Apollo 11 (festivalový název)

• Austrálie

• Kanada

• Nový Zéland

Dokumentární

USA, 2019, 93 min

Matt Morton

Buzz Aldrin (a.z.), Neil Armstrong (a.z.), Michael Collins, John F. Kennedy (a.z.), Jack Benny (a.z.), Jim Lovell (a.z.), Lyndon B. Johnson (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Hugh O'Brian (a.z.)

Máme tu padesát let od památného "malého kroku pro člověka, ale velkého kroku pro lidstvo" a neuškodí si toto výročí připomenout tématickým dokumentem. V Apollo 11 nalezneme prakticky vše důležité co se oné legendární cesty na Měsíc týče, já však od dokumentů vyžaduji ještě něco víc. A troufnu si tvrdit, že to neříkám jako astronomický laik, nýbrž jako člověk, jenž je do vesmíru velmi zapálený. Jenže dokument Apollo 11 předvádí "pouze" chronologický výčet událostí bez jakýchkoliv emocí a i přesto, že některé záběry nemohou omrzet, nudě jsem se během filmu nevyvaroval. Zkrátka mi tam chybělo něco, co mi nechybělo v jiných vesmírných filmech (Apollo 13, Marťan, První človek...) nebo v některých skvělých dokumentech (Senna, Tupac...). Pravděpodobně Apollo 11 svým doporučením nepřepošlu dál, i přesto, že se jedná o poctivou a kvalitní práci, i skvělou poctu všem, kdo se na tomto jedinečném okamžiku podíleli.(21.7.2019)

Originálne nahrávky prvých mužov na Mesiaci, reálne a často i súkromné zábery Neila Armstronga, Buzza Aldrina a Michaela Collinsa a všetkého toho okolo prvé letu na Mesiac. Vysokohodnotný dokument z dôvodu jeho originality a autentickosti. Odpad tu môže dať len človek, ktorý neverí, že Američania boli na Mesiaci, a teda mentálne narušený človek.(8.5.2019)

Osvěžující nahlédnutí do zákulisí nejslavnější vesmírné mise, postavené výhradně na odosobněném sledování faktů a vyprávění prostřednictvím autentických zvukových i obrazových záznamů. Pro nezainteresované sice kvůli neemocionálnímu přístupu nepříliš vtahující, ale přesto velmi hodnotný dokument z jiného úhlu pohledu, než jsme u podobných projektů zvyklí.(11.5.2019)

Kdo má mou osobu v oblíbených ví, že jsem velkým fanouškem kosmonautiky a letů Apollo. Když tedy vyšel tento dokumentární počin, vrněl jsem blahem, jelikož obsahuje dechberoucí zrestaurované záběry rakety Saturn V, posádky a členů řídícího centra. Apollo 11 se rovněž může pochlubit skvělým hudebním podkresem, který působivě dotváří celkovou atmosféru dokumentu. Co tedy dodat na závěr? Apollo 11 je pro fanoušky vesmírného programu a NASA příjemnou a nádherně vypadající povinností, která se beze studu může zařadit po bok dalších dokumentů či filmů s tímto úchvatným a nevyčerpatelným tématem. Výborná práce!(16.7.2019)

50. výročí přistání Apolla 11 na měsíci, pravděpodobně jedné z největších událostí lidských dějin. Zároveň látka, která se dočkala mnoho hraných zpracování ať už ve formě celovečerních filmů (loni jsme tu měli Prvního člověka) nebo dokumentů, na to 50. výročí by to ale taky něco chtělo a proto je tu dokument Apollo 11. Ten se skládá přímo z archivů NASA. A ty čítali nejen víc jak 11 000 hodin zvukových záznamů ale také spoustu záběrů, které si do parády vzal filmař Todd Douglas Miller, který ve finále také celý dokument sestříhal. A fakt, že si Miller celý film sám sestříhal ukazuje jak moc solidně si Miller s celým tématem a archivními záběry vyhrál. A že si s nimi vyhrál hodně solidně! Ten kdo se nějak zajímá o téma vesmírného závodu nebo celkově přistání na měsíci by měl být v případě Apolla 11 spokojený. Nutno zmínit, že se Apollo 11 vůbec nezabývá celou historií vesmírného závodu, nedojde na Gagarina ani na předchozí Apolla, začne se prostě jen pár hodin před vzletem z Mysu Canaveral a skončí se hned krátce poté co se po devíti dnech Armstrong, Aldrin a Collins vrátili. A to je na tom vlastně hrozně fajn- Tohle je dokument o Apollu 11 a proto by se měl točit především kolem něj. Miller používá obrazové a zvukové záznamy hodně znamenitě a především je většina obrazových záběrů výrazně restaurovaná. Tedy alespoň silně hádám, že jsou restaurovaný jednoduše proto, že pochybuji, že by v roce 1969 měl obraz až takovou kvalitu. Sice je to pořád rok 1969 a tudíž ani ta nejsilnější snaha záběry restaurovat nepomůže, pořád se na to ale hezky dívá. Záběry na startující raketu= nádhera, záběry na povrch měsíce= nádhera...... hezky se na to kouká a potěší fakt, že si tu někdo dal opravdu silnou práci aby to v rámci možností vypadalo co nejlépe to půjde. Těžko se občas věří tomu, že jsou všechny záběry opravdu archivní a člověk si začne říkat jestli se náhodou něco dodatečně nedotočilo, 100% je ale opravdu z archivů a fakt, že se Miller musel prodírat tisíci hodin pořízeného materiálu aby následně musel vybírat to nejlepší je prostě obdivuhodný. Miller dokáže vybrat solidní záběry z Mys Canavarelu kde dokáže zachytit diváky, kteří na Mys Canavarelu kempují a čekají na odlet, solidní záběry z kokpitu a z řídícího střediska a divák má opravdu pocit, že se vybralo to nejzajímavější a nejlepší co se v archivu našlo. Staví to především na nostalgické atmosféře, není to ani tak dokument, který by se snažil diváka poučit ale spíš jenom ukázat solidně sestříhané dílo, které dává dohromady 50 let staré záběry a fotky. Díky tomu se z toho těžko prodávají emoce, to je ale ve finále jenom menší problém, protože tohle prostě na emoce necílilo. Chtělo to připomenout 50 let starou událost, která se navždy zapsala do lidských dějin. Je jedno jestli věříte tomu, že Apollo 11 opravdu na Měsíci přistálo (po tomhle filmu by mohl pochybovat už jenom blázen) nebo pořád věříte tomu, že šlo o fejk, který natočil Stanley Kubrick. Užít byste si to totiž měli tak jako tak. Možná přece jen záleží na tom jak moc vás Apollo 11 zajímá, pokud vás ale zajímá, chcete si užít fajnový dokument o tom jak celá akce proběhla a zároveň nečekáte, že se dozvíte cokoliv nového a překvapivého, měli by jste být ve finále více než spokojeni....(20.7.2019)

• - Pred štartom rakety sa v sekcii pre VIP hostí objavia osobnosti ako napríklad americký prezident Lyndon B. Johnson, viceprezident Spiro Agnew, herec Johnny Carson či spisovateľ Isaac Asimov. (Enceladus)

• - Režisér Todd Douglas Miller a skladatel Mat Morton se programu Apollo věnovali už v roce 2016, kdy vznikl krátký dokument The Last Steps o Apollu 17 – zatím posledním letu člověka na Měsíc. (D.Moore)

• - Ve filmu je velká faktografická chyba při samotném přistání. Jedná se o chybný údaj aktuální výšky lunárního modulu. NASA zveřejnila přistávací profil Apolla 11, a ten vykazuje daleko pomalejší klesání. Záběr přistání ve filmu začíná přibližně 4 minuty před přistáním a údaj o výšce ukazuje 49 000 stop (asi 15 km). Tou dobou bylo skutečné Apollo 11 ve výškce zhruba 6 500 stop (necelé 2km). (papuchalk)