Verotika

Horor / Povídkový

USA, 2019, 90 min

• RUSSELL

Hudební legenda Glenn Danzig v sobě na stará kolena objevil dřímajícího Eda Wooda a vypustil ho na svět. Výsledkem je povídkový film Verotika, který se nesmazatelně otiskne v myslích všech, kteří ho uzří. První recenze od Bloody-Disgusting uváděla, že jde o hororový ekvivalent kultovního The Room od Tommy Wiseau a musím říct, že toto přirovnání dokonale sedí. Oba filmy jsou tak moc špatné a směšné, až jsou vlastně fascinující a nelze od nich odtrhnout oči. Danzig sice zvládl slušně vypadající gore, ale na všech dalších polích totálně selhal. Je naprosto bídný snad ve všech aspektech tvorby filmu – ve většině scén přichází střih tak o 5 až 10 vteřin později než by měl, kamera často sjíždí a evidentně nezabírá to, co by měla, atd. Vrcholem je pak teatrálně špatné herectví – to je tak, když do filmu obsadíte z 95% samé pornoherečky, které místo lekcí herectví cvičily jiné aktivity důležité ke své hlavní profesi. Po všech stránkách jde o čistý filmový odpad, ale já se většinu stopáže královsky bavil, a proto Danzigovo neumětelství ocením 2* za sračkovitost nevídaných rozměrů. Občas si holt ulítívám na tom, jak někdo neumí zvládnout ani ty nezákladnější věci při natáčení filmu. Rád bych si myslel, že nás Danzig vytrollil, ale bohužel jemu samotnému tohle asi přijde dobré a stojí si za tím, nejspíš v jeho okolí nemá nikdo koule na to mu říct, že tohle by do éteru neměl pouštět. I já bych si asi měl přát, aby se Danzig na tvorbu filmů raději vykašlal a zůstal věrný pouze hudební tvorbě, která mu jde podstatně lépe, ale mé zvrhlé a sebemrskačské já bude rádo, když s tím Danzig nesekne a bude točit dál a dál. Což se pravděpodobně vyplní, jelikož v jednom nedávném rozhovoru Danzig prohlásil, že se brzy chystá natáčet svůj další film, a že půjde o upírský spaghetti western – už se nemohu dočkat!(6.10.2019)

• Goldbeater

Verotiku po premiéře předcházela neblahá pověst Wiseauova The Room v hororovém provedení. A já si možná troufnu říct, že je to ještě daleko horší. Rocker Glenn Danzig se po šedesátce zřejmě rozhodl, že od hudby přesedlá k filmařině, a tak si natočil hororovou antologii na motivy své vlastní komiksové tvorby. Příšerní herci, opožděný střih, tragická práce s kamerou, hnusné digitální efekty, scénář nedávající ani trochu smysl a postrádající jakoukoliv gradaci děje, režie pětiletého dítěte, všudypřítomný přehnaný sexismus - Verotika to má všechno. Snímek je složen ze tří jednotlivých příběhů, které jsou spojeny rámcovým segmentem Morella: Titulní postava s tváří pornoherečky Kayden Kross vydloubne oči nějaké svázané ženě v mučírně a poté se obrátí do kamery a začne vyprávět jednotlivé historky, jež mají společné jen to, že jsou všechny naprosto příšerné. The Albino Spider of Dajette: A začíná jízda neúmyslné směšnosti. Fotomodelce se bizarním způsobem podaří k sobě připoutat pavouka-démona, který při jejím spánku chodí vraždit a znásilňovat prostitutky. Děj příběhu se z nějakého zbytečného důvodu odehrává ve Francii, a tak všichni herci strašně falešným způsobem napodobují přízvuk. A je to opravdu k popukání. Change of Face: Zjizvená striptérka vystupující pod jménem Mystery Girl po nocích vraždí ženy a sbírá jejich uřezané obličeje. Dost repetitivní a nudná historka s tím nejneschopnějším policejním vyšetřovatelem, proti němuž je i Clouseau prvotřídním detektivem. Drukija Contessa of Blood: Holé utrpení. Zatímco předchozí dvě povídky měly aspoň náznak zápletky a děje, o této se to už vůbec nedá říct. Úmorně nedějová variace na příběh o krvavé hraběnce koupající se v krvi panen nenabízí nic jiného než dlouhé záběry toho, jak se komtesa čvachtá v krvavé lázni a poté se dlouze dívá do zrcadla. Při této části filmu lidé v kinosále začali snímek roztleskávat, aby se děj posunul někam dál. Ale on se až do konce nikam neposune. Mám za to, že nás Glenn Danzig vytrolil. Verotika je přehlídka naprosto kolosálního filmařského neumětelství, přemíry sebevědomí režiséra a jeho nulové sebereflexe. Odpad nedávám jen proto, že jsem se při té hrůze škodolibě bavil, ale objektivně to nic jiného než odpad není. [Sitges 2019](5.10.2019)