Reklama

Reklama

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech

 • USA Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Zajímavosti (13)

 • Jedná se o prvním film Marvel Studios, který se odehrává převážně v Asii. (Geralt z Rivie)
 • Ve filmu můžeme vidět organizaci Ten Rings, kterou vede Mandarin (Tony Leung Chiu-wai) a název získala podle jeho prstenů, v nichž je uvězněno 10 velkých válečníků z dob minulých. Tato organizace „tahala za nitky“ s cílem získat moderní technologie za účelem ovládnutí světa a ovlivnila tak mnoho příběhů v rámci MCU. Poprvé jsme na ni mohli narazit v Iron Man (2008), kde její členové, v čele s Razou (Faran Tahir), zorganizovali únos Tonyho Starka (Robert Downey Jr.), aby jim postavil raketu Jericho. Dále pak z ústraní pomáhala tato organizace s pomstou Ivana Vanka v Iron Man 2 (2010), kdy mu její členové sehnali technologii a zprostředkovali mu dopravu do Monaka a tak dále. Konání této organizace se nejvíce projevilo v Iron Man 3 (2013), kde jsme mohli vidět hned několik členů (jako Aldrich Killian či Maya Hansen) a nastrčeného falešného Mandarina (viz. zajímavost níže). Po těchto událostech se Ten Rings stáhla do ještě většího ústraní z obavy jejího odhalení, ale stále opatrně zasahovala do děje. V Ant-Man (2015) se na centrále společnosti Pym Technologies objeví její nepojmenovaný člen, který spolupracuje s buňkou Hydry Mitchella Carsona, a má zájem o produkt Darrena Crosse – oblek Yellowjacket. Mezi fanoušky se také spekuluje nad jistým vlivem organizace v dalších filmech jako Spider-Man: Homecoming (2017), kdy Vultureův byznys byl prodej mimozemských zbraní (bůhví komu) a také Ant-Man a Wasp (2018), kde jistý Sonny Burch, obchodník na černém trhu, našel kupce pro Pymovy částice. Jeho identita však byla neznámá, ale řada fanoušků má jasno, že i zde má své prsty Ten Rings. (3T)
 • Hlavním padouchem tohoto snímku je skutečný Mandarin (Tony Leung Chiu-wai), jenž už se nepřímo ukázal v Iron Man 3 (2013), kde měl za sebe dabléra (Ben Kingsley) a tahal za „nitky”. Už od roku 1964 je úhlávním nepřítelem Tonyho Starka, kdy se spolu poprvé střetli v komiksu „Tales of Suspense #50“ od spisovatele Stan Lee a umělce Don Heck. Narodil se v Číně, před komunistickou revolucí, bohatému čínskému otci a anglické aristokratické matce. V komiksu je popisován jako megalomaniak, který se snaží ovládnout svět (podobně jako Fu Manchu) a jedná se o člověka s vysokou inteligencí a strategickými schopnostmi. Vyniká v bojových umění a nosí magické prsteny (jako Dr. Strange), díky kterým je i mistrem mystických umění. Na každém prstě má jeden a dává mu jiné možnosti, proto je schopný používat třeba oheň, led, blesky, různé paprsky energie, iluze, síly temnot či reaaranžovat stavbu atomů. (3T)
 • V komiksu měl Shang-Chi bronzovou až jasně zlatou barvu kůže kvůli omezení barev nabídnutých tiskárnou. Toto bylo však považováno za zbytečně urážlivé, i když šlo jen o odlišení vizuální stránky hrdinů. Jak šel čas, vyvinula se tisková technologie a tento prohlém zmizel, ale Shang-Chiho zlatá minulost je stále předmětem různých diskuzí. (3T)
 • Shang-Chi se narodil v provincii Hu'nan v Čínské lidové republice a později se usadil v malé rybářské vesnici Yang Yin v provincii Kwang Tung. I když je tato vesnice smyšlená, má veliký význam v rámci jeho příběhové linky. (3T)
 • Shang-Chiho vymysleli tvůrci (Steve Englehart a Jim Starlin) poté, co Marvel Comics odkoupili práva na Fu Manchu, kung-fu záporáka z knih od Sax Rohmer (první „The Mystery of Dr. Fu-Manchu“ vyšla v roce 1913). Po smrti tohoto spisovatele jeho pozůstalí neviděli budoucnost v komiksu, ale hlavně v televizi a prodali práva na filmy. Díky tomu tak vznikli snímky jako The Mask of Fu Manchu (1932) či The Face of Fu Manchu (1965). Marvel Comics bylo donuceno po vypršení jejich práv re-editovat příběh Shang-Chiho, a tak se stal synem starověkého čínského čaroděje Zheng Zhu, který používal jako své Alter Ego jméno Fu Manchu. (3T)
 • Steve Englehart a Jim Starlin se při tvorbě postavy Shang-Chi inspirovali postavou Bruce Lee z filmu Drak přichází (1973) a tehdejším fenoménem Kung-fu. (3T)
 • Před událostmi v osmidílné komiksové sérii Spider-Island učí Shang-Chi na žádost Madame Web Spider-Mana unikátní bojový styl v souladu s jeho pavoučí silou a smysly. Díky tomu se před Spider-man: Daleko od domova (2019) hodně spekulovalo, že by se v rámci MCU mohl poprvé objevit po boku Petera Parkera a až potom ve vlastní sólovce. (3T)
 • Shang-Chi nebyl jenom člen Avengers, ale také Secret Avengers, Heroes for Hire IV, Freelance Restorations či Marvel Knights. Spolupracoval také s MI-6. (3T)
 • Shang-Chi je synem Fu Manchu a mistrem wushu stylů, jak se zbraní (Jian, nunchaku), tak i beze zbraně. Vytvořil ho spisovatel Steve Englehart spolu s umělcem Jimem Starlinem a v prosinci roku 1973 se dostal na stránky „Special Marvel Edition #15“. Po jeho zařazení k Avengers získá kosmickým vlivem schopnost vytvářet duplikáty sebe sama. Shang-Chi ve volném překladu znamená „Vzestup duše“. (3T)
 • Jedná se o první film od Marvel Studios s asijským protagonistou. (3T)

Reklama

Reklama