Vlastníci

• Česko S péčí řádného hospodáře (pracovní název) (více)

Paní Zahrádková (Tereza Voříšková) s manželem (Vojta Kotek) idealisticky chtějí, aby společnými silami dům zachránili. Novomanželé Bernáškovi (Jiří Černý, Maria Sawa) se s nadšením připojují. Paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky kontroluje řádný průběh schůze. Paní Horvátová (Dagmar Havlová) všechno iniciativně komentuje. Naivní pan Švec (David Novotný) zastupuje svojí maminku. Paní Procházková (Pavla Tomicová) s panem Novákem (Ondřej Malý) hledá způsoby jak zhodnotit svůj majetek. Pan Nitranský (Andrej Polák) touží po půdě v domě a pan Kubát (Jiří Lábus) důsledně sabotuje jakékoliv rozhodnutí. A v pozadí číhají bratři Čermákovi (Kryštof Hádek, Stanislav Majer), jen starý pan profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatím nic nekomentuje… (CinemArt)

Rex Mundi

Nádherná komorná komédia, smiali sme sa skoro od začiatku do konca. Výborné herecké výkony a brilantný scenár. Lahôdková jednohubka, mňam. ()

D.Moore

Tak, jak jsem měl (nebo chtěl), jsem se bohužel nepobavil. Postavy jsou na můj vkus až příliš přehnané karikatury, ačkoliv tedy nemůžu říct, že bych zástupce každé té skupiny neznal osobně, a všechny jejich repliky a dialogové přestřelky většinou znějí jen jako dobře napsaný scénář, ale pořád ne jako něco opravdového. Herci v čele s Jiřím Lábusem a Terezou Ramba tomu sice svým maximálním nasazením pomáhají, jak mohou, ale výsledkem je zkrátka ne špatná, ale rozpačitá hořká komedie, která může k Formanovým nebo Papouškovým pitvám lidské povahy jen obdivně vzhlížet. ()

troufalka

Mix komedie a dramatu nemusí vždy dopadnout dobře. To není případ vlastníků. Konverzační drama s komickými prvky v uzavřeném prostoru mě baví. Ocenila jsem vykreslení postav, které jsou prakticky všechny hlavní. Protiva je dostatečně protivný, pedantka dostatečně pedantská, urýpanec rýpá o sto šest ... Zacíleno jsem měla hlavně na Terezu Voříškovou, kterou jsem si vybrala do herecké odysey. Ve třiceti letech má za sebou pestrou skladbu rolí, přes naivní holky, studentky a princezny až po maminku (Po strništi bos). Ve Vlastnicích je velmi výraznou bojovníci za lepší zítřky s přesahem do hysterie. Přirozená a přesvědčivá. ()

Davies182

Jak si mám na sto procent užít film plný sebestředných hlupáků, dinosaurů z minulého režimu, a byrokratických sviní? Asi mám jinou představu o komedii z prostředí SVJ: minimálně aby měl alespoň jeden její člen inteligenční kvocient vyšší než 50 jednotek. Rozumím tomu, že je to účelově přitažené za vlasy k dosažení ryze komediální hodnoty, ale jakmile mi papírem šustící postavičky brání užít si "film", tak holt asi příště zůstanu u "divadla", které se pro archetypy takto plochých charakterů přeci jen hodí víc. Tahle z toho ve finále je jenom nechtěná parodie čecháčského švejkování. Nehledě na to, že až to uvidí někdo z BLM/LGBT, hodí na Česko 99 atomovek 😃. [Netflix] ()

pepo

Genialna reklama na zivot v podnajme. Polku filmu som sa prerehotal a tu druhu vrtel hlavou nad absurdnostou toho celeho. Paradne napisane, zahrane aj zrezirovane. Uz dlho tu nebola takto dobra ceska komedia. Aj ked z nej obcas mrazi. 9/10 ()

Xmilden

Ambice zřejmě byly nemalé, ale stvořit českých 12 mužů se nepovedlo, ani přes v našich končinách hodně nevídaný finální twist. Na vině že se vše nepovedlo lépe je fakt že jsem sledoval daleko více tragických nesympatických figurek než jsem dokázal v tu danou chvíli unést. Film jsem si pustil pod zdáním skvělé komedie a tak jsem nebyl připraven na věčný a nelítostný sousedský souboj o výtah, vodu, elektřinu nebo půdní prostory. Tereza Voříšková sice hodně vylepšila své jméno, ale afektovanou a vzteklou ženskou jsem jí uvěřit nedokázal. Pochválit musím hlavně zpočátku Lábusův výkon a hlavně totálně nečitelného Hádka. Ten kluk ty ... (nemůžu prozradit) zkrátka umí dokonale. 60% ()

Tom_Lachtan

Dvanáct rozhněvaných mužů, kteří mají víc pohlaví a místo budovy soudu jsou zavření na jednání bytového druž... Teda na jednání vlastníků. A je to velmi skvělé, zdá se mi. Předně je to výborně obsazené, sice někteří herci nejsou závratně dokonalí, ale zas jsou skvostně obsazení (takový Andrej Polák snad hraje v čechách větší role jen pokud hraje "teplé mladé muže"). Na scénáři je samozřejmě vidět, že vzešel z divadelní hry o jednom interiéru, ale podařilo se tam vecpat pár zábavných, filmových vyfikundací, které nepřekáží a zábavně osvěží. ps: Kotek a madame Ramba rostou do nejvyšší herecké ligy ()

-bad-mad-wolf-

Zpočátku poněkud přidementnělá komediální karikatura se postupně mění v karikaturu bezmála psychothrillerovou, přičemž všechny její účastníky nesnášíte stejně jako jim podobná skutečná sídlištní individua. Tereza Ramba boží! 7/10, znova už to ale vidět nechci. Stačí, co občas slyším u sámošky. ()

Hrabka

Strojené, nepřirozené, křečovité, rádoby vtipné, přitažené za vlasy. Párkrát k pousmání a přísná madam přes paragrafy byla dobrá, ale jinak osazenstvo spíš na ránu (Dáša, otrapa přes vizitky). Za mě určitě zklamání. 45% ()

Ampi

Ano pátá hvězda přidána trochu navíc, ale za to souhvězdí (čti uskupení hvězd rovná se jedna hvězda za druhou) si to tento film zaslouží. Přijemné komorní drama, kde Jiří Havelka potvrzuje kromě talentu i zkušenosti z podobných schůzí. Navíc Vlastníci potvrzuji, že dobrý film si vystačí i skromnými natačecími prostory. ()

Shakers

Možno keby, že som vlastník baví ma to viac. Musím uznať, že film natočený v jednej miestnosti je nadmieru vydarený v tom, že moc nenudí. Skôr ma nebavili niektoré postavy a iné mi prišli zas zbytočne otravné, alebo nasilu vtipné, no najviac ma sklamal záver, ktorý už stagnuje a nezaujme toľko. Inak fajn, určite to lepšie s českej produkcie. 50% - 2* ()

filmfanouch

Režijní debut herce Jiřího Havelky Vlastníci mě už od reportáže na ČT24 čímsi zaujal. Jen těžko říct čím přesně to bylo. Snad zajímavým a originálním nápadem pro celovečerní český film? Parádně nabité české herecké obsazení? A následně snad i trailerem, který nevypadal jako to největší dno současné české kinematografie? Všechno to jsou lákavé argumenty a ve finále dost možná hrálo mému zájmu o Havelkův debut vše zmíněné. A já doufal, že se to Havelka zvládne. Že natočí něco co už tu dlouho nebylo. Nejzábavnější český film za poslední dlouhou dobu. A víte co ? Havelka dokázal nejen natočit nejenom nejvtipnější český film dekády ale zároveň pravděpodobně i nejchytřejší český film dekády! České Vlastníky jde snadno přirovnat k Dvanácti rozhněvaným mužům. Ve filmu Sydneyho Lumeta je téměř po celou dobu filmu dvanácti členná porota zavřena v jedné místnosti aby rozhodla o vině/nevině mladého muže a o jeho případné popravě. Ve Vlastnicích se řeší o trošku triviálnější téma- schůze vlastníků domu a řešení toho co s domem půjde dál. Opět se film téměř výhradně odehrává v jedné místnosti, opět je tu spousty postav, které se ne a ne shodnout a stejně jako Lumetovým 12 mužům se Vlastníkům podaří diváckou pozornost udržet po celou dobu. Ne, nesrovnávám Dvanáct rozhněvaných mužů a Vlastníky i přesto, že spolu mají společného ještě více než by se mohlo zdát. Stejně jako Lumetovi se totiž Havelkovi podařilo vytvořit sondu pro vnik do lidské duše, který na rozdíl od Lumetova filmu sází i na něžné pohlaví. A i když to má své vedlejší účinky (především je tu jedna ženská postava, která je jedna z mála věcí, která mi film sráží dolů), ve finále se Havelkovi povedlo aby každé postavě dodal duši, povahu a názory a funguje to. Téměř každé postavě! Vlastníci mají vskutku parádní obsazení kde je těžké vyzdvihnout jednoho nad druhého a nějak tak shrnout nejlepší herecký výkon z filmu Vlastníci. Já si to přesto dovolím- Je to Tereza Voříšková! Jedna z nejtalentovanějších hereček české kinematografie zde dostala typ role, kterou snad ještě nikde předtím nehrála a zvládla to naprosto dokonale. Voříšková i přes svůj relativně mladý věk (30 let) má už na kontě spousty kvalitních výkonů, přesto si dovolím její výkon ve Vlastnících nazvat nejlepším hereckým koncertem její kariéry. Voříšková zde ztělesňuje předsedkyni vlastníků a je naprosto skvělá. Voříšková jede celou dobu na plný výkon a ve dvou scénách se jí opravdu podaří překonat povolenou rychlost. Boží výkon za který by tohle boží stvoření mohlo na jaře konečně dostat ( ne zas tak božského) Českého lva. Jenomže by bylo nefér zmínit královnu obsazenstva a nezmínit prince a princezny obsazenstva. A zde si prosím pěkně přidejte všechny ostatní- Jiřího Lábuse, Ondru Nového, Davida Novotného, Kryštofa Hádka, Vojtu Kotka, Andreje Poláka, Pavly Tomicové, Standu Majera nebo Kláru Melíškovou. Všichni z nich si svoje role naprosto užívají a dokáží dolovat jednu skvělou hlášku za druhou. Jediný kdo mi ve finále z castingu nesedl byla Dagmar Havlová, jejíž role sice ztělesňuje další stereotyp, ve finále je ale bohužel z celého hlavního castu nejslabší. Musí se ale dodat, že Ladislav Trojan ze sebe dostává všechno i pouhým nevnímavým čtením knihy. A to je prostě paráda. Co myslím těmi stereotypy? Jednoduše to, že se Havelkovi ve svém scénáři povedlo do každé postavy dodat jistý typ člověka. Jiří Lábus tu ztělesňuje bývalého bolševika, který se nebojí ozvat s tím, že dřív možná fakt bylo líp. Klára Melíšková zase typ přepracované puntičkářky, která vše potřebuje dokonalé a vyžaduje to od každého člověka. Andrej Polák zase homosexuála, který se bohužel dočká toho, že se jeho sexualita stane na setkání vážným tématem. David Novotný člověka, který je dost možná schizofrenik a možná jen pouhý hlupák. Dagmar Havlová zase drbnu, která vše musí mít z první ruky. A pak je tu třeba taky míšený pár nebo právě onen tichý děda v podání Ladislava Trojana ke kterému život nebyl nejmilejší. Havelka se zde opravdu dokáže během času stráveného v té prokleté místnosti vyjádřit ke spoustě tématům ať už co se týče sexuality, potencionální nákazy AIDS či ebolou nebo politické minulosti. A právě v těchle momentech dle mě tkví inteligence Vlastníků, kteří tato témata sice nabízejí s nadsázkou a lehkým humorem, rozhodně tím ale chtějí něco říct. Opravdu to není film co by zesměšňoval gaye nebo etiopany. Zároveň jsou Vlastníci i přes svou komorní atmosféru náležitě audiovizuálně propracování a hezky se na ně kouká a zvuk se hezky poslouchá. Střih je poté jedná velká paráda a dokazuje se, že se z tohohle tématu dá vystřískat ještě více než by se mohlo zdát. "komedie pro ty, co to nezažili, a drama pro ty, kteří tím žijí” – přesně tenhle slogan je vůči Vlastníkům ideální. A pravdivý. Pokud se v tom filmu najdete tak je to pravděpodobně tím, že jste vlastník. Nikdy jsem se domovních schůzek nezúčastnil, díky Havelkově režijnímu debutu je to ale aktuálně děsivější podivaná než koncert Ariany Grande (I když zas tak moc asi ne.....). A zároveň musím Havelkovi smeknout, protože finále je neskutečně silný zážitek nad kterým se divák zamyslí a tipuju, že ho ještě nějaký čas z hlavy nedostanu. Vlastníci skvěle žonglují mezi humornou komedii a sociální problematikou a funguje to. Děkuju Jirku Havelkovi, ještě víc ale ještě jednou děkuju za ten boží výkon Tereze Voříškové! Dost možná nejen český top roku ale i český top roku minimálně posledních 5 let! () (méně) (více)

KlárkaS

Ono je jedno, jestli jde o schůzi společenství vlastníků jednotek nebo zasedání akademického senátu FAMU, je to všude stejně kafkoidně šílený. Tleskám celému hereckému obsazení a hlavně Havelkovi, co v tý jedný malý a ošklivý místnosti dokázal za těch 8 natáčecích dnů natočit. Vtipná, tragická a parádně vygradovaná záležitost. ()

Big Bear

Dokonalé! Už dlouho jsem neměl u české komedie takový pocit spokojenosti jako včera v kině. Havelka to udělal moc mazaně, použil téma všem blízké. Tady ani tak nejde až tak moc o vlastníky jako o spoluvlastníky v rámci bytové družtva. Dům, to je i spousta prostorů společných, půdou počínaje a sklepy konče. Vlastník sám samotinký, vlastník jediný toho všeho jako celku problémy schůzí vlastníků bytových jednotek řešit nemusí. Ale ono to téma jde aplikovat na jakoukoliv schůzi, kde se o něčem zásadním rozhoduje. Hlasování zastupitelstva, hlasování ve firmě o čemkoliv, nebo hlasování v rámci družstva vlastníků. Co vlastník bytu to originál. Od mladých co mají drajv a chtějí měnit staré a nefunkční k lepšímu po staré zaprděné vlastníky netoužící nic měnit už jen pro svůj klid. Dyť 40 let to tak vydrželo, tak co. A tak tu máme velmi třaskavé prostředí sousedů a sousedek, kteří jeden na druhého lecos vědí a v rámci schůzky si hodlají řešit i osobní spory. Havelka nasadil opravdu elitní skvadru a pokud si někdo o Terce Ramba (eh nejde mi to z pusy stále vidím Staloneho v potrhaném nátělníku s těžkým kulometem a mačetou v tlapách) myslel, že ej to sice pěkná roštěnka se vzrušujícím chraplákem k tomu, pak nejen tady musí uznat, že hrát sakra umí. Super byl i Kotek a další herci. Samozřejmě esa jsou Melíšková a Novotný a skvěle a jemně sekundoval Majer s Hádkem. Paní Havlová, to byla kategorie sama pro sebe a i ona ukázala, že hrát ještě nezapomněla a nebojí se opravdu žádné role :-). Já si to prostě užil na 100 %. Nechápu jak tu tomu někdo může dát jen dvě nebo tři hvězdy. Co jste proboha z posledních českých komedií krom Terorie tygra, Teroristky a snad ještě Źen v běhu viděli alespoň trochu vtipného? Nenapadá mně vůbec nic. Za mně je to za 5 podpisů ! * * * * * ()

JohnnyD

Pravdaže je to mimoriadne realistické a kto si zažil nejakú tu schôdzu, ten vie, každopádne je to príliš divadelné a formát krátkeho filmu by tomu azda sedel viac. ()

Nin

Vlastníci jsou fakt skvělým mixem dramatu a komedie. Občas je to střelená komedie plná hlášek, občas až mrazivé drama plné různých figurek, které můžete znát i ze svého prostředí. Osobně mě kromě padoucha Lábuse dost fascinovali dvojčata byznysmeni, z nichž jeden se vypracoval v Rusku a jeden v USA, a na každém to očividně něco zanechalo. Prakticky celý film se odehrává na schůzi vlastníků... A představa, že bych tam mezi nimi byl, je pro mě dost depresivní a k vzteku. Já bych tam nevydržel sedět ani 15 minut. Ve filmu se jinak sice najde i pár slabších vtipů, ale humorem je ten film tak natřískaný, že to nevadí. Velká sranda i velké drama. Super. (8/10) ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

07.03.2020

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)