jsem po chvíli zjistil, že se má očekávání nenaplňují, začal jsem trnout, kdy dílo sklouzne k filmovému čecháčkovství. Zdá se mi, že nesklouzlo a že režiséři předkládají dospělý, záživně nasnímaný film pro ty, kteří se chtějí zamyslet nad pojmy jako spravedlnost, pomsta, odpuštění, ale i nad českou minulostí a českou povahou. S tou se pojí i větší míra škarohlídství a věčné hledání much, jenže mně se dnes na filmu Staříci – sám nevím proč – žádné mouchy hledat nechtějí.(13.7.2019)

[KVIFF 2019] Český film se opět trochu ukázal. Vystrčil růžky a dostali jsme z toho takovou polokomedii a drama, které má své příběhové kořeny velmi silné. A i staré. Ale rány minulosti zůstaly. Dobré herecké duo, které mělo za následek i fungující souhru kamarádství, které v tomto případě vycházelo velmi dobře. Takové Všechno bude s inverzními postavami. Ambice na Lvy jsou velké. Na pozornost diváků taky. Mne spíše mrzel jeden obrovský nevyužitý potenciál komedie samotné. Mohla to být mnohem větší sranda. Ale stále šlo o myšlenku. A tomu jsem schopen ustoupit. Nicméně u mne to zbytečně ztratilo nějaké ty bonusové body. Ale český film žije. Ty road movie jedou. Podobně na tom byl přeci jen i Tlumočník.(7.7.2019)

"Nejhorší je že to všechno dělali naši lidi..." Dva bývalí političtí vězni se zde (podobně jako učitelka na penzi vr filmu Teroristka) snaží vzít spravedlnost do vlastních rukou. Tentokrát je to celé hodně na vážno a bez výraznějších posunů v ději. Díky svému dosti pomalému tempu mě film v kině místy i nudil. Přesto samozřejmě nemohu neocenit herecké výkony dvou hlavních protagonistů tohoto atypického road movie. Šel jsem na film do velké míry ze zvědavosti, abych viděl jak svou roli zvládne skutečný osmdesátník Ladislav Mrkvička. Přesto musím ještě o stupínek výš ocenit syrové herectví Jiřího Schmitzera, i kdy to by v jeho případě už člověka ani moc překvapovat nemělo. Ocenění si jistě zaslouží i maskéři, jejichž proměna Schmitzera ve staříka minimálně o 10 let staršího je naprosto výborná. I sebelepší maska by však nestačila k tomu, aby člověk mohl na plátně sledovat naprosto věrohodné ztvárnění nemohoucnosti starce na kolečkovém křesle. Zde už nastupuje ono geniální Schmitzerovo herectví, který si tímto podle mě zadělal na dalšího Českého lva (či minimálně nominaci).(12.7.2019)

• - Martin Dušek si na Karlovarském filmovém festivalu „postěžoval“, že chtěl, aby film byl více vtipný, ale v rámci zachování vážné myšlenky se od toho ustoupilo. (vyfuk)

• - Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se během natáčení natolik sblížili a padli si do noty, že štáb mnohdy nepoznal, kdy se vžívali do rolí a kdy ne. Režiséři Dušek a Provazník zažili situaci, kdy herci se tvářili, že se je chystají zabít. (vyfuk)

• - Film si odbyl premiéru 30. června 2019 na Karlovarském filmovém festivalu v Městském divadle. Ve Varech následovaly další 3 reprízy. (vyfuk)