M*A*S*H (TV seriál)

M*A*S*H

M.A.S.H.

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1972–1983, 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha), McLean Stevenson (kniha)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher, G. Wood, Gary Burghoff, Kellye Nakahara, Jeff Maxwell, G. W. Bailey, Allan Arbus, Edward Winter, Robert Alda, Antony Alda, Pat Morita, Marcia Strassman, Sal Viscuso, Patrick Swayze, Leslie Nielsen, Jerry Zaks, Andrew Dice Clay, Soon-tek Oh, Perry Lang, Michael Mann, Mary Wickes, Ron Howard, John Fujioka, Rosalind Chao, Gwen Verdon, Mako, Odessa Cleveland, Gary Grubbs, John Ritter, Brett Cullen, John Anderson, James Stephens, David Graf, Laurence Fishburne, Joe Pantoliano, George Wendt, Teri Garr, Bruno Kirby, Earl Boen, Stuart Margolin, Craig Wasson, James Karen, Jack Soo, Albert Hall, Larry Wilcox, Edward Herrmann, Mariette Hartley, Art LaFleur, Joan Van Ark, John P. Ryan, Mark Herrier, Susan Saint James, George Cheung, James Sikking, Sorrell Booke, Gail Strickland, Kario Salem, Ed Flanders, Philip Bruns, Cyril O'Reilly, William Lucking, Mark L. Taylor, Linda Kelsey, Kieu Chinh, Charles Frank, Denny Miller, Ned Beatty, Calvin Levels, Mary Jo Catlett, Harry S. Truman, Stuart Charno, Douglas MacArthur, Marty Thomas, Louisa Moritz, Dick O'Neill, Alex Karras, Jack Riley, Robin Riker, Joseph Maher, Sab Shimono, Barbara Tarbuck, James Gregory, Edward Binns, Václav Kabourek, Cameron Dye, Mills Watson, Charles Aidman, Arlene Golonka, Grant Withers (a.z.), Richard Herd, Dennis Fimple, Warren Stevens, Keye Luke, Martin Ferrero, Susan Krebs, Nicholas Pryor, Michael Ensign, John McLiam, Larry Cedar, Val Bisoglio, Logan Ramsey, Robert Karnes, Robert Ito, J.J. Johnston, Yahel Herzog, Stafford Repp, Jon Van Ness, Robert F. Simon, Alan Fudge, Larry Flash Jenkins, Meshach Taylor, Bruce Kirby, Stefan Gierasch, James Keane, Basil Hoffman, Kevin Hagen, James T. Callahan, Leonard Stone, Kathleen Hughes, Frank Marth, Frank Aletter, Philip Ahn, Ted Gehring, Greg Mullavey, Robert Hogan, Winston Churchill (a.z.), John Matuszak, Tony Becker, Claudette Nevins, Mike Henry, Fred Lerner, Jerry Houser, Ford Rainey, Robert Symonds, John Alvin, Susan Blanchard, Paul Tuerpe, Lee de Broux, Phillip Brock, Richard Foronjy, Paul Linke, Richard X. Slattery, William Bogert, Hope Summers, Anthony Holland, Ted Hamilton, Michael Talbott, Mary-Robin Redd, Arlen Dean Snyder, Joel Brooks, Reid Cruickshanks, Michael McGuire, Kelly Jean Peters, Beeson Carroll, John Durren, Kevin Brophy, Michael Swan, Kavi Raz, Stoney Jackson, Gerald S. O'Loughlin, Tim O'Connor, Jeffrey Kramer, Gary Springer, Todd Susman, Christopher Murney, Joseph V. Perry, George O'Hanlon Jr., Philip Sterling, Stephen Keep Mills, Hugh Gillin, Patch Mackenzie, Tom Sullivan, Sagan Lewis, James Saito, Marcia Rodd, Karen Landry, Teddy Wilson, Rick Hurst, Howard Platt, Carol Locatell, Alex Henteloff, Johnny Haymer, William Watson, Kathrine Baumann, Frank Maxwell, Paul Jenkins, Alan Manson, Robert Clotworthy, James Wainwright, Lynne Marie Stewart, Roy Evans, Fred Stuthman, Buck Young, Lynette Mettey, Dirk Blocker, Dennis Holahan, Douglas Rowe, Andy Romano, Rollin Moriyama, Guy Boyd, Joe Corey, George Innes, Anthony Charnota, Bart Braverman, Michael McManus, George Morgan, Patrick Adiarte, Timothy Brown, Linda Meiklejohn, John Orchard, Billy Green Bush, Matthew Faison, Eldon Quick, William Katt, Stanley Bennett Clay, Burt Young, Clyde Kusatsu, Michael Lerner, Dennis Troy, Barry Cahill, Robert Gooden, Corinne Camacho, Michael Bell, Bobby Herbeck, Sandy Kenyon, Joseph Stern, John Otrin, Jason Bernard, Loudon Wainwright III, Ronny Graham, Peter Hobbs, Larry Block, Bert Kramer, Jane Connell, Joshua Bryant, Clare Torao, Jordan Clarke, June Kyoto Lu, Don Eitner, Hilly Hicks, Dennis Howard, Tad Horino, Yuki Shimoda, Jerry Fujikawa, Hamilton Camp, Britt Leach, Titos Vandis, John Lavachielli, Richard Narita, John Shearin, Andrew Bloch, Juney Smith, Brad Trumbull, Keene Curtis, Mary Kay Place, Alice Faye (a.z.), Curt Lowens, Michael O'Keefe, Bill Robinson (a.z.), Shirley Temple (a.z.), Vincent Price (a.z.), Gene Tierney (a.z.), Cornel Wilde (a.z.), Dennis Dugan, Graham Jarvis, Christopher Allport, Richard Masur, Ann Doran, Joe Morton, Blythe Danner, Milton Berle (a.z.), Joe E. Brown (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), Bob Hope (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Douglas MacArthur (a.z.), Harry S. Truman (a.z.), Gregory Harrison, Johnny Yune, Robert Phalen, Brian Dennehy, Zitto Kazann, Tom Stovall, James Cromwell, John Ashton, Peter Riegert, Thomas Carter, Philip Baker Hall, Paavo Nurmi (a.z.), Emil Zátopek (a.z.), Bernard Fox, Chris Mulkey, George Wyner, Sandy Helberg, Deborah Harmon, Ken Wright, Kathleen King, Wayne Rogers (a.z.), McLean Stevenson (a.z.), Larry Linville (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Mic Rodgers, Justin Lord, Charles S. Dubin, Walter Brooke, Joe Di Reda, Sylvia Chang, Burt Metcalfe, John Randolph, Ed Begley Jr., Lawrence Pressman, Denice Kumagai, Art Evans, Richard Lineback, Shelley Long, Pat Hingle, Richard Paul, Michael Currie, Andrew Duggan, Barry Corbin, Sam Weisman, Charles Hallahan, Ray Middleton, Andrew Parks, Joe Tornatore, Michael Carmine, Amanda McBroom, Xander Berkeley, Peter Jurasik, Mickey Jones, Gene Evans, Rita Wilson, Tom Atkins, Ned Bellamy, Gerald Castillo, Jeffrey Tambor, Robert Townsend, Jeff East, William G. Schilling, Robert Alan Browne, Michael Horton, Jack Blessing, Blake Clark, Kevin Scannell, Pat McNamara, Kevin Geer, Oliver Clark, Monty Bane, Miko Mayama, Jay Gerber, Corkey Ford, Arthur Taxier, Susanne Zenor, Ted Eccles, Jim Lau, Jim Boeke, Shizuko Hoshi, Corey Fischer, Gail Edwards, Clete Roberts, Larry Ward, James Canning, Harvey J. Goldenberg, Whitney Rydbeck, Andrew Masset, Virginia Ann Lee, Richard Fullerton, Joey Forman, Bill Fletcher, Tierre Turner, Henry Brown, Albert Insinnia, Jay Fenichel, Tom Tarpey, Herb Mitchell, Richard Doyle, Chuck Hicks

„Myslíš že by bylo podezřelé, kdyby ho ve sprše přejel džíp? - Můžu vždycky říct, že nám pod něj skočil!” Téměř nekonečná estráda těch nejvypečenějších vtípků s těmi nejsympatičtějšími postavami. Dokonalá válečná satira, která chytře kombinuje ty nejpravdivější fakty s těmi nejšílenějšími eskapádami a vždy to vychází na jedničku. Ať už otevřeně nebo metaforicky se vždy snaží odsuzovat lidské předsudky vůči rasismu, homofobii či genderovou diskriminaci. M*A*S*H se zkrátka liší od svých žánrových bratříčků téměř ve všem a právě proto neztrácí svůj jedinečný šarm ani po čtyřech dekádách. Právoplatný král komediálního žánru.(15.3.2008)

Klasika televizní zábavy. Sice si myslím, že po odchodu Franka Kuního Ksichta Burnse už to nebylo ono, ale bavil jsem se výborně. A nejenom bavil, leckteré díly poskytují i hodně dospěláckou podívanou k zamyšlení. Zvláštní poděkování si kromě dabérů zaslouží i překladatelé (což není až tak obvyklé). Věřili byste, že v originále je tam nahraný smích?(19.3.2003)

"Franku, strčil jste si stetoskop moc hluboko do uší. Poškrábal jste si mozek." Není mi ctí, když k nebi stoupá vlajka s hvězdamy a pruhy, ale dost mne baví, když kapitáni v bílých pláštích berou válku z té humornější stránky, na kterou vojenská propaganda obvykle nepochopitelně zapomíná. Vždyť výzva „I ty se pojď zasmát při ochraně světového míru v Koreji (Vietnamu, Afganistánu, Iráku, Iránu)“ by jistě dokázala do uniformy navléct spoustu cool týpků, kteří by jinak neprojevili odpovědný zájem nechat se zastřelit pro zvýšení ceny akcií zbrojařských firem.(1.10.2012)

MASH mam rád, ale rozhodně nepatřim mezi ty zarytý obdivovatele tohoto seriálu. Podle mě je úroveň jednotlivých dílů dost nevyrovnaná, takže některý by byly až na odpad (ty moralistický sračky, co režíroval Alda) a některý zase na 5 hvězdiček. Těch odpadovejch je samozřejmě mnohem míň. Navíc točit 11 let seriál o válce, která trvala 3 roky, je trochu na hovno. Kolikrát během těch 3 let vlastně slavili vánoce? Mam pocit, že snad 10×. Myslim, že to měli zabalit tak po 4. sérii. Možná bych dal i 4 hvězdičky, ale tim, že se MASH opakuje a zřejmě bude opakovat až do zblbnutí, se mi už nějak omrzel, takže je to za 3. Jinak jsem jim záviděl, že maj pořád sekanou. Já mam sekanou strašně rád.(15.11.2006)

Co si myslím o tomhle seriálu je asi jasný už jen z toho, že ho mám nahranýho na třinácti VHS. Prostě to nejlepší z klasiky. A co se týká dabingu, jeden z posledních dobrých. Navíc tam není ten hloupej smích, kterej z toho v originále dělá jen další sitkom, ale bez něj to je i skutečně drama. MASH je jako dobré víno a kvalitní sýr. Čím starší je, čím větší zkušenost má, tím víc je chutnější a plnější a zanechává za sebou výraznější a nezapomenutelnější stopy. Dřív jsem oceňoval jen vysokou kvalitu a množství vtípků. Ale jak přeci jen stárnu a získávám nějakej ten cyničtější názor na svět, oceňuju tam hodně i tu dramatickou životní část. Navíc postavy, jedna jak druhá, jsou opravdoví lidé z masa a kostí (uznávám, že na to měli spoustu prostoru, ale vícerozměrnějšími lidmi jsou hrdinové už v první sérii) kteří se navíc i vyvíjejí. Nikdo tu není celý seriál stejným člověkem, mění se (nejvíc je to vidět na Hawkeyem a Margaret), někdy k lepšímu a jindy k horšímu (Frank).(22.1.2006)

• - V seriálu se několikrát zmíní promítání filmů Bonzo jde spát a Bonzo jde do školy. Zajímavostí je, že v prvním hrál hlavní roli Ronald Reagan, pozdější prezident USA. V 7. díle 2. řady s názvem "M.D.O. - Místní domorodá osoba" (v Česku 30. díl) se Radar (Gary Burghoff) zmíní, že se bude promítat film Bonzo bude prezident (to již ale smyšlený film). (velkyvezir)

• - Farr je také i ve skutečnosti z části Libanonec. Jeho otec byl Američan a matka Libanonka. (Sony1994)

• - V 185. epizodě s názvem „Sny“ postavy usnou a zdají se jim sny, ve kterých snící postavy celou dobu mlčí. Jedině Hawkey (Alan Alda) ve svém snu promluví a jeho sen je také jako poslední, což mělo zdůraznit, že je hlavní postavou seriálu. (immortalitas)