Apollo 11

(festivalový název)
  • USA Apollo 11 (více)

Apollo 11 nás zavedie do srdca najvýznamnejšej misie NASA – tej, ktorá dostala prvých ľudí na Mesiac a navždy preslávila Neila Armstronga a Buzza Aldrina. Dokument nás veľmi živo prenesie do dní a hodín roku 1969, kedy ľudstvo podniklo veľký skok do budúcnosti. (Gothar)

orkadimenza

Máme tu padesát let od památného "malého kroku pro člověka, ale velkého kroku pro lidstvo" a neuškodí si toto výročí připomenout tématickým dokumentem. V Apollo 11 nalezneme prakticky vše důležité co se oné legendární cesty na Měsíc týče, já však od dokumentů vyžaduji ještě něco víc. A troufnu si tvrdit, že to neříkám jako astronomický laik, nýbrž jako člověk, jenž je do vesmíru velmi zapálený. Jenže dokument Apollo 11 předvádí "pouze" chronologický výčet událostí bez jakýchkoliv emocí a i přesto, že některé záběry nemohou omrzet, nudě jsem se během filmu nevyvaroval. Zkrátka mi tam chybělo něco, co mi nechybělo v jiných vesmírných filmech (Apollo 13, Marťan, První človek...) nebo v některých skvělých dokumentech (Senna, Tupac...). Pravděpodobně Apollo 11 svým doporučením nepřepošlu dál, i přesto, že se jedná o poctivou a kvalitní práci, i skvělou poctu všem, kdo se na tomto jedinečném okamžiku podíleli. ()

Gothar

Úžasný dokument, ktorý chronologicky sleduje misiu Apollo 11. Veľká časť záberov pochádza z formátu Super Panavision 70 a oplatí sa to pozrieť už len kvôli nim. Ide o najkvalitnejšie zábery aké boli doteraz zverejnené a navyše zachytávajú misiu z nevšedných uhlov. Často zobrazujú divákov a veľmi dobre zachytávajú atmosféru roku 1969. Pristátie je zobrazené priamo z modulu a tiež ukazuje doteraz málo známe zábery. Atmosfére pomáha aj originálna hudba a vďaka primeranej stopáži dokument určite nestihne nudiť ani "nenadšencov". PS: pozerajte to na čo najväčšej obrazovke alebo plátne 100 % ()

D.Moore

Fantazie, přál jsem si, aby ten dokument nikdy neskončil nebo aby trval alespoň 200 hodin - tak úžasné ty záběry jsou, tak úžasně se je podařilo poskládat k sobě. Vidět to jen v televizi a ne v kině, byl bych asi nadšený podobně, nicméně to mrazení, které jsem cítil při startu Saturnu V, by možná nebylo až takové. Možná. ()

Honzeek95 odpad!

Remake komedie z roku 1969. Tomuto opravdu mohou věřit jen ti, kteří si dnes myslí, jak je chce vláda zachránit před virem z netopýra. Otazníků mám tolik, že bych o tom mohl napsat bakalářku - a nikde žádné odpovědi. Jaká smůla, že v roce 1969 neměli na vybavení Apolla lepší kameru než tu, která snímá 1 snímek za sekundu, jejda! Spaceship máme, ale sorry, kamery došly. Větřík zafoukal, americká vlaječka vesele vlaje na Měsíci, dokud ovšem někdo nepauzne video z videomontáže. Pak se valí nazpátek v té maličké popelnici, co jim zbyla - asi na vesmírnou energii, protože palivo už není. Kluci se krásně vymaní z gravitačního pole Měsíce a zamíří si to přímo na Zemi, přičemž nám natáčí Zemi přímo před sebou. Nádherně a topově ji samozřejmě trefí. Kluci z Apolla a inženýři z NASA všechno vypočítají a odchylky v rychlosti samozřejmě být nemohou. No a následných 50 let se už na Měsíc nelétá. To víte, vědecký pokrok je vědecký pokrok, ale nikomu se už na Měsíc nechce, je to nuda, už jsme tam byli mockrát. Hlavně nepřemýšlejte a konzumujte. ()

filmfanouch

50. výročí přistání Apolla 11 na měsíci, pravděpodobně jedné z největších událostí lidských dějin. Zároveň látka, která se dočkala mnoho hraných zpracování ať už ve formě celovečerních filmů (loni jsme tu měli Prvního člověka) nebo dokumentů, na to 50. výročí by to ale taky něco chtělo a proto je tu dokument Apollo 11. Ten se skládá přímo z archivů NASA. A ty čítali nejen víc jak 11 000 hodin zvukových záznamů ale také spoustu záběrů, které si do parády vzal filmař Todd Douglas Miller, který ve finále také celý dokument sestříhal. A fakt, že si Miller celý film sám sestříhal ukazuje jak moc solidně si Miller s celým tématem a archivními záběry vyhrál. A že si s nimi vyhrál hodně solidně! Ten kdo se nějak zajímá o téma vesmírného závodu nebo celkově přistání na měsíci by měl být v případě Apolla 11 spokojený. Nutno zmínit, že se Apollo 11 vůbec nezabývá celou historií vesmírného závodu, nedojde na Gagarina ani na předchozí Apolla, začne se prostě jen pár hodin před vzletem z Mysu Canaveral a skončí se hned krátce poté co se po devíti dnech Armstrong, Aldrin a Collins vrátili. A to je na tom vlastně hrozně fajn- Tohle je dokument o Apollu 11 a proto by se měl točit především kolem něj. Miller používá obrazové a zvukové záznamy hodně znamenitě a především je většina obrazových záběrů výrazně restaurovaná. Tedy alespoň silně hádám, že jsou restaurovaný jednoduše proto, že pochybuji, že by v roce 1969 měl obraz až takovou kvalitu. Sice je to pořád rok 1969 a tudíž ani ta nejsilnější snaha záběry restaurovat nepomůže, pořád se na to ale hezky dívá. Záběry na startující raketu= nádhera, záběry na povrch měsíce= nádhera...... hezky se na to kouká a potěší fakt, že si tu někdo dal opravdu silnou práci aby to v rámci možností vypadalo co nejlépe to půjde. Těžko se občas věří tomu, že jsou všechny záběry opravdu archivní a člověk si začne říkat jestli se náhodou něco dodatečně nedotočilo, 100% je ale opravdu z archivů a fakt, že se Miller musel prodírat tisíci hodin pořízeného materiálu aby následně musel vybírat to nejlepší je prostě obdivuhodný. Miller dokáže vybrat solidní záběry z Mys Canavarelu kde dokáže zachytit diváky, kteří na Mys Canavarelu kempují a čekají na odlet, solidní záběry z kokpitu a z řídícího střediska a divák má opravdu pocit, že se vybralo to nejzajímavější a nejlepší co se v archivu našlo. Staví to především na nostalgické atmosféře, není to ani tak dokument, který by se snažil diváka poučit ale spíš jenom ukázat solidně sestříhané dílo, které dává dohromady 50 let staré záběry a fotky. Díky tomu se z toho těžko prodávají emoce, to je ale ve finále jenom menší problém, protože tohle prostě na emoce necílilo. Chtělo to připomenout 50 let starou událost, která se navždy zapsala do lidských dějin. Je jedno jestli věříte tomu, že Apollo 11 opravdu na Měsíci přistálo (po tomhle filmu by mohl pochybovat už jenom blázen) nebo pořád věříte tomu, že šlo o fejk, který natočil Stanley Kubrick. Užít byste si to totiž měli tak jako tak. Možná přece jen záleží na tom jak moc vás Apollo 11 zajímá, pokud vás ale zajímá, chcete si užít fajnový dokument o tom jak celá akce proběhla a zároveň nečekáte, že se dozvíte cokoliv nového a překvapivého, měli by jste být ve finále více než spokojeni.... () (méně) (více)

• Logo štúdia Universal použité na začiatku filmu je rovnaké, ako v roku 1969. (Enceladus)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů