M*A*S*H - Série 10

(série)
USA, (1981–1982), 9 h 10 min (Minutáž: 25 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Alan Alda, Mike Farrell, Harry Morgan, Loretta Swit, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher, Gwen Verdon, Karen Landry, Amanda McBroom (více)

Epizody(22)

malyLibor

Díly těchto pozdějších sérií už jsem v TV vídal jen sporadicky. Ale teď, kdy si pouštím postupně celý seriál, musím říct, že M*A*S*H zrál jako dobré víno. Zpočátku to byly bouřlivé díly plné až šílených vtipů, kdy jednotlivé postavy měly předem dané neměnné a v každém díle se opakující role. Postupem času ale seriál dospíval a stával se zralejším. Některé postavy se začaly vyvíjet (především Hawkey, Margaret), stávaly se lidštějšími a uvěřitelnějšími. Jiné, u kterých by ani tak naivní divák jako já změnu nepochopil a těžko přijímal, musely odejít a byly nahrazeny postavami, které nebyly tak jasně dané. Nejviditelnějším důkazem zrání seriálu je nahrazení zcela prvoplánově jednoduchého "zloducha" Franka mnohem charakterově košatější postavou Charlese Winchestera III., jenž v některých dílech působil jako zloduch, v jiných se ale ukázala i jeho vysoká inteligence, vzdělání a také hluboká lidskost. Zpočátku jej člověk neměl rád skoro jako Franka, ale později pochopil, že je to v podstatě velmi dobrý člověk, který jen hodně těžce nese to šílené prostředí, do kterého se dostal, a i v tomto šílenství, v nejhorších chvílích svého dosavadního života, se snaží zachovat si co nejvíce z civilizovaného člověka a život si udělat co nejkulturnější. Je mi jasné, že tento vývoj souvisí s tím, že seriál vznikal 12 let, tedy 4x déle, než trvala korejská válka. Za tu dobu zestárli a zmoudřeli jak tvůrci seriálu, tak jejich diváci. U M*A*S*H je tak vidět posun k vyšší kvalitě a seriál je i v těchto pozdějších sériích snad ještě lepší než na začátku. A ne-li lepší, pak minimálně stejně dobrý. Ne nadarmo je považován za jeden z nejlepších seriálů všech dob. ()