Fyre

Dokumentární

USA, 2019, 97 min

Chris Smith

Chris Smith

Billy McFarland (a.z.), Ja Rule (a.z.), Ron Funches (a.z.), Elsa Hosk (a.z.), Chanel Iman (a.z.), Emily Ratajkowski (a.z.), Lais Ribeiro (a.z.), Andy Richter (a.z.), Kendall Jenner (a.z.), Kylie Jenner (a.z.), Bella Hadid (a.z.), Hailey Bieber (a.z.), Alyssa Lynch (a.z.)

Chris Smith, Danny Gabai

Výborný dokument, ktorý detailne (a zdá sa, že veľmi objektívne) popisuje priebeh celej prípravy 'najväčšieho, najlepšieho, najelitnejšieho...a ešte x ďalších naj' - festivalu. Dokument zachytáva osobitú postavu autora festivalu, jeho myslenie, konanie, stretnutia, minulosť, či prítomnosť. Všetko je zaznamenané na mobily, či kamery, čo dodáva dokumentu silnú dávku autenticity. Okrem autora festivalu dokument ilustratívne zobrazuje svet marketingu zúženého do instagramu, založenom na, pre staršiu generáciu neznámom (a nepochopiteľnom) slove - influenceri. Pre človeka z 'brandže' je zaujímavá aj finálna časť dokumentu, ako im zlyháva základná logistika a ako, aj napriek neskutočnému rozpočtu, dôraz marketing prekročil samotnú realizáciu. To všetko je podfarbené legislatívnou dohrou, či sa jedná o podvod, alebo nie. Existujú dva podobné dokumenty, druhý, natočený o pár mesiacov je Fyre Fraud. Jednoznačne odporúčam pozrieť prvý.(20.4.2019)

Z hlediska informačního a objektivního nejde brát tenhle dokument moc vážně, jelikož za ním produkčně stojí i FuckJerry, kteří moc dobře věděli do čeho jdou a tímpádem mají pracky více než špinavé. Ale co se týče kvalit a jak je tento dokument natočen, tak se rozhodně nudit nebudete ... ale pokud chcete více (objektivních) informací, sáhněte raději po Fyre Fraud od Hulu.(31.3.2019)

Šmejdi po americku. Kromě obsahu, kdy jen kroutíte hlavou nad tím, že týpek viditelně podvádí a ještě si to celý natáčí (díky čemuž to máme z první ruky), je taky bezvadně vidět, jak tupá masa zombies skáče podle toho, jak nějaká random slepice (pardon, influencerka) něco plácne na instáč. To už jsme fakt tak zdegenerovali? Právě tenhle přesah se mi líbil, že to nebylo čistě o uspořádání festivalu, jakej svět neviděl. A neviděl :-) Super dokument.(8.2.2019)

Nějak se mi nechce zjišťovat, jak moc je to celé, nebo není založené na pravdě, protože pro mě nejde o fakta, která by mě nějak ovlivňovala do budoucna. Každopádně jsem se ale bavila a těšila jsem se, až zjistím, jak to celé dopadne. Vždy mě fascinovalo, co všechno dokáže dobře postavený marketing. Je to svým způsobem geniální.(9.4.2019)

Velmi dobře udělaný dokument, náhled do zajímavého (a pro mě naprosto mimozemského) společenského prostředí, psychologická studie týmu lidí postupně si uvědomujících a reagujících na to, že projekt, do kterého se uvrtali, je strašlivý, strašlivý průser, a zároveň i takové exemplum o instagramové povrchnosti a posedlosti "exkluzivitou", fenoménu influencerství a lidech proměněných ve zboží a měnu, vítězství marketingu nad produktem a japícké kultuře vzývající sociopatické bullshitery, kteří vyzařují "tolik energie a pozitivity" a jedou stylem "dream big", "nothing is impossible" a "fake it 'till you make it".(13.3.2019)