Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

• USA Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (více)

Hlavním hrdinou je superhrdina čínského původu Shang-Chi, který je konfrontován se svojí minulostí, když je zapleten do sítě tajemné organizace Deset prstenů. Jedná se o druhý film ze čtvrté fáze MCU. Ve filmu uvidíme skutečného záporáka Mandarina. (Falcon)

T2

║Rozpočet $150miliónov║ Tržby USA $183,174,084║ Tržby Celosvetovo $327,290,056▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Tak konečne niečo pozerateľnejšie od Marvelu. Samozrejme razantne cielené na Ázijské publikum. Herci dosť v pohode, príbeh skôr taký všedný vývar, než niečo prevratné čo by nejak strhlo, akcia prevažne poteší, tam si tento krát dali dosť záležať a dominuje hlavne scéna v autobuse. Posledná tretina načrie už do riadne premršteného fantasy motívu, kde samozrejme nemôžu chýbať draci ale dobre čert to vem, ušlo to. Obával som sa 3D-čka lebo tam to nebýva bohviečo od Marvelu ale dalo sa to a občas tam boli efekty, ktoré boli účelové. Prišlo aj na nejaké tie 3D závraty pri súboji na tom mrakodrape. /videl v kine 3D verziu: 75%/ ()

Djkoma

Po dlouhé době jsem šel na marvelovku bez očekávání. Výsledek byl velice zábavná první polovina a pomalejší a (asijsky) přepálená druhá polovina a především finále. Ovšem času nelituji. Hlavní hrdina mi nepřijde nijak zajímavý, ale Awkwafina je hodně zábavná a Tony Leung klasicky strká všechny do kapsy. Nádech Asie komiksu celkem sluší a hlavně v první půlce je na co se dívat. Především bitka na lešení mrakodrapu je i přes svou digitálnost opravdu působivá. Co se týče akce je Shang-Chi i mezi marveláky hodně vysoko. Za mě škoda toho konce, který nepřekvapí a je hodně přepálený. Jsem hodně zvědavý, co s prsteny (mimochodem, proč to nejsou náramky, že? mrk mrk) Kevin Feige plánuje... podle první potitulkové scény budou mít zajímavý původ i budoucnost. ()

MrHlad

Nenápadný Shang-Chi je ve skutečnosti synem vůdce největší zločinecké organizace na světě. A i když se před tatíkem skrýval deset let, teď se musí vrátit do světa, před nímž tak dlouho utíkal. Rodinné setkání ale úplně radostné nebude a promluví do něj i bytosti, které nejsou z našeho světa… Shang-Chi a legenda o deseti prstenech ve své první půlce překvapí rychlým tempem, sympatickým hrdinou a skvělou akcí. Bohužel čím víc se blíží film ke svému závěru, tím víc se sází na triky a ukazuje se, že režisér Cretton si ukousl možná trošku velké sousto. Celkově jde o fajn marvelovku opepřenou čínskou mytologií, která nabídne přesně to, co čekáte, když si na ni kupujete lístky.     ()

Rimsy

Nestřídmý festival zbytečných digitálních potvor a motivačních hlášek? Legenda o deseti magických kruzích, které si lidé nasazují na zápěstí, má spoustu trhlin, jež by jí člověk i rád odpustil. V jádru je totiž sympatickým rodinným dramatem, zlehka vykrádajícím třeba Hvězdné války. Jenže jeho obal svou přebarvičkovaností a leckdy pochybnými triky připomíná spíše Velkou čínskou zeď, což by samozřejme odpovídalo marvelovskému záměru s vytvořením neskrývaného vývozního artiklu. A to se daří, jelikož produkční hodnoty jsou po většinu času vidět. Ovšem laciné využívání čínské mytologie, nadbytek klišé a hlavně patetické výlevy, které časem převáží nad vším, bohužel taky. Kvůli přepálenosti se nakonec jedná o překvapivě nudnou marvelovku, která krom neokoukaného prostředí nemá co nabídnout. ()

Fr

„MUSÍŠ ZACHRÁNIT RODINU!…“ ///    Je dobře, že nám má svět Marvelu furt co ukázat. Tentokrát je to (konečně) pořádnej asijskej nářez! Odsejpá to, jsou tady fajn akční nápady a dočkáme se taky souboje draků. Pravda, ke konci to trochu zbrzdí, taky toho humoru mohlo bejt víc. Jsem starší generace, takže potěšili Tony Leung s Michelle Yeoh a překvapil „Mandarin“ Ben Kingsley. Taková akční pohádka, která nedělá Avengerům ostudu.   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu bejt největší „Pán prstenů“. 2.) Baví mě řežby v MHD.           /// PŘÍBĚH  ***  HUMOR  *  AKCE  ****  NAPĚTÍ  *  ()

EvilPhoEniX

Sympatický Marvel MA Origin, který dopadl lépe, než jsme všichni čekali. Pro mne jakožto milovníka Asie jsem se na Shang-Chiho poměrně těšil, protože koho by nelákalo vidět Marvel verzi IP-mana, že jo a zčásti se to Marvelu i podařilo, byť je film rozdělen na 2 poloviny, kde ta první je výrazně lepší. Hlavní hrdina je neznámý Simu Liu a je překvapivě zdatný a dost sympatický na to, aby mu divák dokázal fandit ( Scéna v autobuse je opět jasný vrchol filmu- Zdravím Nobodyho) a parádní byla akční scéna s Ninjama, tu fyzicky údernou a silně kontaktní Kung-Fu akci marvel zvládl velmi dobře a byť není úplně realistická, je dostatečně efektní a strhující, abych jí to dokázal odpustit. Druhá půlka výrazně zpomalí tempo ( asi na půl hodiny Shang-Chimu dojde dech) ale naštěstí finále je opět hezky velkolepé, je podáno do Fantasy Stylu- tedy druhý nejoblíbenější žánr Číny hned po Martial Artu, takže za mne naprosto logické vysvětlení proč rozdělit film na 2 různé žánry a veklolepá bitva dvou draků byla naprosto nářezová ( od GOT a Pána Prstenů si nepamatuji větší Fantasy nálož). Chválím i parádní Soundtrack, každý jeden track je už na mém playlistu. Film však pár nedostatků má a to jest například Awkwafina, která je pro mne docela nesnesitelná, humor, který jsem tu vyloženě postrádal, opravdu nevím, co kde zde mělo být vtipného a záporák, který sice měl jasný motiv, ale ve výsledku toho moc nepředvedl. Vizuálně to trochu působí jako Marvel v začátcích, ale nad tím se dá přivřít oko. Jsem rád, že s Wu Xiou se Marvel držel při zemi. Celkově slušné, určitě lepší než Black Widow, ale do další projekce se úplně nehrnu. Příběh 3/5, Akce 4/5, Humor 1/5, Násilí 0/5, Zábavnost 4/5 Hudba 4/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 3/5, Napětí 3/5, Emoce 2/5, Herci 3/5. 7.5/10. ()

Psema

Kung-fu fantasy pro 12letý kluky s cool akcí, digitálníma potvorama a sympatickým hrdinou. Plus zaporák, co nechce ničit světy pro nic za nic a Marvel nesnažící se úsmevně reflektovat společenskou realitu. Bavilo jako čistej pohádkovej eskapismus. ()

johnn333

Asi je to křičení na mrak, ale pro mě je to prostě další vygenerovaná améba, která začne jako infantilnější Nikdo a skončí jako dospělejší Raya a drak. Awkwafina je vtipná, má ale vůbec smysl z toho vyzobávat nějaké osobitější segmenty, když to reálně zapomenete tři minuty po projekci? Nemyslím si. ()

Hitman_47

Kdyby se celý film odehrával v USA a byl založený jen na hand-to-hand combatu, tak je to za 5*. Zmíněné bojové scény jsou naprosto skvěle natočené (dlouhé záběry, minimum střihů) s vynalézavou choreografií, jakmile se ale film přesune do Číny (?) a pak následně to Tramtárie, tak je to jen o tom, že postavy vzpomínají a dojímají se ... což je nuda k posrání a závěrečná bitka s digi dráčky je spíš dobrá k uspání po dobrém jídle, než aby nějak výrazně zaujala ... škoda. ()

3DD!3

Kombinace moderního čínského akčňáku s lidovými pohádkami funguje. Disney chápe že točí především pro východní trh a tak ctí jejich pohled na svět s občasnými úlitbami západu. Herecky Shang-Chi boduje. Simu Liu je navzdory podivným trailerům sympaťák a v bitkách i při zpívání karaoke působí přirozeně. Tony Leung si pro sebe krade celý film a jeho "taťka" je další z řady pochopitelných padouchů, kterým člověk fandí víc než hlavnímu hrdinovi. Choreografie dokonalá, akce fantastická. Trikově občas nevyrovnané, ale místy to bere dech. Palec nahoru. P.S: Bruce v závěru vnadí na svá další dobrodružství více než Wong. ()

Spiker01

Začal film a já najednou cítil, že sleduju tu nejvíc generickou a pečlivě marketingově vysoustruženou podívanou a bylo mi z toho nanic. Vše se naštěstí změnilo s autobusovou bitkou, kdy hlavní hvězda Simu Liu snad vyvrátil většině kritikům, že by neměl na hlavní roli nebo snad na bojové scény. Neříkám, že mě akční scény vyloženě ohromily, ale strašně moc mě překvapilo, jak jsou neskutečně rychlé (všichni jsou tu nadpozemsky rychlí!) a hrozně dobře se na to koukalo. Režijně je to i mimo bitek zvládnuto obstojně, leč scénář je jedna velká tisíckrát viděná patlanina a bájné legendě, která se samozřejmě na konci změní v digibordel a několikrát se vyloženě uboze snaží pomrkávat na dlouholeté fanoušky MCU a žádný takový odkaz mě právě jako skalního fanouška nepotěšil, ba spíše otravoval a moc se nepovedlo tyhle easter eggy smysluplně zapracovat. Celkově mi tedy film utekl rychle, ale nic extra ve mně nezanechal a rozhodně z něj šlo alespoň 20 minut vyndat. U originů zvlášť je ta povinná aspoň 130 minutová stopáž vážně na obtíž. ()

D.Moore

Při závěrečné bitvě přišel Shang-Chi o většinu trumfů, kterými mě tu předchozí hodinu a půl tak skvěle bavil, a je to škoda. Úžasná choreografie soubojů, jakou jsem neviděl asi od Tygra a draka, nádherná výprava včetně hudby, úplně nové, ale přitom tak sympatické a do světa Marvelu přirozeně zapadající postavy, zajímavý a působivý příběh - rodinné drama, samozřejmě humor... To všechno dalo dohromady naprosto vynikající dobrodružství a zkrátka nastavilo laťku tak vysoko, že ji zmíněné finále už nemělo kam posunout. Ovšem čtyři hvězdičky by zkrátka byly málo, protože je to velmi poctivý film, na němž si tvůrci dali záležet, a je o tolik lepší než minule Black Widow. ()

Davies182

Takhle nějak bych si představoval tu novou verzi Mulan (kterou sem ještě neviděl), akorát teda s kung-fu týpkem, plus kdyby se to celý odehrávalo v současnosti, a měla by to na starosti výhradně "naše" ryzí odnož Marvelu namísto producentské krutovlády Disney brandu. Fakt moc pěkná akční VTIPNÁ asijská pohádka s comicsovým hrdinou, kterýho chci odteď potkávat tak často, jak jen to bude možný! [IMAX] ()

JohnnyD

7/10 Je to pekne farebné, postavy (najmä ústredný záporák) majú zaujímavý pôdorys, akčné scény (najmä v prvej polovici) sú fantastické, sebaironický humor je osviežujúci a nenútený a je to pekne farebné a exotické, ale tá snaha rozkúskovať dávkovanie mytológie krížom krážom cez celý film vedie k tomu, že možno tak pätina filmu sú flashbacky. Potom nie je čas na budovanie motivácií a hlbšieho vykreslenia postáv. Zároveň mix čínskej mytológie a superhrdinského komiksu je síce osviežujúci, ale mal som dojem, že ako priamočiare fantasy bez spätosti k Marvel univerzu by to fungovalo lepšie, rovnako ako priamočiary hrdinský komiks bez hlbokej mytológie. ()

lamps

Překvapivě ucelená fantasmagorie, která sice místy trochu ztrácí tempo a spoléhá na prvek náhody (mluvící zadek alias zvířátko Bena Kingsleyho), ale v součtu drží pohromadě jak svým napojením na přesahující filmový vesmír, tak i svou vlastní rodinnou linií se zajímavým záporákem. Ani tak sympaťák Shang-Chi, s nimž se obzvlášť dnešní mladá generace velmi snadno identifikuje, jako spíše jeho rozporuplný otec je hnacím motorem vyprávění, které je dobře konsolidované zejména na úrovni akce, z nich každá příběh někam posouvá a navíc jsou i samy o sobě kvalitní a různorodé - a když už nastupuje vizuální guláš jako v drakobijeckém závěru, funguje alespoň ta pečlivě rozvíjená rodinná linka. Neměl jsem valná očekávání a nadšením také neskáču, ale Marvel si pořád drží laťku vysoko a přijde mi obdivuhodné, že už se nebojí takhle experimentovat s kulturními vzorci a poslat do kin skoro čistě asijskou fantasy, která mu samozřejmě v pohodě vydělá.. 75 ()

Nevka

Velmi rád to přiznám. Pletl jsem se... Na Shang-Chiho jsem se už od jeho ohlášení těšil. Jenže pak přišly trailery, které mě docela vyděsily. Bál jsem se promrhané příležitosti a dalšího propadáku, který by mohl po mizerné Black Widow zatlouct další hřebíček do rakve nové éry MCU. Ale stal se zázrak. Shang-Chi je výborným originem, který mě sice místy neuvěřitelně vytáčel nedotaženým CGI (úvod a autobus), ale jako celek funguje nádherně. Simu Liu je mnohem sympatičtější než v trailerech (dostál své pověsti ze sociálních sítí), Tony Leung je výborný „Mandarin" a i ta Awkwafina se dala překvapivě snést. Souboje tělo na tělo jsou choreograficky zajímavé a bez zbytečných střihů (styď se Natašo), rodinné drama funguje na jedničku a humor mi sedl jako prdel na hrnec. Ben Kingsley navíc dotahuje svého Trevora Slatteryho k dokonalosti a já jsem si tohle čínské „fantasy" ohromně užil. Jasně, je tady hromada patosu typického pro podobné projekty, ale až na drobné výjimky to prostě člověku vůbec nevadí. Mám sice drobné výtky, ale Marvel to dokázal. Shang-Chiho naprosto žeru a těším se na jeho budoucnost. Poznámka - cením, kolik napojení na MCU se podařilo Disney utajit. ()

mzss1

[70%] Viděno v kině (2D – český dabing). Tak a máme tu další oficiální marvelovku. No, já nevím, ono je asi jedno, jestli se to bude považovat jako marvelovka, spíš bych to bral jako samostatný film. Takový akční laděné, mírné fantasy prostě … Jak to shrnout? První cca polovina filmu byla docela svižná, furt se něco děle, bitky byly vcelku přehledné, i když nepůsobily až tak úderně, ale bavily mě. Nejlepší byla asi začáteční scénka v autobuse nebo na lešení. Druhá půlka se s tempem trochu zpomalí a finále je už takové standartní přeakčnělé, ale ne špatné. Hlavní hrdina není špatný, dokáže zaujmout. Ti ostatní herci – to bylo takové už rozporuplné. Ta Shang-Chiho kámoška mi přišla zpočátku hrozná, ale nakonec měla i pár dobrých hlášek. Michelle Yeoh a Florian Munteaunu zde byly asi jen jako doplnění jmen herců. Ale třeba takový Ben Kingsley mě zde vyloženě potěšil. Zopakoval si zde roli z třetího Iron Mana, a sice „komedianta Mandariana“ ;) Takže k té akci, bitky byly dobré a ostatní výbuchy a efekty byly takové marvelácky standartní. Úplné finále mě nebavilo a především postava otce hlavního hrdiny. Hudba – taková normální. Je to film, na který člověk asi časem zapomene, ale já se vlastně bavil docela dobře, takže ty slabší 4* nakonec udílím. ()

liskam

Konečně plnohodnotný začátek fáze čtyři. Černá vdova byla jen takové poděkování a ohlédnutí, navíc jen tak nějak napůl zdařilé. Tohle je ovšem zcela jiná věc, inspirovaná východem, zdařile natočená a příjemně plynoucí po celou dobu stopáže.  Na filmu mě mrzí dvě věci. Za prvé: Shang-Chi zdaleka neukázal tolik co bych od něj čekal, prostě nevyužitý potenciál.... trošku mi to přišlo jako v Cap.A.1. (Je mi ale jasné, že Marvel nechce odkrýt všechny karty). Za druhé: Humor mi místy přišel vyloženě slaboduchý... (Je možné, že šlo o záměr a humor se stavěl na východní publikum... těžko říci, nejsem expert na  Čínské, Korejské a jiné filmy).  Za mě solidní 4* ()

Kothy

Marvel nám přinesl další film a tentokrát se zaměřil na asijské prostředí. Je to úplně jiné než ostatní marvelovky. Ani herci tu moc nejsou známí s výjimkou Michelle Yeoh. Dostáváme se do fantasy kung fu světa, který můžou kdykoliv zničit démoni schovaní za branou. Sledujeme mladého Shauna, který je synem onoho mocného dobyvatele, který už 1000 let vládne pomocí deseti kouzelných prstenů. Nechce se ale podílet na otcově krutovládě a žije v ústraní. Nakonec si ho ale otec najde a nutí ho ke spolupráci. Mají společně zničit onu kouzelnou říši a zachránit jeho mrtvou matku. Vše samozřejmě vyvrcholí velkou bitvou. V něčem mi to připomnělo Black Panthera, který se mi ale líbil víc. Dobře tu funguje humor a celkově to působí lehce dětsky. Jinak je to ale slušná podívaná, která se v Marvel sbírce neztratí. Uvidíme, co předvědou Eternals. "Neumím čínsky." ()

silentname

"Shang-Chi And The Legend Of The Ten Rings" asi na záver roka skončí na mojej nástenke. Určite sa dostane medzi 20 najlepších filmov roku. O tom už teraz nepochybujem. Toto je Marvel asi vo svojom najkvalitnejšom za posledné roky a musím štúdiu opätovne skloniť poklonu. Po niekoľkých filmoch, ktoré mi neprišli úplne výrazné prišiel film, od ktorého som nečakal nejako extra moc, no dokázal ma absolútne posadiť na sedadlo kina a ohromiť. Je to vtipné, je to dramatické, má to skvelý odkaz, vynikajúce bojové scénky a kvalitne spracované efekty. Všetko čo by som chcel. No súčasne tu vychádza aj vynikajúca rodinná dráma, kde sa ukazuje, že láska môže prekonať všetko. A dokáže ľudí zmeniť. No láska často môže byť aj kľúčom k tomu, že urobíme svoje najväčšie omyly. Úvodný súboj v lese mi pripadal ako najromantickejší boj dvoch ľudí, aký som kedy videl. A keď to uvidíte, pochopíte. Skvelá práca s kamerou, skvelý súboj a pritom to pôsobilo tak elegantne. Je skvelé postupne aj spoznávať naše postavy. Ich dobré stránky, no rovnako aj ich históriu. Humor je kvalitný a Awkwafina spolu s Benom Kingsleym proste valia. Každá scénka, kde sú buď jedna alebo druhý stoja za to. Finále bude asi jedno z mojich Top zo sveta Marvelu. Vynikajúco sa na to pozerá a prináša to silné dramatické momentky, ktoré ostanú v pamäti. Teší ma dokonca, že tu máme konečne film, ktorý nemá v jadre reálneho zloducha. Nechcem moc spoilovať, no spôsob akým vykreslili Shangovho otca je podľa mňa perfektný. A pôsobilo to veľmi úprimne. Marvel, tu ste skutočne priniesli kvalitný film, aký som už dlho chcel od vás vidieť. Hodnotenie: A ()