Apollo 11

(festivalový název)
  • USA Apollo 11 (více)

Apollo 11 nás zavedie do srdca najvýznamnejšej misie NASA – tej, ktorá dostala prvých ľudí na Mesiac a navždy preslávila Neila Armstronga a Buzza Aldrina. Dokument nás veľmi živo prenesie do dní a hodín roku 1969, kedy ľudstvo podniklo veľký skok do budúcnosti. (Gothar)

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $9,039,891Tržby Celosvetovo $15,342,353▐ Aj keď už ubehlo cez 50 rokov od pristátia na Mesiaci stále to má svoje čaro. Dokument dosť podrobne ukáže ako to celé prebiehalo, je z toho cítiť pocity, nadšenie, či nervy zúčastnených pri tejto obrovskej vesmírnej akcii. Je tu nasnímaných veľa pekných záberov. /75%/ ()

Dadel

Film spíše pro nadšence do tématu než pro smrtelníka (ten ať si pustí loňského Prvního člověka). A narozdíl od mnohých si ani nemyslím, že je to film do kina. Většina filmu jsou beztak jen záběry na inženýry z NASA napjatě koukající do monitorů. A většina zvuku jsou rádiová hlášení v nesrozumitelném technickém žargonu (navíc v retardovaných amerických měrných jednotkách jako "námořní míle" nebo "stopy za sekundu"). Záběry na startující raketu/na blížící se Měsíc/na povrch Měsíce jsou sice hezké, ale tehdejší kamery nebyly zrovna HD, takže velké plátno by to stejně moc nevylepšilo. Takže buďte v klidu, domácí kino stačí bohatě (a do kin to stejně nejde, haha). ()

Kaka

Hozená rukavice všem těm přiblblým konspiračním teoretikům kteří si myslí, že přistání na měsící byl jeden velký fake a že to celé natáčeli ve studiu. Parádní atmosferická věc, dokonale zrestaurovaná tak, aby držela pozornost i moderního diváka zaměřeného na kvalitu obrazu, zároveň však mistrovsky pracující s dobovými záběry a všemi nezbytnými propriety ukazující maximální autenticitou "the real thing". ()

D.Moore

Fantazie, přál jsem si, aby ten dokument nikdy neskončil nebo aby trval alespoň 200 hodin - tak úžasné ty záběry jsou, tak úžasně se je podařilo poskládat k sobě. Vidět to jen v televizi a ne v kině, byl bych asi nadšený podobně, nicméně to mrazení, které jsem cítil při startu Saturnu V, by možná nebylo až takové. Možná. ()

lamps

Osvěžující nahlédnutí do zákulisí nejslavnější vesmírné mise, postavené výhradně na odosobněném sledování faktů a vyprávění prostřednictvím autentických zvukových i obrazových záznamů. Pro nezainteresované sice kvůli neemocionálnímu přístupu nepříliš vtahující, ale přesto velmi hodnotný dokument z jiného úhlu pohledu, než jsme u podobných projektů zvyklí. ()

filmfanouch

50. výročí přistání Apolla 11 na měsíci, pravděpodobně jedné z největších událostí lidských dějin. Zároveň látka, která se dočkala mnoho hraných zpracování ať už ve formě celovečerních filmů (loni jsme tu měli Prvního člověka) nebo dokumentů, na to 50. výročí by to ale taky něco chtělo a proto je tu dokument Apollo 11. Ten se skládá přímo z archivů NASA. A ty čítali nejen víc jak 11 000 hodin zvukových záznamů ale také spoustu záběrů, které si do parády vzal filmař Todd Douglas Miller, který ve finále také celý dokument sestříhal. A fakt, že si Miller celý film sám sestříhal ukazuje jak moc solidně si Miller s celým tématem a archivními záběry vyhrál. A že si s nimi vyhrál hodně solidně! Ten kdo se nějak zajímá o téma vesmírného závodu nebo celkově přistání na měsíci by měl být v případě Apolla 11 spokojený. Nutno zmínit, že se Apollo 11 vůbec nezabývá celou historií vesmírného závodu, nedojde na Gagarina ani na předchozí Apolla, začne se prostě jen pár hodin před vzletem z Mysu Canaveral a skončí se hned krátce poté co se po devíti dnech Armstrong, Aldrin a Collins vrátili. A to je na tom vlastně hrozně fajn- Tohle je dokument o Apollu 11 a proto by se měl točit především kolem něj. Miller používá obrazové a zvukové záznamy hodně znamenitě a především je většina obrazových záběrů výrazně restaurovaná. Tedy alespoň silně hádám, že jsou restaurovaný jednoduše proto, že pochybuji, že by v roce 1969 měl obraz až takovou kvalitu. Sice je to pořád rok 1969 a tudíž ani ta nejsilnější snaha záběry restaurovat nepomůže, pořád se na to ale hezky dívá. Záběry na startující raketu= nádhera, záběry na povrch měsíce= nádhera...... hezky se na to kouká a potěší fakt, že si tu někdo dal opravdu silnou práci aby to v rámci možností vypadalo co nejlépe to půjde. Těžko se občas věří tomu, že jsou všechny záběry opravdu archivní a člověk si začne říkat jestli se náhodou něco dodatečně nedotočilo, 100% je ale opravdu z archivů a fakt, že se Miller musel prodírat tisíci hodin pořízeného materiálu aby následně musel vybírat to nejlepší je prostě obdivuhodný. Miller dokáže vybrat solidní záběry z Mys Canavarelu kde dokáže zachytit diváky, kteří na Mys Canavarelu kempují a čekají na odlet, solidní záběry z kokpitu a z řídícího střediska a divák má opravdu pocit, že se vybralo to nejzajímavější a nejlepší co se v archivu našlo. Staví to především na nostalgické atmosféře, není to ani tak dokument, který by se snažil diváka poučit ale spíš jenom ukázat solidně sestříhané dílo, které dává dohromady 50 let staré záběry a fotky. Díky tomu se z toho těžko prodávají emoce, to je ale ve finále jenom menší problém, protože tohle prostě na emoce necílilo. Chtělo to připomenout 50 let starou událost, která se navždy zapsala do lidských dějin. Je jedno jestli věříte tomu, že Apollo 11 opravdu na Měsíci přistálo (po tomhle filmu by mohl pochybovat už jenom blázen) nebo pořád věříte tomu, že šlo o fejk, který natočil Stanley Kubrick. Užít byste si to totiž měli tak jako tak. Možná přece jen záleží na tom jak moc vás Apollo 11 zajímá, pokud vás ale zajímá, chcete si užít fajnový dokument o tom jak celá akce proběhla a zároveň nečekáte, že se dozvíte cokoliv nového a překvapivého, měli by jste být ve finále více než spokojeni.... () (méně) (více)

Snorlax

Hodně zajímavých záběrů z letu k Měsíci si divák může prohlédnout pouze, pokud je ochoten pronudit se zaběry z letového střediska a především hlášeními ve zkratkách, kterými by zajisté nepohrdnul Ivan Mládek pro napsání druhé zkratkové písně. Léta jsem podezřívala Hollywood, že potlesk v letovém středisku si vymyslel néjaký slaboduchý scenárista. Nikoliv, ti dospělí, vysokoškolsky vzdělaní lidé potleskem sami sobě skutečnê projevují radost, když se dílo podaří. ()

Tsuki

Náhled do průběhu mise Apollo 11 skrze autentické záběry - jak jsem pochopila, tak jde nejen o vyčištěné a restaurované záběry, ale také o záběry nikdy neuveřejněné. Chápu, že to samo o sobě má velkou hodnotu. Zážitek je to tak veskrze autentický, ale musím říct, že právě svou formou mířený na již zasvěceného diváka. A právě v tom vězí ten malý háček. Myslela jsem si totiž, že půjde o více klasický dokumentární styl, kde budou i nějaké ty komentáře a vysvětlení. Nic takového v tom ale nenajdete. Mohla jsem tak sice nasát atmosféru toho tehdejšího dění (ať už z pohledu samotných kosmonautů, techniků a dalších pracovníků NASA nebo zkrátka jen lidí, kteří té události přihlíželi jako diváci), ale místy jsem jednoduše nechápala, na co to vlastně koukám a co se aktuálně řeší. Pro lidi, které vesmírné mise vysloveně zajímají nebo jsou technicky založení, značka ideál. Stejně tak si dovedu představit nostalgii někoho, kdo tuto událost třeba v dětství sám zažil a koukal na to v televizi. I pro takového člověka může být tento dokument skvělým zážitkem. Pro mě jde však ve výsledku pouze o lehce nadprůměrný zážitek, jelikož na mě byly tyto záběry možná až moc syrové a nedovysvětlené. To, co jsem do teď o první misi na Měsíc věděla, bylo rozhodně nedostačující k tomu, abych si tento dokument mohla naplno užít a docenit ho. Subjektivně proto hodnotím takto. ~(3,3)~ ()

nascendi

Film začína zdanlivo náhodnými zábermi vykresľujúcimi atmosféru pred štartom. Pohľad na monštruóznu raketu núti diváka k pokore pred technickým umom, ktorý to zvládol v dobe, keď všetka technika, vrátane výpočtovej, bola na úplne inej úrovni než dnes. Táto americká odpoveď na vyslanie Gagarina na oblety Zeme bola niečím tak neuveriteľným, že ani po desaťročiach neutíchajú konšpiračné teórie o podvode v štýle filmu Kozorožec 1. Dokument je vynikajúcim darčekom k 50. výročiu pristátia človeka na Mesiaci. Iba dve udalosti vyvolali vo mne absolútny úžas. Prvou boli úvodné sekundy po štarte, keď sa nekonečne pomaly dvíhal 3000 tonový obor k oblohe a druhou, keď spočiatku porovnateľne pomaly kolabovala budova obchodného centra. ()

Arsenal83

Originálne nahrávky prvých mužov na Mesiaci, reálne a často i súkromné zábery Neila Armstronga, Buzza Aldrina a Michaela Collinsa a všetkého toho okolo prvé letu na Mesiac. Vysokohodnotný dokument z dôvodu jeho originality a autentickosti. Odpad tu môže dať len človek, ktorý neverí, že Američania boli na Mesiaci, a teda mentálne narušený človek. ()

JASON_X

Na můj vkus příliš keců okolo. A uvítal bych víc informací a hlavně mnohem víc obrazového i filmového materiálu z měsíčního povrchu, vždyť třeba nešťastně šťastná třináctka dostala paradoxně mnohem víc prostoru, než první a tedy zajímavější jedenáctka (budu se muset někdy znovu podívat na onen středoproudový kosmofilm s Hanksem, který jsem viděl už strašně dávno). Mimochodem zajímalo by mě, co vysílala v době prvního měsíčního přistání třeba naše už úspěšně znormalizovaná ČST, když prý na přímý přenos z Měsíce koukal tehdy "celý svět" (potenciálně ca půl miliardy duší). // No tak uživatelka Ratchetka tvrdí, že prý to první přistání komouši u nás pouštěli taky, to by mě tedy popravdě ani nenapadlo, dík za info! ()

luka4615

Kdo má mou osobu v oblíbených ví, že jsem velkým fanouškem kosmonautiky a letů Apollo. Když tedy vyšel tento dokumentární počin, vrněl jsem blahem, jelikož obsahuje dechberoucí zrestaurované záběry rakety Saturn V, posádky a členů řídícího centra. Apollo 11 se rovněž může pochlubit skvělým hudebním podkresem, který působivě dotváří celkovou atmosféru dokumentu. Co tedy dodat na závěr? Apollo 11 je pro fanoušky vesmírného programu a NASA příjemnou a nádherně vypadající povinností, která se beze studu může zařadit po bok dalších dokumentů či filmů s tímto úchvatným a nevyčerpatelným tématem. Výborná práce! ()

ledzepfan

Je sice fakt, že k páté hvězdě se musím trošku přemáhat, protože to celé šlo až příliš hladce a místy jde znát, že se tvůrci snaží zručně maskovat chybějící filmové materiály zevnitř té plechovky ve vesmíru, ale většinu času to funguje parádně a ta kombinace hudby, zvuků a neuvěřitelně pročištěných záběrů je prostě dechberoucí.. ()

kobejn

extrémně nudnej dokument o tom jak tři chlápci vyletěli na měsíc a zase se vrátili na zem, hrozný vzrůšo, že sem napětím ani nedejchal! ()

scroochy

Velmi nevšední dokument, který je složený jen ze syrových, autentických záběrů, záznamů rádiové komunikace a dobových fotografií. Výsledkem tedy není klasický naučný film, nýbrž bezprostřední atmosférické dílo zachycující tuto historickou misi. ()

M.i.k.e

podařený dokument těžící z dobových záběrů a autentické komunikace.Některé pasáže nejsou sice extra záživné,ale bohatě je vynahrazují působivé záběry na start rakety,nebo samotné přistání.I po padesáti letech má co nabídnout...80% ()

Rocky88

Kdo má rád toto téma či zná i události okolo tohoto programu, nenajde nic k vytknutí. Parádní či nikdy neviděné záběry, realizace programu krok za krokem, podkresleno atmosférickou hudbou. Pro ostatní se bude jednat o cennou osvětu, která z nich možná velké fanoušky kosmonautiky udělá. ()

Abes

Výborný report největšího výletu v dějinách lidstva, vyčištěné záběry berou dech. To je ale vše. Radiová komunikace typu ATP Go, RMD Go atd., vše popsáno mílemi, stopami a uncemi či librami, ubíjející. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů