Nashledanou, sbohem a amen (S11E16) (epizoda)

Goodbye, Farewell and Amen

Dovidenia, zbohom a amen

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1983, 2 h

Tento závěrečný film je součástí celého mého oblíbeného seriálu M.A.S.H. Je pravda, že trošku zklamal moje velká očekávání. Přišel konec války, všem se splnil sen a rozjížděli se domů. Pro mne ten film nebyl radostným vyvrcholením seriálu, ale smutným loučením s kamarády, kteří mi kdysi dávno při premiéře zpříjemňovali rok a půl večery po příchodu ze zaměstnání a stali se mými virtuálními společníky. I dneska se občas dopoledne podívám na opakování tohoto zdařilého válečného protiválečného projektu.(7.3.2017)

Rozloučení po 11 letech s fenoménem MASH nebylo jednoduché, tentokráté to celé trvá téměř 2 hodiny. V zásadě je to o tom, jak je uvedeno v dokumentu 30th Anniversary Alanem Aldou, jak válka v Koreji poznamenala jednotlivé hrdiny. Bylo těžké si zvyknout na to tempo v prvních 30 minutách, zvláště na osud Hawkeyeho a změnou Klingera. V posledních 20 minutách bylo ale těžké nebýt ovlivněn loučením se jednotlivých postav. I když jako celek tento film není na plnou palbu, tak nemůžu popřít to, co ve mně film a seriál jako celek zanechal. Prožíval jsem jednotlivé tragédie, vtípky a osudy všech postav, mnohokrát jsem byl dojat.....a teď to celé tímto filmem skončilo. Celé to byl neobyčejný a velmi speciální zážitek. "Goodbye"(2.7.2013)

Krásně to shrnul plukovník Sherman Potter: „It would be hard to call what we´ve been through FUN, but I´m sure glad we went through it TOGETHER..“ Důstojné sbohem a proplakaný šáteček v závěrečném dílu, s kterým jsem se jen těžce smiřoval, i proto, že mi kapitán Pierce spadl z božského Olympu proti všemu humorem obrněného člověka, ale jak už padlo v Shawshanku, každý chlap má v životě chvíli, kdy se zlomí a tahle by myslím zlomila každého.. Takže méně legrace a více hrůzy a smutku, neboť taková je pravá tvář jakékoliv války. Posledních 15 minut sentimentálního loučení by člověk za normálních okolností označil za patetické, kdyby všechny postavy už takřka osobně neznal. Tak to bylo dojemné, uvěřitelné a absolutně lidské. A teď mi řekni, Sidney, nebyli nakonec všichni zralí na paragraf 8, včetně Tebe..?(1.1.2011)

Bez sentimentu treba uznať, že záverečný celovečerný diel je jedným zo slabších. Na 120 minút to na mnohých miestach už pripomínalo len varenie z vody. Sarkastický humor sa vytratil, zostala už iba neznesiteľná horkosť. Treba uznať, čo zaostalo na humore, sa rozvilo v dramatickej úrovni - Charlesovi muzikanti, ktorí skončili, ako skončili, pribúdajúce množstvo utečencov, ostreľovanie tábora, Mulcahyho ohluchnutie, Hawkeyho zrútenie. Tu sa musím pozastaviť, Hawkeyho postihnutie v záverečnom diely mi prišlo silené, akoby sa len snažili natiahnuť stopáž. Čím bližšie bol koniec, tým viac z postáv sálala únava a na nás padala nostalgia. Záverečné GOODBYE hovorilo za všetko. 71%(3.6.2013)

Geniální, nesnášim, když nevím, jestli seriál bude čí nebude pokračovat. Tady to máte jasně napsány. Jsem tvrdej kedlub, ale tady jsem byl na měkko. To precizní jednotlivé rozloučení s každou postavou.......co je víc než geniální?? Je to jako s první láskou, žádná další nebude tak upřímná a hluboká.(21.11.2011)

• - Tank, který se v tomto díle objeví, je Cadillac M24 Chaffee z roku 1944, avšak tank s kterým „Hawkeye“ (Alan Alda) vyjede z úkrytu a odveze ho na skládku, je Ford M4A3(75) Sherman. (Maulincio)

• - Film, který je vlastně posledním dílem seriálu M*A*S*H, nebyl natočen jako poslední, nýbrž předchozí díl "Jak jde čas" byl tím posledním zfilmovaným. (HappySmile)

• - Spoiler: V seriálu Simpsonovi v 10. díle 13. řady "Napůl slušný návrh" odlétá Marge pryč na víkend se svým bývalým přítelem Artiem Ziffem a Homer na ni mává ze země. Hned potom začne hrát znělka ze seriálu M*A*S*H a vedle Homera je vidět nápis z oblázků "Keep Your Clothes On", což je narážka na poslední díl M*A*S*He "Sbohem, nashledanou a amen", kde Hawkeye nechá B.J.ovi na zemi nápis "GOODBYE". (HappySmile)