Staříci

Old-Timers

Drama / Road movie

Česko / Slovensko, 2019, 92 min

Ten zmrd, ten hajzl, ten zasranej komunistickej prokurátor s krví na rukou našich nejlepších lidí, co dožil v domově důchodců se jmenova Karel Vaš. Když jsem v rámci samostudia u řady jeho obětí narážel na stále stejné jméno prokurátora, kladl jsem si otázku jak mohl tenhle hajzl dožít v klidu v teplé posteli zaopatřen státem vším tím co svým obětem odpíral nebo rovnou navždy vzal. Ten hajzl nechípnul takto v klidu v osmdesátých létech, ale v roce 2012 !!! V mnoha případě dávno po těch, co tak tak přežili lágry (o popravených a ubitých nemluvě) a komanče a kteří se alespoň dožili částečných satisfakcí po revoluci v roce 89. zemřel ale přeci jen s jedním bolem v jeho komunistickém srdíčku... Strašně ho štvalo, že na stará kolena nedostal hodnost generála hajzl. Ani jedna výčitka. Dyť se všichni přiznali hájil se ! A tak jsem si i já kladl otázku - ó spravedlnosti s miskami v rukách, neměla by jsi někdy ten šátek z očí sundat? Opravdu měříš všem stejně? Jak je možné, že tyhle dobytkové nejsou někde na nevytápěné cele 2x2m se sklápecí pryčnou, hadrem místo deky a dírou v zemi v rohu místnosti místo hajzlíku. že jsou dnes staří? Nemohoucí? A oni to řešili když podepisovali rozsudky smrti a tvrdé káznice na dlouhá léta? Pomsta prý nic nepřináší dobrého, ale co když pomsta je někdy prodlouženou rukou spravedlnosti? Jestli někdo spoléhá na Boha, že si to dotyčný někde tam pořádně odskáče, že to za nás dá Tamten do cajku, tak já ne. A proto tomuto filmu velmi rozumím. A rozumím i důvodům proč asi tento film vznikl. Je to prostě ta bezmoc těch, co se snaží dodržovat právo a ono často právě proto straní gaunerům z důvodu promlčení, nestatku důkazů, skartovaným spisům... Tahle road movie, byť pomalá byla prostě skvělá. Poslední mise dvou veteránů, kteří se rozhodli vzít spravedlnost do svých rukou. Mise plná neuvěřitelných překážek, mise nebezpečná s možností ztrát... Ale u poslední mise člověk nemá moc co ztratit, navíc to má v tom věku sakra dobře promyšlené a je jasně rozhodnut do toho jít. Mrkvička a hlavně Schmitzer hráli na jedničku ! Vzpomněl jsem si na Bumerang (1997) jak tam coby mukl na pryčně skládal pod deku své vyzáblé tělo a jsem moc rád, že zrovana jemu se jako bumerang vrátila tato role. V postavě plukovníka to bez zaváhání, moralizování a zbytečných keců alespoň filmově nandal všem komunistickejm sviním tak jak se mělo stát hned po revoluci. Dneska už zase vystrkují rohy a člověk jen zírá jak jsou lidi nepoučitelní. Tleskám tvůrcům a vkládám 5 nábojů do zásobníku. * * * *(5.7.2020)

Název klame tělem. Následují spoilery. Schmitzer a (dokonce o deset let starší) Mrkvička hrají duo starců, kteří plánují spáchat atentát na nepotrestaného komunistického zločince (reálným předobrazem Mráze byl Karel Vaš). Nevím do jaké míry se film opírá o skutečné události, protože případ samozřejmě neznám, ale příběh je inspirován plánovaným atentátem Pravomila Raichla, který strávil život bojem proti fašismu a později i komunismu, v gulagu, než byl nucen emigrovat do USA. Během devadesátých let se vrátil, ale než stihl atentát uskutečnit, zemřel na infarkt. FIlm má neskutečně pomalý děj, který vás nutí cítit každé prasknutí kostí, zdolaný schod, každou překážku s nesmrtelným odhodláním hlavních hrdinů. Je to mocná filmařina, velmi minimalistická, silná ve své jednoduchosti, logicky vás pak nemůže nechat ve zklamání, kterého se dočkala realita (Raichl zemřel den před atentátem, který plánoval na specifické datum, 25.2., den výročí komunistického puče) a tak Vašovu smrt uskutečňuje alespoň ve filmu.(14.6.2020)

Letošní rok je v české kinematografii (ne)nápadně protkán filmy o gerontosauřích pomstách. Po ostřílené Ivě "Teroristce" Janžurové přichází duo Schmitzer-Mrkvička, kteří jsou k hrobu ještě blíž, ale i tak se snaží poslední momenty života zúročit užitečným způsobem a vydávají se na pomstychtivou cestu za polozapomenutou křivdou z minulosti. Staříci osloví diváka hlavně díky civilním výkonům ústřední dvojice a díky uvěřitelně napsanému příběhu, který vedle dramatické linie nabízí nejeden humorný moment.(17.12.2019)

• Lachtaan

U nominací na Oscara začínám s navyšujícím se věkem dost chápat všechny nominace a s většinou z nich jsem i dost spokojen. U Lvů mi to ale nejspíš bude ještě nějaký rok trvat, protože jsem za celou nepříliš dlouhou stopáž u Staříků neshledal jedinou záminku, proč by o toto ocenění měli vůbec zítra usilovat. A s těmi snad 10 šancemi se já osobně obávám, že určitě některé promění. Pro mě jsou totiž zkrátka krokem vedle.(6.3.2020)

Já vlastně nic moc nečekal a dostal překvapivě dost. Přiznejme si, že český film poslední dekádu nemile přešlapuje na místě. Tu a tam vyběhne nějaký sympatický záblesk, jakkoliv svěží či herecky nesmírně příjemný. Jeden přiletěl přes velkou louži. Emigrant Vlasta, bývalý politický vězeň, vozíčkář, nasupený, ale odhodlaný. Na letišti na něj čeká Tonda, mizerně slyšící a lehce odevzdaný dávný kamarád z protikomunistického odboje. Pánové jsou sice rychlí tak, jak jim to dovolují ochablé svaly a neskladný invalidní vozík, ale plán mají jasný. Tahle komunistická svině (čti prokurátor) musí koupit kulku, protože jeho zločiny porevoluční justice nijak nepotrestala. Poslední mise dvou chatrných těl je osobitá a vlastně velmi příjemná. Ač tematizuje stáří a všechny neduhy s ním spojené. Není to žádné vzpomínání na minulé časy, není to o obhajování plánovaného činu. Režisérské a scenáristické duo Martin Dušek a Ondřej Provazník nám prostě předkládá neotřelé zpracování jednoho rozhodnutí, režírují pevnou rukou, mají ujasněný koncept, přičemž nejednou najedou na absurdní humor. Pánové Schmitzer a Mrkvička jsou samozřejmě na jedničku.(19.5.2020)

• - Pistole, kterou má Vlastimil (Jiří Schmitzer) schovanou na statku, je pistole P 38 Walther Ulm 9 mm Luger. Druhou zbraní ze statku je československá pistole Vz.27 (v předválečném provedení). (Winster)

• - Jako předobraz k Schmitzerově postavě posloužil Jiří Stránský. (Fenk)

• - Natáčelo se v Praze, v Sokolově a okolí, v severních Čechách pak zejména v okolí obce Modlany. (starydivak)