Vlastníci

Vlastníci

Komedie / Drama

Česko, 2019, 97 min

Kina jsou plný a diváci se v nich smějí v pravidelných intervalech, ale za mě bohužel docela slabota, o jeden možná i dva levely slabší než skvělá divadelní hra. Ta jiskrnná živost předlohy se na plátno úplně nepovedla převést a ani ji nic adekvátně nenahradilo, navíc hvězdnější herci v některých momentech nepůsobí úplně přesvědčivě (Havlová, zčásti Voříšková) a i dějově se to v poslední třetině notně rozpadne. Radši bych šel znovu do divadla.(1.12.2019)

JÁ BYCH BYL NEJRADŠI, KDYBYCH SEM NEMUSEL UŽ NIKDY CHODIT. Jiří Havelka zazářil v seriálu Až po uši, přišlo pár reklam a několik filmů, zjistil jsem, jak velký divadelní talent to je a i jeho moderátorské aktivity se mi líbí (Magnesia Litera, Ceny české filmové kritiky). Už dávno mě napadlo, že by mohl natočit komedii, u které režisér i divák přemýšlí. Právě proto mě dvojnásob štve, že mě ten film tak minul. Mám s ním stejný problém, jako se seriálem Mindhunter - je mi naprosto jasné, co co tvůrcům šlo, ale zasáhnout mě se jim nepodařilo. Pravda, byl jsem překvapen, jak rychle mizí komedie a stává se z toho regulérní drama lidí, kteří když se dohodnout nechtějí, tak se zkrátka nedohodnou, ať k tomu mají jakýkoli důvod. Ani to, či hořký konec mé hodnocení nezdvihl výše. A dost mě iritovala ta přílišná repetitivnost (Malý, Melíšková). Stříhat, krátit! Příště budu snad spokojenější, pane Jiří.(2.12.2019)

„Plyn byste si měli nechat... na sebevraždu.“ Vlastníci začínají jako lehká a svižná konverzačka, jejíž temné podtóny postupně a poměrně organicky zesílí natolik, že začnou udávat tón vyprávění (byť daný, jestli se nepletu, hlavně tím, o čem a jak se postavy baví, nikoliv proměnou stylu - ale pro ověření bych film musel vidět znovu). Z kina tak budete odcházet spíše s úzkostí než s úlevou. Jde o smělý a v českých žánrovkách poměrně ojedinělý tah. Lépe by fungoval, kdybychom postavy alespoň trochu poznali ještě před schůzí, kdyby byla expozice doladěnější. Takhle mnohé z nich zůstávají pouhými jednorozměrnými a ve své omezenosti nepřesvědčivými komediálními typy, které se nikam neposunou (zejména postavy Havlové a Novotného). S tím, kam by se měl příběh posunovat, je celkově potíž. Na začátku není stanoven žádný cíl, k němuž by děj směřoval. Jediný rámec poskytuje zhruba devadesátiminutové trvání schůze, takže se moc nemáme čeho chytit, čím se nechat vést. Teprve zpětně se jeví, že film řídilo bobtnání nevyřešených křivd a závad z minulosti, dané neschopnosti vést konstruktivní dialog a na něčem se k vícestranné spokojenosti domluvit (dokud se neobjeví někdo, kdo nabídne jednoduché řešení „pro všechny“, sloužící ve skutečnosti zejména jemu samotnému). Přes tyhle výhrady, neefektivní opakování některých vtipů (Malého rozdávání vizitek) a místy špatně odhadnutou hranici, kdy má nekorektní humor vypovědět něco o postavách a kdy jen pobavit diváka, jde o jednu z nejlíp napsaných, obsazených a zahraných českých komediích letošního roku, kterou si časem rád zopakuji. 65%(15.11.2019)

Nejlepší česká komedie od dob Vlasty Buriana. Vtipné, ale neprvoplánovité dialogy, výborně vykreslující jednotlivé postavy. Interiérová dialogová konverzačka, ve které do sebe jednotlivé postavy perou hodně ostrou slovní munici, která však nezabíjí, ale pořádně rozesmívá. Jako "vlastník" se občas účastním podobných schůzí a musím říct, že i přes svou nespornou humornou složku má film hodně blízko k realitě, protože tyhle schůze, to je někdy horší než tryzna. Jirka Havelka při svém filmovém debutu dokonale vychytal casting, nejen to, že ve filmu hrají samí moji oblíbení herci, ale s přesností trefených postav herci předčí i elitní odstřelovače. Když jsem poslouchal Jirku Lábuse, říkám si, že část národa nám opět začíná "lábusovatět", bohužel. Vtip však není jen v dialozích, ale i v obraze, stín na plátně, konzumující David Novotný, to vše je vysoká humorná. Ovšem občas z těch všech povah až zamrazí. Herecké elitě vévodí Terezka Rambo, která se vrací po pauze a zdá se, že jí jen a jen prospěla a jak jsem si myslel, že svůj výkon z Laputy už nepřekoná, tak ouha, tady je ještě lepší. Zmínil bych i Dášu Havlovou, tu jsem ve filmu neviděl, ani nepamatuji a bylo cítit, že si svou roli vysloveně užívá, no musel bych chválit asi každýho zvlášť což nemá moc smysl, protože jedním slovem všichni mají u mně jedničku z hvězdičkou. Vlastníci jsou rozesmívák, který ti spolehlivě pomůže překonat tohle zkurveně depresivní podzimně zimní období.(14.11.2019)

Rozpočet $-miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo ▐ 12 rozhnevaných vlastníku? Ako nápad dobré, občas niečo trefné, praštené, uletené, len niekedy sa to začne troška strácať v takej samoľúbosti (od režiséra že ako že moc dobre sype humor), či samolútosti, až to začne strácať konzistenciu. Až záverom to akosi už stagnuje. /videl v kine: 60%/(23.11.2019)

Najlepšia česká komédia minimálne od Samotárov. Všetko od scenára až po réžiu je tu perfektne vyvážené, každý si hrá to svoje lepšie ako najlepšie a čo je pri one room konverzačkách najdôležitejšie máte chuť okamžite vstať zo stoličky a ostatných členov SVJ poriadne prefackať (keby to išlo, keďže ste zabudli že sedíte v kine a nie na schôdzi). Klára Melíšková FTW, ak neuhádnete jej povolanie do troch minút ste lúzri. Asi by sme mali o tom hlasovať, ale 10/10.(27.11.2019)

Když někde hraje Ramba, je jasný, že to nebude nedobrý. A tady do toho holka šikovná a celá parta jejich kolegů dali všechno. Bylo to tak strašně reálný, až se mi chtělo zakrývat si oči. Tohle znám, tohle jsem slyšela, tohle slýchám často, to je přesně ono, to snad není možný. Takové se mi hlavou honily myšlenky. Atmosféra, ze které se vám chce utéct, ale zároveň chcete víc. Plný počet nedávám proto, že se mi úplně nelíbilo zakončení filmu. A tím nemyslím, jak to dopadlo, ale jakým způsobem to skončilo. Nesedla mi zvolená hudba a posledních zhruba 5 minut ve mně vyvolalo smíšené pocity. Jinak to byla pecka. 4,5*(26.11.2019)

Chodit do kina na nové české filmy považuju - stejně jako koukat na současné české seriály - za nevkusný masochismus/masochistický nevkus, kterému jsem nikdy moc nerozuměl ani neholdoval. Z lidových podívaných mi zalézají varlata do těla a uvnitř pak zoufale křičí, náročnější věci mě málokdy zaujmou a celkově pro mě v českém prostředí ani hercích není žádná přidaná hodnota. Vlastníci mě ale do kina vytáhli a nebylo to kvůli humoru, protože v trajleru jsem žádný nepostřehl - šel jsem na drama, které mohlo být potenciálně hodně nepříjemné. Jsem totiž veskrze otevřený, pozitivní a racionální člověk, který věří, že jsme lidi a vždycky se nějak dohodneme, že jo (a když to s někým nejde, tak dostane deku, nebo prostě zmizí, že jo) a nedělá mi moc dobře koukat na lidi, co se spolu domluvit neumí. Jenže mě zase zajímá, proč se spolu domluvit neumí. Ale konečně k filmu - šlape slušně jako komorní konverzační drama i jako komedie, byť bych se obešel bez všech running jokeů, což by znamenalo, že by film přišel o asi půlku vtipů. Taky postavy by mohly být míň karikaturní... Ale závěr byl krásně strašidelný.(3.12.2019)

Forman reborn.(21.11.2019)

• Bebacek

Film o stereotypech, který ty stereotypy bohužel jen utvrzuje. Paleta schematických karikatur hraje divadlo pro ty, kteří nepotřebují žádný přesah a komplexitu. Že jsme národ blbců, víme všichni. A dál?(1.12.2019)

Divadelní hra od VOSTO5 je intenzivnější, už proto, že je divák svým způsobem součástí jedné takové schůze a vzduch v místnosti během představení pořádně zhoustne. Nicméně i u filmové verze se nakonec ten svíravý pocit objeví na prezenčce spolu s tím, že šlo o nejlépe utracených 130 korun v rámci tohoto měsíce.(24.11.2019)

Nádherná mikro komedie z prostředí, které svým potenciálem už samo o sobě inspiruje. Jiří Havelka je zajímavá osobnost dneška, jako herec je sice hezký, ale toporný, nicméně jako režisér je kreativní a patří mezi ty nejlepší z nové generace Studia Ypsilon. Jeho Vlastníci mají skvělé až hvězdné (na naše poměry) obsazení. Výborný tah na branku a hlavně komediální timing. Podobný druh humoru nabízela už Chata na prodej, ale cítím, že k Vlastníkům se budu skutečně pravidelně vracet. "Klidně si výtah postavte až od druhého patra!"(28.11.2019)

Neměl jsem ani tušení, že Jiří Havelka bydlí v našem baráku 😀(27.11.2019)

Ono je jedno, jestli jde o schůzi společenství vlastníků jednotek nebo zasedání akademického senátu FAMU, je to všude stejně kafkoidně šílený. Tleskám celému hereckému obsazení a hlavně Havelkovi, co v tý jedný malý a ošklivý místnosti dokázal za těch 8 natáčecích dnů natočit. Vtipná, tragická a parádně vygradovaná záležitost.(22.11.2019)

"Vlastníci jsou debutem zkušeného tvůrce, divadelní hrou podanou velmi filmovými prostředky, burácející komedií se strukturou klasické tragédie a s drtivou katarzí. Z těchhle (téměř) oxymóronů vyrůstá snímek Jiřího Havelky, pevně spojeného s divadelním uskupením Vosto5, jako monolit – děsivě trefný kolektivní portrét lidí vzpírajících se nutnosti dojít ke vzájemné shodě." Tentokrát máme všichni štěstí. Já vás - kdo jste to snad ještě neviděli - můžu poslat na Vlastníky, aniž bych to provázela hutným, překombinovaným textem, který jsem nemusela půlku noci potit a vy půl dne luštit - hodila jsem ho rozepsaný do koše. Vojtěch Rynda totiž napsal klidnou, soustředěnou recenzi, kterou bych téměř slovo od slova byla chtěla napsat já - jenže já bych se to samé pokusila říct na polovině formátu a v každé větě všechno najednou, kdežto on je ke čtenářům galantní a dal si tu práci, že všechny důležité postřehy poskládal a rozvinul v po sobě jdoucích čtivých a spolehlivě výmluvných odstavcích. Odemykám tu na své náklady v odkazu níže placený článek z Deníku N, celou Ryndovu recenzi, a Vy čtěte, šiřte - a kdo jste nebyli, jděte se na to modelové drama předvádějící v akci tristní konsensuální potenciál jedné namátkové české občanské buňky, z jakých se dnes bohužel většinově stále ještě skládá naše společenská základna, podívat. *~ https://denikn.cz/241647/filmova-prvotina-jiriho-havelky-vlastnici-je-panoptikem-v-akvariu-kde-dochazi-vzduch/?cst=c23fde70d8ffb6ee25a87af65ba7908b88452e8b(4.12.2019)

Příjemné překvapení. Konverzační filmy nejsou zrovna mojí oblíbenou parketou. Zejména je to kvůli nezáživnému tématu nebo kvůli tomu, že u většiny těchto konverzaček postrádám rozvoj postavy v průběhu filmu. Havelkovi Vlastníci všechny filmové klišé tohoto druhu vyvrátili a velice mne oslovili. Nejen kvalitním obsazením, ale také pestrobarevností a rozvojem jednotlivých postav. Dramaticky gradující příběh z jedné místnosti byl doplněn vkusným, černým humorem, který trefil přesně, do mého vkusu. Zejména bych vyzdvihl výkon Terezy Voříšková "alias" Ramba, za kterého si bez debat zaslouží ocenění. Doporučuji všem. Velice milé překvapení z české filmové dílničky. Více takovýchto filmů české produkce! ___ (Cinestar, Hradec Králové)(1.12.2019)

Po delší době česká komedie, která nejen, že nehladí po srsti, ale naopak je tak ostrá, že se ke konci mění v téměř regulérní sociální psychothriller. Čekat od toho čistokrevnou oddechovou situační komedii by se rozhodně nemuselo vyplatit... 75 %(22.11.2019)

V průběhu filmu až nečekaně přituhuje a jak to lehce a vtipně začíná, tak to hororově a depresivně končí, ale vzhledem k tomu, že jsem stále spokojeným podnájemníkem, dokázal jsem se touto schůzí královsky bavit. Samozřejmě, (téměř) všechny charaktery jsou vyhnané do extrému, ale každé SVJ má jistě svého Kubáta nebo Horvátovou, byť třeba v umírněnější formě. Nejlepší jsou Melíšková s Havlovou. Skvělá komedie... 90%(29.11.2019)

Divadelní hra má výhodu nebývalé blízkosti publika od herců, která vytváří iluzi, že je divák účastníkem skutečné schůze SVJ. Film tohle zprostředkovat nedokáže, takže zbývá jen skupina výborných herců a osvědčené dialogy. Bohužel se ukázalo, že většina postav jsou spíš jen figurky definované pár základními vlastnostmi, takže je táhne jen charisma jejich hereckých představitelů. Ke konci už to vygraduje až někam, kde to sotva lze označit za komedii, ale díky rozumně krátké stopáži je to pořád jedna z povedenějších novodobých domácích komedií.(20.11.2019)

Tak tu budem možno trochu neobjektívny, ale keďže som sa pri českej komédii takto nenasmial od dôb Kurvahošigutntag, tak dám plný počet. Základom sú výborne napísané hlášky, perfektní herci a dokonca, čo by sme pri takto divadelne ladenom filme nepovedali, aj práca s mizanscénou. Sledovať, čo robia iné postavy počas prehovoru niekoho z nich je veľká zábava. No a ten Lábusov tieň pri prezentácii na stenu nemá chybu, táto scéna musí skultovieť. U nás to síce na bytových schôdzach nevyzerá až tak vyhrotene, ale to je možno dané tým, že tam ako debili musíme stáť vo vchode. Na nejaký tvrdý chlast od suseda musím skrátka zabudnúť.(14.11.2019)

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8