Americká fabrika

American Factory

Dokumentární

USA, 2019, 115 min

Chad Cannon

Střet dvou různých kultur, myšlenek a celkových životních postojů. Tvůrci dostali pozoruhodnou volnost ukázat vhled všech zúčastněných stran. Díky tomu je krásně vidět proč a jak se Čína vypracovala na svoji současnou pozici v celosvětové ekonomice. Oběti však nejsou malé a největší část většinou poskytuje obyčejný občan.(3.9.2019)

Námet tohto dokumentu mi pripomenul film Gung Ho v ktorom krachujúci americký podnik zachránili Japonci a snažili sa naučiť američanov pracovať japonským tempom. Tentokrát sú "záchrancami" Číňania, ktorý sa snažia donútiť robiť amíkov otrockým tempom na ktorý sú zvyknutý v Číne. Takže sa dočkáme vtipných hlášok typu: aspoň v sobotu by pracovať mali alebo hurónsky smiech číňanov nad tým, že amíkov nadčasy zadarmo nedonútia robiť, pritom pre nich to je samozrejmosť. Jednoducho stret dvoch pracovných kultúr, ktorý ukazuje, prečo ázijské krajiny na čele s Čínou tak napredujú a prečo starý vyspelý svet zaostáva. Len mi nejde do hlavy jedna vec. Pokiaľ čínsky robotník maká v továrni od nevidím do nevidím, tak kedy stihne splodiť potomstvo, ktoré navštívi vraj 1-2 krát do roka. To fakt nie je život. No a ten záver ktorý ukazuje, že nakoniec ani otrocký čínsky spôsob práce nebude stačiť a všetkých nahradia roboty je trpkou bodkou za celým týmto smutným dokumentom. P.S: tá hlavná nesympatická cibuľa vo vedení vyzerala jak žaba. Fakt humusák. 7/10.(26.8.2019)

Vhled do libovolné, v zahraničí vlastněné firmy. Nejmarkantnější je to asi samozřejmě ve výrobních halách, nicméně nedělejte si iluze ani o dalších podnicích. Hypermarkety či hobymarkety, všude se po počátečním startovním nadšení začínají zavádět plíživé změny, aby zaměstnanec pokud možno neměl v osobním volnu už nic jiného na mysli, než nabrat aspoň trochu energie a hlavně duševních sil, než se do té maskované otročiny bude muset zase vrátit. V dokumentu si často řeknete, že nejde rozlišit, kdo je větší pošuk. Zda Číňané, nebo Američané. Z agitačního večírku v centrále firmy jde ale mráz po zádech. Brainwashing v praxi, ťuká si divák na čelo. Co ale počít, když je konfrontován se zjištěním, že ani zavalitý Američan s drsnými rysy proti tomu není imunní? Jinak každý, kdo v Číně někdy byl, nebo nějakého Číňana poznal potvrdí, že je to neskutečná povaha. Nadmíru přátelští, ale jakmile vytáhnete nějakou kritiku, je to jako když píchnete do chobotnice. Okamžitě se stáhnou a vystříknou na vás černou sračku. Za barákem máme restauraci. Oproti drtivé většině asijských bister, tuto nevedou Vietnamci, ale Číňané. Kluka, co dělá vrchního, tam najdete v kteroukoli denní dobu, 7 dní v týdnu. Martin, jak si česky říká, tam bydlí s celou rodinou. To není nadsázka, v restauraci regulerně mezi obsluhováním zákazníků žijí, děti si tam dělají úkoly, manželka kojí. Dědeček a babička se v péči o potomky střídají. Když měl teď Martin týden dovolenou, jel do východní Evropy, aby trochu okouknul exotiku. Když se vrátil, řekl, že se nudil, že v práci je to lepší. Takže tak...(9.9.2019)

Top komentare tu mluvi o cenzure a amerikanismu, ja jsem nezaznamenal nikde ani jedno. Tenhle dokument (z dilny Obamovych) naznacuje, ze prumyslovou valku Trump s Cinou vyhrat nemuze. Je jedno kolik cel Trump na ostatni zeme (a primarne Cinu) uvali, Cina je prumyslovou velmoci diky hodnotam, ktere v zapadni kulture zkratka nelze predstavit - dlouhe smeny a nucene prescasy, potirani odboru, temer nulove dovolene, smesne nizke mzdy, nulova bezpecnost a ochrana pri praci atd. Vazne je amerikanizmem to, ze dokument porovna 8-hodinovou smenu v USA 5x do tydne s 12-hodinovyma smenama a nucenyma prescasama lidi, ktery svazej z chudych casti Ciny a kteri se domu podivaji max. dvakrat v roce? To je proste fakt a zatimco v US a EU vitezi prava zamestnancu, v Cine se vse podrizuje profitu - lekce z kapitalismu. Zapadni populace bude nevericne kroutit hlavou, Cinani budou oslavovat prumyslovou dominanci a ti, kteri by chteli pracovat jen 8 hodin denne budou cenzurovani, ze se o tom stejne nikdo jiny nedozvi. Vrele doporucuji.(28.10.2019)

Na jednu stranu je to docela i smutné a bordel co se v té továrně děje na druhou stranu mám jich litovat to ani omylem. Sami měly možnost na změnu a zvolit si odbory, ale nechtěly to tak dobře jim tak. P.s. je docela zajímavé, že ten podnik začínal jako čínsko/americký a na konci je dovětek, že tam je už jen 200 Číňanů takže ti co tam byli na začátku jsou nejspíše už na dlažbě. 60 procent(25.8.2019)