Odložený případ: Hammarskjöld

• Dánsko Cold Case Hammarskjöld (více)
Dokumentární
Dánsko / Norsko / Švédsko / Belgie, 2019, 118 min

Vydali se po stopě jedné z největších záhad 20. století. A našli mnohem víc, než čekali. 18. září 1961 se nedaleko zambijského města Ndola zřítilo letadlo s generálním tajemníkem OSN Dagem Hammarskjöldem na palubě. Nehodu nikdo nepřežil. Ale byla to skutečně nehoda? Nejednalo se o atentát? Je Hammarskjöld nejvýznamnější obětí studené války? Nebo byl odstraněn západními tajnými službami kvůli své podpoře svobodných afrických států? O více než padesát let později vyráží po vychladlé stopě dánský dokumentarista Mads Brügger a švédský soukromý detektiv Göran Björkdahl. Kdo je vrah a kdo je oběť? Kdo je mystifikátor a kdo mluví pravdu? Brügger stvořil rafinovanou směs detektivky, špionážního thrilleru, dokumentu a promyšlené mystifikace, která vtahuje diváky do hry plné úskoků a lží. (Artcam Films)

Trailer 1

Marze

Záslužná investigativní žurnalistika, která je finančně a časově nákladná. Zdá se že v případu měly prsty nadnárodní korporace, CIA s britskou tajnou službou. Jako vždy hlavní fašistické síly světa. Neřekl bych, že se Afrika dnes dovede vysávání bránit (Čína). A v dnešních viditelných změnách klimatu předpověď , že růst obyvatel Afriky má do roku 2050 vzrůst opět třikrát s tím , že budou dohánět náš konzumní styl života je děsivá. Prostě zemi vybydlíme a mladí to pak zaplatí. ()

Slarque

Jeden z mála skutečně pozoruhodných dokumentů. Mads Brügger dokumentuje detektivní pátrání po dávno vychladlých stopách, přičemž dává výsledku svěží, částečně inscenovanou podobu. A aby toho nebylo málo, tak svůj přístup ve filmu samém ještě stihne zesměšnit. Chápu, že nitky končící v tajných spisech britských a amerických služeb, se nedají dosledovat až do cíle, ale těch šest let práce se vyplatilo. Jenom to na mě film hrnul slušnou rychlostí, a jelikož jsem o nikom ze zúčastněných dosud neslyšel, potřeboval bych si dělat poznámky. Tak snad příště (zatím 90%). ()

Radko

Jasné, že žiadna smrť vysokého politického činiteľa v oblakoch nebola náhodným nešťastím. Od Štefánika po poľského prezidenta Kaczyńskeho. Neúnavní dánski investigatívci odhaľujú po desiatkach rokov od smrti šéfa Organizácie spojených národov v Afrike, že prsty v jeho smrti mala polovojenská ultrapravicová mimovládka z Južnej Afriky, riadená tamojšou tajnou službou. Minimálne s vedomím americkej tajnej služby. Len samotné pátranie je tak únavné a zahltené toľkými menami, lžami a poloklamstvami zodpovedných, až sa do mysli vtiera otázka - nešlo by to urobiť tak nejako stručnejšie, bez zahltenia mysle desiatkami mien a súvislostí, ktoré už týždeň po pozretí dokumentu spoľahlivo vyfučia z hlavy ako nepotrebný balast? Hoci hlavná myšlienka, samozrejme v hlave ostane.   . ()

Matty

Dokumentární úkaz. Dánský novinář se pouští do vyšetřování podivných okolností smrti bývalého generálního tajemníka OSN. Při tom narazí na ďábelský plán jako z béčkového hororu, zahrnující utajené laboratoře v africké džungli, atentáty a „vakcíny“ s virem HIV. Rozkrývání rozsáhlé konspirační sítě, do které byla zřejmě zapletena CIA, několik evropských zemí a nadnárodních korporací a která možná zásadně ovlivnila, jak vypadá současná Afrika, je rámováno Brüggerovou snahou dát vyprávění nějaký pevný tvar, což se ale vzhledem k množství nespolehlivých svědků (kterých je mnohem víc než důvěryhodných materiálů) jeví jako nemožné. Paralelně s napínavým detektivním odhalováním konspirace sledujeme jeho rostoucí frustraci z toho, že mu stále uniká pravda, a originální snahu vypořádat se s nemožností oddělit fakta od fikce jednak průběžným reflektováním toho, co (ne)zjistil, jednak animovanými sekvencemi, které jsou přiznaně nespolehlivou rekonstrukcí. Jestli máte rádi hodně spletité špionážní thrillery s desítkami složitě propojených postav, u nichž je pochopení komplexní struktury a vazeb mezi jednotlivými aktéry nadřazené jednoznačným a definitivním závěrům, budete stejně jako já dvě hodiny tajit dech. 90% ()

*CARNIFEX*

Doslova ako napísal užívateľ “Matty”. Toto je dokumentárny unikát. Od úvodu až do kanca, zaznieva jedna informácia za druhou, ktoré spoločne vytvárajú celkový obraz (nie len) o tomto ohavnom čine. Nemorálnosť v radoch vysoko postavených ľudí nepozná hranice. Kto by to bol v úvode tohto dokumentu povedal, že nie len v jeho závere sa divák dozvie omnoho závažnejšie informácie, ako Madson Brügger pôvodne plánoval. Odporúčam úplne každému .. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 26. ledna 2019 na Sundance Film Festival v Utahu (USA). (BMW12)