M*A*S*H - Série 11 (1982) (série)

Nashledanou, sbohem a amen (S11E16)

(epizoda)
  • USA Goodbye, Farewell and Amen (více)
všechny plakáty

Ačkoli zpráv o blížícím se konci války rychle přibývá, v táboře mobilní polní nemocnice 4077 má personál plné ruce práce. S uprchlíky, válečnými zajatci a raněnými vojáky, kterých je velké množství, jak se obě strany snaží před uzavřením příměří nabýt co největší převahy. Hawkeye se po smrti svého přítele nervově zhroutil a byl poslán na psychiatrii, kde se mu snaží pomoci dr. Sidney Freedman. Také ostatní mají v posledních dnech války plno starostí. B.J. je odhodlán vrátit se zpět tak, aby stihl narozeniny své dcery, Klinger si dělá starosti se Soon-Lee, která se pokouší najít své rodiče. Život tábora navíc naruší tank, který vrazí do tábora a zničí napůl postavenou latrínu. Proto si musí jít Charles ulevit do lesa a díky tomu narazí na skupinu čínských hudebníků, které zavede do tábora. Vzápětí je nemocnice kvůli tanku ostřelována nepřátelským dělostřelectvem. Otec Mulcahy je při obětavém zákroku otřesen blízkým výbuchem a ohluchne. Zatímco Charles seznamuje čínské hudebníky s Mozartem, vrací se k jednotce Hawkeye a Klinger požádá o ruku Soon-Lee, která jeho nabídku ráda přijme. A pak to přijde. Válka končí. V táboře se oslavuje a všichni mluví o tom co budou dělat až se vrátí domů. Plukovník Potter těší, že se po odchodu do výslužby stane venkovským doktorem, Charles se chystá nastoupit do nemocnice v Bostonu, Klinger chce zůstat v Koreji, ale Hawkeye uvažuje o tom, že nastoupit na chirurgii ve velké nemocnici, po čemž vždy toužil, možná nebude tím pravým. (oficiální text distributora)

xxmartinxx

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Nikdy jsem nebyl velký příznivec Mashe, neustálé přepínání mezi nuceným humorem a ještě nucenější melancholií mi vždy vadilo, ale kdybych příznivcem byl, přesně takový konec bych u něj chtěl vidět. Stejně jako jsem ho ocenil u Lost a Scrubs (konec osmičky, devítku neberu jako Scrubs). Nehraje se na příběh ani vysvětlování, jen rozloučení s hrdiny. Zavzpomínání na ty roky s nimi strávené. Film MASH dal svým fanouškům přesně to... 70% ()

Gilmour93

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Krásně to shrnul plukovník Sherman Potter: „It would be hard to call what we´ve been through FUN, but I´m sure glad we went through it TOGETHER..“ Důstojné sbohem a proplakaný šáteček v závěrečném dílu, s kterým jsem se jen těžce smiřoval, i proto, že mi kapitán Pierce spadl z božského Olympu proti všemu humorem obrněného člověka, ale jak už padlo v Shawshanku, každý chlap má v životě chvíli, kdy se zlomí a tahle by myslím zlomila každého.. Takže méně legrace a více hrůzy a smutku, neboť taková je pravá tvář jakékoliv války. Posledních 15 minut sentimentálního loučení by člověk za normálních okolností označil za patetické, kdyby všechny postavy už takřka osobně neznal. Tak to bylo dojemné, uvěřitelné a absolutně lidské. A teď mi řekni, Sidney, nebyli nakonec všichni zralí na paragraf 8, včetně Tebe..? ()

Pohrobek

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tady jde jenom a jenom o loučení se herců navzájem, se svým štábem a především s diváky, kteří tomuto seriálu zachovávali dlouhá léta stálou přízeň, čemuž odpovídá herecká a především scénáristická kvalita celého "filmu". Není tu opravdu čemu se zasmát a pokusy o vtipy nepřijímáme jako trapné jenom proto, že jsme si tomuto stylu už jaksi navykli. To, že byl sentimentální typ vyroben i z Klingera, pak prostě nelze odpustit. Nejvěrnějším fanouškům, kteří nemohli pochopit, že nové díly svého milovaného seriálu už nikdy neuvidí, se v roce 1983 mohlo zdát závěrečné dvacetiminutové loučení, kdy se loučí doslova každý s každým, ještě příliš krátké, ale pro mě to už bylo moc. Ještě, že nakonec asi byla vystříhána jedna hodina (Alespoň v televizi to běželo o třetinu kratší.) ()

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Závěrečný díl jedné velké dekády je vlastně jedna velká depresivní historka, kterou si napsal sám Alan Alda a která už mi nepřišla tak suprácká, jako celý seriál. I když na druhou stranu to chápu. Nejde stále dokola se bavit o válce s vtipem....hlavně jde o ty následky a ty následky zrovna moc hezký nejsou. Náshledanou, sbohem a ámen je ale nádherné zakončení celého příběhu, kde mi prostě jenom chyběl vtip, ale nejen Hawkeye, ale celého seriálu. Né že by se jim to už ohrálo, spíše prostě chtěli zvážnit, což bylo dost potřeba, ale já od seriálu čekám přecijen něco jiného než od filmu a tak tomu dám o hvězdičku méně. ()

• Tank, který se v tomto díle objeví, je Cadillac M24 Chaffee z roku 1944, avšak tank s kterým „Hawkeye“ (Alan Alda) vyjede z úkrytu a odveze ho na skládku, je Ford M4A3(75) Sherman. (Maulincio)
  • Tuto epizodu sledovalo v USA 105,9 milionů diváků a jedná se tak o nejsledovanější epizodu televizního seriálu v historii televize. [Zdroj: E15.cz] (Duoscop)
  • Když Margaret (Loretta Swit) říká, že má ošetřovatelské místo v sídle NATO, všichni říkají, že odjíždí do Belgie, ale sídlo NATO bylo v Paříži, když skončila korejská válka, a do Bruselu se přestěhovalo až v roce 1966, kdy Francie opustila vojenskou strukturu NATO. (sator)