Co děláme v temnotách (TV seriál)

What We Do in the Shadows

Komedie / Fantasy / Horor

USA, 2019–2021, 13 h 6 min (Minutáž: 20–30 min)

Tvůrci:

Jemaine Clement

Kayvan Novak, Harvey Guillen, Natasia Demetriou, Matt Berry, Mark Proksch, Alexandra Henrikson, Beanie Feldstein, Doug Jones, Jake McDorman, Chris Perfetti, Hayden Szeto, Gloria Laino, Marceline Hugot, Vanessa Bayer, Anthony Atamanuik, Arj Barker, Nick Kroll, Rob Ramsay, Kate Comer, Siobhan Fallon Hogan, Taika Waititi, Dave Bautista, Tilda Swinton, Evan Rachel Wood, Jemaine Clement, Wesley Snipes, Danny Trejo, Kristen Schaal, Paul Reubens, Jonny Brugh, Julia Vally, Oliver Dennis, Jeremy O. Harris, Haley Joel Osment, Benedict Wong, Sondra James, Marissa Jaret Winokur, Craig Robinson, Chris Sandiford, Abigail Savage, Veronika Slowikowska, Beanie Feldstein (a.z.), Kevin Whalen, Mark Hamill, Madeleine Martin, Craig Burnatowski, Greta Lee, Jack O'Connell, Lilly Bartlam, Tig Fong, Amish Patel, Lucy Punch, Clara Wong, James Frain, Myrna Cabello, Erica Anderson

1. série: Taiko, já Tě miluju. Dlouho tu nebyl lepší nápad, než natočit seriál právě k What We Do in the Shadows. Novozélandský humor tady fakt nezná hranic a já u toho vždycky umírám smíchy. Každá epizoda má navíc krásných 20 minut, takže časová náročnost je nulová. S každým dílem jde kvalita nahoru a už se fakt nemůžu dočkat, jaké další bizárnosti nás čekají ve druhé řadě. V 2. sérii první tři díly vládly rozpaky a strach o kvalitu. Sice se Taika snaží zakomponovat co nejvíce nových prvků a pobavit tak diváka po všech směrech, ale zezačátku to ubíralo na vtipu a bylo cítit velké a až trochu přepálené úsilí přijít s nečím svěžím. V druhé sérii je sice lehčí rozpoznat silnější epizody od těch slabších, ale vesměs je tahle série stejně strašně super a někdy jsem měla i pocit, že jsem se tlemila víc, než v té první, takže nevyváženost je tu určitě znatelnější, ale Taika to pak dokáže dvakrát tolik vykompenzovat. Humor je prostě pořád na špici a minimálně jednu řadu by to ještě chtělo, pokud si to udrží obdobné tempo.(9.7.2020)

S upíry na Staten Island a po pravdě, tady ten casting a dvacetiněco-minutový formát na dva večery mi sedne ještě víc než měl originál, přičemž je to zhruba stejně nápaditě vtipný a roztomilý, se super "improv" smyslem pro humor. Sem s další. ♪♫(28.10.2019)

Skoro nevím, co víc ke spokojenosti. Jo, je to blbina, která neříká nic o ničem a celý koncept mockumentu okázale nedává smysl, ale právě v tom je to kouzlo. U filmu jsem objevil svůj komentář "asi bych to vydržel sledovat jako krátký sitcom, vlastně mě mrzí, že se s těmi postavami už nesetkám." Takže výhra!(6.6.2019)

Neměl jsem k tomuto seriálu z počátku vůůbec žádnou důvěru. Tyhle projekty "Aha! Tenhle film se líbil, tak to trochu natáhneme, naředíme, dáme tam nějaké podřadnější herce a voilá - máme seriál" totiž známe. Ale světe div se, funguje to skvěle! Asi i díky tomu, že se toho Jemaine s Taikou ujali sami a ne pouze přeprodali práva... Ano, člověk by mohl namítnout, že hodně dílů je solitérních, že na sebe často ani (moc) nenavazují, příp. že se určitá linka rozpracuje v jednom díle a naváže se na ní opět až o několik dílů později, ale to jsou za mne malé pihy na kráse. Pozitivně mne překvapilo hned několik věcí. Například že se nápad z filmu pouze nerecykluje, ale dost obohacuje, například Colinem jako emočním upírem (kdo někdy takového doopravdického Colina potkal, nemůže dát ruku do ohně za to, že se tím skutečně fyzicky neživí) nebo konceptem "familiar", ve kterém je chudák deset sloužící Guillermo naprosto kouzelný. Dále je skvělá ústřední trojice upírů / herců. Nejrozkošnější je asi Nandor, naše přerostlé upírské dítě, a příjemně překvapil Matt Berry jako Laszlo, který pro mne měl dosud pouze jednu polohu, a to Douglase v IT Crowd, což byla, řekněme si to upřímně, velice prostá a dost otravná role... Prostě palce nahoru a těším se, jestli se z Guillerma ve dvojce stane lovec upírů nebo ne... 100%(1.2.2020)

U filmu jsem si říkal, že by z toho byl skvělý sitcom a Clement s Waititim mě nezklamali. Trampoty upírů v dnešním světě posunuli ještě o level výš. Hromada hlášek, nezapomenutelných gagů a navrch energetický vampír Colin, který bude v leckom evokovat vzpomínky na únavná kolečka po úřadech. Chybu nemá ani věrný sluha Guillermo, který touží po vlastních špičácích a všemu vládne trojice Nadja-Laszlo-Nandor, kteří se snaží opanovat Staten Island a už mají v moci vlastní ulici. Tedy skoro. No a závěrečná poučka zní "Nikdy nehaste hořícího upíra svěcenou vodou.". 100%(6.6.2019)