M*A*S*H (TV seriál)

M*A*S*H

M.A.S.H.

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1972–1983, 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha), McLean Stevenson (kniha)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher, G. Wood, Gary Burghoff, Kellye Nakahara, Jeff Maxwell, G. W. Bailey, Allan Arbus, Edward Winter, Robert Alda, Antony Alda, Pat Morita, Marcia Strassman, Sal Viscuso, Patrick Swayze, Leslie Nielsen, Jerry Zaks, Andrew Dice Clay, Soon-tek Oh, Perry Lang, Michael Mann, Mary Wickes, Ron Howard, John Fujioka, Rosalind Chao, Gwen Verdon, Mako, Odessa Cleveland, Gary Grubbs, John Ritter, Brett Cullen, John Anderson, James Stephens, David Graf, Laurence Fishburne, Joe Pantoliano, George Wendt, Teri Garr, Bruno Kirby, Earl Boen, Stuart Margolin, Craig Wasson, James Karen, Jack Soo, Albert Hall, Larry Wilcox, Edward Herrmann, Mariette Hartley, Art LaFleur, Joan Van Ark, John P. Ryan, Mark Herrier, Susan Saint James, George Cheung, James Sikking, Sorrell Booke, Gail Strickland, Kario Salem, Ed Flanders, Philip Bruns, Cyril O'Reilly, William Lucking, Mark L. Taylor, Linda Kelsey, Kieu Chinh, Charles Frank, Denny Miller, Ned Beatty, Calvin Levels, Mary Jo Catlett, Harry S. Truman, Stuart Charno, Douglas MacArthur, Marty Thomas, Louisa Moritz, Dick O'Neill, Alex Karras, Jack Riley, Robin Riker, Joseph Maher, Sab Shimono, Barbara Tarbuck, James Gregory, Edward Binns, Václav Kabourek, Cameron Dye, Mills Watson, Charles Aidman, Arlene Golonka, Grant Withers (a.z.), Richard Herd, Dennis Fimple, Warren Stevens, Keye Luke, Martin Ferrero, Susan Krebs, Nicholas Pryor, Michael Ensign, John McLiam, Larry Cedar, Val Bisoglio, Logan Ramsey, Robert Karnes, Robert Ito, J.J. Johnston, Yahel Herzog, Stafford Repp, Jon Van Ness, Robert F. Simon, Alan Fudge, Larry Flash Jenkins, Meshach Taylor, Bruce Kirby, Stefan Gierasch, James Keane, Basil Hoffman, Kevin Hagen, James T. Callahan, Leonard Stone, Kathleen Hughes, Frank Marth, Frank Aletter, Philip Ahn, Ted Gehring, Greg Mullavey, Robert Hogan, Winston Churchill (a.z.), John Matuszak, Tony Becker, Claudette Nevins, Mike Henry, Fred Lerner, Jerry Houser, Ford Rainey, Robert Symonds, John Alvin, Susan Blanchard, Paul Tuerpe, Lee de Broux, Phillip Brock, Richard Foronjy, Paul Linke, Richard X. Slattery, William Bogert, Hope Summers, Anthony Holland, Ted Hamilton, Michael Talbott, Mary-Robin Redd, Arlen Dean Snyder, Joel Brooks, Reid Cruickshanks, Michael McGuire, Kelly Jean Peters, Beeson Carroll, John Durren, Kevin Brophy, Michael Swan, Kavi Raz, Stoney Jackson, Gerald S. O'Loughlin, Tim O'Connor, Jeffrey Kramer, Gary Springer, Todd Susman, Christopher Murney, Joseph V. Perry, George O'Hanlon Jr., Philip Sterling, Stephen Keep Mills, Hugh Gillin, Patch Mackenzie, Tom Sullivan, Sagan Lewis, James Saito, Marcia Rodd, Karen Landry, Teddy Wilson, Rick Hurst, Howard Platt, Carol Locatell, Alex Henteloff, Johnny Haymer, William Watson, Kathrine Baumann, Frank Maxwell, Paul Jenkins, Alan Manson, Robert Clotworthy, James Wainwright, Lynne Marie Stewart, Roy Evans, Fred Stuthman, Buck Young, Lynnette Mettey, Dirk Blocker, Dennis Holahan, Douglas Rowe, Andy Romano, Rollin Moriyama, Guy Boyd, Joe Corey, George Innes, Anthony Charnota, Bart Braverman, Michael McManus, George Morgan, Patrick Adiarte, Timothy Brown, Linda Meiklejohn, John Orchard, Billy Green Bush, Matthew Faison, Eldon Quick, William Katt, Stanley Bennett Clay, Burt Young, Clyde Kusatsu, Michael Lerner, Dennis Troy, Barry Cahill, Robert Gooden, Corinne Camacho, Michael Bell, Bobby Herbeck, Sandy Kenyon, Joseph Stern, John Otrin, Jason Bernard, Loudon Wainwright III, Ronny Graham, Peter Hobbs, Larry Block, Bert Kramer, Jane Connell, Joshua Bryant, Clare Torao, Jordan Clarke, June Kyoto Lu, Don Eitner, Hilly Hicks, Dennis Howard, Tad Horino, Yuki Shimoda, Jerry Fujikawa, Hamilton Camp, Britt Leach, Titos Vandis, John Lavachielli, Richard Narita, John Shearin, Andrew Bloch, Juney Smith, Brad Trumbull, Keene Curtis, Mary Kay Place, Alice Faye (a.z.), Curt Lowens, Michael O'Keefe, Bill Robinson (a.z.), Shirley Temple (a.z.), Vincent Price (a.z.), Gene Tierney (a.z.), Cornel Wilde (a.z.), Dennis Dugan, Graham Jarvis, Christopher Allport, Richard Masur, Ann Doran, Joe Morton, Blythe Danner, Milton Berle (a.z.), Joe E. Brown (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), Bob Hope (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Douglas MacArthur (a.z.), Harry S. Truman (a.z.), Gregory Harrison, Johnny Yune, Robert Phalen, Brian Dennehy, Zitto Kazann, Tom Stovall, James Cromwell, John Ashton, Peter Riegert, Thomas Carter, Philip Baker Hall, Paavo Nurmi (a.z.), Emil Zátopek (a.z.), Bernard Fox, Chris Mulkey, George Wyner, Sandy Helberg, Deborah Harmon, Ken Wright, Kathleen King, Wayne Rogers (a.z.), McLean Stevenson (a.z.), Larry Linville (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Mic Rodgers, Justin Lord, Charles S. Dubin, Walter Brooke, Joe Di Reda, Sylvia Chang, Burt Metcalfe, John Randolph, Ed Begley Jr., Lawrence Pressman, Denice Kumagai, Art Evans, Richard Lineback, Shelley Long, Pat Hingle, Richard Paul, Michael Currie, Andrew Duggan, Barry Corbin, Sam Weisman, Charles Hallahan, Ray Middleton, Andrew Parks, Joe Tornatore, Michael Carmine, Amanda McBroom, Xander Berkeley, Peter Jurasik, Mickey Jones, Gene Evans, Rita Wilson, Tom Atkins, Ned Bellamy, Gerald Castillo, Jeffrey Tambor, Robert Townsend, Jeff East, William G. Schilling, Robert Alan Browne, Michael Horton, Jack Blessing, Blake Clark, Kevin Scannell, Pat McNamara, Kevin Geer, Oliver Clark, Monty Bane, Miko Mayama, Jay Gerber, Corkey Ford, Arthur Taxier, Susanne Zenor, Ted Eccles, Jim Lau, Jim Boeke, Shizuko Hoshi, Corey Fischer, Gail Edwards, Clete Roberts, Larry Ward, James Canning, Harvey J. Goldenberg, Whitney Rydbeck, Andrew Masset, Virginia Ann Lee, Richard Fullerton, Joey Forman, Bill Fletcher, Tierre Turner, Henry Brown, Albert Insinnia, Jay Fenichel, Tom Tarpey, Herb Mitchell, Richard Doyle, Chuck Hicks, Carmen Mathews, Peter Palmer, Redmond Gleeson, Kit McDonough, Susan Berger, Haunani Minn

Scénografie:

Stuart A. Reiss (set dekoratér), Donald E. Webb (set dekoratér), Bert Allen (set dekoratér), Norman Rockett (set dekoratér)

Masky:

Terry Miles

Originální film jsem neviděla, takže mě to vůbec netrápí. Tohle bezkonkurenčně nejlepší válečno-komediální seriál všech dob. Obrovská porce skutečné zábavy a dobrých vtipů, nepřeberné množství nejrůznějších více či méně komických postav. Troufám si tvrdit, že je to jeden z nejlepších seriálů vůbec...(3.9.2007)

„Myslíš že by bylo podezřelé, kdyby ho ve sprše přejel džíp? - Můžu vždycky říct, že nám pod něj skočil!” Téměř nekonečná estráda těch nejvypečenějších vtípků s těmi nejsympatičtějšími postavami. Dokonalá válečná satira, která chytře kombinuje ty nejpravdivější fakty s těmi nejšílenějšími eskapádami a vždy to vychází na jedničku. Ať už otevřeně nebo metaforicky se vždy snaží odsuzovat lidské předsudky vůči rasismu, homofobii či genderovou diskriminaci. M*A*S*H se zkrátka liší od svých žánrových bratříčků téměř ve všem a právě proto neztrácí svůj jedinečný šarm ani po čtyřech dekádách. Právoplatný král komediálního žánru.(15.3.2008)

NADČASOVÝ seriál, který nikdy nezestárne! Asi to bude i díky „zeleným kostýmům“ a tématu války v pozadí. Srovnám-li to s jinými lékařskými seriály, tak ty lehce zestárnou - všechny ty rekvizity a postupy, co demonstrují budou do pěti let působit směšně. Ale ve válce se tenhle problém ztrácí, v polních podmínkách se asi nijak nejde s dobou. Stejně tak seriálům, založeným na životním stylu určitého období, ve kterém se odehrávají, a ze kterého vycházejí škodí to, že za deset let je směšný styl kostýmů, účesů apod. Ani tohle MASH nemusí řešit! Zelené uvažování se také moc nemění. K tomu výborný inteligentní humor, skvělí herci, ... co dodat? Ne nadarmo se říká Seriál seriálů!(10.10.2003)

Začalo to roku 1970 u Roberta Altmana, jehož překvapivě úspěšný snímek získává Zlatou palmu v Cannes a Oskara za scénář. A ani netušil, jakou přízeň diváků si o dva roky mladší seriál získá. Korejská válka pohledem několika chirurgů přináší především lidský přístup několika jedinců, s obyčejnými starostmi, kousavým cynismem a neustálou nadějí přibližující je ke svým blízkým, doma v Americe. Tvůrci každou epizodu zasypali nespočtem gagů, hřejivým, černým humorem a realitou každodenního strachu ze smrti. A i dnes je radostí sledovat noblesního Alana Aldu (stále aktivně hrající – např. nominace na Oskara za Letce Martina Scorseseho) v hlavní roli.(8.1.2006)

Kpt. Benjamin Franklin "Hawkeye" Pierce & John "Trapper" McIntyre, plk. Henry Blake, mjr. Frank Burns & Margaret "Štabajzna" Houlihanová, otec Mulcahy, Radar O’Reilly a des. Klinger. --- Sezóna 1-3: Postupem času jsem si tuto sestavu postav velice oblíbil a u každého dílu si více či méně skvěle odpočinul. M*A*S*H se sice řadí mezi komedie, avšak často je svými náměty natolik závažná a řeší tak palčivé otázky ohledně militarismu a politiky USA, že nejednou nastane situace, kdy divák sleduje spíše regulérní válečné drama, jež je odlehčováno humorem ústředních postav, avšak mnohé díly nejsou prosté i emocí. Vesměs každá z epizod poukazuje na absurditu války a otřesné podmínky, jež s sebou přináší. Vtipy jsou tu sarkastické, sexistické, ale také zaměřené na již zmíněnou politiku a válčení. Co se prvních 3 sérií týče, musím konstatovat, že mají co do kvality spíše vzestupnou tendenci. Vychválit je třeba nejen výkony herců všech shora uvedených postav, ale též vynikající český dabing. Po velmi působivé poslední části 3. série jsem zvědavý, jak mne zaujmou následující sezóny, v nichž už nebudu vídat svého oblíbence plk. Blakea a také Hawkeyeho věrného parťáka Trappera. Momentálně se mi zdá, že bez nich to již nemůže být ono. Osazenstvo s B.J. Hunnicutem a plk. Shermanem Potterem. --- Sezóna 4-5: Rozjíždí se v opravdu výtečném tempu a humoru. Potěší nové postavy a zmínky o postavách, jež se vytratily. Zatímco na B.J. jsem si zvykl prakticky okamžitě a tím pádem jsem nemusel oplakávat absenci Trappera, v případě nového velícího důstojníka jsem měl trochu problém. Byl mi sympatický, potěšil ve svém prvním díle narážkou na Klingerovy šaty, čímž se ukázalo, že bude s hlavními hrdiny kamarád jako Henry Blake, ale než jsem mu přišel úplně na chuť, trvalo mi to podstatně déle. I poté jsem však neustále postrádal Henryho Blakea, který byl... prostě jedinečný. Znuděný válkou, proháněl sestřičky, myslel na ryby a celé velení, jež mu bylo svěřeno, jej spíše obtěžovalo. Sherman Potter je více voják, ostřílený veterán, jakýsi "táta" celého tábora. Je skvělou postavou, avšak opakuji - mimika jeho předchůdce mi v seriálu chybí... Po zasnoubení Šťabajzny začíná postupně upadat postava Franka Burnse, což logicky vyústí posledním dílem 5. série, resp. první částí 6. sezóny, kdy na jeho místo nastupuje Charles Emerson Winchester III. Postava, na kterou jsem velmi zvědavý. Momentálně pociťuji určitý smutek po Kuním ksichtu. Holt, člověk byl na něj za tu spoustu dílů hodně zvyklý a jeho prudérnost mě často hodně bavila. Po připojení Charlese Emersona Winchestera a odchodu Radara. Nástupce prudérního Franka mě zaujal od prvopočátku. Není sice takový poděs, nepitvoří se a nehihňá jako pošuk, což se mi na mjr. Burnsovi líbilo, avšak má daleko pestřejší charakter. Není to záporňák, je to prostě osobitý člověk. Je snob i aristokrat, potrpí si na luxus, nemá rád plytký humor, není vojenský maniak jako Šťabajzna nebo Frank. Je také na rozdíl od svého předchůdce vynikající chirurg, čehož si je vědom a dává to ostatním pocítit. Nebojí se povyšovat se nad druhé, ovšem z toho pak dokáže udělat takové gesto nebo čin, jenž vás dokáže až dojmout. Je to prostě skvělá postava, která dokáže zpestřit každý díl. --- Loučení s Radarem je, stejně jako loučení s kteroukoliv jinou postavou, emotivní, ale musím se přiznat, že mi nijak výrazně nechyběl. Klinger dokázal jeho pozici skvěle zastoupit a naštěstí pak odložil dámské šaty, což jsem přivítal s velkou radostí. S postupujícím časem a přibývajícími díly je M*A*S*H víc a víc působivější, zaobírá se vážnými tématy a posunuje se blíže k čistému antimilitaristickému dramatu, jež je občas odlehčeno nějakým tím vtípkem. Poslední epizoda seriálu končí silnou scénou se zakopáváním osobních věcí, což je spolu se závěrečným filmem úžasná tečka za tímto skvostem.(27.9.2016)

• - Předtím, než se z herce Harryho Morgana ve 4. sezoně stal velící důstojník 4077 plukovník Sherman Potter, v prvním díle 3. sezony se objevil v epizodní roli coby bláznivý generál Steele. (Lenniah)

• - Ve 3. řadě seriálu, v epizodě  "Život s Otcem" ("Life with Father"), ve kterém provádějí obřízku prostřednictvím spojení s USS Essex, jde v jednom záběru letadlové lodi na přistání vrtulník Boeing CH-47 Chinook. Ten byl ale nasazen až ve Vietnamu. (motejl01)

• - Ačkoliv válka v Koreji byla v letech 1950-1953, tak ve 20. díle 4. řady "The Novocaine Mutiny" (v Česku vysíláno jako 95. díl) Frank Burns (Larry Linville) vytáhne z Radarova (Gary Burghoff) stolu komiksy, mezi nimiž jsou i některé, co byly vydány  až v r. 1970: "Amazing Spider-Man č. 81" a "Avengers č. 72". (velkyvezir)