Rodině Novákových vládne pevnou rukou pedantický otec, který ji zatížil povinností včasných příchodů a vybavil řadou všemožných zákazů a příkazů. Zatímco manželka, redaktorka hádankářského časopisu, poslušně dodržuje režim, dcera Míša začíná přerůstat otci přes hlavu. Je tu ještě energická babička, deptající paní Novákovou zmatkem, který do rodinného života vnáší svými návštěvami. Není divu, že poté, co otec odjede do lázní, nastane pro všechny doma ráj. Zákazy mohou být porušeny, příkazy nevykonány a věci neuklizeny. Jenže jen do chvíle, kdy zvědavá manželka otevře dopis pro manžela a zjistí, že vzorný pedant má nemanželské dítě. Ráj se okamžitě mění v chaos. Přítelkyně paní Novákové radí oplatit nevěru nevěrou, babička začne podnikat rázná opatření směřující k jedinému možnému řešení, a to rozvodu. Navíc nic netušící pan Novák se z pravidelných telefonátů domnívá, že dítě, o kterém je neustále řeč, čeká Míša. Všemu nasadí korunu nejprve babička, která zahlédne Míšu s jejím chlapcem Tomášem, a poté Tomáš, který pojme vynucené seznámení s rodinou Novákových svérázným způsobem. A to ještě není všem překvapením konec. (TV Nova)

petikacka

Tak tenhle film mám fuck ráda...Jedna z vlastností socialistických filmů je, že tam hráli sqělí herci, bylo to někdy vtipné a většinou nenáročné...Tento film je, ale hlavně díky Ivě Janžurové a Petru Nárožném, opravdu vtipný a vždy se na něj ráda podívám...Vztahy v rodině se nemění, akorát se mění doba...Za mě 85% ()

pakobylka

----- "Co udělá moudrá a opatrná žena, když se jí dostane do rukou mužova korespondence ?" ----- Maximální využití minimálního prostoru - v komedii, která se lehkou nožkou proplétá mezilidskými vztahy a nikterak přitom neskrývá své potěšení z absurdního vývoje zápletky ... aneb kterak se věci mohou vymknout kontrole kvůli jednomu nečekanému a nezvanému dopisu, doručenému v nepravý čas ... 4,5* ... P.S.: ----- "Prosím tě, nestůj nade mnou, vydýcháváš mi vzduch !" ----- ()

peetriss

Komedie s možná až absurdní zápletkou, přesto příjemná zejména zásluhou celé plejády skvělých českých herců s Ivou Janžurovou a Petrem Nárožným v čele. Obsahově je znát kontaminace dobou vzniku, naštěstí v míře, která se dá strpět. Skvělé konverzační scény, na kterých je viditelné, že jsou točeny podle divadelní hry, jsou střídány hluššími místy, což je hlavní slabina filmu. Celkově určitě podívaná, která jistě nezklame, z dnešního pohledu obohacená občasnými retro prvky. ()

wayne99

I z jednoduché zápletky se dá udělat skvělá komedie, hlavní zásluhu na tom mají samozřejmě herci, jen škoda, že dnes už se takové pohodové filmy netočí. Petr Nárožný jako perfekcionista zde vlastně hraje sám sebe, v komediích vždy perfektní Iva Janžurová a ještě v plné síle energická Stella Zázvorková. Plno parádních hlášek, např.: "Z tý Tvý známosti nekoukalo vůbec nic dobrý". "Za to z těch Tvejch telefonátů jo..." ()

pytlik...

Janžurka měla pravdu, ten svetr si Bydžovská určitě svlíkat neměla.. Neboť vyšívaný ubrus, co pod ním nosila, by přes svou červenou barvu nenadchnul ani toho nejbujnějšího býka, a to je co říct. Film táhnou zejména dialogy mezi Nárožným a Janžurovou v první půli, poté, co otec Novák odkvačí do lázní, úroveň poněkud upadá, neb nastává přehlídka méně uvěřitelných nedorozumění a ošívacích scén, ve kterých hraje hlavní roli zejména Bydžovská (na druhou stranu plus za to, že se za celou dobu snad jen dvakrát zasmála svým typickým zdravým koňským smíchem). ()

• Točilo se v Praze v Letenských sadech a Františkových lázních. (M.B)
  • Snímek byl natočen na motivy divadelní hry „Ó domove, domove sladký“, která se hrála v Divadle na Vinohradech. (M.B)