poster

Strašidelný zámek

 • Německá říše

  Schloß Vogelöd

 • Velká Británie

  The Haunted Castle

 • USA

  The Haunted Castle

 • USA

  Castle Vogeloed

Krimi / Drama / Mysteriózní

Německá říše, 1921, 82 min

Předloha:

Rudolf Stratz (kniha)

Scénář:

Carl Mayer
 • Master19
  ***

  Na němý film neuvěřitelně ukecaná záležitost. Je vidět, že Murnau předběhl dobu a snažil se využívat soudobé možnosti jak to šlo, takže jsou zde k vidění trikové záběry, model exteriéru a jako bonus dokonce flashbacky (!). Kriminálka samotná je z dnešního pohledu brak, režijně však zvládnutý bravurně.(2.11.2007)

 • Carthorias
  **

  LFŠ 2018, Film 13: Když i celkem ostřílený filmový fanoušek jako já má co dělat aby u filmu neusnul, asi bude něco špatně. Slabá zápletka, nic moc herecké výkony, papundeklové interiéry, a nudná kamera dělají ze strašidelného zámku zapomenutelnou kapitolu němého filmu. Závěrečný twist je příliš málo, příliš pozdě.(30.7.2018)

 • Goldbeater
  **

  Český název Strašidelný zámek (potažmo i podobné zahraniční ekvivalenty) jsou zbytečně matoucí. Schloss Vogelöd rozhodně není horor z ranku Murnauova Nosferatu, nýbrž jde o poměrně tuctovou šestákovou detektivku, v níž ani nedojde k vraždě (respektive dojde, ale ještě před dějem filmu). Hororovou atmosféru může snad navodit jen jedna snová scéna, ale strašení rozhodně nečekejte. A napětí v tomto snímku také zrovna dvakrát nefunguje. F. W. Murnau v pozdějších letech natočil celou škálu mnohem zajímavějších děl, Schloss Vogelöd je bohužel z těch méně poutavých. [LFŠ 2018](9.8.2018)

 • Oktavianus
  ***

  Neskutečně pomalej rozjezd a předem jasně odhadnutelná pointa, to jsou dvě největší slabiny tohoto filmu. Murnau se zjevně teprve učil budovat napětí a získané zkušenosti zanedlouho promítl do svého majstrštyku o hraběti Orlokovi. Ale i zde se najdou pěkně silné a strašidelné scény (samozřejmě, ne strašidelné pro dnešního diváka, spíš působivé. Však si rozumíme). Celkově vůbec nejde o špatný film, představitel hraběte Oetsche si svou roli viditelně užívá, několikrát si můžeme vychutnat i na tu dobu neobvyklé filmařské postupy; veškerý lepší dojem ale ubíjí zbytečně dlouhé nedějové scény, kterých je, bohužel, víc než dost.(26.5.2013)

 • Martin741
  ****

  Tak hlavne este roku 1921 to bolo strasidelne, ze jo ... s odstupom 96 rokov to uz nie je strasidelne. U mna Murnau je hlavne reziser peciek ako Upir Nosferatu 1922, Vychod Slunce 1927 a Chleb nas vezdejsi 1930. Ono ale z uhla pohladu roku 1921 to funguje stale, na starom zamku sa riesia vrazdy - to je hlavny point filmu. Hercov som nepoznal, ale hrali to dobre, kulisy na rok 1921 boli vyborne, tempo na urovni, u mna teda nuda nehrozila. 80 % a dalsi dovod napoozerat tvorbu rezisera Fredrich Wilhelm Murnau-a.(13.2.2018)

 • - Na Strašidelném zámku spolupracoval také scénograf Hermann Warm, který vytvořil dekorace i pro Kabinet doktora Caligariho (1920), ikonický snímek německého expresionismu, či Dreyerův mistrovský kus Utrpení Panny orleánské (1928). V tomto případě však zvolil zcela odlišný, velmi civilní, strohý styl interiérů, doplněný drobnými detaily. Warm je také autorem makety zámku Vogelöd, která se objevuje v úvodních záběrech. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Film byl natočen ve velmi krátkém čase, konkrétně za pouhých 16 dní. (Zdroj: Letní filmová škola)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace