M*A*S*H (TV seriál)

M*A*S*H

M.A.S.H.

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1972–1983, 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha), McLean Stevenson (kniha)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher, G. Wood, Gary Burghoff, Kellye Nakahara, Jeff Maxwell, G. W. Bailey, Allan Arbus, Edward Winter, Robert Alda, Antony Alda, Pat Morita, Marcia Strassman, Sal Viscuso, Patrick Swayze, Leslie Nielsen, Jerry Zaks, Andrew Dice Clay, Soon-tek Oh, Perry Lang, Michael Mann, Mary Wickes, Ron Howard, John Fujioka, Rosalind Chao, Gwen Verdon, Mako, Odessa Cleveland, Gary Grubbs, John Ritter, Brett Cullen, John Anderson, James Stephens, David Graf, Laurence Fishburne, Joe Pantoliano, George Wendt, Teri Garr, Bruno Kirby, Earl Boen, Stuart Margolin, Craig Wasson, James Karen, Jack Soo, Albert Hall, Larry Wilcox, Edward Herrmann, Mariette Hartley, Art LaFleur, Joan Van Ark, John P. Ryan, Mark Herrier, Susan Saint James, George Cheung, James Sikking, Sorrell Booke, Gail Strickland, Kario Salem, Ed Flanders, Philip Bruns, Cyril O'Reilly, William Lucking, Mark L. Taylor, Linda Kelsey, Kieu Chinh, Charles Frank, Denny Miller, Ned Beatty, Calvin Levels, Mary Jo Catlett, Harry S. Truman, Stuart Charno, Douglas MacArthur, Marty Thomas, Louisa Moritz, Dick O'Neill, Alex Karras, Jack Riley, Robin Riker, Joseph Maher, Sab Shimono, Barbara Tarbuck, James Gregory, Edward Binns, Václav Kabourek, Cameron Dye, Mills Watson, Charles Aidman, Arlene Golonka, Grant Withers (a.z.), Richard Herd, Dennis Fimple, Warren Stevens, Keye Luke, Martin Ferrero, Susan Krebs, Nicholas Pryor, Michael Ensign, John McLiam, Larry Cedar, Val Bisoglio, Logan Ramsey, Robert Karnes, Robert Ito, J.J. Johnston, Yahel Herzog, Stafford Repp, Jon Van Ness, Robert F. Simon, Alan Fudge, Larry Flash Jenkins, Meshach Taylor, Bruce Kirby, Stefan Gierasch, James Keane, Basil Hoffman, Kevin Hagen, James T. Callahan, Leonard Stone, Kathleen Hughes, Frank Marth, Frank Aletter, Philip Ahn, Ted Gehring, Greg Mullavey, Robert Hogan, Winston Churchill (a.z.), John Matuszak, Tony Becker, Claudette Nevins, Mike Henry, Fred Lerner, Jerry Houser, Ford Rainey, Robert Symonds, John Alvin, Susan Blanchard, Paul Tuerpe, Lee de Broux, Phillip Brock, Richard Foronjy, Paul Linke, Richard X. Slattery, William Bogert, Hope Summers, Anthony Holland, Ted Hamilton, Michael Talbott, Mary-Robin Redd, Arlen Dean Snyder, Joel Brooks, Reid Cruickshanks, Michael McGuire, Kelly Jean Peters, Beeson Carroll, John Durren, Kevin Brophy, Michael Swan, Kavi Raz, Stoney Jackson, Gerald S. O'Loughlin, Tim O'Connor, Jeffrey Kramer, Gary Springer, Todd Susman, Christopher Murney, Joseph V. Perry, George O'Hanlon Jr., Philip Sterling, Stephen Keep Mills, Hugh Gillin, Patch Mackenzie, Tom Sullivan, Sagan Lewis, James Saito, Marcia Rodd, Karen Landry, Teddy Wilson, Rick Hurst, Howard Platt, Carol Locatell, Alex Henteloff, Johnny Haymer, William Watson, Kathrine Baumann, Frank Maxwell, Paul Jenkins, Alan Manson, Robert Clotworthy, James Wainwright, Lynne Marie Stewart, Roy Evans, Fred Stuthman, Buck Young, Lynette Mettey, Dirk Blocker, Dennis Holahan, Douglas Rowe, Andy Romano, Rollin Moriyama, Guy Boyd, Joe Corey, George Innes, Anthony Charnota, Bart Braverman, Michael McManus, George Morgan, Patrick Adiarte, Timothy Brown, Linda Meiklejohn, John Orchard, Billy Green Bush, Matthew Faison, Eldon Quick, William Katt, Stanley Bennett Clay, Burt Young, Clyde Kusatsu, Michael Lerner, Dennis Troy, Barry Cahill, Robert Gooden, Corinne Camacho, Michael Bell, Bobby Herbeck, Sandy Kenyon, Joseph Stern, John Otrin, Jason Bernard, Loudon Wainwright III, Ronny Graham, Peter Hobbs, Larry Block, Bert Kramer, Jane Connell, Joshua Bryant, Clare Torao, Jordan Clarke, June Kyoto Lu, Don Eitner, Hilly Hicks, Dennis Howard, Tad Horino, Yuki Shimoda, Jerry Fujikawa, Hamilton Camp, Britt Leach, Titos Vandis, John Lavachielli, Richard Narita, John Shearin, Andrew Bloch, Juney Smith, Brad Trumbull, Keene Curtis, Mary Kay Place, Alice Faye (a.z.), Curt Lowens, Michael O'Keefe, Bill Robinson (a.z.), Shirley Temple (a.z.), Vincent Price (a.z.), Gene Tierney (a.z.), Cornel Wilde (a.z.), Dennis Dugan, Graham Jarvis, Christopher Allport, Richard Masur, Ann Doran, Joe Morton, Blythe Danner, Milton Berle (a.z.), Joe E. Brown (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), Bob Hope (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Douglas MacArthur (a.z.), Harry S. Truman (a.z.), Gregory Harrison, Johnny Yune, Robert Phalen, Brian Dennehy, Zitto Kazann, Tom Stovall, James Cromwell, John Ashton, Peter Riegert, Thomas Carter, Philip Baker Hall, Paavo Nurmi (a.z.), Emil Zátopek (a.z.), Bernard Fox, Chris Mulkey, George Wyner, Sandy Helberg, Deborah Harmon, Ken Wright, Kathleen King, Wayne Rogers (a.z.), McLean Stevenson (a.z.), Larry Linville (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Mic Rodgers, Justin Lord, Charles S. Dubin, Walter Brooke, Joe Di Reda, Sylvia Chang, Burt Metcalfe, John Randolph, Ed Begley Jr., Lawrence Pressman, Denice Kumagai, Art Evans, Richard Lineback, Shelley Long, Pat Hingle, Richard Paul, Michael Currie, Andrew Duggan, Barry Corbin, Sam Weisman, Charles Hallahan, Ray Middleton, Andrew Parks, Joe Tornatore, Michael Carmine, Amanda McBroom, Xander Berkeley, Peter Jurasik, Mickey Jones, Gene Evans, Rita Wilson, Tom Atkins, Ned Bellamy, Gerald Castillo, Jeffrey Tambor, Robert Townsend, Jeff East, William G. Schilling, Robert Alan Browne, Michael Horton, Jack Blessing, Blake Clark, Kevin Scannell, Pat McNamara, Kevin Geer, Oliver Clark, Monty Bane, Miko Mayama, Jay Gerber, Corkey Ford, Arthur Taxier, Susanne Zenor, Ted Eccles, Jim Lau, Jim Boeke, Shizuko Hoshi, Corey Fischer, Gail Edwards, Clete Roberts, Larry Ward, James Canning, Harvey J. Goldenberg, Whitney Rydbeck, Andrew Masset, Virginia Ann Lee, Richard Fullerton, Joey Forman, Bill Fletcher, Tierre Turner, Henry Brown, Albert Insinnia, Jay Fenichel, Tom Tarpey, Herb Mitchell, Richard Doyle, Chuck Hicks, Carmen Mathews, Peter Palmer

Komentáře uživatele Jara.Cimrman.jr k tomuto TV seriálu

"Franku, strčil jste si stetoskop moc hluboko do uší. Poškrábal jste si mozek." Není mi ctí, když k nebi stoupá vlajka s hvězdamy a pruhy, ale dost mne baví, když kapitáni v bílých pláštích berou válku z té humornější stránky, na kterou vojenská propaganda obvykle nepochopitelně zapomíná. Vždyť výzva „I ty se pojď zasmát při ochraně světového míru v Koreji (Vietnamu, Afganistánu, Iráku, Iránu)“ by jistě dokázala do uniformy navléct spoustu cool týpků, kteří by jinak neprojevili odpovědný zájem nechat se zastřelit pro zvýšení ceny akcií zbrojařských firem.(1.10.2012)

"Vždyť mě znáte. Podepíšu vám kdykoliv cokoliv vojenského. Klidně i kapitulaci." Která velká postava vojenských dějin pronesla toto přiznání? Správně, plukovník Henry Blake, jehož MASH 4077 je jediným ospravedlněním korejské války. V 1. sérii zaznělo mnoho skvělých myšlenek či vtipů, z nichž bezkonkurenčně nejlepší se dle mého pacifistického názoru motaly kolem neexistujícího kapitána Tuttlea a rekordmana v počtu ztrát Buzze Brightona.(18.8.2017)

"Tihle dva ničí tuhle válku nám všem." Jak já jim závidím. Taky bych chtěl tvořit ostrov normálnosti ve válečném šílenství. Vždyť co je normálnějšího, než hrát golf v minovém poli, provádět souboj s láhvemi s močí na 20 metrů či vítat generála se záchodovou mísou na hlavě? Asi nic a mně právě došlo, že nechci být ničím v žádné válce. Přesto jsem si užil Hawkeyův a McIntyreův nástup, Henryho "přísnost" i Radarovu předvídavost. Na tomhle operačním sále se zkrátka cítím dobře.(27.7.2017)

"Jak takovej blbec jako on vždycky perfektně zmaří celej plán?" Na to má Frank talent, ale tady nejde o plán, ale o stůl. Hádejte, z čeho je vyrobený. Myslíte si, že je z dubu? Kdepak, ten je z dubu. Henry to ví a tentokrát hravě vítězí nad všemi kapitány, majory i falešnými korejci ze CIA. Nedokáže porazit pouze Radara, protože ten je stále o několik myšlenek a hromadu podepsaných lejster před ním.(28.7.2017)

"Nevím, jak tebe, ale mě dvanáct hodin na operační sále trochu vyčerpalo. Asi se na pár týdnů zhroutím." Kecá - je to doktorská finta. On chce sestru Cutlerovou a ten druhý ji taky chce, Šťabajzna ji nechce, takže se bude boxovat. Mně tedy sestra Cutlerová nepřipadala tak moc sexy, abych kvůli ní vlezl do ringu se seržantem zabijákem Flackerem, ale to jediná výhrada k této epizodě. Trapperův boxerský styl totiž měl své kouzlo, nedotknutelnost pohlaví major Houlihanové mě pobavila a Henryho podepisování prázdných papírů se právě tady začalo stávat legendárním.(28.7.2017)

"Už jsem někdy zneuctil svou uniformu?" Hawkeye a zneuctít svůj župan či kovbojský klobouk? Neslýchané. Ovšem inspekce generála Barkera ve 4077, kde spí jen ti ve službě, je naprosto báječná. Jen ten desátník Klinger mě při své premiéře moc nerozesmál, ale to bude tím, že mu lodičky sluší k uniformě víc než mě.(28.7.2017)

"Myslíš, že by bylo podezřelé, kdyby ho ve sprše přejel džíp?" Kde se stala chyba? Proč jsem nepotkal oddanou mladou korejskou služku dřív, než jsem se oženil? Jak by byl život jednoduchý. Jinak samozřejmě souhlasím se vší lidskostí Hawkeye Pierce a Young Hi si zaslouží svobodu. Tedy hned potom jak uklidí, uvaří, vypere, vyžehlí, umyje mě, oholí mě a tak dále.(28.7.2017)

"Všechno je fajn, pane. Tedy skoro fajn. Tedy horší než skoro fajn. Totiž všechno by to bylo fajn, než to bylo hrozné. " Nikdo neumí obelhat pravdu jako plukovník Blake a nikdo není vhodnější k "úpravě" válečné propagandy než MUDr. kapitán Benjamin Franklin „Hawkeye“ Pierce. Mě tedy jeho parodický Yankee Doodle Doktor moc nebavil, chvíli jsem dokonce kacířsky přemýšlel o tom, že tři hvězdy této epizodě stačí, ale pak Hawkeye promluvil vážně a mě to dostalo.(7.8.2017)

"Tohle je válka. Nikdo nemůže dělat, co je v jeho silách." Tak to je pravda. Zejména když doktorovi, který neví, jestli je úterý nebo středa, ukradnou čtvrtek a najednou je pátek. Z toho by se jeden zbláznil a v tom je Hawkeye naprosto jedinečný.(7.8.2017)

"Jediné, co je na mě vojenského, je plíseň na nohou." Tak v tom má Henry pravdu a proto je s ním taková legrace. Hned jsem měl chuť dát si s ním golf na jednu jamku s parem 29 úderů na hřišti ohraničeném z jedné strany minovým polem a z druhé strany severokorejskými bojovníky. Samozřejmě hned potom, co bych mu po trapperovsku otestoval kotlety, jestli nejsou otrávené.(7.8.2017)

Vy lidé, skvělí lékaři a sestry, jste k tomu přispěli a rád bych vám poděkoval. Stejně tak mé pravé ruce desátníku O´Reillymu, který ve skutečnosti velí této jednotce a mě užívá jako zástěrku." Henry skvěle zhodnotil své velitelské schopnosti, ale sledovat Frankovu verzi války v podobě rozcviček, salutování a zabavení destilačního přístroje bylo šílené. To by si snad ve válce nikdo nedovolil, takhle nelidsky se chovat ke švejkujícím doktorům a jejich játrům. Válka je přeci cool, zábavná a vlastenecká, zejména když se demokracie chrání na odvrácené straně zeměkoule.(7.8.2017)

"Nenávidíte mě tolik, že byste mě chtěli přeložit k jiné jednotce. Nejlépe nepřátelské." Hawkeye už měl lepší převleky než za Sherlocka, ztráta jeho přátel mi připadala poněkud nevěrohodná a tak se tentokrát musel o zábavu postarat sám náčelník. Henry byl zkrátka okouzlující a já bych moc chtěl umět své milence předat jako dárek naviják a nebýt přitom pověšen za koule místo lustru, jak se mi to občas stává.(11.8.2017)

"Měj jsem divný sen. Byl jsem sodovka a někdo mě vysál brčkem." Tak to nemáš Franku tak dobře spát. Nepřišel bys o půl litru krve a nenechal Hawkeye s Trapperem, aby mě bavili. Tentokrát jim v tom zdatně sekundoval Radar se svými legendárními příchody a také vhodné přechodné pracoviště nahrazující latrínu. To bych se raději vypustil v minovém poli než bych plnil tento kýbl v teepee.(11.8.2017)

"Vzhledem k počtu lidí, kteří se nudili minulou neděli, bude příští neděle zrušena." Rozjezd hlášek místního rozhlasu se podařil, Henryho přednáška o manželském sexu byla vynikající, Radarův džíp v balíku neměl chybu, a Klingerovo K. O. Franka lze ospravedlnit snad jen tím, že tehdy ještě nenosil lodičky. Ale nyní zapomeňme na Santu na frontě, dejme ta játra na stranu a vraťme se k tomu sexu.(11.8.2017)

"Zabila jsem tě?" Nemám tak dobrou úrazovou pojistku, abych si k Edwině přisedl ke stolu, takže jsem rád, že to za mě udělal Hawkeye. Jen jsem při tomto setkání s přírodní katastrofou čekal více humoru. Vlastně mě rozesmál jen Radar, kterému spadl prst do oka dírou ve stanu v ženských sprchách. A jelikož šmírování sprchujících se krásek patřilo v jisté době rovněž k mým koníčkům, tak jsem mu rozuměl.(11.8.2017)

"Tahle holka si čistí zuby encyklopedií." Radarova love story nevypadala nic moc, ale Bach, Tolstoj a Hawkeye to zachránili. Zejména zjištěním Frankovy alergie na chloroform či zašitím majora do prostěradla. A taky jsem se dozvěděl, jak se dá zranit při salutování, takže již nikdy nikomu nebudu salutovat, když budu mít na hlavě rybářský klobouk.(11.8.2017)

"Pokud budeš mít zítra volno, mám nějakou skvělou literaturu o sexuálních deviacích." Takhle mě v životě žádná slečna ani paní nebalila a já se ptám: Proč? Vždyť já bych si to zasloužil. Deviací mám hodně a jsem správný chlap, něco jako kapitán Tuttle. Ten nejlepší doktor, voják a vůbec Američan. Vždycky když si na něj vzpomenu, tak mi ukápne slza ... smíchu. Protože znám Tuttlea stejně stejně jako Henry, Frank, Šťabajzna a všichni další, kteří ho nikdy neviděli. Přesto s ním snídali a byl jejich nejlepší kamarád. Tak tady dostávala moje bránice pořádný záhul.(11.8.2017)

"Pokaždé, když vydáte nějaký povel, na operačním sále zbydou jen místa k stání." Mám rád vojevůdce, kteří obětují nejprve levé křídlo, pak to pravé a nakonec si vyžádají nový pluk. A přesně takový je plukovník Buzz Brighton a tak mu škodolibě přeju vše, co mu "dobráčtí" doktoři z Bažiny připravili. Je to totiž skvělá zábava a vévodí jí opilý plukovník Blake při nočních střelbách. Toho chlapa okamžitě povýšit a svěřit mu větší jednotku s nejméně dvěma Radary.(15.8.2017)

"Jako tvůj lékař ti doporučuji odložit na pár dní kradení aut." Tak tentokrát to na sebe vzal mistr elegance Frank, když si při tanci způsobil zranění při plnění povinností v přední linii a dokázal tak, že Purpurové srdce může dostat naprosto kdokoli, kdo je drzý si o něj říct. Jinak je to spíš epizoda plná smutku a protiválečné agitace, což je důležité, ale humoru to moc neprospívá.(15.8.2017)

"Nechci, aby sis myslel, že tu je blázinec, tati, tak organizovaní tu nejsme. Jenom se strašně nudíme." Hawkeyeovy dopisy otci mají velkou výhodu v tom, že nemusí mít příběh, protože jim stačí pár skečů. Mne tedy nadchla zejména Radarova maturita, protože pod Henryho přísným dohledem bych snad i já dálkově získal doktorát z astrofyziky. A pak jsou tu další skvělé kousky - Doktoři swingu, falešný doktor, nevěsta Klinger či nahý strávník a s těmi všemi je celkem dost zábavy.(15.8.2017)

"Kdybych si nemyslel, že tě to zahřeje, Franku, tak bych ti rozmlátil hubu." Mít spodky v době, kdy zima mění jídlo v brambouchy a ostatní se mohou zabalit jen do čerstvě dodaných moskytyér, tak je chráním s nabitou baseballovou pálkou pod polštářem. Jenže Hawkeye naivně pustil spodky do oběhu, což bylo celkem zábavné, ale rozhodně mi z toho smíchy neroztálo ledové království v ložnici.(15.8.2017)

"Jestli vybuchneme, doufám, že jim spadneme na hlavy." Nevybuchlá bomba mezi doktory jistě není žádným velkým problémem, protože mají stetoskopy. Nicméně tentokrát mě hodně pobavilo Velitelství se svými "včasnými" zprávami o bombardování či nezájmem o řešení problému během fotbalového zápasu, ale absolutním vítězem se stal Henry a jeho fantastický telefonát s utrženým sluchátkem.(16.8.2017)

"Co si takhle dát odpoledne golf? Ten útok včera v noci nám udělal devatenáctou a dvacátou jamku." Na golf se nepůjde, protože tohle je o vojenském řeznictví a Hawkeyeově dumání. Zábavu mi přitom přinesly jen chvilky drzé upřímnosti mezi chirurgy a skutečnost, že 2:50 je remíza.(16.8.2017)

"Jestli hledáš zlatou horečku, zahni vlevo, pak rovně o sto let dozadu." Tak to je lež, tam jsem se díval a není tam. Jenže uvěřit Hawkeyeovi s Trapperem je tak snadné a to zejména pro Franka, který si zandal stetoskop tak hluboko do uší, že si poškrábal mozek. Mě by tedy nedostali, protože jsem příliš líný a dokud by za mě někdo nezajistil rozbory zlata, výkopovou techniku a povolení k těžbě ze Soulu i z Pchjongjangu, tak bych z Bažiny nevylezl. Ovšem když někdo nachytá osla s diplomem, tak je to třeba ocenit.(16.8.2017)

"Rychle se začni uzdravovat, jinak tě budu operovat znovu. S páskou na očích a střízlivý." Už je mi líp, ale co to znamená to příměří? Že by snad MASH 4077 zabalili a odvezli domů? Vždyť se ten seriál tak pěkně rozjel, to by byla škoda. A válka je tradičně jedním z největších zdrojů příjmů ekonomiky USA, tak nevím, proč se ti zdravotníci tak moc radují z toho, že by jejich zemi mohlo být hůř. Oni asi vědí, že další válka je na spadnutí a do té by patrně povolali někoho jiného. Jak neamerické ... a lidské.(17.8.2017)

"Můj syn je chlapec?" Tak se nám Henry zbavil porodních bolestí a já musím s potěšením konstatovat, že Frank v sobě objevil smysl pro poťouchlosti. Zejména ta sprcha by zpřevodována skutečně brilantně. A taky mě pobavil kapitán Kaplan, který dokázal dávno známou pravdu, že myšlenka tvoří život. A já teď právě myslím na to, že při příští grilovačce by mi mohly zazpívat sestry Millerovy a Radar by k tomu mohl přidat své skvělé bubenické sólo. Vím, že se to stane, ale asi to budou nějací plagiátoři.(18.8.2017)

"Někdy mám pocit, že přede mnou válku schováváš, Radare." Druhá série hledání smíchu a lásky mezi amputacemi a penicilinem byla vynikající. Zejména přílet Charlieho o páté si nikdy nenechám ujít a závěrečný Souboj agentů byl přesně tím, čemu se chci za války smát.(6.2.2018)

"Během mého pobytu tady jsem viděl učebnicové případy neuróz a psychóz. Viděl jsem voyeurismus, fetišismus a pár -ismů, o kterých jsem nevěděl." Tak hra na velkou šťastnou rodinu před psychologem úplně nevyšla a nevyšlo ani předstírání vojenské disciplíny, ale pobavila mě noční konspirační schůzky ve sprše, prodej lístků na Šťabajznino sprchování či specializace ušní – nosní – radary.(22.9.2017)

"A nyní, rovnou ze Severní Koreje, šestý týden na programu, Bombarďák Charlie, jeho letadlo a jeho astigmatismus." Sázení na výkony severokorejského třepetala patří k tomu nejlepšímu, čím první chirurgická jednotka s protileteckým vybavením, tedy M.A.S.H. 4077, přispěla k mé zábavě. Já jsem si prostě jistý tím, že každá pořádná nemocnice, potřebuje oleď nebo alespoň dělo, protože jinak by v ní mohla být nuda. Tady není, takže pokud bude Charlie zítra zase něco bombardovat, tak sázím, že mine o 62 yardů a chci místo v první řadě.(22.9.2017)

"Řekněte mi, co se vám na něm nelíbí?" Na Klingerovi v dámských šatech, šátkem na hlavě, s kabelkou, samopalem a botách na podpatku? Dám se podat, protože mně a Henrymu připadá do služby naprosto připravený. Nicméně Radarova týdenní zpráva obsahuje docela dost další zábavy v podobě originálního způsobu výroby červeného vína či líbání pacientčina teploměru.(22.9.2017)

"Ty střepy jsou tak americké jako hamburgery a napalm.“ Když plukovník upozornil na chyby vedení, tak se z něj stal vojín. To je naprosto skvělé, takže co se stane se dvěma kapitány? Já se tedy hodně pobavil při vyplňování formulářů, při popírání faktů, při Henryho opileckém přitakávání a zejména při způsobu, jakým Henry provedl Radarovu prověrku. Tak se to má dělat. ("Radare, vyplnil jsi ty přísně tajné papíry o sobě? – Ano, pane. – A podepsal jsem, kde jsi řekl? – Ano, pane. – Tak tady to máte. Čistý jako sklo.")(22.9.2017)

"Tahle válka vstoupí do dějin jako válka o záchody.“ Vzít generála na projížďku po Koreji v latríně je skvělý nápad, připíjet na mír a americké instalatéry taky docela ujde, ale jinak je Hawkeyeův pacifismus tentokrát trošku nudný.(22.9.2017)

"Kdo by chtěl dítě, co leze do minových polí?" Tak nějaký ten zájemce by se určitě našel. Malý Kim zkrátka zabrnkal na lidskou strunu uprostřed války, což bylo milé, ale já mám raději zábavu. Proto jsem s radostí přijal informaci, že dudy mohou být těhotné, naučil jsem se hrát záchodovou mísu na dva údery a pokud chce někdo vědět, jak se dostat z Korey přes minové pole do centra Berlína, tak stačí svěřit mapu známému geodetovi a kartografovi plukovníku Henrymu Blakeovi. Ano, tak snadné je přemisťování v prostoru.(22.9.2017)

"Armáda nám připomíná, že nikdo není člověk." Hawkeyeův souboj se s úředním šimlem, poručíkem Willisem a rasismem byl docela zábavný a hlavně mě navnadil. Zatoužil jsem totiž vidět film s názvem Věc, která snědla Bronx, protože když tohle může Henry vidět denně, tak i já bych to snad mohl jednou zvládnout.(22.9.2017)

"Za každým velkým mužem stojí žena s vibrátorem." A za každým udáním plukovníka Blakea stojí dva majoři, kteří dle mého názoru nehorázně lžou. Vždyť co je nevojenského na závodech sálových stolů, prodeji bot, hlídce v lodičkách nebo napomáhání nepříteli. Podle mne je to všechno v naprostém pořádku a Henry je nejzábavnější plukovník v korejské válce. Minimálně z jižní strany.(22.9.2017)

"Ztráta klystýru byla náš zisk, plukovníku." Tak pod to se klidně podepíšu. Nicméně třetí Hawkeyeův dopis domů byl spíše dojemně lidský než zábavný a já prostě preferuju srandu. Proto mne zaujala metoda, kterou byl vojín vyléčen z rasismu a samozřejmě legendární porada. Ta byla zkrátka boží. Doktoři si prostě v poměru 5:2 odhlasovali konec války, takže ať je zapsáno, že válka skončila dnešního dne ve 21:32.(27.9.2017)

"Franku, jestli nedáš tu pistoli pryč, rozlámu ji na kousky a vecpu ti ji nitrožilně." Je válka, takže zbraně jsou nutné a Frank je s pistolí mimořádně nebezpečný. Sice jen svému okolí, což zábavě prospívá, ale jinak nemocnice pod palbou nijak nevyčnívá nad vysoký průměr seriálu. Snad jen hádkou o to, kdy končí dopoledne, což ví jenom armádní velení.(6.10.2017)

"Pozor, všemu personálu. Vzhledem k epidemii dnešní promítání filmu, který dosud nedorazil, odpadá." Tak alespoň na něco je ta epidemie chřipky dobrá. Mě tedy jediný fungující lékař Hawkeye docela bavil, ale Henryho návrat na můstek byl o třídu výš než Hawkeyovo flirtování se všemi zdravými sestřičkami. A jinak jsem samozřejmě pro to, aby se v době nemoci lékařů zrušila válka a samozřejmě očkování.(10.10.2017)

"Tak tedy vám se jedná o inkubátor. Pokud můj poručík pochopil, co váš plukovník řekl, že vy kapitáni chcete." Já tomu rozumím a nadšením hýkám. Když by se totiž mohl ušetřit čas a námaha a dávalo by to smysl, tak to armáda nepodporuje. To je přeci jasné. Takže inkubátor nebude. Bude gramofon, trouba na pizzu, gril či bazén. To nemá chybu. Navíc by jakýkoli nezodpovědný únik informací mohl dovést válku k předčasnému konci. To je zkrátka geniální souboj s úředním šimlem a já si jdu na oslavu pocukrovat steaky a polít je brandy dle receptu plukovníka Blakea.(13.10.2017)

"Radare, ať je to cokoliv, podepiš, zruš to nebo objednej pět dalších." Asi si vyrazím do MASHe 4077 zahrát poker ... tedy vlastně zúčastnit se konference. Jen se obávám, že místní pravidla jen tak nepochopím. Tentokrát tam byla zábava, ve které vyhrál ... psychiatr major Freedman s neprůstřelným gaučem.(13.10.2017)

"Chci, abyste projevovali major Houlihanové zdvořilost a respekt hodné toho, kdo dosáhl její šarže a pohlaví." Nikdo neumí tak krásně velet jako plukovník Blake a málokdo se umí tak krásně opít jako jedna nejmenovaná vrchní sestra. Mě tato epizoda hodně inspirovala, takže si od filmové společnosti Tabasco z Havany taky objednávám film Pavlína z Paříže a její pelikán a po jeho zhlédnutí se dle rozkazu ihned půjdu vysalutovat.(25.10.2017)

"Co provedli teď, Radare?" Hawkeye a Trapper si svou návštěvu Tokia vyloženě užili, ale v MASHi mezitím zavládla vojenská disciplína a s tím je třeba něco dělat. Nikdo samozřejmě neumí rozežrat systém zevnitř tak jako dva kapitáni, takže o zábavu je postaráno a my ostatní si zatím můžeme dát banánové daikiri v důstojnickém klubu. A než se klub zaplní příbuznými důstojníků, tak musím podotknout, že nikdo neumí tak krásně salutovat, jako Henry v trenýrkách s přilbou na hlavě.(25.10.2017)

"Henry, stihl ses zeptat, kolik jí je, než učitel tělocviku zavolal policii?" Vím něco o tom, čím přemýšlí chlap ve středním věku daleko od rodiny, ale tento Henryho únik paměťových buněk do pohlavních orgánů určitě mohl být vtipnější. Důkazem budiž skutečnost, že ho přebilo Frankovo zhodnocení toho, jak větší disciplínou a pořádkem učinil válku zábavnější pro všechny.(30.10.2017)

"Já jsem doktor. Operuju už týden vstoje na jedné noze. Já Vás varuju - díváte se na zoufalého plameňáka." Výměnný obchod v M.A.S.H.i mě bavil, absence dodávek služebních bot mě trošku vyděsila a naprosto souhlasím s Frankovým tvrzením, že úchylové by se neměli z armády propouštět.(27.1.2018)

"Radare, poznamenej do denní zprávy, že jsem tady nebyl a přines mi to, abych to podepsal." Alibistický Henry byl naprosto dokonalý, tah nadrženého plastického chirurga Stanleyho směrem k sestřičkám byl hodně inspirativní a tradiční spiknutí kapitánů proti majorům mě asi nikdy neomrzí.(27.1.2018)

"Roste mi tady dům z bedýnek, každá bota byla vyleštěna za hranici únosnosti a ten vůl tady dohání skluz ve výrobě hnojiva." Henry je prostě geniální. Jedinou větou vysvětlí takřka kompletní děj celé epizody a kdyby do toho ještě zakomponoval Dr. Radara, Korejku a mimčo, tak už bych si nemusel více ošoupávat klávesnici.(29.1.2018)

"Povyšujeme tě z pacienta na doktora." Z nudy se dají dělat různé kraviny, třeba rovnat láhve kečupu do jedné přímky, ale já jsem se přitom evidentně bavil mnohem méně než personál MASHe. Pak naštěstí přišla válka, což jako pacifista píšu velmi nerad, ale v tomto případě vrátila zábavu na tu správnou úroveň. Legrácky na sále mám zkrátka rád a Radarovo neustálé povyšování tomu dodalo tu správnou šťávu.(29.1.2018)

"Radar rozhodne, kdo s kým bude spát." Kromě raněných došlo v MASHi všechno, spálilo se všechno, co nesalutovalo a každý důstojník dostal funkci. Tu nejlepší, t. j. ubytovacího důstojníka, získal samozřejmě Radar, ale i další stáli za to - tepelný důstojník McIntyre, latrínový důstojník Pierce či zásobovací důstojník Burns. Všichni byli skvělí a mě se v narvané Bažině dost líbilo.(2.2.2018)

"Jsme svobodná země, Franku. Každý může mít zranění, jaké si přeje." Udavačství Franka tentokrát nestojí za víc než dvě rány pěstí do Kuního ksichtu, ale fragmenty fotbalového zápasu mezi Protestanty a Katolíky byly Boží, alkoholová dáma zase inspirativní a Radarovo "odborné" vyšetření zdravotního stavu Henryho bylo přesně tou zábavou, kterou mám na MASHi nejraději.(2.2.2018)

"Franku, volali ze zásilkové služby. Tvůj mozek bude hotov až za týden." Trapper chce domů, Klinger chce domů, Frank chce vydělat investicemi a já jsem toužil po alespoň jednom pacientovi, který by byl důvodem zábavy na operačním sále. I na to nakonec došlo, ale mě nejvíc bavil Henry při čtení Klingerových žádostí.(6.2.2018)

"Nikdo se nic nedozví. Vybuchne Vám v ústech kartáček. Najdete v kalhotech tarantuli. Nebo Vám exploduje sestra." Nikdo neumí vyhrožovat tak dokonale, jako plukovník Flagg. Je to však agent C.I.A., C.I.C. nebo C.I.D.? Pochybuju, že to ví on sám, ale tenhle souboj agentů je prostě jedinečný.(6.2.2018)

"Proč jsi mi nedal podepsat tohle, když jsem podepisoval tamto, přestože jsem vlastně nevěděl, co podepisuju?" Henry je zkrátka rozený vůdce a jeho zoufalství z toho, že má něco rozhodnout, je skutečně zábavné. Samotný zájezd pro zraněné k Číňanům až tak zábavný není, ale na způsob, kterým Henry zdobrovolnil Radara, si budu muset dát v životě pozor.(7.2.2018)

"Historie vyžaduje, aby generál zemřel slavnou smrtí." Zoufalé shánění bojů uprostřed války bylo skvělým balzámem na mou sarkastickou duši. Stejně tak opilý Henry vítající generála, krvácení v pozoru či jedno salutování na celou válku. Tohle zkrátka byla válka dle mého gusta a já si rád o generálově hrdinné smrti přečtu "pravdu" v Hvězdách a pruzích.(9.2.2018)

"Dochází nám rukavice, roušky a hedvábí. Jediné, čeho je dost, jsou ranění." Při Operačním dnu se transplantuje americký sen, vysvětluje se důvod Frankova práskačství, nechává se psychiatr operovat a taky se pacientovi odebírá jeho jediná ledvina. Jestli je však něco zábavné, tak je to vojákův dopis domů: "Jsi jediná, kterou jsem kdy miloval, zlato. Ta dívka v Tokiu vůbec nic neznamenala. Bylo to jen tak. Totéž platí o té v Okinawě a těch dvou v Honolulu ..."(9.2.2018)

"To tedy bude hlášení. Úchyl má svatbu s rádiem, kočka žije v nemocnici a tenhle idiot porušuje subordinaci, jak otevře klapačku." Mám dojem, že tohle hlášení vůbec nebude, protože desátník Lyle umí skvěle točit s debilními doktory. Jinak mě tedy Klingerova svatba moc nebavila, ale ukojení Radara mi to dost vynahradilo.(8.2.2018)

"Vsadím se, že v téhle Bohem zapomenuté toaletě se stromy není nikdo, kdo by měl povolení své ženy, aby si šoupnul vedle." Moc se mi líbilo, jak Henryho prvotní nadšení vystřídalo zděšení, podezřívání a zoufalství. Taky jeho pokec s Otcem Mulcahym byl dokonalý v tom, jak si každý mlel svou. Ovšem obřízka mě nebavila. Amen.(7.2.2018)

"Já si uvážu obrovskou olivu kolem krku a klesnu až na dno Martini." Výplatní důstojník Hawkeye to celkem rozjel, přirovnání Klingera k těhotnému šnekovi se taky povedlo a navíc jsem zjistil, že úplatkářství je pro Ameriku to, co kalhoty pro toreadora. To by asi samo o sobě stačilo, ale způsob, kterým paní major vydrbala s perlami pana majora, byl naprosto jedinečný.(9.2.2018)

"Vy nevěříte, že ten džíp sním, pane?" Tak to máme šroubky, matice, kondenzátor, olej a stěrač. Dobrou chuť, Klingere. Snědení džípu mě tedy bavilo o dost víc než křížovkářský problém. Ale na sále to byla ta správná klasika, kterou mám na Mashi rád.(25.3.2018)