Reklama

Reklama

Odložený případ: Hammarskjöld

  • Dánsko Cold Case Hammarskjöld (více)
Dokumentární
Dánsko / Norsko / Švédsko / Belgie, 2019, 118 min

Vydali se po stopě jedné z největších záhad 20. století. A našli mnohem víc, než čekali. 18. září 1961 se nedaleko zambijského města Ndola zřítilo letadlo s generálním tajemníkem OSN Dagem Hammarskjöldem na palubě. Nehodu nikdo nepřežil. Ale byla to skutečně nehoda? Nejednalo se o atentát? Je Hammarskjöld nejvýznamnější obětí studené války? Nebo byl odstraněn západními tajnými službami kvůli své podpoře svobodných afrických států? O více než padesát let později vyráží po vychladlé stopě dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý detektiv Göran Björkdahl. Kdo je vrah a kdo je oběť? Kdo je mystifikátor a kdo mluví pravdu? Brügger stvořil rafinovanou směs detektivky, špionážního thrilleru, dokumentu a promyšlené mystifikace, která vtahuje diváky do hry plné úskoků a lží. (Artcam Films)

(více)

Videa (3)

Recenze (13)

Matty 

všechny recenze uživatele

Dokumentární úkaz. Dánský novinář se pouští do vyšetřování podivných okolností smrti bývalého generálního tajemníka OSN. Při tom narazí na ďábelský plán jako z béčkového hororu, zahrnující utajené laboratoře v africké džungli, atentáty a „vakcíny“ s virem HIV. Rozkrývání rozsáhlé konspirační sítě, do které byla zřejmě zapletena CIA, několik evropských zemí a nadnárodních korporací a která možná zásadně ovlivnila, jak vypadá současná Afrika, je rámováno Brüggerovou snahou dát vyprávění nějaký pevný tvar, což se ale vzhledem k množství nespolehlivých svědků (kterých je mnohem víc než důvěryhodných materiálů) jeví jako nemožné. Paralelně s napínavým detektivním odhalováním konspirace sledujeme jeho rostoucí frustraci z toho, že mu stále uniká pravda, a originální snahu vypořádat se s nemožností oddělit fakta od fikce jednak průběžným reflektováním toho, co (ne)zjistil, jednak animovanými sekvencemi, které jsou přiznaně nespolehlivou rekonstrukcí. Jestli máte rádi hodně spletité špionážní thrillery s desítkami složitě propojených postav, u nichž je pochopení komplexní struktury a vazeb mezi jednotlivými aktéry nadřazené jednoznačným a definitivním závěrům, budete stejně jako já dvě hodiny tajit dech. 90% ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Jeden z mála skutečně pozoruhodných dokumentů. Mads Brügger dokumentuje detektivní pátrání po dávno vychladlých stopách, přičemž dává výsledku svěží, částečně inscenovanou podobu. A aby toho nebylo málo, tak svůj přístup ve filmu samém ještě stihne zesměšnit. Chápu, že nitky končící v tajných spisech britských a amerických služeb, se nedají dosledovat až do cíle, ale těch šest let práce se vyplatilo. Jenom to na mě film hrnul slušnou rychlostí, a jelikož jsem o nikom ze zúčastněných dosud neslyšel, potřeboval bych si dělat poznámky. Tak snad příště (zatím 90%). ()

Reklama

Othello 

všechny recenze uživatele

Ideální argumentační potrava proti lidem, kteří zavrhují podobné dokumenty s tím, že kdyby se v nich přišlo na něco zajímavého a důležitého, tak bychom o tom už věděli z jiných zdrojů. Pátrání po pomateném kontinentě, kde ta nejsilnější data se skrývají napsaná tužkou někde pod prknem Johannburského slumu, je podpořeno neméně zmateným protagonistou, u jehož metody práce se svědky se fakt musím divit, že přinesla nějaké ovoce. Na jednu stranu, když se svojí koloniální čapkou a cigárem v hubě hledá detektorem zakopané trosky letadla, aby po úspěšném lokalizovaní popadl rýč, čtyřikrát do toho kopnul a zjistil, že má dost, tak do toho chaosu dost zapadal. Nicméně jak je nám později prozrazeno, hlavním hrdinou celého příběhu je tichý detektiv Göran, který na základě zděděné železné desky, patřící údajně ztroskotanému letadlu, zasvětil svůj život putování po Africe ve snaze najít důkazy o existenci a aktivitách paramilitární organizace SAIRM a jako Bludný Holanďan nyní pluje proti proudu Konga hledat tajné laboratoře, které měly šířit AIDS skrze vakcíny k očistění kontinentu od černé rasy. Scéna, kdy ukazuje prostřílenou desku letadla náhodným studentům v metru při cestě do FBI a vysvětluje jim, proč je tak důležitá je jedním z nejdojemnějších momentů, co jsem v dokumentu viděl. ()

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Doslova ako napísal užívateľ “Matty”. Toto je dokumentárny unikát. Od úvodu až do kanca, zaznieva jedna informácia za druhou, ktoré spoločne vytvárajú celkový obraz (nie len) o tomto ohavnom čine. Nemorálnosť v radoch vysoko postavených ľudí nepozná hranice. Kto by to bol v úvode tohto dokumentu povedal, že nie len v jeho závere sa divák dozvie omnoho závažnejšie informácie, ako Madson Brügger pôvodne plánoval. Odporúčam úplne každému .. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Záslužná investigativní žurnalistika, která je finančně a časově nákladná. Zdá se že v případu měly prsty nadnárodní korporace, CIA s britskou tajnou službou. Jako vždy hlavní fašistické síly světa. Neřekl bych, že se Afrika dnes dovede vysávání bránit (Čína). A v dnešních viditelných změnách klimatu předpověď , že růst obyvatel Afriky má do roku 2050 vzrůst opět třikrát s tím , že budou dohánět náš konzumní styl života je děsivá. Prostě zemi vybydlíme a mladí to pak zaplatí. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Celosvětová premiéra proběhla 26. ledna 2019 na Sundance Film Festival v Utahu (USA). (BMW12)

Reklama

Reklama