Arianna

Arianna

Itálie, 2015, 84 min

Carlo Lavagna

Carlo Lavagna

Ze začátku jsem si říkal, tak já celý den řeším důležité pracovní věci a pak se ženu do kina, abych řešil jestli nějaká mladá pipina už dostala krámy a zda má tvrdší bradavky než kamarádka a myslel si něco o paradoxech, ale tenhle film se pomalu a hodně nenápadně začíná převracet a že to, co ta holka řeší, není zdaleka klasickej pipinskej problem, ale velmi zásadní záležitost Arianninýho života a tak jak se měnil ton vyprávění příběhu, se měnili i mé emoce a konec bych označil za velmi silnou emotivní smršt, která je ale podána velmi nenápadnou formou, není to o slovech, ale o pochopením toho, že Ariannka je bytost jako každý z nás a že taky má své city, který dostaly přímý zásah.(4.12.2015)

Jedna věc, kterou na tomto filmu musím ocenit ze všeho nejvíce je ta, že Arianna se nezbavuje na konci filmu své identity. Zjištění "pravdy" pro ni není - aktem vysvobození - ve smyslu toho, že by celou dobu žila ve špatné roli a teď jí došlo, že když se z této role vysvlékne (jako had ze své kůže) vše se v dobré obrátí. Je to pro ni aktem vysvobození v tom smyslu, že jí to dává svobodu v tom porozumět sama sobě. Moc si tohoto vážím, protože moc filmů, kde by po takovémto zjištění hrdinka/hrdina zůstali v roli ve které jsou vychováváni a žijí v ní - mě nenapadá.(29.1.2018)

Citlivé italské drama, které není zbytečně přehnané, ví co chce ukázat a hlavně ví, kdy má tento zajímavý příběh správně ukončit. Během sledování jsem se snažil hlavní postavě porozumět a popravdě jsem se v jejich myšlenkách dost ztrácel. Závěrečná scéna je ale lidsky hodně silná a tak zvedla i výsledné hodnocení.  (14.7.2016)

Arianna cez skúmanie vlastného dospievania a sexuality poznáva svoje pravé ja a utajovanú minulosť. Film sa postupne v druhej polovici začína preklápať z nevinnej a odľahčenej prázdninovej atmosféry až do takmer detektívnej roviny a s prekvapivým záverom, vďaka ktorému na svoje miesto razom zapadnú všetky kúsky skladačky. Lavagna nenápadne a ako keby keby len tak mimochodom otvára na konci príbehu pomyselnú pandorinu skrinku a nastoľuje hneď niekoľko otáznikov a kontroverzných tém, ktoré vám v hlave začnú víriť, akonáhle sa na obrazovke objavia prvé záverečné titulky a naraz vám naskočí hneď niekoľko scenárov, čo by sa asi stalo keby. Tento silný záver ešte umocňujú titulky bez hudby, ktoré dávajú maximálny nerušený priestor pre vlastnú predstavivosť ... Výborné!(13.7.2016)

Carlo Lavagna ve své první celovečerní režii zajímavě a z neobvyklé perspektivy prozkoumává téma sexuality a fyzického dospívání, aniž by se uchýlil k exploataci jinak otřepaného námětu. Procesy fyzického dospívání se zabývá až nepříjemně detailně a divákovi vlastně nedochází celou dobu proč, když chybí jakákoli stěžejní dějová linka. To je podle mě hlavní problém kultivovaného snímku na zajímavé téma, který vyprávění posune až v závěru, kdy do sebe vše dobře zapadne, ale to už je vlastně téměř pozdě.(22.6.2016)