M*A*S*H - Série 7

(série)
USA, (1978–1979), 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Tvůrci:

Larry Gelbart

Předloha:

Richard Hooker (kniha)

Alan Alda, Mike Farrell, Harry Morgan, Loretta Swit, David Ogden Stiers, Gary Burghoff, Jamie Farr, William Christopher, Kellye Nakahara, Kevin Hagen (více)

Epizody(26)

Psycho.R

I sedmá série má naprosto konstantní vysokou úroveň. Převažuje humor, ale mnohokrát se zachází i do dramatických momentů, kde se řeší existenciální krize, syndrom vyhoření apod. ()

• Margaret (Loretta Swit) říká o pacientovi: „Dala jsem mu dalšího čtvrt gránu.“ Termín grán se objevuje i v dalších dílech. "Grain" je fyzikální jednotka hmotnosti. Nyní je jeden grain roven přesně 64,79891 miligramům ve všech anglických systémech měr a vah. (sator)
  • Klinger (Jamie Farr) má na zástěře vlastnoručně napsáno: „What's cookin' good lookin?“ (sator)
  • Billfoldův syndrom je termín, který popisuje situaci dosud zdravého jedince, který v jednom okamžiku ztratí povědomí o tom, kdo je. Jako příčina se uvádí silné trauma, které jedinec neunese a situaci vytěsní do podvědomí, ale stane se, že s tímto traumatickým materiálem vytěsní celé povědomí o tom, kdo je. Billfold není lékař, který syndrom pojmenoval, ale znamená to "peněženka", tedy „peněženkový syndrom“. To proto, že v peněžence lidé nosí fotografie svých blízkých a podle toho, kolik jich na fotografiích poznávají, se stanovuje závažnost poruchy. Jedná se o hovorové pojmenování, nikoliv lékařský termín. Technika terapie, kterou používal Sidney Freedman (Allan Arbus), byla velmi podobná skutečné metodě používané armádou. Americký výukový film s názvem Psychiatric Procedures in the Combat Area (1944) zobrazuje skutečný případ, z nějž vychází tato epizoda. (sator)