M*A*S*H

• USA M*A*S*H (více)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Scénář:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (více)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher (více)

Série(11) / Epizody(256)

Legendární seriál M*A*S*H patří v oblasti komediální televizní tvorby mezi to nejlepší. Výborná komedie z prostředí mobilní vojenské nemocnice uprostřed války v Koreji nám dává nahlédnou do každodenního života postav lékařů, sester a vojáků. Postavy seriálu čekají v prostředí války mnohdy i velmi dramatické momenty, i přesto je ale dokáží prožít s nadsázkou a humorem. (TV Nova)

Hrabka

Neviděl jsem sice ani třetinu dílů, ale to co jsem viděl mě bavilo. Kvalitní zábava z netradičního prostředí. Není to úplně můj šálek čaje, ale rozhodně se jedná o povedený seriál, který je pro mnohé, především pro muže starší generace, kultem. ()

cheyene

Kpt. Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce & John "Trapper" McIntyre, plk. Henry Blake, mjr. Frank Burns & Margaret "Štabajzna" Houlihanová, otec Mulcahy, Radar O’Reilly a des. Klinger. --- Sezóna 1-3: Postupem času jsem si tuto sestavu postav velice oblíbil a u každého dílu si více či méně skvěle odpočinul. M*A*S*H se sice řadí mezi komedie, avšak často je svými náměty natolik závažná a řeší tak palčivé otázky ohledně militarismu a politiky USA, že nejednou nastane situace, kdy divák sleduje spíše regulérní válečné drama, jež je odlehčováno humorem ústředních postav, avšak mnohé díly nejsou prosté i emocí. Vesměs každá z epizod poukazuje na absurditu války a otřesné podmínky, jež s sebou přináší. Vtipy jsou tu sarkastické, sexistické, ale také zaměřené na již zmíněnou politiku a válčení. Co se prvních 3 sérií týče, musím konstatovat, že mají co do kvality spíše vzestupnou tendenci. Vychválit je třeba nejen výkony herců všech shora uvedených postav, ale též vynikající český dabing. Po velmi působivé poslední části 3. série jsem zvědavý, jak mne zaujmou následující sezóny, v nichž už nebudu vídat svého oblíbence plk. Blakea a také Hawkeyeho věrného parťáka Trappera. Momentálně se mi zdá, že bez nich to již nemůže být ono. Osazenstvo s B.J. Hunnicutem a plk. Shermanem Potterem. --- Sezóna 4-5: Rozjíždí se v opravdu výtečném tempu a humoru. Potěší nové postavy a zmínky o postavách, jež se vytratily. Zatímco na B.J. jsem si zvykl prakticky okamžitě a tím pádem jsem nemusel oplakávat absenci Trappera, v případě nového velícího důstojníka jsem měl trochu problém. Byl mi sympatický, potěšil ve svém prvním díle narážkou na Klingerovy šaty, čímž se ukázalo, že bude s hlavními hrdiny kamarád jako Henry Blake, ale než jsem mu přišel úplně na chuť, trvalo mi to podstatně déle. I poté jsem však neustále postrádal Henryho Blakea, který byl... prostě jedinečný. Znuděný válkou, proháněl sestřičky, myslel na ryby a celé velení, jež mu bylo svěřeno, jej spíše obtěžovalo. Sherman Potter je více voják, ostřílený veterán, jakýsi "táta" celého tábora. Je skvělou postavou, avšak opakuji - mimika jeho předchůdce mi v seriálu chybí... Po zasnoubení Šťabajzny začíná postupně upadat postava Franka Burnse, což logicky vyústí posledním dílem 5. série, resp. první částí 6. sezóny, kdy na jeho místo nastupuje Charles Emerson Winchester III. Postava, na kterou jsem velmi zvědavý. Momentálně pociťuji určitý smutek po Kuním ksichtu. Holt, člověk byl na něj za tu spoustu dílů hodně zvyklý a jeho prudérnost mě často hodně bavila. Po připojení Charlese Emersona Winchestera a odchodu Radara. Nástupce prudérního Franka mě zaujal od prvopočátku. Není sice takový poděs, nepitvoří se a nehihňá jako pošuk, což se mi na mjr. Burnsovi líbilo, avšak má daleko pestřejší charakter. Není to záporňák, je to prostě osobitý člověk. Je snob i aristokrat, potrpí si na luxus, nemá rád plytký humor, není vojenský maniak jako Šťabajzna nebo Frank. Je také na rozdíl od svého předchůdce vynikající chirurg, čehož si je vědom a dává to ostatním pocítit. Nebojí se povyšovat se nad druhé, ovšem z toho pak dokáže udělat takové gesto nebo čin, jenž vás dokáže až dojmout. Je to prostě skvělá postava, která dokáže zpestřit každý díl. --- Loučení s Radarem je, stejně jako loučení s kteroukoliv jinou postavou, emotivní, ale musím se přiznat, že mi nijak výrazně nechyběl. Klinger dokázal jeho pozici skvěle zastoupit a naštěstí pak odložil dámské šaty, což jsem přivítal s velkou radostí. S postupujícím časem a přibývajícími díly je M*A*S*H víc a víc působivější, zaobírá se vážnými tématy a posunuje se blíže k čistému antimilitaristickému dramatu, jež je občas odlehčeno nějakým tím vtípkem. Poslední epizoda seriálu končí silnou scénou se zakopáváním osobních věcí, což je spolu se závěrečným filmem úžasná tečka za tímto skvostem. () (méně) (více)

CrypzzXD

M*A*S*H je kultovní podívaná plná vynikajících charakterů a výborných hlášek, které tvůrci sypou z rukávu jak na běžícím páse. Srdcovka, kterou sleduji už od útlého věku, a jejíž výjimečnost nemá smysl popisovat dalšími slovy. Společně s Přáteli jediný seriál, který si svou vysokou a prvotřídní kvalitu drží po celou dobu svého tak dlouhého působení. Tyto dva televizní poklady musí milovat prostě každý... Neodmyslitelná část mého života, u jejíž poslední epizody ukápla nejedna slzička. PS: Díky Bohu za excelentní český dabing a vynechání umělého smíchu. 10/10 ()

Fiftis

Najlepší seriál 70.rokov a má veľa fanúšikov aj dnes. Tento seriál vám odporučí každý a ja tak isto. Vynikajúci seriál z prostredia vojenskej poľnej nemocnice v kórejskej vojne.Veľmi humorne podané ako vážne, tak aj veselé situácie. Ale nesmieme tiež zabúdať na diely, ktoré boli mienené úplne vážne. No pre mňa je to fakt výborne urobené a šírim len chválu a všetkým odporúčam. ()

TedGeorge

Narozdíl od většiny mě zas tak nesedly většinou humornější epizody první poloviny tohodle seriálu, ve kterých účinkoval Kuní Ksich Frank Burns. Aź s příchodem "Bídžeje" a Charlese jsem se tenhle seriál naučil milovat a s odstupem času ho už neberu ani jako sitcom. Ale jako drama s životní rolí Alana Aldy. ()

ajuska

Velice vtipný, ale především také inteligentní seriál, který ze začátku sázel na typické groteskní figurky (Frank Burns je toho jasným dokladem) a postupně se trochu dostal do vážnější roviny (ale ani tady nebyla o skvělé vtipy nouze). Zkrátka jeden z nejlepších seriálů všech dob. ()

Big Bear

,,Přeskočme chrupavky a jděme tomu takříkajíc na kost'' . MASH je úžasný. Je velmi zajímavé sledovat první díly, kde Alda jen hrál i ty pozdější, ke kterým pomáhal psát scénáře. Snad proto také některé nejsou jen psinou, ale jsou vážné a mrazí z nich. jeden mne tenkrát úplně dostal, vzpomínám so, že Hawkeye měl sen, kde plul na loďce a neměl ruce... Naštěstí těchto dílů nebylo moc, ale své místo v seriálu rozhodně mají. Korejská válka byl strašný masakr a je neuvěřitelné, že jeden z nejlepších komediálních seriálů všech dob se odehrává v řeznictví polní chirurgie kousek od frontových linií. Tohle je za 5 šampusek! * * * * * ()

JohnnyD

Asi žiaden sitcom si neudržal tak vysokú úroveň kvality po tak dlhú dobu. Alan Alda je kráľ a Wayne Rogers otec Willa Ferrella! ()

sheen

Velmi ftipný seriál, postavy jako Hawkeye Pierce, Radar, Frank Burns, Šťabajzna, Henry Blake nebo Trapper jsou legendy, ani postupem času seriál neztratil nic ze svého šarmu. Už jen po pár dílech mě tahle banda přirostla k srdci. Seriál o nesmyslnosti Korejské války, opravdu vybroušený a vtipný humor. Co spolu Hawkeye a Trapper, posléze BJ vymýšlejí za koniny:) "Nikdy mi nedáš přečíst co podpisuju, někdy mám pocit, že předemnou válku schováváš Radare" "Milý Franku, táta není tvůj táta, tvoje máma" "No včerejšek se vydařil, to byl hukot, byl bych se vsadil o cokoliv, že čtyri lidi do spacáku nenarvete" "Spálili tady docela všechno co se nehýbalo nebo nesalutovalo" "Radare co se ti stalo?..To nevím asi jsem byl ukojen" "Ženy jsou občas jako těsto, musíš je nechat napokoji aby pěkně vykynuly..a Jste si tím jistý??...to ti říká zkušený pekař" Umí Anglicky Radare?...ne pane ještě, že jste se zasmál Korejsky:))" "Můžete mě odříznout od civilizace, můžete mě sice uvěznit se dvěma šílenými spoluvězni, můžete mě mučit svou šlichout 3x za den ale nemůžete zlomit ducha Winchestera, můj hlas zazní z téhle divočiny ale budu zachráněn z této smutné a bublající stoky!" ()

petaspur

Inteligentní člověk by neměl být vojákem, neboť nedokáže tupě plnit nesmyslné rozkazy a radši bojuje humorem proti válce. Přesně takový je MUDr. Hawkey Pierce, kterého pouze sarkasmus, vtípky, chlast a svádění sestřiček dokázali udržet při zdravém rozumu, když jeho práci neustále ničily kulky rozmanitě si poletující po Koreji. Hawkeymu se sice měnili skvělí nahravači na smeč (Trapper, B. J.) i oběti vtípků (Frank, Charles) zmateného velitele Henryho vystřídal v průběhu války ironik Potter, ale na zábavě se to nijak neprojevilo. Korejci bojovali proti Korejcům a kverulanti Hawkeyova typu se prostě museli ptát, proč tento poloostrov navštívila US Army, nutí je řeznickým způsobem zachraňovat životní funkce uniformovaných pacientů a posílat je někam, kde budou mít lékaři čas na jejich celkovou opravu. ()

Aky

Co se na tom dá komentovat. To je prostě dokonalost sama. Všechna další slova kolem by byla směšná. ()

Ruut

Nejraději mám prvních zhruba 60 dílů, ještě s poručíkem Henry Blakeem. Celkově je až s pdivém že si M.A.S.H. dokázal udržet po celou dobu vysílání tak vysokou úroveň jednotlivých dílů. Jo Hockey, Klinger a ostatní byly prima. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young