Z amerického Oregonu přilétá na pražskou Ruzyň emigrant Vlastimil Reiner (Jiří Schmitzer), válečný veterán a bývalý politický vězeň. Je mu už hodně přes osmdesát, je připoutaný na invalidní vozík a do značné míry odkázaný na pomoc ostatních. Proto na něj už na letišti čeká Antonín (Ladislav Mrkvička), dávný kamarád z protikomunistického odboje. Záhy vyjde najevo, že Vlasta přijel do Česka uskutečnit poslední misi svého života. Chce vypátrat a zabít komunistického prokurátora Václava Mráze, kterého porevoluční soudy nedokázaly nebo nechtěly za jeho zločiny z 50. let potrestat. Vlastimil přemluví Antonína, aby mu s akcí pomohl. Tonda si vypůjčí od vnuka starou obytnou dodávku a upraví ji tak, aby se v ní mohl Vlasta pohybovat. Oba starci vyrážejí na pro ně velmi obtížnou cestu za odplatou. (CinemArt)

Psycho.R

Z českých akčních filmů ten nejakčnější se staříkama. Přímočaré, ale při finální scéně se nám objasní, zda jsme fandili/nefandili hlavním hrdinům správně (zjistíme, zda jsou chladnokrevní či zda prosazují spravedlnost). To mi stačilo, k tomu výborné výkony Schmitzera a Mrkvičky posunují kvalitu ještě výš. ()

rublik05

Od začátku mě překvapila mimořádně drsná a hutná atmosféra, což je u českého filmu poměrně vzácnost. Ústřední duo Schmitzer-Mrkvička funguje neuvěřitelně přirozeně a kompatibilně, oba dva své role zvládli bravurně a jejich výkony jsou mimořádně povedené. Přímočarý děj se nese spíše v pomalejším tempu, tvůrci spíše sází na budování atmosféry, na dramatické prvky a především na již zmíněnou dvojici hlavních herců. Bavila mě ponurost celého příběhu, trochu osobnější pohled na stáří a vyrovnání se s křivdami z minulosti. Líbila se mi soudržnost celého filmu, že je od začátku až do konce nesmlouvavé a drsné drama s velmi hořkým koncem. Na české poměry velmi silné a dobře natočené drama. 8/10. ()

Shaleman

Výborně zahraná depresivní nuda plná nekonečných statických záběru na rostoucí vrásky hlavních protagonistů. Jedna hvězda za Schmitzera. Druhá za zlom zhruba v půli filmu - nebýt něho, tak to ani nedokoukám. ()

spacylemon

Několik dokonalých scén, až se chce člověku plakat. Jenže! Dušek se bál z toho udělat větší komedii (rozumím: "z takových věcí si nemůžeš dělat srandu!"). A taky odmítl z toho udělat větší tragédii a natočit závěr podle skutečných událostí. Jenže! Hledat zadostiučinění a pomstu na filmovém plátně mi přijde zbytečné a dětinské. ()

E lan

Přimhouřím obě oči a dám tři hvězdičky. Je to ale spíše na dvě. Velká nuda, byť přesvědčivá rekonstrukce jedné události u konce několika lidských životů. Možná ta hvězdička navíc za to děsivé vyobrazení posledních dnů života starých lidí:-( ()

Slon Hotovson

Martin Dušek a Ondřej Provazník vědí, co chtějí říci a našli cestu jak to dostat do filmu. Navíc je to velmi fyzický film, který s hrdiny asi vice prožije ten, kdo už trochu hůře po ránu vstává z postele a natažení ponožek pro něj není snadným úkonem, který provádí jedním vrzem ve stoji na jedné noze. ()

tlesk

Staříci jsou silné a velmi vážné drama s obdobně silným tématem (název, který mně osobně evokoval spíš něco na způsob povedeně zábavné Teroristky však mohl být zvolen přiléhavěji), které však jako by díky pozvolnému tempu (nejen hlavních hrdinů, ale i vyprávění), stále zůstávalo někde na půli cesty, byť bez přebytečného patosu či nějaké uměle vytvářené nostalgie. Jsme hozeni do vody a minulost obou hrdinů si musíme dotvořit ze střípků zde obsažených, jakož i z toho co o našich dějinách víme. Nad vodou jej drží skvěle ztvárněné hlavní postavy a řada v současnosti stále aktuálnějších motivů, jež pořád hýbou společností - a tedy i divákem. Možná by přece jen stálo za to dokument natočit a herce použít jen k rekonstrukci událostí, podobně jako třeba ve velmi dobrém dokumentu o komunisty umučeném knězi Josefu Toufarovi - Jako bychom dnes zemřít měli. Snímek je místy silně deprimující díky na mnoha místech čišící bezvýchodnosti a bezmoci, díky nimž se po finále jakákoli katarze jaksi nedostavuje. Místo ní zůstávají myšlenky na obtížné stáří a na to, že některé věci zůstanou asi už navždy nedořešené. I takových filmů je třeba. Jen si nejsem jistý, že bych tento chtěl vidět znovu. Alespoň ne v nejbližší době... ()

Knor

No vida a jde to. Po dloooooouhý době konečně českej film, kterej má co nabídnout a co se dá i dokoukat :-). Stařecká pouť za pomstou, takhle jednoduše se to dá celý popsat a stačí to. Výborný, jednoduchý, přímočarý příběh , kterej ubíhá hrozně rychle, i když se staříci sotva hýbou. Mrkvička skvělej, Schmitzer dokonalej. ()

topi80

Tato road movie si vysloužila od veřejnosti spoustu superlativů a nutno říci, že zasloužených. Objektivně má spíše parametry hodně zdařilého televizního filmu, což ale vůbec nemyslím jako nějaké shazování (ostatně, vzpomeňme na Tažné ptáky, Ikarův pád a spoustu dalších). Originální je v tempu přizpůsobeném překážkám, které čas staví před oba téměř nemohoucí hlavní hrdiny. Přesto ani na chvíli nenudí. Tři hvězdy by si to v pohodě vysloužilo, ale tady musím přidat ještě hvězdu za skvělého Schmitzera (ani na moment jsem nezauvažoval nad tím, že herec je mladší než postava, kterou hraje, a stále v plné formě), který není zase tak urputně zarputilý jako v traileru, a ještě skvělejšího Mrkvičku, který dal své postavě obrovskou dávku přirozené lidskosti. ()

karchinho

Tenhle příběh měl stejné vzrušení jako když jsi true vesničan a staráš se o to, aby všechny slepice byly na svém místě! Celý film vlastně o ničem, takže zbytečně strávených 100 minut.. ()

Amonasr

Poměrně slabý a vykonstruovaný příběh, kterému schází skutečné napětí a působí hodně schematicky. Laciné oprašování ideologických klišé bez hlubšího prožitku a propracovanější psychologie postav. Hodně povrchní záležitost, zpočátku až rozvlekle nudná, která dostane spád teprve na samotném konci. Bohužel ale právě snaha o akčnost při odzbrojení strážníka vyznívá až směšně parodicky a film ještě víc shodí, místo aby jí doopravdy gradoval. ()

Tamdydam

Nemuzu si pomoct. Smysl by mi film Starici daval v tomto provedeni jedine tehdy, pokud by slo o verne zfilmovani skutecneho pribehu. Ovsem coby film hodne volne inspirovany neuskutecnenym zamerem tri pratel zlikvidovat komunistickeho vraha Karla Vase, me vysledek neuspokojil. Film nema skoro nic z toho, co by mel mit. Spad, napeti, zajimavy pribeh,... Herci sami o sobe to nezachrani ()

Kafemlejnek7

Nekompromisní cesta za pomstou dvou neuvěřitelných mstitelů. Skvělý Mrkvička ve velkém comebacku na plátno, vynikající Schmitzer. Pro mne jasných ***** a zatím i český film roku. ()

Xpojntman

Pane jo, takto jsem nečekal, že mě tak příjemně překvapí českej film. Navíc je proti zločinnému režimu před rokem 1989. ()

Coliseum

Vlažné, nervní, pomalé jako průtok krve stařeckými žilami. To tempo ale neuvěřitelně vtáhne a pohltí. Tak komorní příběh pomsty člověk jen tak nestřetne. A mimochodem, díky za tuhle možnost pro Ladislava Mrkvičku. Neskutečně uchopená civilnost postavy, bez pathosu a s naprostou uvěřitelností. Naposledy mě tak uchvátila role pana Hrušinského v Dýmu bramborové natě. ()

DJ Kritik

To ako sa Mrkvička "courá" len dokresľuje emócie filmu. Výborne spracované dielo, kde si človek uvedomuje tu "slobodu" pohybu a činov ústrednej dvojice, kde najväčším protivníkom je čas. ()

Solverino

Tři hvězdy za herectví těch dvou, Schmitzer vypadá na 125 let a ne na 70, Mrkvička docela čipernej. Jinak celkem nuda, chtělo by to dát trochu prostor vykreslit Mráze. Takhle slabší nadprůměr. ()

whysoserious

Film o dvou válečných veteránech jdoucích za pomstou za věznění v komoušském lágru, u kterého se vyprávění vleče, ale vůbec to nevadí, protože to k tempu dvou důchodců sedí a divák se tomu rád přizpůsobí.Po dlouhé době český film, který se mi líbil. Zápletka je jednoduchá a jasná a jestli mě něco ohromilo, tak předvedený herecký výkon Jiřího Schmitzera. ()

Zemřel herec Ladislav Mrkvička

07.03.2020

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (více)