Židovská spisovatelka Maria Linde je čerstvou nositelkou Nobelovy ceny. Její harmonický rodinný život na italském venkově však začne skřípat, když podlehne šarmu mladého přistěhovalce Nazeera. Na křižovatce nespoutané mysli a stárnoucího těla se Maria snaží najít svou roli v dynamickém světě kolem ní. Své hodnoty dá jasně najevo v proslovu, v němž okomentuje bombový útok v Římě a při kterém odmítne cenu za literaturu převzít. Tím rozpoutá řetězec nepříjemností nejen pro sebe, ale též pro Nazeera, svého manžela i místní spoluobčany. Film vkusně zachycuje střet velkolepého kreativního intelektu s rozpadajícími se evropskými hodnotami. (Film Europe)

Trailer 1

Enšpígl odpad!

Jacek Borcuch natočil v roce 2009 Všechno co miluji a tento film dodnes patří mezi mé absolutní polské top filmy, takže na jeho novinku a ještě ke všemu s italskou koprodukcí jsem byl zvědavý hodně, ale musím přiznat že jsem jí absolutně nepobral. Teď koukám, že ten film bude mít v Polsku teprve premiéru, tak doufám, že Jackovi svým hodnocením nic nezkazím, ale já si necelých 24 hodin pro projekci pamatuji jen, to že jsem hlavní hrdince ani za mák nerozuměl. Nicméně v sále jsem byl asi jediný protože film měl bouřlivý aplaus nebo má Jacek hodně kámošů. ()

kodel

Film se odehrává v nádherných toskánských lokacích, ale jeho téma je tíživé a existenciální. Možná bude mít někdo pro Marii Linde větší pochopení, mně ale tato postava nebyla ani sympatická, ani plně srozumitelná, přestože její herecké ztvárnění Krystynou Jandou bylo velmi autentické. Její provokativní pohyb na hraně společenské morálky malého města demaskoval několik pokrytců (zejména policejního inspektora a rodinného přítele), ale hlavně otevřel různé nepříjemné otázky, provázející život v současné Evropě: Jak jsme imunní vůči podvědomému přisuzování kolektivní viny "jiným"? Jaký je ideální poměr mezi mou svobodou a očekáváním/postoji druhých? Je skutečně povinností umělce a intelektuála v Evropě být za všech okolností morální autoritou? Autoři filmu spolu s hlavní hrdinkou nedávají vlastní odpověd a přenechávají tuto úlohu plně divákovi. ()

karlvonarbei

Psychologicko- politické, téměř drama, které obstojí v konkurenci evropských filmů. Český ekvivalent tohoto tématu by se u nás zřejmě nezdařil nebo by působil příliš provinčně, zde však jen těžko odhadnout, do jaké míry , i tak průměrnému filmu, pomohla italská koprodukce. Ač snaha o hlubší pohled na věc, film i tak klouže převážně po povrchu a v tom je na druhou stranu zas jeho největší nedostatek. Závěr je ovšem katarzně symbolická a také nedokončený.. ()