M*A*S*H (TV seriál)

M*A*S*H

M.A.S.H.

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1972 - 1983, 108 h 15 min (Minutáž: 251x25 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha), McLean Stevenson (kniha)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher, G. Wood, Gary Burghoff, Kellye Nakahara, Jeff Maxwell, G. W. Bailey, Allan Arbus, Edward Winter, Robert Alda, Antony Alda, Pat Morita, Marcia Strassman, Sal Viscuso, Patrick Swayze, Leslie Nielsen, Jerry Zaks, Andrew Dice Clay, Soon-tek Oh, Perry Lang, Michael Mann, Mary Wickes, Ron Howard, John Fujioka, Rosalind Chao, Gwen Verdon, Mako, Odessa Cleveland, Gary Grubbs, John Ritter, Brett Cullen, John Anderson, James Stephens, David Graf, Laurence Fishburne, Joe Pantoliano, George Wendt, Teri Garr, Bruno Kirby, Earl Boen, Stuart Margolin, Craig Wasson, James Karen, Jack Soo, Albert Hall, Larry Wilcox, Edward Herrmann, Mariette Hartley, Art LaFleur, Joan Van Ark, John P. Ryan, Mark Herrier, Susan Saint James, George Cheung, James Sikking, Sorrell Booke, Gail Strickland, Kario Salem, Ed Flanders, Philip Bruns, Cyril O'Reilly, William Lucking, Mark L. Taylor, Linda Kelsey, Kieu Chinh, Charles Frank, Denny Miller, Ned Beatty, Calvin Levels, Mary Jo Catlett, Harry S. Truman, Stuart Charno, Douglas MacArthur, Marty Thomas, Louisa Moritz, Dick O'Neill, Alex Karras, Jack Riley, Robin Riker, Joseph Maher, Sab Shimono, Barbara Tarbuck, James Gregory, Edward Binns, Václav Kabourek, Cameron Dye, Mills Watson, Charles Aidman, Arlene Golonka, Grant Withers (a.z.), Richard Herd, Dennis Fimple, Warren Stevens, Keye Luke, Martin Ferrero, Susan Krebs, Nicholas Pryor, Michael Ensign, John McLiam, Larry Cedar, Val Bisoglio, Logan Ramsey, Robert Karnes, Robert Ito, J.J. Johnston, Yahel Herzog, Stafford Repp, Jon Van Ness, Robert F. Simon, Alan Fudge, Larry Flash Jenkins, Meshach Taylor, Bruce Kirby, Stefan Gierasch, James Keane, Basil Hoffman, Kevin Hagen, James T. Callahan, Leonard Stone, Kathleen Hughes, Frank Marth, Frank Aletter, Philip Ahn, Ted Gehring, Greg Mullavey, Robert Hogan, Winston Churchill (a.z.), John Matuszak, Tony Becker, Claudette Nevins, Mike Henry, Fred Lerner, Jerry Houser, Ford Rainey, Robert Symonds, John Alvin, Susan Blanchard, Paul Tuerpe, Lee de Broux, Phillip Brock, Richard Foronjy, Paul Linke, Richard X. Slattery, William Bogert, Hope Summers, Anthony Holland, Ted Hamilton, Michael Talbott, Mary-Robin Redd, Arlen Dean Snyder, Joel Brooks, Reid Cruickshanks, Michael McGuire, Kelly Jean Peters, Beeson Carroll, John Durren, Kevin Brophy, Michael Swan, Kavi Raz, Stoney Jackson, Gerald S. O'Loughlin, Tim O'Connor, Jeffrey Kramer, Gary Springer, Todd Susman, Christopher Murney, Joseph V. Perry, George O'Hanlon Jr., Philip Sterling, Stephen Keep Mills, Hugh Gillin, Patch Mackenzie, Tom Sullivan, Sagan Lewis, James Saito, Marcia Rodd, Karen Landry, Teddy Wilson, Rick Hurst, Howard Platt, Carol Locatell, Alex Henteloff, Johnny Haymer, William Watson, Kathrine Baumann, Frank Maxwell, Paul Jenkins, Alan Manson, Robert Clotworthy, James Wainwright, Lynne Marie Stewart, Roy Evans, Fred Stuthman, Buck Young, Lynette Mettey, Dirk Blocker, Dennis Holahan, Douglas Rowe, Andy Romano, Rollin Moriyama, Guy Boyd, Joe Corey, George Innes, Anthony Charnota, Bart Braverman, Michael McManus, George Morgan, Patrick Adiarte, Timothy Brown, Linda Meiklejohn, John Orchard, Billy Green Bush, Matthew Faison, Eldon Quick, William Katt, Stanley Bennett Clay, Burt Young, Clyde Kusatsu, Michael Lerner, Dennis Troy, Barry Cahill, Robert Gooden, Corinne Camacho, Michael Bell, Bobby Herbeck, Sandy Kenyon, Joseph Stern, John Otrin, Jason Bernard, Loudon Wainwright III, Ronny Graham, Peter Hobbs, Larry Block, Bert Kramer, Jane Connell, Joshua Bryant, Clare Torao, Jordan Clarke, June Kyoto Lu, Don Eitner, Hilly Hicks, Dennis Howard, Tad Horino, Yuki Shimoda, Jerry Fujikawa, Hamilton Camp, Britt Leach, Titos Vandis, John Lavachielli, Richard Narita, John Shearin, Andrew Bloch, Juney Smith, Brad Trumbull, Keene Curtis, Mary Kay Place, Alice Faye (a.z.), Curt Lowens, Michael O'Keefe, Bill Robinson (a.z.), Shirley Temple (a.z.), Vincent Price (a.z.), Gene Tierney (a.z.), Cornel Wilde (a.z.), Dennis Dugan, Graham Jarvis, Christopher Allport, Richard Masur, Ann Doran, Joe Morton, Blythe Danner, Milton Berle (a.z.), Joe E. Brown (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), Bob Hope (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Douglas MacArthur (a.z.), Harry S. Truman (a.z.), Gregory Harrison, Johnny Yune, Robert Phalen, Brian Dennehy, Zitto Kazann, Tom Stovall, James Cromwell, John Ashton, Peter Riegert, Thomas Carter, Philip Baker Hall, Paavo Nurmi (a.z.), Emil Zátopek (a.z.), Bernard Fox, Chris Mulkey, George Wyner, Sandy Helberg, Deborah Harmon, Ken Wright, Kathleen King, Wayne Rogers (a.z.), McLean Stevenson (a.z.), Larry Linville (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Mic Rodgers, Justin Lord, Charles S. Dubin, Walter Brooke, Joe Di Reda, Sylvia Chang, Burt Metcalfe, John Randolph, Ed Begley Jr., Lawrence Pressman, Denice Kumagai, Art Evans, Richard Lineback, Shelley Long, Pat Hingle, Richard Paul, Michael Currie, Andrew Duggan, Barry Corbin, Sam Weisman, Charles Hallahan, Ray Middleton, Andrew Parks, Joe Tornatore, Michael Carmine, Amanda McBroom, Xander Berkeley, Peter Jurasik, Mickey Jones, Gene Evans, Rita Wilson, Tom Atkins, Ned Bellamy, Gerald Castillo, Jeffrey Tambor, Robert Townsend, Jeff East, William G. Schilling, Robert Alan Browne, Michael Horton, Jack Blessing, Blake Clark, Kevin Scannell, Pat McNamara, Kevin Geer, Oliver Clark, Monty Bane, Miko Mayama, Jay Gerber

Komentáře uživatelů k TV seriálu (1 198)

Tenhle seriál z války v Koreji je opravdu natolik vyjímečný a vtipný, že se po skončení posledního dílu dá nasadit první a nikomu to nebude vadit. Opravdu skvělé.(11.4.2003)

Těžko spočítat, kolikrát jsem tenhle seriál viděla...(28.6.2010)

Přestože má víc dílů než kdejaká pitomá telenovela, téměř každý z nich si udržuje vysokou úroveň, vtip a některé z nich jsou téměř geniální. Sledovat ho je jako pravidelně se vracet mezi staré známé a cítit se v pohodě.(2.3.2003)

Klasika televizní zábavy. Sice si myslím, že po odchodu Franka Kuního Ksichta Burnse už to nebylo ono, ale bavil jsem se výborně. A nejenom bavil, leckteré díly poskytují i hodně dospěláckou podívanou k zamyšlení. Zvláštní poděkování si kromě dabérů zaslouží i překladatelé (což není až tak obvyklé). Věřili byste, že v originále je tam nahraný smích?(19.3.2003)

Tenhle seriál je intelektuální. V tom nejryzejším slova významu. Zatímco knihy a film byly IMHO (IMHO!) jednoduchým sdělením, že válka je vůl a pak už beze smyslu vtipkujeme, chlastáme a souložíme, série daly důvod, abychom se na to vše rozzlobili. Nenásilně a jemně povýšily bezuzdné taškařice s citem na umění... A je prostě jasné, proč je tento seriál nazýván nejlepším všech dob. Jeho úroveň s přibývajícími léty stoupala, což se u devadesáti procent televizní produkce říct nedá. No to je všechno!!! Zmiňovat ostatní je zbytečné, protože to každý ví. O jedné věci ale musím: cenu za nejlepší herecký výkon bych dal Garymu Burghoffovi, jeho komika je naprosto úžasná.(25.1.2003)

Pokud bych měl odpovědět na otázku, kdo se mi v tomhle seriálu líbil nejvíce, řeknu "MASH 077". Kdybych totiž jmenoval z hlavních postav kohokoliv, hrozně bych tím ublížil ostatním. Taková sbírka skvělých herců se totiž snad ještě v žádném sitkomu nesešla.(12.2.2003)

Jeden z nejlepších komediálních seriálů, který jsem měl tu možnost vidět na naších televizích. I když fakt je, že ho nelze přehlédnout. Dávají ho každou chvíli a musím se přiznat, že pokaždé se na to těším až se každý den setkám s Hawkeyem, B.J.em, Radarem nebo dalšími postavami, které mám tak rád a dokázali mě bavit tenkrát, ale i nyní. Sice je první série, nebo respektive prvních 20 dílů nic moc a i tvůrci se rozmýšleli jestli točit další díly. Výsledek nakonec vidíte sami. 255 dílů. 255 nezapomenutelných dílů, které do Korejské války dokázaly vlít trochu nadsázky a humoru, který zkombinovaný s vážností příběhu dokázal vytvořit seriál, který fungoval a dokázal se na úkor začátku stát úspěšným. 10/10(15.9.2007)

My nickname is based on M*A*S*H.(1.6.2010)

Jednoznačně jeden z nejlepších seriálů, které kdy běhali po televizích. Geniální humor hlavně Doc. Pierce a někdy až neuvěřitelné nápady autorů.(24.1.2005)

Prostě a jednoduše skvělý a vtipný seriál. Stále nedokážu pochopit jak po celých těch mnoho dílů dokázali scénáristé neustále přicházet se spoustu skvělých hlášek.(15.9.2003)

Creator: Larry Gelbart, Burt Metcalfe, Gene Reynolds, Stanford Tischler, Alan Alda and many more .. Nejlepší hraný seriál! Tento fakt potvrzuje mimo jiné to, že ač seriál běží po sobě prakticky nepřetržitě už několik let, stále se na něj rád dívám, ba co víc královsky se u něj bavím. Protiválečné narážky posazené do neveselého lékařského prostředí, kde se tvrdá chirurgická práce střídá s čekáním na další várku a tudíž obrovskou nudou. A právě tahle prázdnota dává široký prostor k nespočetnému množství vtipů, konfrontací, škodolibostí a dokonalých dialogů. Dnes už nezaměnitelné herecké obsazení je jen třešničkou na dortu. Celý seriál se dá více méně rozlišit na dvě poloviny, rozdělené právě pozměněným hereckým obsazením, byť jeho jádro zůstává. Neodvážím se říct, že je jedno lepší než druhé, každé má své kouzlo a dává seriálu určitý nezaměnitelný punc. Díky poctivé práci celého štábu vzniknul seriál, s nezaměnitelným kouzlem a humorem, který je stále více než aktuální a bavit bude ještě mnohé generace. Perla seriálové tvorby přetékající dokonalou ironií. 100%.(31.3.2006)

Kultovní sitcom, který sice trpí snad všemi obvyklými neduhy, kterými může sitcom trpět (opakování totožných zápletek, omezený repertoár vtipů, časté sklouzávání k moralitám za každou cenu), ale narozdíl od 99% US seriálové produkce je výtečně sehraný, má neodolatelný smysl pro ten nejčernější humor a jeho postavy se snadno stanou součástí vašeho života. Pro mne osobně první kontakt s žánrem a dodnes nastavenou laťku žádný jiný nepřeskočil...(28.1.2004)

Naprosto dokonalý televizní produkt s mnoha přesahy... Vtipný, zábavný a přitom angažovaný a ve své satirické rovině jedna z nejlepších obžalob absurdity války. Absolutně dokonalý seriál bez jediné chybičky, možná nejlepší seriál všech televizních dob a snad i nejlepší televizní sitcom, zcela atypický ve své sitcomové televizní podstatě, ale typický pro filmovou tvorbu sedmdesátých let - důraz na politickou angažovanost a jednoznačný pacifismus, intelektuální zakotvení a silný historický a civilizační kontext. Jestli v tomhle oboru existuje legenda, tak se jmenuje takhle ... M*A*S*H ... Podobné filmy: MASH, Jak jsem vyhrál válku, Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, Hlava 22(4.6.2007)

Tohle se nehodnotí jednoduše. Každopádně musím vycházet z originálního filmu, který je prostě někde úplně jinde. Sitcom je jasně protiválečný jaksi "na měkko", zatímco ve filmu a hlavně v předloze občas probleskne, že tahle válka byla jednou z těch potřebných, což není na škodu jednou za čas připomenout. To, co pak tato verze provedla s původními postavami, je již neprominutelné. Speciálně nikdy neodpustím naprostou degradaci a "superarbitraci" skvělé postavy Roberta Duvalla. Výtek na adresu M.A.S.H.e bych jistě snesl celou hromadu (někdy až neskutečné moralizování), ale dobře cítím, že se jedná pouze o víceméně vykonstruované rozumové důvody a, že se na M.A.S.H. dívám rád a nikdy mě nenudil. Nemohu strhnout více než hvězdičku za nesoulad rozumu s citem, ale dělám to nerad.(26.4.2005)

• Tom Riddle

Každý seriál pro mě stojí a padá s postavami. Když mi postavy mají co nabídnout, dříve či později se zakoukám i do seriálu, který mě ze začátku nebavil. A já se dost snažil do Mashe zakoukat. Protože v podstatě vždycky ho některá z našich stanic vysílá. Ale nezadařilo se. Nedokážu s potěšením sledovat seriál, ve kterém skoro všechny postavy upřímně nesnáším, a kde mě z jejich "vtípků" více než cokoli jiného mrazí v zádech (a nemyslím tím nic pozivitního). Poselství seriálu chápu, a taky mu ho neberu, ale za mě opravdu ne.(20.5.2007)

Love or hate. Jedna skupina se při náhodně zachycené repríze začne sladce usmívat, druhá se chce televize navždy zbavit, protože v ní ten zpropadený M.A.S.H. dávají nepřetržitě už dvacet let. Já patřím k první skupině, přestože čistá pětihvězda to po zhlédnutí všech dílů nakonec není. Některé epizody totiž opravdu v tempu poleví, ale o to víc si pak můžu vážit oněch skvostů, které nezestárnou a svých oblíbených postav Hawkeyeho a Radara. Klidně znovu a znovu celých jedenáct sezón.(30.4.2006)

Vynikající sitcom, jehož kvalita se s každou další sérií stupňovala. MacLean Stevenson (plukovník Blake) měl původně hrát Hawkeyho, protože byl typově podobný Donaldu Sutherlandovi, který tu roli hrál ve filmu. Nicméně lepšího představitele Pierce než Alana Aldu si nedokážu představit. Vynikající je i Larry Linville (Frank Burns), Jamie Farr (Klinger), Loretta Swittová (Margaret) a ze všech nejradši mám Harryho Morgana (Sherman Potter) s jeho kamennou tváří a stoicky klidným řešením bizarních situací. Navíc Vladimír Brabec ho nadaboval přímo geniálně!(22.2.2003)

Aldova nejlepsi role a zaroven nejlepsi valecne-komedialni serial.(1.2.2005)

• Karlos80

Pro mě naprosto nekoukatelná, jednotvárná, nudná, a z nezištných důvodů, nepochopitelně často reprísovaná sračka. M*A*S*H jsem si nikdy neoblíbil, a to ani při svém prvním uvedení v televizi.(28.10.2011)

Co si myslím o tomhle seriálu je asi jasný už jen z toho, že ho mám nahranýho na třinácti VHS. Prostě to nejlepší z klasiky. A co se týká dabingu, jeden z posledních dobrých. Navíc tam není ten hloupej smích, kterej z toho v originále dělá jen další sitkom, ale bez něj to je i skutečně drama. MASH je jako dobré víno a kvalitní sýr. Čím starší je, čím větší zkušenost má, tím víc je chutnější a plnější a zanechává za sebou výraznější a nezapomenutelnější stopy. Dřív jsem oceňoval jen vysokou kvalitu a množství vtípků. Ale jak přeci jen stárnu a získávám nějakej ten cyničtější názor na svět, oceňuju tam hodně i tu dramatickou životní část. Navíc postavy, jedna jak druhá, jsou opravdoví lidé z masa a kostí (uznávám, že na to měli spoustu prostoru, ale vícerozměrnějšími lidmi jsou hrdinové už v první sérii) kteří se navíc i vyvíjejí. Nikdo tu není celý seriál stejným člověkem, mění se (nejvíc je to vidět na Hawkeyem a Margaret), někdy k lepšímu a jindy k horšímu (Frank).(22.1.2006)

<< předchozí 1 2 3 4 16 31 45 60