Průsmyk

(seriál)
Drama / Krimi / Thriller
Německo / Rakousko, (2019–2022), 12 h (Minutáž: 45 min)

Philip Peschlow

Jacob Shea

Julia Jentsch, Nicholas Ofczarek, Franz Hartwig, Hanno Koffler, Lukas Miko, Natasa Petrovic, Lucas Gregorowicz, Martin Feifel, (více)

Série(2) / Epizody(16)

V horském průsmyku na hranici Německa a Rakouska je nalezeno zmrzlé tělo, naaranžované v duchu pohanského rituálu. Podivný případ spadá do dikce rakouské i německé policie a přijíždí jej vyšetřovat velice nesourodá dvojice detektivů. Energická a zásadová Ellie Stockerová se na místě činu setkává s rakouským kolegou Gedeonem Winterem, jehož bohémský zevnějšek doprovází velmi neortodoxní postupy. Společně se vydají po stopě pachatele děsivého činu, který v prostředí Alp nemá obdoby. (Česká televize)

gudaulin

Derivát skandinávského projektu Broen. Inteligentní, brutální, psychopatický sériový vrah, nesourodá dvojice vyšetřovatelů opačného pohlaví, přeshraniční spolupráce dvou kriminálek sousedních států, snaha o temnou až mysteriózní atmosféru. Narozdíl od Mostu se drží Průsmyk zpátky, je střízlivější, méně efektní a počáteční atmosféra se s přibývajícími díly také částečně vytrácí. Tři hvězdičky si ale obhájí bez problémů. Celkový dojem: 60 %. ()

misterz

Je nepochybné, že sa to snažilo o severskú atmosféru, no v tomto smere to aj tak zostalo niekde na pol ceste. A dejová linka ma moc neoslovila, veľmi často nudné a banálne. Ešte šťastie, že sa to snažilo hrať na hlavnú postavu vyšetrovateľa, ktorý mi na celom seriály prišiel najzaujímavejší. Priemer. 60/100 ()

Malarkey

Průsmyk je jednoznačně vydařená spolupráce mezi Bavory a Rakušáky. Perfektní kriminálka se správně ponurou atmosférou, adekvátní k dnešní stejně šedivě ponuré době. Navíc s výbornou dvojicí, kde Julia Jentsch reprezentuje německou stranu a Nicholas Ofczarek tu rakouskou. Oba mimochodem výborně. Navíc vyšetřování kolem Salzburgu a Berchtesgadenu nabízí velice zajímavá panorámata..a dokonce i do Česka se jeden z dvojce vypraví na výlet. Za mě tedy určitě super. Variace na skandinávské kriminálky to jistě je, ale pořád je dostatečně nápaditá a závěrem originální, že si mě dokázala získat. A já podobné záležitosti mám prostě rád. ()

emma53

Nebýt jazyka, tak jsem přesvědčená, že se dívám na severský seriál a to já můžu. A ejhle ono ne. Nicméně přes rozporuplné pocity vůči Gedeonovi a jeho vzezření jsem ho asi po druhém díle začala holt brát takového jaký je. Myslím, že to byl i záměr tvůrců, aby vypadal právě takhle. Vrah je sice odhalený už ve třetím díle, ale to nic neubralo na faktu, že jsem jela jeden díl za druhým bez nádechu. Doslova poslední tečka byla přesně taková, jakou bych si představovala a to je ten pátý, hvězdičkový dodatek. Ellie byla celkem fajnová s tou svojí zarputilostí i když bych tam jednu eskapádu klidně vynechala, ale to je jen malá vada na kráse. Jo, za mě mohu říct OK, bylo to dobrý, jen houšť. - A po třech letech tu máme další pokračování. První tři epizody jsem bojovala sama se sebou jestli to dám celé, ale čtvrtá epizoda mně potvrdila, že ano. Hutná atmosféra s herci, kteří byli ve svých rolích výborní a s příběhem, kde nic není tak jak se zdá a to je příležitost kromě jiných restů, aby Gedeon šel dál, takže se možná dočkám další série, a ano budu moc ráda. ()

Ampi

Rakousko-německý seriál Průsmyk asi má trochu inspiraci švédsko-dánský Most (po americko-mexickém a francouzsko-britském Tunelu). Rozdílnost je třeba v tom, že Saga Norénová má syndrom Aspergerův a Gedeon (u policejních postav se toto jméno začíná objevovat často) Winter trpí mírnou formou Tourettova a máslo na hlavě. A jsou tu krampusové. Je to můj komentář č. 666. ()