poster

Strašidelný zámek

 • Německá říše

  Schloß Vogelöd

 • USA

  The Haunted Castle

 • Velká Británie

  The Haunted Castle

 • USA

  Castle Vogeloed

Krimi / Drama / Mysteriózní

Německá říše, 1921, 82 min

Předloha:

Rudolf Stratz (kniha)

Scénář:

Carl Mayer

Producenti:

Erich Pommer
(další profese)
 • Renfield
  ***

  K obsahu, myslím si, že ještě v mnohém nepředznamenal. Schloß Vogelöd, nepochopitelně přeložen jako Strašidelný zámek, je přeci jen z řady obyčejnějších krimi. Nebo takhle, on by jí nebyl, kdyby byl buďto kratší, nebo měl více děje. Utáhnout ten nejukecanější němý film vůbec, hold nezvládl ani Murnau. Přesto své momenty má. vcelku slušná (lehce humorná) je například noční můra. To nejlepší ale přichází v závěrečném rozuzlení... odhalení, které já osobně netušil, asi nejsem tak pozorný, jako někteří zde. 55%(22.1.2020)

 • Carthorias
  **

  LFŠ 2018, Film 13: Když i celkem ostřílený filmový fanoušek jako já má co dělat aby u filmu neusnul, asi bude něco špatně. Slabá zápletka, nic moc herecké výkony, papundeklové interiéry, a nudná kamera dělají ze strašidelného zámku zapomenutelnou kapitolu němého filmu. Závěrečný twist je příliš málo, příliš pozdě.(30.7.2018)

 • Goldbeater
  **

  Český název Strašidelný zámek (potažmo i podobné zahraniční ekvivalenty) jsou zbytečně matoucí. Schloss Vogelöd rozhodně není horor z ranku Murnauova Nosferatu, nýbrž jde o poměrně tuctovou šestákovou detektivku, v níž ani nedojde k vraždě (respektive dojde, ale ještě před dějem filmu). Hororovou atmosféru může snad navodit jen jedna snová scéna, ale strašení rozhodně nečekejte. A napětí v tomto snímku také zrovna dvakrát nefunguje. F. W. Murnau v pozdějších letech natočil celou škálu mnohem zajímavějších děl, Schloss Vogelöd je bohužel z těch méně poutavých. [LFŠ 2018](9.8.2018)

 • Martin741
  ****

  Tak hlavne este roku 1921 to bolo strasidelne, ze jo ... s odstupom 96 rokov to uz nie je strasidelne. U mna Murnau je hlavne reziser peciek ako Upir Nosferatu 1922, Vychod Slunce 1927 a Chleb nas vezdejsi 1930. Ono ale z uhla pohladu roku 1921 to funguje stale, na starom zamku sa riesia vrazdy - to je hlavny point filmu. Hercov som nepoznal, ale hrali to dobre, kulisy na rok 1921 boli vyborne, tempo na urovni, u mna teda nuda nehrozila. 80 % a dalsi dovod napoozerat tvorbu rezisera Fredrich Wilhelm Murnau-a.(13.2.2018)

 • Oktavianus
  ***

  Neskutečně pomalej rozjezd a předem jasně odhadnutelná pointa, to jsou dvě největší slabiny tohoto filmu. Murnau se zjevně teprve učil budovat napětí a získané zkušenosti zanedlouho promítl do svého majstrštyku o hraběti Orlokovi. Ale i zde se najdou pěkně silné a strašidelné scény (samozřejmě, ne strašidelné pro dnešního diváka, spíš působivé. Však si rozumíme). Celkově vůbec nejde o špatný film, představitel hraběte Oetsche si svou roli viditelně užívá, několikrát si můžeme vychutnat i na tu dobu neobvyklé filmařské postupy; veškerý lepší dojem ale ubíjí zbytečně dlouhé nedějové scény, kterých je, bohužel, víc než dost.(26.5.2013)

 • - Film byl natočen ve velmi krátkém čase, konkrétně za pouhých 16 dní. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Na Strašidelném zámku spolupracoval také scénograf Hermann Warm, který vytvořil dekorace i pro Kabinet doktora Caligariho (1920), ikonický snímek německého expresionismu, či Dreyerův mistrovský kus Utrpení Panny orleánské (1928). V tomto případě však zvolil zcela odlišný, velmi civilní, strohý styl interiérů, doplněný drobnými detaily. Warm je také autorem makety zámku Vogelöd, která se objevuje v úvodních záběrech. (Zdroj: Letní filmová škola)