Průsmyk (TV seriál)

• Německo

Der Pass

Pagan Peak

Drama / Krimi / Thriller

Německo, 2019, 6 h (Minutáž: 45 min)

Průsmyk je jednoznačně vydařená spolupráce mezi Bavory a Rakušáky. Perfektní kriminálka se správně ponurou atmosférou, adekvátní k dnešní stejně šedivě ponuré době. Navíc s výbornou dvojicí, kde Julia Jentsch reprezentuje německou stranu a Nicholas Ofczarek tu rakouskou. Oba mimochodem výborně. Navíc vyšetřování kolem Salzburgu a Berchtesgadenu nabízí velice zajímavá panorámata..a dokonce i do Česka se jeden z dvojce vypraví na výlet. Za mě tedy určitě super. Variace na skandinávské kriminálky to jistě je, ale pořád je dostatečně nápaditá a závěrem originální, že si mě dokázala získat. A já podobné záležitosti mám prostě rád.(20.10.2020)

60% - Německo-rakouský Most (bez vykřičníku), v titulcích přiznaný. Zajímavé přírodní scenérie a dostatečně napínavý případ, ona samotná krampusovská tradice je dost děsivá, kam se hrabou naši čerti, doprovázející Mikuláše. Postavy vyšetřovatelů byly relativně v pohodě, i když už se z toho stává poměrně klišé - ona má poměr se ženatým nadřízeným, on tak trochu pracuje pro jeden gang. Ale to mi tak ani nevadilo. U mě seriál sráželo dolů několik jiných věcí: Že jsme záhy poznali pachatele a že v této věci nedošlo k žádnému nečekanému překvapení. Že se prakticky celý sedmý díl mohl škrtnout, protože byl vlastně o ničem. Že po sedmi dílech byl případ (neuspokojivě) uzavřen a v posledním díle po roce se pak rozjelo prakticky nové vyšetřování. Nepochopitelná pro mě taky byla motivace pachatele vůči komisařce Stockerové a proč se celou věc rozhodl vyřešit tak, jak ji vyřešil. A vlastně i to téma krampusovských masek tak nějak postupně vyšumělo. Ale pokus to byl sympatický.(30.9.2019)

Moc se mi líbilo prostředí a pak jakási jinakost ve srovnání s drtivou většinou podobných seriálů. Pachatel je odkryt poměrně brzy a to to víc se mi to celé zamlouvalo. Když pominu samotné vraždy dostalo se mi vcelku normálního, pomalu plynoucího příběhu, který má dílů, tak akorát a navíc perfektní soundtrack, který si hodlám co nejdřív sehnat. A ještě lepšího vyšetřovatele, kterého báječně ztvárnil Nicolas Ofczarek. Hlavně za tyhle dvě věci pálím nakonec na čtyři. I přes lehce předvídatelný, úplný konec.(5.2.2021)

• Víteček

Nápadem vykrádající Most, ale je to o hodně horší. Jeden z vyšetřovatelů je krajně nesympatický, druhá je extrémně nezajímavá, ale je nám dostatečně zdůrazňováno, že ráda fotografuje a tak můžeme dlouho sledovat, jak hledá nejlepší záběr. Nevhodně umístěné a natahované flashbacky taky zrovna nepomáhají. Celé to působí hodně lacině natočené a ústřední písnička je strašná odrhovačka. Opuštěno po dvou dílech z nichž tomu druhému jsem měl už problém věnovat pozornost. 35%(10.9.2019)

Rakousko-německý seriál Průsmyk asi má trochu inspiraci švédsko-dánský Most (po americko-mexickém a francouzsko-britském Tunelu). Rozdílnost je třeba v tom, že Saga Norénová má syndrom Aspergerův a Gedeon (u policejních postav se toto jméno začíná objevovat často) Winter trpí mírnou formou Tourettova a máslo na hlavě. A jsou tu krampusové. Je to můj komentář č. 666.(8.10.2019)