Staříci

Old-Timers

Drama / Road movie

Česko / Slovensko, 2019, 85 min

"Nejhorší je že to všechno dělali naši lidi..." Dva bývalí političtí vězni se zde (podobně jako učitelka na penzi ve filmu Teroristka) snaží vzít spravedlnost do vlastních rukou. Tentokrát je to celé hodně na vážno a bez výraznějších posunů v ději. Díky svému dosti pomalému tempu mě film v kině místy i nudil. Přesto samozřejmě nemohu neocenit herecké výkony dvou hlavních protagonistů tohoto atypického road movie. Šel jsem na film do velké míry ze zvědavosti, abych viděl jak svou roli zvládne skutečný osmdesátník Ladislav Mrkvička. Přesto musím ještě o stupínek výš ocenit syrové herectví Jiřího Schmitzera, i kdy to by v jeho případě už člověka ani moc překvapovat nemělo. Ocenění si jistě zaslouží i maskéři, jejichž proměna Schmitzera ve staříka minimálně o 10 let staršího je naprosto výborná. I sebelepší maska by však nestačila k tomu, aby člověk mohl na plátně sledovat naprosto věrohodné ztvárnění nemohoucnosti starce na kolečkovém křesle. Zde už nastupuje ono geniální Schmitzerovo herectví, který si tímto podle mě zadělal na dalšího Českého lva (či minimálně nominaci).(12.7.2019)

Martin Dušek a Ondřej Provazník vědí, co chtějí říci a našli cestu jak to dostat do filmu. Navíc je to velmi fyzický film, který s hrdiny asi vice prožije ten, kdo už trochu hůře po ránu vstává z postele a natažení ponožek pro něj není snadným úkonem, který provádí jedním vrzem ve stoji na jedné noze.(4.7.2019)

Je škoda, že autoři nedokázali filmu, resp. jeho postavám a závěru, dodat vetší hloubku. Snímek totiž jinak výrazně překonává běžnou českou produkci a obsazení Schmitzera bylo trefou do černého (viz zejm. scénu, kdy s havajským věncem kolem krku projíždí domovem důchodců!). Kdyby se k tomu přidala větší hloubka postav, dialogů a celkového vyznění (závěr), mohli jsme tu místo dobrého filmu mít film výborný. Je to velká škoda, protože autoři byli velmi blízko!(10.8.2019)

• Filmmaniak

Film s triviálním příběhem o cestě dvou důchodců za pomstou je ze všeho nejvíc hořkou komedií tematizující stáří a neduhy s ním spojené, přičemž všechno včetně svého tempa přizpůsobuje limitované pohyblivosti svých hrdinů. Loudavý snímek o dvou zdánlivě nemohoucích válečných veteránech, jejichž prátelství utužuje sdílená nenávist ke stejnému člověku, a kteří se vydají toho člověka zabít, aniž by měli zbraň a věděli, v jakém městě dotyčný bydlí, stojí na výkonech skvělých herců v hlavních rolích, kromě toho ale nenabízí téměř nic dalšího. Dějově dojde jen k pár hezkým situacím, které se poněkud ztrácejí v přímočaře napsaném a nevýrazně režírovaném filmu, jehož komediální složka je vyloženě slabá, a ta dramatická zas nemá moc čím napínat ani překvapovat.(2.7.2019)

Naučil jsem se nemít od českých filmů vysoká očekávání. I tento film mě v tomto pravidlu utvrdil. Avšak nebylo to nic zas tak hrozného, iritující hudba většiny českých komedií 2012+ zde nebyla, avšak hudba by v road movie chybět určitě neměla, Staříkům tedy ucházel patřičný šmrnc (fakt tam nebyla žádná pořádná songa..!). Co ale filmu pomohlo, byl herecký výkon Jiřího Schmitzera, který mě jako v každém jeho filmu ohromil a udržoval snímek nad hladinou "klasickejch českejch sraček". Vtip až na pár finálních scén trochu ucházel a bylo celkem vidět, že se čeští režiséři bojí experimentovat. Že teprve rozvíjí sprostý humor a nedokážou si laťku nadhodit o malinko výš, tedy experimentovat s herci a využít způsoby virálních filmů pro vlastní prospěch. /MFFKV2019/(4.7.2019)

• - Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička se během natáčení natolik sblížili a padli si do noty, že štáb mnohdy nepoznal, kdy se vžívali do rolí a kdy ne. Režiséři Dušek a Provazník zažili situaci, kdy herci se tvářili, že se je chystají zabít. (vyfuk)

• - Příběh filmu je volně inspirovaný skutečnými událostmi z přelomu tisíciletí, kdy se jednaosmdesátiletý emigrant a politický vězeň Pravomil Raichl spojil se svým starým kamarádem z kriminálu a s jeho pomocí chtěl na veřejnosti demonstrativně zastřelit Karla Vaše, zločinného komunistického prokurátora z 50. let. Mstitelé si stanovili datum na den výročí komunistického puče, ale večer před vykonáním pomsty válečný hrdina Raichl zemřel. (Zdroj: CinemArt)

• - Martin Dušek si na Karlovarském filmovém festivalu „postěžoval“, že chtěl, aby film byl více vtipný, ale v rámci zachování vážné myšlenky se od toho ustoupilo. (vyfuk)