Nevrland (festivalový název)

Ulrich Gehmacher

Gerd Berner

Scénografie:

Conrad Reinhardt

Pro nadšence deep psycho dramatu naprosto doporučuji. Pro ty, co chtějí zažít něco nového rovněž. Tahle jízda Nevrlandem skvěle běží od startu až do konce. Děj má spád, zajímavou dějovou linku a je výborně zpracovaný. Na to, že se jedná o debut G. Schmidingera je to kvalitně natočené, propracovaný střih a kamera doplněno o věrohodný zvuk a údernou hudbu. Výběr dvou hlavních hrdinů je rovněž výtečný, funguje skvělá chemie a i vůči strohému scénáři si není na co stěžovat. Tiché nebo hudební chvíle řeknou mnohem víc.(22.10.2019)

• *CARNIFEX*

Väčším hororom, než je tento extrémne nesympatický počin o dvoch homošoch z Wiedne, je aj “Skrotená hora”. Kasting dvoch hlavných postáv pripomína staré porná zo 75’, kedy ešte aj Josefína Mutzenbacher vyzerala o triedu lepšie ako Sigourney Weaver. Nájsť v takomto filme uľahodenie, je ako lízať nanuk cez plexisklo.(29.5.2020)

Nemám rád mysteriózní horory, takže popisek "Drama / Horor / Mysteriózní" si mě věru nezískal, nicméně tentokrát mě nalákal trailer - že bych mohl vidět něco, co jsem předtím neviděl. A nebyl jsem zklamán. Schmidingerův dlouhometrážní debut je především vizuální jízdou, celovečerním videoartem po vzoru jednoho z hlavních hrdinů. Herecký a dialogový minimalismus v kontrastu s opuletními, syrovými vizuály a stroboskopickými orgiemi (dokonce jsem si vzpomněl na klubový scény z Queer as Folk!) mě bavily jako už dlouho nic. Zcela jistě to nesedne každýmu. Nečekejte ucelenou zápletku ani dějovou linku, na ty se v Nevrlandu nehraje. Přesto je to citlivej, neotřele podanej příběh, a buďte si jisti, že i tak zprofanovaná fráze jako "I'd like to kiss you" nikdy nezněla věrohodněji. PS: A pro fajnšmekry, jedna německá recenze mluvila až o eisensteinovských juxtapozicích těl kuchaných prasat a mužů v pornu. Enjoy!(30.9.2020)

Omnoho viac psychologicko-dramatické, než vyložene hororové, čisto homosexuálne, vďaka čomu to bude pravdepodobne pre väčšinu divákov ťažko stráviteľné. Žiadna hlboká depresia sa však nekoná. Mladík trpiaci fóbiami a masturbujúci nad gay pornom nadviaže pomer s umelcom, ktorý ho ponúkne drogou, a už sa nám to zmení na halucinogénnu jazdu. Všetky tie jeho stavy zanechávajú celkom pôsobivý dojem, akurát režisér v tomto "horore" cenzúroval snáď všetko, čo sa len dalo, takže je to len taká light srandička, ktorá možno zaujme kvalitnou réžiou, talentovaným hrdinom či trochu svojskou originalitou, ale vo mne aj tak nezanechala hlbší dojem.(1.2.2020)

• Marze

Příběh je provokativní a působí s psychedelickou intenzitou. Je zde pár nepříjemných chvil. Je to citlivé ztvárnění strachu teen gaye. Jsou zde celkem pěkné dialogy a sureální záběry v závěru. Dávám 50%.(21.4.2020)