Vlastníci

• Česko S péčí řádného hospodáře (pracovní název) (více)

Paní Zahrádková (Tereza Voříšková) s manželem (Vojta Kotek) idealisticky chtějí, aby společnými silami dům zachránili. Novomanželé Bernáškovi (Jiří Černý, Maria Sawa) se s nadšením připojují. Paní Roubíčková (Klára Melíšková) pedantsky kontroluje řádný průběh schůze. Paní Horvátová (Dagmar Havlová) všechno iniciativně komentuje. Naivní pan Švec (David Novotný) zastupuje svojí maminku. Paní Procházková (Pavla Tomicová) s panem Novákem (Ondřej Malý) hledá způsoby jak zhodnotit svůj majetek. Pan Nitranský (Andrej Polák) touží po půdě v domě a pan Kubát (Jiří Lábus) důsledně sabotuje jakékoliv rozhodnutí. A v pozadí číhají bratři Čermákovi (Kryštof Hádek, Stanislav Majer), jen starý pan profesor Sokol (Ladislav Trojan) zatím nic nekomentuje… (CinemArt)

Gixian

Jako divadlo možná výborné, ale od filmu potřebuju víc. Moje velké očekávání se bohužel nenaplnilo - místo perly českého filmu posledních let jsem dostal film, na který si za dva roky asi už nevzpomenu. ()

Hpatrik

Skvěle napsaná a krasně obsazená konverzační komedie, která ale místy zbytečně moc tlačí na pilu a za mě má trochu nejasný/nedovysvětlený závěr. ()

GIK

Nejprve musím pochválit Terezu, že konečně udělala něco se svým dříve zakřiknutým hláskem. Tady už mluví normálně a chvílema řve dokonce jak tur. Pár hlášek dobrejch (trubky z 50. let se kontrolovat nemusí, ty vydrží na furt). Jinak se mi to ale nelíbilo. V malé uzavřené skupině samozřejmě nesmí chybět příslušník LGBT, na kterého se postupně směřuje hlavní kanonáda (ty seš teplej!) a taky zastánce starého režimu (ty bolševická svině!). Kolovrátek. ()

Kingjiri

Hodně dobrá zábava (pro členy SVJ nebo družstev nejspíš hodně autentická tragikomedie), ale bohužel jen do chvíle, kdy se hystericky poštěkaj manželé Zahrádkovi a zmizej ze scény (cca na začátku závěrečný třetiny). Pak už jsem jenom kroutil hlavou nad tim, co se odehrávalo, koukal jsem na hodinky a pořádně se nezasmál. Vůbec jsem nepochopil snahu tvůrců o závěrečnou dramatizaci a jakym způsobem nakonec zapojili bratry Čermáky "do hry" (teda spíš, že jim všichni podepisovali bianco papíry). Rozhodně se celej biják měl odehrát jako vyhrocená schůzka SVJ, kdy na ní ale všichni zustanou (maximálně se po přestávace vrátěj) a třeba se dohodnou na nějaký hovadině nebo nevyřešej vůbec nic, jak už to tak bývá. Herecky fajn, jen místama přehrávající Voříšková mi občas vadila, za to Lábus byl naprosto bezkonkurenční. Třetí hvězda za casting, povedený hlášky a autenticitu po dvě třetiny stopáže, ale tenhle biják měl rozhodně navíc. ()

Rettry

Umím si představit, že jako divadelní hra je to mnohem lepší, ale byli-li jste někdy na schůzi baráku, oceníte to. Žena po shlédnutí prohlásila, že na schůzi nikdy nešla a taky nikdy nepůjde. ()

tranquill

"Já hlasuju vždycky pro, takhle mě to učili..." Parádní konverzační komediální drama. Je vidět, že dialogy stále umíme, ještě zlepšit ty scénáře. Zde tomu jistě napomohlo to, že spousta jich může být skutečnými situacemi. "Já nemusím nic, já jsem vlastník!" ()

Ygnor

Zajímavý námět, ale buranství resp. buranský humor, které bylo v první polovině více než nadbytek, profláknuté ksichty (aby se film zaplatil) u některých s podprůměrným výkonem a opakující se repliky donekonečna, nezachránil ani studenější závěr filmu a dobrá kamera. Bohužel. ()

papaguy

Jiššště, milášku, doopravdy by še to nešemlelo na jedné šššchůžžži. Ale dej miláškovi všššechny šššchůžžže v republičce a máme tu vynikajíčíí končentrované žlo, glum. ()

Urukhaj98

Kdo by to byl řekl, že ukecaná komedie divadelního střihu bude zároveň místy až nepříjemným vhledem do duše českého národa. Smekám. 9/10 ()

Sala1

Vlastníci sú najlepšia divadelná hra tohto roka. :) Podobne štruktúrované a napísané filmy bývajú zlatom kinematografie pretože sa v nich ukáže kvalita a profesionalita tých najdôležitejších filmových atribútov - réžie, scenáru a herectva. Natočiť zasadnutie domovej schôdze je do istej miery invenčné a na druhej strane tak jednoduché, perfektne ale zapadá do orientácie a záujmov Jiřího Havelku. Začneme od postáv, ktoré sú až mrazivo skutočné (minimálne každú z nich mám vo svojom okolí v rodnom meste). Samozrejme že musíte pri nich rátať s humornou nadsázkou komédie a častokrát scenár vedie postavy ku kolízii, ktorá vám môže prísť príliš hyperbolizovaná. Z môjho pohľadu je to úplne v poriadku, pretože dobrý scenár číta medzi riadkami a pokiaľ sa nakopí jedna situácia na druhú, dajú sa pochopiť jednotlivé reakcie postáv. Píšem to preto aby divák film kvôli tomuto aspektu prípadne neodpísal. Ani raz nevznikne situácia, pri ktorej by ste pristihli niektorú z postáv nezainteresovanú, pasívnu. Neustály dialóg mnohých ľudí pridáva napätiu a od banálností sa dostávame až k urážkam na cti a nahliadnutiu do súkromia postáv. Tak sa nám vytvára obraz o tom aký život vedú a či ich v konflikte dokážeme podporiť. Schôdza je organická, živelná a snímka sa snaží bojovať s tým, aby sa z postáv nestali archetypy. Herecké výkony sú perfektné. Všetci jeden po druhom okolo hlavného stola sú výborní herci a servírujú dokonalú smutno-smiešnu panorámu. Napriek celkovému očareniu filmom by som opomenul pár vecí. Úplne prvá a záverečná scéna s kráčajúcim dedkom nefunguje. Celkovo rozhodnutie pre spomalené zábery je bezdôvodné a zbytočné, navyše situácia na ulici v poslednom zábere je nejasná, čo je obrovská škoda, keďže mala byť TOU bodkou. Práca s kamerou počas celého filmu je fádna. Nemá poetiku, nemá zábery, strih pokulháva. S tým do istej miery súvisí aj výprava. Môže sa to zdať vtipné, ale myslím si, že miestnosť, v ktorej sa film odohráva, nie je dobre zariadená. Nie z pozície reálnosti, ale kvôli kamere a podporeniu príbehu tej miestnosti (pre diváka aj kvôli atraktivite). Scénu s prestávkou v polovici filmu by som škrtol, pre film je v závere zbytočná. Niektorým ľuďom pravdepodobne nesadne zvrat, ktorý nastane v posledných chvíľach schôdze. Na jednej strane bije do očí, na druhej k nemu celá snímka smeruje. Takže je to pravdepodobne na vkuse diváka. Tento film ma veľmi príjemne prekvapil. Keďže som ani nevedel že vychádza, dostal som oveľa viac ako som očakával. ()

kukkik

Velice povedená komedie, divadelní zážitek v kině. Postavy věrohodné, komika i dramatičnost skvěle ztvárněná a celkově herecké výkony představovaly to nejlepší, co na naší filmové scéně dnes máme. Této návštěvy kina rozhodně nelituji. 5/5 ()

neo93

Výborné. Nových českých komedií vzniká spousta, některé bychom měli spíše označovat parodie než komedie, opravdu dobrých už méně a těch ještě lepších, u kterých se skutečně zasmějeme a pobavíme, jako šafránu. A proto člověka potěší, když může v kině zhlédnout právě komedii z oné poslední kategorie. Přitom stačí docela "málo". Napsat dobrý scénář, obsadit ty správné herecké osazenstvo a nechat je hrát. Tak jako v tomto případě, kdy se navíc po celou téměř dobu nehneme z jednoho místa, tedy jedné zasedací místnosti, kam přišli vlastníci bytů staršího činžovního domu, hovořit o svém bytí a nebytí. Těžko vůbec někoho herecky vyzdvihnout, jelikož všichni podávají skvělý výkon ve svých rolích, jen namátkou např. zatvrzelý a odmítající Jiří Lábus, perfekcionistická a nesnesitelná Klára Melíšková, nechápající ovšem stále útočící Dagmar Havlová, jednoduchý David Novotný či jediný alespoň trochu rozumný Andrej Polák. Film však nabízí kromě rozličného humoru, také notnou dávku dramatických chvil, které připomínají, že život je pes, zvláště v momentu, kdy musíte jednat s člověkem, s kterým si vůbec nerozumíte a kterého ani nikdy nepochopíte. Výtečné, co dokázal během 8 natáčecích dnů připravit začínající filmový režisér Jiří Havelka, navíc jako svůj debut. Jen tak dál. ()

Anayka

Divadelní předloha je znát, ale i tak.. kdo někdy zažil schůzi SVJ, ten opravdu neví, jestli se smát, nebo brečet. ()

Allecto

Musím říct, že k českým filmů, respektive hlavně k českým komediím posledních let přistupuji s jistou dávkou skepse. Ani ne tak kvůli kvalitě, ale spíš kvůli originalitě obsahu. Tady jsem se už od první informace, která se ke mně o tomto filmu dostala těšil. Samozřejmě jsem se bál, že o to víc budu zklamaný, ale zklamaný rozhodně nejsem. Bavil jsem se od začátku do konce. Každá postava měla svůj význam i svůj prostor. (Možná snad až na Bernáškovi.) Spoustu situací člověk poznává a do spousty se dokáže vcítit. Humor sice trochu konzumní a hlavně konec byl možná už trochu přetažený, ale ono tady to prostě bylo třeba hnát celé ad absurdum, aby to vyniklo dostatečně. Každopádně velmi dobrá konverzačka plná zajímavých, vtipných a rozmanitých postav a pokud máte aspoň trošku smyslu pro humor, nebudete se nudit ani chvilku. Rozhodně doporučuji a doufám, že budu moct v budoucnu srovnat i s divadelní předlohou. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

07.03.2020

Ceny české filmové kritiky – výsledky

Ceny české filmové kritiky – výsledky

02.02.2020

Nejlepším filmem roku 2019 byl českými kritiky zvolen road movie Staříci. Hraný debut Ondřeje Provazníka a Martina Duška o pomstě a spravedlnosti získal kromě nejvyššího ocenění na 10. Cenách české… (více)