The Torture Report

• Austrálie

• Nový Zéland

Životopisný / Historický / Krimi / Thriller / Drama

USA, 2019, 119 min

Jeden z tých malých dôležitých filmov, ktoré na vás strieľajú jednu informáciu za druhou. Nie len preto aby pôsobili komplexne, ale aj aby ste cítili nutnosť postáv vyrovnať sa s týmto problémom. Páčilo sa mi to. Uvedomelých filmov na túto tému je málo a Burns očividne vie čo chce povedať a robí to s precíznosťou a v zásade aj zábavne. Na film sa dobre pozerá a nenudí, hoci chrlí jednu informáciu a meno za druhým. Tým čo sa nevyznajú do politiky USA je to možno na začiatku mätúce ale v centre stojí súboj muža proti obrovskej machinácií, ktorá si nemá potrebu priznať vinu za niečo, hoci by mala. Driver presvedčivý a rovnako aj priehršť ostatných hercov. Dôležité ale nie pre každého.(6.12.2019)

Film pojednáva o dvoch aspektoch. O tom, že mučiť ľudí pri výsluchoch je zlé a hlavne neúčinné. A aj keď je to dávno známa vec, tak to ľudia neustále skúšajú znova. A druhým aspektom je prirodzená vlastnosť ľudí nepriznať si pravdu, neprijať zodpovednosť a za každú cenu si chrániť zadok. A keď to sú ľudia vo vedení CIA, tak je to o to horšie, ale zároveň to bohužiaľ nie je nijak prekvapivé. Jediné čo môžeme je nastaviť mechanizmy, aby sa takéto počínanie ľudí čo najviac eliminovalo. No a film, ktorý o tejto kauze pojednáva je miestami strašne nudný. Typický sled hovoriacich hláv, ktoré zdeľujú dôležité informácie, ale je ich toľko, že divák sa v tom stráca. Asi najviac ma fascinovala zarputilosť CIA dokázať, že mučenie funguje, aj keď videli, že to nie je pravda, ale aj tak v tom pokračovali ďalej. Je ťažké zdeliť takúto dôležitú tému nejak strhujúco bez toho, aby sa ukázalo prstom na jedného zloducha, keď problémom je celý systém. Filmu sa to príliš nepodarilo, ale téma je natoľko závažná, že za jedno pozretie to stojí. 6/10.(15.3.2020)

Adam Driver sa po tretíkrát v decembri objavuje na mojej obrazovke tento rok. Očividne je to decembrový tip. Okey, teraz si niečo povedzme o filme. "The Report" je jeden z najzaujímavejších filmov roku. Hovorí o téme, ktorú som nezachytil, ukazuje Ameriku vo svetle, v akom asi reálne byť nikdy nechcela a predstavuje nám skvelú postavu Daniela Jonesa, ktorý urobil skutočne maximum preto, aby sa mu podarilo vydať správu, ktorá sa zaoberala metódami vypočúvania po septembri 2001, ktoré boli praktizované na väzňoch, ktorí mohli byť potenciálnymi teroristami. A musím uznať, že film je fascinujúci. Je zaujímavé sledovať čo sa dialo, je skvelé sledovať Adama Drivera ako to postupne začína vplývať na jeho psychiku. No súčasne chce dosiahnuť svoj cieľ legálnou a správnou cestou. Narozdiel od Edwarda Snowdena nechce ísť cestou, že bude pre časť sveta zradcom a pre inú časť hrdinom. Naopak chce bojovať do konca, aby sa mu podarilo jeho správu dostať von napriek všetkým prekážkam, ktoré mu CIA kladú do cesty. A v tejto role je absolútne skvelý. Celkovo som mal pocit, že herecké výkony vo filme boli vynikajúce. Každému som veril jeho rolu. A pár zaujímavých mien sa v tomto filme objavilo. Nemôžem však povedať, že je toto film pre každého. Nemyslím si, že bežný divák ocení tento snímok. Myslím si, že ide o dosť zložitú a komplexnú tému podanú so všetkými politickými aspektami a rovnako aj politickým tónom. A viem si predstaviť, že sa v tom môžu niektorí ľudia potom trošku strácať. Ja som to dokázal sledovať relatívne v poriadku, no rozhodne sa nebudem tváriť, že bola jednoduchá téma. Ale rozhodne veľmi fascinujúca. Ak máte radi filmy s podobnou tematikou, myslím si, že toto oceníte. Ale odporúčam dávať pozor na to, čo sa odohráva a rovnako aj poriadne počúvať dialógy. Hodnotenie: A(19.12.2019)

První cca polovina zabývající se především vyšetřováním na mě působila trošku suchopárně, ale když už nic jiného, člověk alespoň získal přehled o tom kdo je kdo a celkem snadno se zorientoval ve vládnoucích byrokratických kruzích. Navíc prostřihy do minulosti ukazující počátky drastických vyslýchacích metod měly něco do sebe. Druhá půlka už měla větší drajv, protože jak se blížilo vydání zprávy, začala CIA nervóznět a podle toho se i chovala. Přibylo vypjatých momentů a dialogy, na kterých to vlastně stojí, získaly patřičnou naléhavost. Problém jsem neměl ani s herci a Driver, kterého moc nemusím, tady zazářil. Přesto mi to občas přišlo trochu pokrytecké. Všeobecně se ví, že tajné služby obecně musí občas přitvrdit a pro nějaké to mučení se nikdy nešlo a ani nepůjde nějak daleko. Kor když je tu velká naděje, že přinese patřičné výsledky. Americkým potentátům šlo podle mého spíš o to, aby podobné postupy nebyly oficiální součástí procesů v rámci agentur. A téhle optiky jsem se nezbavil ani při sledování filmu. 70%(15.1.2020)

Pokud mi ve svých začátcích připadal Adam Driver jako vrchně nesympatický budižkničemu, tak v posledních pár letech jsem z jeho výkonů tak nadšen, že každý další film s ním kvituji jako zahrádkář velkou nabídku cibulek narcisů. Když se k tomu přidá smysluplná zápletka, tak má film jednoduše vyhráno. 86 % Celosvětový příjem k 31. 1. 2020: $232,305(31.1.2020)

• - Prečiarknuté slovo v plagáte filmu a iných propagačných materiáloch je "torture" (mučenie). (Real Tom Hardy)

• - CIA sa snažilo dokument zdiskreditovať nálepkou, že sa jedná o výplod Demokratov. V skutočnosti za jeho zverejnenie hlasovali aj Republikáni aj Demokrati výsledkom 14-1. (Real Tom Hardy)

• - Hoci Annette Bening osobne pozná Dianne Feinstein, ktorú tu stvárnila, rozhodla sa s ňou počas natáčania nestretnúť ohľadom pomoci lepšieho stvárnenia. (Real Tom Hardy)