Odložený případ: Hammarskjöld

Dánsko / Norsko / Švédsko / Belgie, 2019, 118 min

Tore Vollan

Andreas Rocksén

to jo.(19.2.2020)

WTF! Toto ani nie je dokumentárny film, ale skôr dôkazný materiál v priamom prenose o... - o čom vlastne ? To je hlavný problém filmu, s ktorým autor bojuje, hneď na začiatku konštatujúc, že je to šialene prepletené ďalekosiahle spiknutie alebo najidiotskejší dokument vôbec. Lenže výsledok 6-ročnej investigatívnej práce je ohromujúci... - a znepokojivý. Voda na mlyn konšpiračným teóriam, ktoré v prípade tajných služieb (post)kolonialistických krajín, utajených žoldnierskych organizácií a nielen výskumu, ale aj (snahy o) šírenia biologických zbraní minimálne v prípade Afriky nie sú vôbec zas tak strašne pritiahnuté za vlasy. Mňa na tom najviac zarážala (resp. znechucovala) skutočnosť, že v istých časoch a na istých miestach eexistovalo aj verejne jasné povedomie o tom, kto (a prečo) zostrelil generálneho tajomníka OSN v africkom vnútrozemí alebo že istá neoficiálna vojenská organizácia z JAR okrem "bežných" prevratov na objednávku tajných služieb cielene očkuje černošské obyvateľstvo po polovici Afriky vírom HIV. Ešte horšie však je, že napriek takýmto odhaleniam nemám pocit, že by sa vďaka ním niečo zmenilo... že bude niekto potrestaný a predovšetkým, že Afrika prestane byť vykorisťovaným priestorom.zo strany nielen západných, ale teraz už aj východných mocností ako si to už pred 60 rokmi prial Dag Hammarkjöld...(21.1.2020)

Naprostá pecka. Strhující pátrání, skvělé zpracování. Pro ty, koho bavil třeba Fincherův Zodiac, povinnost.(14.1.2020)

Dokumentární úkaz. Dánský novinář se pouští do vyšetřování podivných okolností smrti bývalého generálního tajemníka OSN. Při tom narazí na ďábelský plán jako z béčkového hororu, zahrnující utajené laboratoře v africké džungli, atentáty a „vakcíny“ s virem HIV. Rozkrývání rozsáhlé konspirační sítě, do které byla zřejmě zapletena CIA, několik evropských zemí a nadnárodních korporací a která možná zásadně ovlivnila, jak vypadá současná Afrika, je rámováno Brüggerovou snahou dát vyprávění nějaký pevný tvar, což se ale vzhledem k množství nespolehlivých svědků (kterých je mnohem víc než důvěryhodných materiálů) jeví jako nemožné. Paralelně s napínavým detektivním odhalováním konspirace sledujeme jeho rostoucí frustraci z toho, že mu stále uniká pravda, a originální snahu vypořádat se s nemožností oddělit fakta od fikce jednak průběžným reflektováním toho, co (ne)zjistil, jednak animovanými sekvencemi, které jsou přiznaně nespolehlivou rekonstrukcí. Jestli máte rádi hodně spletité špionážní thrillery s desítkami složitě propojených postav, u nichž je pochopení komplexní struktury a vazeb mezi jednotlivými aktéry nadřazené jednoznačným a definitivním závěrům, budete stejně jako já dvě hodiny tajit dech. 90%(18.8.2019)

Ideální argumentační potrava proti lidem, kteří zavrhují podobné dokumenty s tím, že kdyby se v nich přišlo na něco zajímavého a důležitého, tak bychom o tom už věděli z jiných zdrojů. Pátrání po pomateném kontinentě, kde ta nejsilnější data se skrývají napsaná tužkou někde pod prknem Johannburského slumu, je podpořeno neméně zmateným protagonistou, u jehož metody práce se svědky se fakt musím divit, že přinesla nějaké ovoce. Na jednu stranu, když se svojí koloniální čapkou a cigárem v hubě hledá detektorem zakopané trosky letadla, aby po úspěšném lokalizovaní popadl rýč, čtyřikrát do toho kopnul a zjistil, že má dost, tak do toho chaosu dost zapadal. Nicméně jak je nám později prozrazeno, hlavním hrdinou celého příběhu je tichý detektiv Göran, který na základě zděděné železné desky, patřící údajně ztroskotanému letadlu, zasvětil svůj život putování po Africe ve snaze najít důkazy o existenci a aktivitách paramilitární organizace SAIRM a jako Bludný Holanďan nyní pluje proti proudu Konga hledat tajné laboratoře, které měly šířit AIDS skrze vakcíny k očistění kontinentu od černé rasy. Scéna, kdy ukazuje prostřílenou desku letadla náhodným studentům v metru při cestě do FBI a vysvětluje jim, proč je tak důležitá je jedním z nejdojemnějších momentů, co jsem v dokumentu viděl.(20.1.2020)

• - Celosvětová premiéra proběhla 26. ledna 2019 na Sundance Film Festival v Utahu (USA). (BMW12)