Benátky: Technologická výzva

(TV film)
  • Francie Venise, le défi technologique (více)
Francie, 2018, 90 min (Alternativní 52 min)

Jedno z nejnavštěvovanějších míst v Evropě čelí globálnímu oteplování, cestovnímu ruchu a nucené industrializaci. Hrozbu zatopení má vyřešit projekt Mojžíš, systém obřích automatických hrází... Za posledních několik desítek let hladina vody v Benátkách stoupla o 30 cm a fenomén vysokých přílivů, které zaplavují město, se stal běžnou součástí života Benátčanů. Záchrana Benátek je nyní prioritou vědecké obce, chemiků, biologů, inženýrů, meteorologů nebo potápěčů, s jejichž prací se podrobně seznámíme. Díky 3D modelům získáváme přehled o výstavbě Benátek od samého počátku, až po nasazení ultramoderní techniky projektu Mojžíš (MOSE). Jde o obrovská mobilní vrata či hráze, které mají zabránit vodě v cestě do města a zatím stojí více než 6 miliard eur. Seznámíme se s vývojem nových cementů, schopných odolat náporu soli, a poznáme nadšence, kteří při obnově přírodního prostředí laguny a celého ekosystému tráví mnoho času starodávným a osvědčeným posilováním pevniny pomocí dřevěných kůlů. (Česká televize)

Marze

"Pokud vypustíte vodu a opravíte zdi, pilíře na kterých stojí město, které je v bahně bez přístupu vzduchu se za den rozpadnou". Během pandemie covidu-19 letos na jaře se kvůli zavření lidí doma v Benátkách velmi pročistila voda a vzduch. Vrátilo se mnoho vodních živočichů. Nebylo by jednodušší než strategie na změnu klimatu a postavil všude u moře betonové zdi proti vodě zamezit stálému prudkému růstu obyvatel planety? My tady Evropě vymíráme, takže se už počítá, že nás jednou nahradí. ()

ghatos

Projekt Mojžíš...někdy člověk musíš věřit a já věřím, že člověk zvládne ochránit Benátky. 74%. ()

Autogram

Dokáže veda zachrániť Benátky? Mesto ničené soľou a stúpajúcou hladinou mora? –––– Voda, soľ, parazity a baktérie, tomu všetkému musia Benátky čeliť a v poslednom čase ešte nanásytnejšemu protivníkovi – človeku. Spočiatku krátka história výstavby a potom sa film sústreďuje na spósoby ochrany a záchrany nenahraditeľných pamiatok a nakoniec pochybný projekt Mojžiš, ktorý sa stavia ako naše diaľnice a zatiaľ sa veľmi neosvedčil. ()

subic

Dokumentů je podobných víc, ale tu je vše v jednom. Globální oteplování a vzestup vodní hladiny, vedle toho průmysl na pobřeží odčerpávající spodní vody a pokles podloží celých Benátek. A aby toho nebylo málo, tak proud od motorů lodí neustále eroduje základové zdivo staveb. Částečně tomu má pomoct ten Mojžíš někdy v roce třeba 2028, ale co ty lodě? Tenhle skanzen žije jen z turismu, ročně tu je několik desítek milionů turistů a všichni sem nechtějí přijet vlakem po mostě. ()

curil

Velice zajímavý dokument o záchraně slavného historického města. Nezbývá než doufat, že megalomanský projekt s umělými zábranami v ceně 6 miliard euro zabrání přílivovým vlnám poničit Benátky. ()