Velký hack

• USA The Great Hack

Podívejte se, jak se společnost Cambridge Analytica zpracovávající data stala kvůli volbám amerického prezidenta v roce 2016 symbolem temné stránky sociálních médií. (Netflix)

HellFire

V současné společnosti se často mluví o tom, že lidé jsou jen ovečky, které opakují názory ostatních a vydávají je za své. Přitom ovečky jsme všichni dlouho a dobrovolně díky moderním technologiím. Skvěle to řekl Jaroslav Dušek, a tady budu parafrázovat – kdyby vám někdo přikázal, že musíte nosit každý den při sobě zařízení, které monitoruje veškerý váš pohyb a odesílat z něj někomu svoje osobní údaje, málokdo by k tomu svolil. A přitom to děláme z vlastní vůle a ono zařízení je samozřejmě mobilní telefon. Není divu, že osobní údaje se staly žhavou komoditou a spousta společností je přeprodává. A nedělejme si iluze, že se to neděje v EU, která zavedla GDPR. Tahle data jsou pak jen dalším nástrojem k manipulaci s lidmi. Začínám si myslet, že tohle chování (tedy manipulace s ostatními) je vlastně přirozeným lidským chováním. A čím výš na společenském žebříčku stojíte, tím je to horší. ()

castor

„Naše osobní data jsou všude a jsou užívány proti nám způsoby, kterým nerozumíme.“ To, co začalo jako snaha spojovat lidi, je tou samou technologií, která nás nyní rozděluje. Je vůbec možné mít v době síly sociálních sítí „spravedlivé“ volby? Asi si mnozí pamatujeme, jak britská společnost Cambridge Analytica nepatřičným způsobem získala údaje desítek milionů uživatelů FB. A jak s nimi nakládala... Manipulace jednoho, manipulace dalšího. Nečinně sedíme a ťukáme cosi do telefonu, zatímco proud našich dat fičí kamsi dál. Dle očekávání znepokojivý náhled do neustále propírané problematiky, který mě ale (bohužel) úplně nevtáhl. ()

Davies182

Pro diváky šesté řady Homelandu bohužel naprosto zbytečný dokument o síle a rádoby šokujících nebezpečích sociálních médií. Zajímavé jako zrod GDPR plus zamyšleníhodné polemizování o Studené válce, která ve skutečnosti nikdy neskončila - jen dnes vypadá jinak. Nicméně jak píši výše: Homeland již přesně tohle celé řekl před dvěma lety, a to v deseti strhujících hodinách a stokrát důrazněji. ()

KlárkaS

Osobní data - nejcennější komodita světa. Šílený. Jinak cením Netflix, že touhle populárně naučnou a poutavou dokumentární tvorbou dostává tyhle důležitý témata mezi masy, protože seč je to škoda, do kin se na dokumenty nechodí (a ani Michael Moore to už nezachrání). Pokud to uvidí aspoň zlomek z těch 150 milionů netflixáckejch předplatitelů, tak by to nějaký rozdíl mohlo udělat. Sociální sítě nás přece měly spojovat, a ne využívat našich osobních údajů, aspirací a názorů, aby nás pak o to víc rozdělovaly. Neříkám, že by si lidi měli hned smazat všechny svý instagramy a facebooky, ale spíš přemýšlet a zpochybňovat to, co se nám snaží tyhle sítě pomocí reklam vnutit. Vždyť náš názor a pohled na svět je pořád to nejcennější, co máme! Takže no more manipulaci, sakra! ()

Dzeyna

Dokud tohle neuvidíte, nedojde vám to. Respektive, já jsem nad tím nikdy nepřemýšlela, nicméně je to tak. Rozhodně doporučuji všem v našem elektronkovém světě. ()

anais

Pokud to má člověk hodnotit jako film, tak jako by se snažil o dvě trochu rozdílné věci - popsat problém zneužití dat v obecné rovině, a krom toho vykreslit, jaký dopad to má na jednotlivé aktéry. A také, jestli se mohou očistit, pokud se na něčem podobném podíleli. Přiznám se, že mě bavila spíš ta první rovina, která je opravdu děsivá. Možnosti manipulace, které jsou dnes ve službách politiků, jsou prakticky neomezené. A zdá se, že s tím nejde nic dělat. Na druhou stranu příběh Brittany Kaiser jde vnímat různě. Asi mě trochu štve, že se tenhle typ dokumentu věnuje pochybnostem jednoho ze strůjců, než aby šel víc do hloubky například toho, jaký do má celé dopad na lidi z Trinidadu. V tomhle se The great hack zastavil někde na půli cesty, a začal řešit téma sice zajímavé, ale jakoby tím oslaboval hlavní výpověď. ()

hansel97

Zajímavé téma, u kterého je chyba, že se až příliš soustředí na tzv. whistleblowers a jejich postavení. V tomto případě tedy na Brittany Kaiser mnohem více než na samotný problém osobních dat. 60% ()

Hwaelos

Co tu píšou mnozí jiní, je pravda. Pokud jste aspoň trochu sledovali dění okolo Cambridge Analytica, tenhle dokument vás moc ničím nepřekvapí. Ale podobně jako u Before the Flood, domnívám se, že The Great Hack není ani tak určenej mně, jako spíš lidem, kteří tu kauzu prakticky vypustili, aby jim dodal základní informace v pěkným balení. A to myslím funguje. ()

Aljak

O manipulácii verejnej mienky a volebných kampaní prostredníctvom sociálnych sietí sa rozpráva čoraz častejšie, no väčšinou dosť povrchne. Tento dokument nám na základe dvoch obrovských kampaní priblížil túto problematiku oveľa viac do hĺbky, a musím uznať, že to je naozaj šialené. Vo svojej podstate je to smutné, no oveľa väčší problém je to, že sa ľudia jednoducho nezaujímajú o verejné dianie a nechajú sa takto jednoducho ovplyvniť kadejakými fake news a správami vytrhnutými z kontextu. Verejná mienka bude tak či tak manipulovaná aj naďalej, bez ohľadu na zasahovanie nejakej Cambridge Analytica. Čo sa týka dokumentu, tak spracovanie naozaj kvalitné, hoci hlavná "hrdinka" Brittany Kaiser mi občas išla svojou nekonzistentnosťou až na nervy. Ale aspoň že pravda vyšla na svetlo sveta, hoci Trumpa a Brexit to už žiaľ nezvráti... ()

Lischai

Meh. Pokud jste četli jeden náhodný článek o Cambridge Analytice, tak vám dokument nepřinese nic nového (měli to, prodali to, end of story). Hrdiny dokumentu jsou sympatický vousatý expert s protivným morálním nadhledem a dva pofidérní whistlebloweři (týpek s růžovými vlasy a paninka, co popíjí koktejly v bazénu), ze kterých má člověk pocit, že jsou v dokumentu jen proto, aby světu ukázali, jak jsou cool a ve správnou chvíli stáli na dobré straně. V dokumentu se tohle ale bohužel moc neadresuje a režisér jim jejich pózičky promine. Do toho je to celé tendenční as fuck (zlí, zlí Republikáni!), proložené vizualizacemi k nebi stoupajících dat, které saje zlý facebook. Velké ach jo. ()

M.i.k.e

i přes silné a v dnešní době echt důležité téma a dobře zvolenou,poutavou formu mě tenhle dokument zdaleka nevtáhl a nešokoval tolik jak jsem čekal.On totiž nepřináší prakticky nic objevného a kdo viděl třeba Homeland a nebo celovečerní Brexit (a nebo se o tohle téma trochu víc zajímá) nenajde tu žádnou novinku...70% ()

Pajky3

O Cambridge Analytica jsem až do tohohle dokumentu neslyšel, takže jsem se dozvěděl něco nového. I když samozřejmě průšvih s osobními daty a jejich únikem na facebooku jsem zaznamenal. A určitě je to problém o kterém je třeba mluvit a vědět, ale přijde mi, že to šlo pojmout zajímavěji a s více rozměry toho problému. Třeba příště... ()

Pavlínka9

Hmmm..dozvěděla jsem se z toho dokumentu sice hodně, ale i něco nového, co jsem do té doby nevěděla? Dost vlastně nevím... ()

nevermore

Do 5 ***** mi chybělo více pourtavosti, nebo kratší stopáž, ale každopádně velmi zajímavé. Ti co na ten dokument plivají, tak jsou jasní tím, že si nechtějí připustit, že by se to týkalo i jich - zdravím kolegy co hodnotili jako odpad! Možná by nám všem mohlo být jasnější proč vzniklo GDPR ;) ()

SpaceOdyseus

Proc tohle jen klouza po povrchu? Moc novych veci jsem se nedozvedel a to jsem o CA cetl jen par clanku pred par lety. Misto sledovani Brittany Kaiser na dovolene, na letisti, v taxiku se monli tvurci hloubeji ponorit do tematu. Takto to je jen nudny a povrchni pokus. ()

Fifer

Jedinou nevýhodou tohoto dokumentu je, že pokud jste tu kauzu trochu sledovali, tak pro vás mnohé informace už budou známé. Přesto je to důležitý dokument o tom, jak sociální sítě, naše osobní data a marketing mění pravidla hry. ()

Toka

Velmi důležité téma, bohužel ale špatné zpracování. Velký důraz na moc technologických gigantů, malý důraz na poselství pro koncového uživatele, tedy pardon, produktu. Pro člověka, co je tématikou ochrany osobních dat nepolíben bude dokument jistě přínosem. Pro člověka, co už si nějaký ten pátek dává pozor na to, co sdílí na sociální sítě, to bude spíš lehce nudná podívaná se zbytečně dlouhou stopáží. Brittany Kaiser je zajímavá postava v celé problematice a v každém případě jsem rád, že jsem viděl její pohled. ()

montongery

Zde musím souhlasit s ostatními uživateli, že je dokument zaměřen spíše na diváka, který je touto tématikou nepolíben. Pro ostatní to jinak bude vše důvěrně známé a bez nějakých nových myšlenek či věcí k zamyšlení. Ale jako úvod o tom, co by si každý na internetu měl automaticky a sám uvědomovat (např. to že mu volby výběru nejsou předkládány náhodně a je zde tedy v takové své názorové bublině aj.) skvělé . ()

Carthorias

Důležité téma, s tendenčním náhledem. Hajzli jsou republikáni a Farage, tech companies jsou pouze jakýsi neutrální virtuální mrak, a samotní pracovníci Cambridge Analytica jsou hodnocení jako chudinky, kteří nevěděli co dělají. To vše proloženo "uměleckými" záběry na unikající data, smsky vvyjadřující osobní pocity aktérů atd. Středem dokumentu je pak otřesná lidská bytost Britanny Kaiser, s vizáží Pekingské kachny a hlasem rezavé okenice, která popíjí koktejlíčky v exotických destinacích, a stěžuje si jaký má hrozný život a jak je statečná, což jí autoři dokumentu nepokrytě baští. Většinou to nedělám, ale doporučuji tuto recenzi, která shrnuje všechny chyby tohoto dokumentu lépe než bych to kdy zvládl já: https://www.slantmagazine.com/film/review-the-great-hack-is-an-elusive-look-at-the-cambridge-analytica-scandal/ ()