Reklama

Reklama

Odložený případ: Hammarskjöld

  • Dánsko Cold Case Hammarskjöld (více)
Trailer 2

Obsahy(1)

Vydali se po stopě jedné z největších záhad 20. století. A našli mnohem víc, než čekali. 18. září 1961 se nedaleko zambijského města Ndola zřítilo letadlo s generálním tajemníkem OSN Dagem Hammarskjöldem na palubě. Nehodu nikdo nepřežil. Ale byla to skutečně nehoda? Nejednalo se o atentát? Je Hammarskjöld nejvýznamnější obětí studené války? Nebo byl odstraněn západními tajnými službami kvůli své podpoře svobodných afrických států? O více než padesát let později vyráží po vychladlé stopě dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý detektiv Göran Björkdahl. Kdo je vrah a kdo je oběť? Kdo je mystifikátor a kdo mluví pravdu? Brügger stvořil rafinovanou směs detektivky, špionážního thrilleru, dokumentu a promyšlené mystifikace, která vtahuje diváky do hry plné úskoků a lží. (Artcam Films)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (17)

Othello 

všechny recenze uživatele

Ideální argumentační potrava proti lidem, kteří zavrhují podobné dokumenty s tím, že kdyby se v nich přišlo na něco zajímavého a důležitého, tak bychom o tom už věděli z jiných zdrojů. Pátrání po pomateném kontinentě, kde ta nejsilnější data se skrývají napsaná tužkou někde pod prknem Johannburského slumu, je podpořeno neméně zmateným protagonistou, u jehož metody práce se svědky se fakt musím divit, že přinesla nějaké ovoce. Na jednu stranu, když se svojí koloniální čapkou a cigárem v hubě hledá detektorem zakopané trosky letadla, aby po úspěšném lokalizovaní popadl rýč, čtyřikrát do toho kopnul a zjistil, že má dost, tak do toho chaosu dost zapadal. Nicméně jak je nám později prozrazeno, hlavním hrdinou celého příběhu je tichý detektiv Göran, který na základě zděděné železné desky, patřící údajně ztroskotanému letadlu, zasvětil svůj život putování po Africe ve snaze najít důkazy o existenci a aktivitách paramilitární organizace SAIRM a jako Bludný Holanďan nyní pluje proti proudu Konga hledat tajné laboratoře, které měly šířit AIDS skrze vakcíny k očistění kontinentu od černé rasy. Scéna, kdy ukazuje prostřílenou desku letadla náhodným studentům v metru při cestě do FBI a vysvětluje jim, proč je tak důležitá je jedním z nejdojemnějších momentů, co jsem v dokumentu viděl. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Dokumentární úkaz. Dánský novinář se pouští do vyšetřování podivných okolností smrti bývalého generálního tajemníka OSN. Při tom narazí na ďábelský plán jako z béčkového hororu, zahrnující utajené laboratoře v africké džungli, atentáty a „vakcíny“ s virem HIV. Rozkrývání rozsáhlé konspirační sítě, do které byla zřejmě zapletena CIA, několik evropských zemí a nadnárodních korporací a která možná zásadně ovlivnila, jak vypadá současná Afrika, je rámováno Brüggerovou snahou dát vyprávění nějaký pevný tvar, což se ale vzhledem k množství nespolehlivých svědků (kterých je mnohem víc než důvěryhodných materiálů) jeví jako nemožné. Paralelně s napínavým detektivním odhalováním konspirace sledujeme jeho rostoucí frustraci z toho, že mu stále uniká pravda, a originální snahu vypořádat se s nemožností oddělit fakta od fikce jednak průběžným reflektováním toho, co (ne)zjistil, jednak animovanými sekvencemi, které jsou přiznaně nespolehlivou rekonstrukcí. Jestli máte rádi hodně spletité špionážní thrillery s desítkami složitě propojených postav, u nichž je pochopení komplexní struktury a vazeb mezi jednotlivými aktéry nadřazené jednoznačným a definitivním závěrům, budete stejně jako já dvě hodiny tajit dech. 90% ()

Reklama

Slarque 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála skutečně pozoruhodných dokumentů. Mads Brügger dokumentuje detektivní pátrání po dávno vychladlých stopách, přičemž dává výsledku svěží, částečně inscenovanou podobu. A aby toho nebylo málo, tak svůj přístup ve filmu samém ještě stihne zesměšnit. Chápu, že nitky končící v tajných spisech britských a amerických služeb, se nedají dosledovat až do cíle, ale těch šest let práce se vyplatilo. Jenom to na mě film hrnul slušnou rychlostí, a jelikož jsem o nikom ze zúčastněných dosud neslyšel, potřeboval bych si dělat poznámky. Tak snad příště (zatím 90%). ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Jasné, že žiadna smrť vysokého politického činiteľa v oblakoch nebola náhodným nešťastím. Od Štefánika po poľského prezidenta Kaczyńskeho. Neúnavní dánski investigatívci odhaľujú po desiatkach rokov od smrti šéfa Organizácie spojených národov v Afrike, že prsty v jeho smrti mala polovojenská ultrapravicová mimovládka z Južnej Afriky, riadená tamojšou tajnou službou. Minimálne s vedomím americkej tajnej služby. Len samotné pátranie je tak únavné a zahltené toľkými menami, lžami a poloklamstvami zodpovedných, až sa do mysli vtiera otázka - nešlo by to urobiť tak nejako stručnejšie, bez zahltenia mysle desiatkami mien a súvislostí, ktoré už týždeň po pozretí dokumentu spoľahlivo vyfučia z hlavy ako nepotrebný balast? Hoci hlavná myšlienka, samozrejme v hlave ostane.   . ()

corona 

všechny recenze uživatele

Pre mňa ťažko uchopiteľný dokument. na jednej strane je určite dobre, že otvára nezodpovedané otázky a upozorňuje na nejasnosti ohľadom nehody. Na druhej strane, pátranie často smeruje odnikaľ nikam.  Pátrací tým navštívi bez odhlásenia bývalého JAR agenta, ktorého údaje získali bez akýchkoľvek problémov, ten ich bez váhania pozve dnu a v pivnici okamžite nájde viac ako 30-ročný dokument, ktorý mu bol v podstate celý život nanič.  Uchovať sprisahanie v takomto rozsahu a taký dlhý čas, no neviem,  V jednej debate dostal Eugene Cernan otázku, či bol vôbec na Mesiaci. Dostal záchvat smiechu a potom povedal: "Ak traja ľudia vedia tajomstvo, dvaja to určite po čase vykecajú médiám. V Apolle pracovali desiatky tisíce ľudí a nik by nič nevyzradil, Nemožné." V dokumente sa to hemží tajnými agentmi, krásnymi a statočnými vedkyňami (teda iba jednou), otázky sa kladú a odpovede na ne, žiaľ chýbajú a nosná téma činnosti SAIMR je v záverečných titulkoch vyvrátená. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Celosvětová premiéra proběhla 26. ledna 2019 na Sundance Film Festival v Utahu (USA). (BMW12)

Související novinky

Lux Film Days přinesou filmy online a zdarma

Lux Film Days přinesou filmy online a zdarma

24.11.2020

Celoevropské filmové dny Lux Film Days se letos v ČR uskuteční od 26. do 30. listopadu. Ve čtvrtek 26. listopadu odstartuje akci film Druhá strana naděje finského klasika Akiho Kaurismäkiho. Druhým… (více)

Reklama

Reklama