Po 11. září začala CIA používat vůči lidem podezřelým z terorismu extrémně brutální vyšetřovací metody. Stačilo pouhé podezření. Vedlo to postupně k několika skandálům a také k vyšetřování programu na zadržování a vyslýchání. Hlavní hrdina amerického dramatu, senátor Daniel Jones (Adam Driver) je skutečnou postavou - snímek sleduje jeho pečlivou analýzu dostupných důkazů ''zdokonalených technik'', které se ukázaly být nemorální i neúčinné. Když se Jones rozhodne se senátním vyšetřovacím výborem zveřejnit výsledky svého vyšetřování, CIA a Bílý dům se tomu snaží zabránit. (Stoka)

Trailer 1

*CARNIFEX*

Nie, že by boli samotné praktiky "prechádzka, ružovou záhradou", no tak nejak som očakával tvrdšiu záležitosť, ktorá ma po emocionálnej stránke zasiahne viac, pričom maximálne pomykanie ramenami asi nebude najlepšia vizitka. Hlavným znakom "The Report" je najmä slovná konfrontácia a konflikt s tým spojený. Kto začo môže, kto nie, na koho to našiť, koho obviniť, koho upratať aby bol bez viny. Proste klasická Amerika v plnej politickej kráse s jasným zámerom: "vyrobme nejakú kokotinu, na niekoho to jebneme, a potom budeme hrať mŕtveho chrobáka". ()

Gilmour93

Temná strana Síly republikánských agentur se svým programem výslechů, který zřejmě nebyl tím správně zvoleným nástrojem vs. pro věc zapálený Kylo Ren na straně demokratických Jediů. Chápu ten jeho idealismus a smysl pro spravedlnost, ale stačil by jeden blízký, co by zahynul rukou teroristů a stát se Sithem by nebylo tak obtížné.. Věcná konverzační smršť z kanceláří státních úředníků se společnými cíli, ale rozdílnými zájmy. Soderberghův scénárista do ní vtisknul sterilní chlad svého režiséra, nicméně tajemství atraktivity jeho stylu zatím neodhalil. Vyvrcholení s nasyceným vlkem a nepoškozenou kozou odpovídá realitě. Berme to tak, že při práci agentur potírajících terorismus jsou nejdůležitější právě ty věci, které se nestanou.. Můžeme na Ameriku oprávněně nadávat kvůli směru, kterým se vydává, ale některé demokratické principy má nastavené dobře. Jinde by třeba při pokusu sestavit podobný report vypadli z okna.. ()

3DD!3

Zajímavé. Amerika sama sebe usvědčuje že zločinů proti lidskosti. Procedurální konverzačka se zarputilým Driverem má drajv a nečekané vyústění (naštěstí se závěrečným titulkem, který ujistí, že stejně spravedlnosti nebude učiněno za dost) i když je podle skutečné události. Výborně zmáknuté reálie a syrové flashbacky na praktické použití pokročilých vyslechových metod jen napomáhají pointě, které se díky filmu dobereme aniž bychom museli číst těch 7000 stran zprávy o mučení. P.S: Zmínka o Jacku Bauerovi potěší. ()

silentname

Adam Driver sa po tretíkrát v decembri objavuje na mojej obrazovke tento rok. Očividne je to decembrový tip. Okey, teraz si niečo povedzme o filme. "The Report" je jeden z najzaujímavejších filmov roku. Hovorí o téme, ktorú som nezachytil, ukazuje Ameriku vo svetle, v akom asi reálne byť nikdy nechcela a predstavuje nám skvelú postavu Daniela Jonesa, ktorý urobil skutočne maximum preto, aby sa mu podarilo vydať správu, ktorá sa zaoberala metódami vypočúvania po septembri 2001, ktoré boli praktizované na väzňoch, ktorí mohli byť potenciálnymi teroristami. A musím uznať, že film je fascinujúci. Je zaujímavé sledovať čo sa dialo, je skvelé sledovať Adama Drivera ako to postupne začína vplývať na jeho psychiku. No súčasne chce dosiahnuť svoj cieľ legálnou a správnou cestou. Narozdiel od Edwarda Snowdena nechce ísť cestou, že bude pre časť sveta zradcom a pre inú časť hrdinom. Naopak chce bojovať do konca, aby sa mu podarilo jeho správu dostať von napriek všetkým prekážkam, ktoré mu CIA kladú do cesty. A v tejto role je absolútne skvelý. Celkovo som mal pocit, že herecké výkony vo filme boli vynikajúce. Každému som veril jeho rolu. A pár zaujímavých mien sa v tomto filme objavilo. Nemôžem však povedať, že je toto film pre každého. Nemyslím si, že bežný divák ocení tento snímok. Myslím si, že ide o dosť zložitú a komplexnú tému podanú so všetkými politickými aspektami a rovnako aj politickým tónom. A viem si predstaviť, že sa v tom môžu niektorí ľudia potom trošku strácať. Ja som to dokázal sledovať relatívne v poriadku, no rozhodne sa nebudem tváriť, že bola jednoduchá téma. Ale rozhodne veľmi fascinujúca. Ak máte radi filmy s podobnou tematikou, myslím si, že toto oceníte. Ale odporúčam dávať pozor na to, čo sa odohráva a rovnako aj poriadne počúvať dialógy. Hodnotenie: A ()

DaViD´82

Odtažitý čirý byrokratický procedurál "jména-data-fakta-data-jména", který rekapituluje nějakých šest let hnidopišské práce. Nikde ani náznak čehokoli osobního, jelikož veškeré dialogy, dilemata i činy všech se točí jen a pouze kolem sestavování, prosazování, politického (ne)přijetí, (ne)akceptování a (zne)uznání výsledků ústřední analýzy, která svými závěry testuje a brousí ty nejostřejší hrany práva na informace/odpovědnosti/hranic demokracie/politické moci/pochopitelného pragmatismu apod. Však jsem psal, že jde o čirou procedurálku. A sakra dobrou. Její jediný problém je, že Burns dlouho tápe do jaké úrovně detailu jít. A tak v jeden moment několik minut řeší div ne kolik kostek cukru si XY na konkrétní poradě dal do kafe, aby následně proletěl několik měsíců/let jednou větou. A to platí až do momentu, kdy je zpráva o cca sedmi tisících stran sepsána, a započne režijně i scenáristicky přeci jen uchopitelnější a vděčnější fáze "tohle musí/nesmí ven". ()

• CIA sa snažilo dokument zdiskreditovať nálepkou, že sa jedná o výplod Demokratov. V skutočnosti za jeho zverejnenie hlasovali aj Republikáni aj Demokrati výsledkom 14-1. (Real Tom Hardy)
  • Najväčším paradoxom je, že Spravodajský výbor senátu zdokumentoval 20 najfrekventovanejších a prominentných príkladov protiteroristických úspechov, za ktoré CIA vďačila práve rozšíreným vypočúvacím technikám, no po zdokumentovaní vysvitlo, že boli mylné. (Real Tom Hardy)
  • Vo väčšine prípadov dostanú utajené dokumenty reportéri, aby ich prostredníctvom novín zverejnili. V tomto prípade však Senát tlačil na to, aby sa zverejnenie odhlasovalo a vydalo cez správny a oficiálny proces. (Real Tom Hardy)