M*A*S*H (TV seriál)

M*A*S*H

M.A.S.H.

Komedie / Drama / Válečný

USA, 1972 - 1983, 108 h 15 min (Minutáž: 251x25 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha), McLean Stevenson (kniha)

Alan Alda, Wayne Rogers, Mike Farrell, McLean Stevenson, Harry Morgan, Loretta Swit, Larry Linville, David Ogden Stiers, Jamie Farr, William Christopher, G. Wood, Gary Burghoff, Kellye Nakahara, Jeff Maxwell, G. W. Bailey, Allan Arbus, Edward Winter, Robert Alda, Antony Alda, Pat Morita, Marcia Strassman, Sal Viscuso, Patrick Swayze, Leslie Nielsen, Jerry Zaks, Andrew Dice Clay, Soon-tek Oh, Perry Lang, Michael Mann, Mary Wickes, Ron Howard, John Fujioka, Rosalind Chao, Gwen Verdon, Mako, Odessa Cleveland, Gary Grubbs, John Ritter, Brett Cullen, John Anderson, James Stephens, David Graf, Laurence Fishburne, Joe Pantoliano, George Wendt, Teri Garr, Bruno Kirby, Earl Boen, Stuart Margolin, Craig Wasson, James Karen, Jack Soo, Albert Hall, Larry Wilcox, Edward Herrmann, Mariette Hartley, Art LaFleur, Joan Van Ark, John P. Ryan, Mark Herrier, Susan Saint James, George Cheung, James Sikking, Sorrell Booke, Gail Strickland, Kario Salem, Ed Flanders, Philip Bruns, Cyril O'Reilly, William Lucking, Mark L. Taylor, Linda Kelsey, Kieu Chinh, Charles Frank, Denny Miller, Ned Beatty, Calvin Levels, Mary Jo Catlett, Harry S. Truman, Stuart Charno, Douglas MacArthur, Marty Thomas, Louisa Moritz, Dick O'Neill, Alex Karras, Jack Riley, Robin Riker, Joseph Maher, Sab Shimono, Barbara Tarbuck, James Gregory, Edward Binns, Václav Kabourek, Cameron Dye, Mills Watson, Charles Aidman, Arlene Golonka, Grant Withers (a.z.), Richard Herd, Dennis Fimple, Warren Stevens, Keye Luke, Martin Ferrero, Susan Krebs, Nicholas Pryor, Michael Ensign, John McLiam, Larry Cedar, Val Bisoglio, Logan Ramsey, Robert Karnes, Robert Ito, J.J. Johnston, Yahel Herzog, Stafford Repp, Jon Van Ness, Robert F. Simon, Alan Fudge, Larry Flash Jenkins, Meshach Taylor, Bruce Kirby, Stefan Gierasch, James Keane, Basil Hoffman, Kevin Hagen, James T. Callahan, Leonard Stone, Kathleen Hughes, Frank Marth, Frank Aletter, Philip Ahn, Ted Gehring, Greg Mullavey, Robert Hogan, Winston Churchill (a.z.), John Matuszak, Tony Becker, Claudette Nevins, Mike Henry, Fred Lerner, Jerry Houser, Ford Rainey, Robert Symonds, John Alvin, Susan Blanchard, Paul Tuerpe, Lee de Broux, Phillip Brock, Richard Foronjy, Paul Linke, Richard X. Slattery, William Bogert, Hope Summers, Anthony Holland, Ted Hamilton, Michael Talbott, Mary-Robin Redd, Arlen Dean Snyder, Joel Brooks, Reid Cruickshanks, Michael McGuire, Kelly Jean Peters, Beeson Carroll, John Durren, Kevin Brophy, Michael Swan, Kavi Raz, Stoney Jackson, Gerald S. O'Loughlin, Tim O'Connor, Jeffrey Kramer, Gary Springer, Todd Susman, Christopher Murney, Joseph V. Perry, George O'Hanlon Jr., Philip Sterling, Stephen Keep Mills, Hugh Gillin, Patch Mackenzie, Tom Sullivan, Sagan Lewis, James Saito, Marcia Rodd, Karen Landry, Teddy Wilson, Rick Hurst, Howard Platt, Carol Locatell, Alex Henteloff, Johnny Haymer, William Watson, Kathrine Baumann, Frank Maxwell, Paul Jenkins, Alan Manson, Robert Clotworthy, James Wainwright, Lynne Marie Stewart, Roy Evans, Fred Stuthman, Buck Young, Lynette Mettey, Dirk Blocker, Dennis Holahan, Douglas Rowe, Andy Romano, Rollin Moriyama, Guy Boyd, Joe Corey, George Innes, Anthony Charnota, Bart Braverman, Michael McManus, George Morgan, Patrick Adiarte, Timothy Brown, Linda Meiklejohn, John Orchard, Billy Green Bush, Matthew Faison, Eldon Quick, William Katt, Stanley Bennett Clay, Burt Young, Clyde Kusatsu, Michael Lerner, Dennis Troy, Barry Cahill, Robert Gooden, Corinne Camacho, Michael Bell, Bobby Herbeck, Sandy Kenyon, Joseph Stern, John Otrin, Jason Bernard, Loudon Wainwright III, Ronny Graham, Peter Hobbs, Larry Block, Bert Kramer, Jane Connell, Joshua Bryant, Clare Torao, Jordan Clarke, June Kyoto Lu, Don Eitner, Hilly Hicks, Dennis Howard, Tad Horino, Yuki Shimoda, Jerry Fujikawa, Hamilton Camp, Britt Leach, Titos Vandis, John Lavachielli, Richard Narita, John Shearin, Andrew Bloch, Juney Smith, Brad Trumbull, Keene Curtis, Mary Kay Place, Alice Faye (a.z.), Curt Lowens, Michael O'Keefe, Bill Robinson (a.z.), Shirley Temple (a.z.), Vincent Price (a.z.), Gene Tierney (a.z.), Cornel Wilde (a.z.), Dennis Dugan, Graham Jarvis, Christopher Allport, Richard Masur, Ann Doran, Joe Morton, Blythe Danner, Milton Berle (a.z.), Joe E. Brown (a.z.), Rita Hayworth (a.z.), Bob Hope (a.z.), Danny Kaye (a.z.), Douglas MacArthur (a.z.), Harry S. Truman (a.z.), Gregory Harrison, Johnny Yune, Robert Phalen, Brian Dennehy, Zitto Kazann, Tom Stovall, James Cromwell, John Ashton, Peter Riegert, Thomas Carter, Philip Baker Hall, Paavo Nurmi (a.z.), Emil Zátopek (a.z.), Bernard Fox, Chris Mulkey, George Wyner, Sandy Helberg, Deborah Harmon, Ken Wright, Kathleen King, Wayne Rogers (a.z.), McLean Stevenson (a.z.), Larry Linville (a.z.), Dwight D. Eisenhower (a.z.), Richard Nixon (a.z.), Mic Rodgers, Justin Lord, Charles S. Dubin, Walter Brooke, Joe Di Reda, Sylvia Chang, Burt Metcalfe, John Randolph, Ed Begley Jr., Lawrence Pressman, Denice Kumagai, Art Evans, Richard Lineback, Shelley Long, Pat Hingle, Richard Paul, Michael Currie, Andrew Duggan, Barry Corbin, Sam Weisman, Charles Hallahan, Ray Middleton, Andrew Parks, Joe Tornatore, Michael Carmine, Amanda McBroom, Xander Berkeley, Peter Jurasik, Mickey Jones, Gene Evans, Rita Wilson, Tom Atkins, Ned Bellamy, Gerald Castillo, Jeffrey Tambor, Robert Townsend, Jeff East, William G. Schilling, Robert Alan Browne, Michael Horton, Jack Blessing, Blake Clark, Kevin Scannell, Pat McNamara, Kevin Geer, Oliver Clark, Monty Bane, Miko Mayama, Jay Gerber, Corkey Ford, Arthur Taxier, Susanne Zenor, Ted Eccles

Naprosto dokonalý televizní produkt s mnoha přesahy... Vtipný, zábavný a přitom angažovaný a ve své satirické rovině jedna z nejlepších obžalob absurdity války. Absolutně dokonalý seriál bez jediné chybičky, možná nejlepší seriál všech televizních dob a snad i nejlepší televizní sitcom, zcela atypický ve své sitcomové televizní podstatě, ale typický pro filmovou tvorbu sedmdesátých let - důraz na politickou angažovanost a jednoznačný pacifismus, intelektuální zakotvení a silný historický a civilizační kontext. Jestli v tomhle oboru existuje legenda, tak se jmenuje takhle ... M*A*S*H ... Podobné filmy: MASH, Jak jsem vyhrál válku, Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, Hlava 22(4.6.2007)

• Tom Riddle

Každý seriál pro mě stojí a padá s postavami. Když mi postavy mají co nabídnout, dříve či později se zakoukám i do seriálu, který mě ze začátku nebavil. A já se dost snažil do Mashe zakoukat. Protože v podstatě vždycky ho některá z našich stanic vysílá. Ale nezadařilo se. Nedokážu s potěšením sledovat seriál, ve kterém skoro všechny postavy upřímně nesnáším, a kde mě z jejich "vtípků" více než cokoli jiného mrazí v zádech (a nemyslím tím nic pozivitního). Poselství seriálu chápu, a taky mu ho neberu, ale za mě opravdu ne.(20.5.2007)

Nejoblíbenější postava: Charles. Nejlepší záporák: Frank. Nejoblíbenější hláška: "Řikals, že je mrtvej? - A už je mu líp." Nejoblíbenější dialog: "Nevypadáte jako Číňan. - To by nevypadal ani Ling Čou." Nejoblíbenější epizoda: Příjezd B.J. Největší sympaťák: Traper ("Jsi ženatej? - Tu pomluvu vymyslela moje žena"). Nejlepší generál: "Tady generál O'Reilly." Nejlepší blondýna: Šťabajzna Margaret. Nejlepší doktor: Hawkeye. Nejlepší Libanonec: Klinger. Nejlepší kavalerista: Sherman T. Potter. Nejlepší šéf: Henry Blake. Nejlepší mechanik: Seržant Rizzo ("trvalo mi 11 let, než jsem se stal sežantem. 5 poprvé a 6 podruhé"). Nejlepší granát: Letákový. Nejlepší boxer: Otec Mulcahy ("Protestanti 15, katolíci 3. Ale my se jentak nedáme."). Nejzmatenější špión: Plukovník Flagg ("udržuji se ve stavu permanentního zmatení"). Nejlepší barva: zelená ("tuhle jsem se řízl a tekla mi khaki"). Nejlepší věta na baru: "Ne peníze, ne ohnivá voda." Nejlepší nápoj: Hroznový Nehai. Nejlepší... P.S. Co píše Canakja je naprostá pravda, ale tak nějak jsem si na seriál zvykl, že mi chybí, když ho zrovna nevysílají.(26.9.2006)

Narozdíl od většiny mě zas tak nesedly většinou humornější epizody první poloviny tohodle seriálu, ve kterých účinkoval Kuní Ksich Frank Burns. Aź s příchodem "Bídžeje" a Charlese jsem se tenhle seriál naučil milovat a s odstupem času ho už neberu ani jako sitcom. Ale jako drama s životní rolí Alana Aldy.(24.4.2013)

Tenhle seriál je legenda. Tenhle seriál je humor. Tenhle seriál je všechno, co vyjadřuje pozitiva. Tenhle seriál miluji a vychutnávám každý díl. A proto uděluji pět hvězdiček. A zároveň si ho začínám pořizovat na originálních DVD nosičích. Prostě proto, že u tohohle seriálu se vždy odreaguji, velmi nasměji, a to je to, co na něm mám rád. Jeden z nejlepších seriálů televizní historie.(17.11.2007)

• - Představitelům české verze bylo umožněno setkání s Loretou Swit. Když se zdravila s Václavem Knopem, představitelem Franka Burnse, Knop se k ní jemně naklonil a prohlásil: „Vždyť mi se přece dost intimně známe.“ Vyděšené herečce následně vysvětlil koho v seriálu daboval, načež ta dostala záchvat smíchu. [Zdroj: Týdeník Televize] (cundak)

• - Ve 133. díle s názvem "Olympiáda v M*A*S*Hi" je věnován video pohled na nejslavnější olympijský výkon legendárního československého běžce Emila Zátopka z Helsinek z roku 1952. (Georgex)

• - V 76. díle "Stalo se jedné noci" Hawkeye potřebuje pro pacienta dárce krve typu B pozitivní, přičemž Klinger řekne, že má tento typ. Ve 170. dílu "J*E*S*K*Y*N*Ě" se Klinger zmiňuje o tom, že mají s Charlesem stejnou skupinu, což samozřejmě znamená, že Charles má také B pozitivní. Ale v 184. dílu "Čas života" je potřeba AB negativní krev a Charles řekne, že má tuto skupinu. (HappySmile)