Fyre

Dokumentární

USA, 2019, 97 min

Chris Smith

Chris Smith

Billy McFarland (a.z.), Ja Rule (a.z.), Ron Funches (a.z.), Elsa Hosk (a.z.), Chanel Iman (a.z.), Emily Ratajkowski (a.z.), Lais Ribeiro (a.z.), Andy Richter (a.z.), Kendall Jenner (a.z.), Kylie Jenner (a.z.), Bella Hadid (a.z.), Hailey Bieber (a.z.), Alyssa Lynch (a.z.)

Chris Smith, Danny Gabai

"Fake it until you make it" asi nefunguje vždy. Na druhej strane ako sa spomenulo ktorýkoľvek idiot, ktorý si bol ochotný za také prachy kúpiť lístok je darwinismus v najčistejšej forme. A úprimne množstvo millenialov prišlo nielen na to, že všetko čo povie influencer nemusí byť pravda ale i na to, že keď vám ide o prežitie (rozumej pohodlne spanie, jedlo, voda po pár hodinách v noci na letisku) tak sa dokážete zmeniť na "barbara". Za mňa parádny insight do hláv millenialov (ku ktorým takisto patrím, no neorzmýšľam tak konzumne).(9.2.2019)

Z hlediska informačního a objektivního nejde brát tenhle dokument moc vážně, jelikož za ním produkčně stojí i FuckJerry, kteří moc dobře věděli do čeho jdou a tímpádem mají pracky více než špinavé. Ale co se týče kvalit a jak je tento dokument natočen, tak se rozhodně nudit nebudete ... ale pokud chcete více (objektivních) informací, sáhněte raději po Fyre Fraud od Hulu.(31.3.2019)

Docela by mě zajímalo, jestli do toho šel McFarland s tím, že udělá podvod, anebo doufal, že party bude mít takový úspěch, že všechny ty nedostatky lidé jednoduše přehlédnou. Dopadlo to jak to dopadlo, ale je mi záhadou fakt, že mu to lidé žrali. Teď tím nemyslím instagramovou generaci, ale spíš profíky, kteří s ním do toho šli i přesto, že jim musela být zjevná nekoncepčnost a nereálnost celého projektu. To mi hlava nebere. Dokument sráží snad jen produkce v podání FuckJerry, ale na druhou stranu si musím položit otázku, o co by to mohlo být objektivnější. 80%(14.4.2019)

Šmejdi po americku. Kromě obsahu, kdy jen kroutíte hlavou nad tím, že týpek viditelně podvádí a ještě si to celý natáčí (díky čemuž to máme z první ruky), je taky bezvadně vidět, jak tupá masa zombies skáče podle toho, jak nějaká random slepice (pardon, influencerka) něco plácne na instáč. To už jsme fakt tak zdegenerovali? Právě tenhle přesah se mi líbil, že to nebylo čistě o uspořádání festivalu, jakej svět neviděl. A neviděl :-) Super dokument.(8.2.2019)

Výborný dokument, ktorý detailne (a zdá sa, že veľmi objektívne) popisuje priebeh celej prípravy 'najväčšieho, najlepšieho, najelitnejšieho...a ešte x ďalších naj' - festivalu. Dokument zachytáva osobitú postavu autora festivalu, jeho myslenie, konanie, stretnutia, minulosť, či prítomnosť. Všetko je zaznamenané na mobily, či kamery, čo dodáva dokumentu silnú dávku autenticity. Okrem autora festivalu dokument ilustratívne zobrazuje svet marketingu zúženého do instagramu, založenom na, pre staršiu generáciu neznámom (a nepochopiteľnom) slove - influenceri. Pre človeka z 'brandže' je zaujímavá aj finálna časť dokumentu, ako im zlyháva základná logistika a ako, aj napriek neskutočnému rozpočtu, dôraz marketing prekročil samotnú realizáciu. To všetko je podfarbené legislatívnou dohrou, či sa jedná o podvod, alebo nie. Existujú dva podobné dokumenty, druhý, natočený o pár mesiacov je Fyre Fraud. Jednoznačne odporúčam pozrieť prvý.(20.4.2019)