Nashledanou, sbohem a amen (S11E16) (epizoda)

Goodbye, Farewell and Amen

Dovidenia, zbohom a amen

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1983, 2 h

• skaann

Vůbec nechápu, co se komu na tomhle filmu líbí. Přiznávám, že seriál MASH neni zrovna můj nejoblíbenější, ale film je opravdu o ničem. Na začátku se dovíme, že válka brzy zkončí a pak jen celou dobu čekáme, kdy se tak stane. Do konce války se ve filmu alespoň něco děje, ale pak přícházejí nekonečné scény o ničem - každý člen osazenstva nám večer před odjezdem domu sdělí, co bude po válce dělat, a ráno se pak všichni loučí, což vypadá tak, že každý z hlavních hrdinů se musí při odjezdu rozloučit se všemi, kteří zatím neodjeli. Kdyby film zkončil o hodinu dřív, jenom by mu to prospělo a i tak by byl dost dlouhý.(22.8.2010)

"A je to tady, tohleto je zvuk míru!" Ano, je to celovečerní nostalgické rozloučení se seriálem. A také s válkou. S válkou, která je nesmyslná ve své podstatě a je těžké její útrapy překonat, nejen po fyzické, ale především po psychické stránce. Proto zde asi převládá antimilitaristická dramatičnost místo vtipu, nadhledu a černého humoru, které jsme si dosyta dopřávali během seriálu. Ale bez nich by se asi naši hrdinové tohoto závěru nedočkali...(10.3.2017)

Závěrečná epizoda, nebo tedy spíše film, tohohle kultovního seriálu skvěle shrnuje podstatu celého toho 11 let trvajícího kolotoče. Tenhle film jsem viděl teprve podruhé (prvně tak před 10, 12 lety), a bohužel jsem se zatím nedostal k oné plné, 3 hodinové verzi, nicméně nejsem si jist, jestli bych bez brilantního českého dabingu měl vůbec zájem. Každopádně ačkoliv mi první polovina filmu přišla dost odlišná od toho, na co jsem byl zvyklý u seriálu, v druhé polovině už jsem našel, co jsem hledal. Celý film je laděný do dost depresivní nálady, což jeho podstatu ještě umocňuje. Závěrečné minuty filmu pak vehnaly zvýšenou vlhkost do očí snad každého alespoň letmého fanouška MASHe. A při sledování těch záběrů je patrné, že slzy vyhrkly do očí nejednoho herce i přímo na placu. Přeci jen to byl seriál, který některé z nich doprovázel až 11 let. Není pochyb o tom, že pro ně to nebyla jen práce, ale že se stali součástí něčeho, co si zamilovali a jen těžce se s tím loučili. A to je taky ten důvod, proč si MASH zamilovalo i tolik lidí z řad diváků.(7.12.2018)

Je ťažké a smutné rozlúčiť sa s niečím, čo prirástlo ku srdcu. "M*A*S*H" bol seriál, ktorý som si vskutku obľúbil. Rád som sledoval osudy členov posádky mobilnej vojenskej nemocnice 4077. Budú mi chýbať kapitáni Benjamin Pierce, B.J.Hunnicut, John McIntyre, ale aj protivný major Frank Burns, aristokrat Charles Winchester, vrchná sestra Margaret Houlihanová, spojári Radar O´Reilly a Max Klinger, otec Francis Mulcahy, veliaci dôstojníci Henry Blake a Sherman Potter. Bola to skvelá jednotka. Tento celovečerný film je dôstojnou bodkou za výborným seriálom. "M*A*S*H: Nashledanou, sbohem a amen". *****(24.11.2009)

Tak jako žádná válka netrvá věčně (díkybohu), věčně jsme nemohli koukat ani na Hawkeyeho s BJem, jak si tropí legraci z "dozrávajícího" Klingera, zatímco je z dálky pozoruje naoko vážný plukovník Potter. I další postavy, které vydržely až do úplného konce - otec Mulcahy, Margaret - nebo které seriálem dlouho či jen krátce procházely - (Henry, Radar a spousta dalších - si zaslouží respekt, stejně jako všichni tvůrci, kteří jedenáct dlouhých let přinášeli nejen smích, ale i určité poselství a morální ponaučení. Nedokážu si vybavit, jestli jsem někdy u seriálu zažil hezčí a dojemnější ukončení/loučení. Herci se neloučí jen se seriálem, se sebou samými nebo se svými postavami. Loučí se i s věrným divákem. 100%. Domů se nakonec vrátíme všichni! A ano, u posledního dílu MASH jsem budel jako želva, protože mi to prostě přišlo všechno líto :).(30.5.2009)

• - Při balení tábora jsou použity stejné záběry skládání stanů a uklízení ostatních věcí jako ve dvojepizodě "Stěhování", když M*A*S*H ustpuje před Číňany. (Cvrčíno)

• - V době vysílání se stal nejsledovanějším pořadem v historii USA. (zigot7)

• - Počas natáčania vypukol na ranči Malibu Creek, kde film a seriál vznikli, požiar. Bol zakomponovaný do filmu aj napriek tomu, že zničil väčšinu kulís. Už nikdy neboli obnovené a ich zvyšky sa napokon taktiež využili pri natáčaní. (toi-toi)