Velký hack

• USA The Great Hack

Podívejte se, jak se společnost Cambridge Analytica zpracovávající data stala kvůli volbám amerického prezidenta v roce 2016 symbolem temné stránky sociálních médií. (Netflix)

CHYREN odpad!

Jediné, co jsem si z tohoto "dokumentu" odnesl je zjištění, že pokud amíci zvolí Trumpa a Briti se rozhodnou pro Brexit, je to "zmanipulováno". Už nikdo nemluví o tom, jakým kampaním museli Trump i Farage čelit! A dodnes čelí! Ano Kejmbridž anál je klacek, ale mainstreamová masmédia jsou v tomto případě tedy podle logiky významu doslova nástroje myšlenkového holokaustu. Tohle není dokument, tohle je obžaloba. Je to obžaloba ze strany toho, který byl poražený. Žaluje toho, který momentálně vyhrál. Paradoxně je žalující stranou kat demokracie a stranou žalovanou ti, co zvedli ze země klacek proti plynové komoře, ve které se dusí pravda. ()

em_zet

tri hvezdy za to, ze dokument byl postavenej na nejaky brittany kaiser, ktera na me pusobila znacne vychcane a tapala, jak ze situace vybruslit. byla furt v zaberu a bylo videt, ze ji to dela fakt dobre. ()

Kusbi

Dokument mířen nejspíš především na obecenstvo, které si nedokáže pod pojmem "data na internetu" představit, o co se jedná. Nic objevného snímek nepřináší, výběr hlavních postav dokumentu je minimálně trochu pochybný, jelikož se díky tomu nese v lehce tendenčním duchu a neposkytuje komplexní náhled na problematiku kolem Cambridge Analytica. Nešťastné provedení. ()

Shifty86

musel jsem se hodně přemáhat, abych neusnul .. rádoby dokument natočený jako reality show, který za celou dobu vlastně nepřinesl žádnou zajímavou informaci, kterou by už něměl každý, kdo čte alepoň občas novinové titulky .. ()

arnaeth

Tema ok, ale ako dokument je to velmi slabe. Trva nekonecne dlho kym sa dostanu k veci. Tak 2/3 stopaze su uplne zbytocne. ()

VsmileCZ

Jako člověku, který kauzu Cambridge Analytica sledoval jen letmo, mi dokument poskytl trochu podrobnější pohled na to, jak všechno probíhalo. To, že o nás sociální sítě sbírají data a že je firmy používají k ovlivňování spotřebitelů jsem věděl, nicméně z mého pohledu závažnější důsledek, kterým je možnost vcelku přesně předpovídat naše chování, byl ve filmu zmíněn pouze povrchně. Celý film je prostoupen poněkud zbytečnými "cool" a "high tech" animacemi, které ve mně vyvolávají pocit, že film je určen pro diváky, kteří internetu vlastně nerozumí. Bohužel se mi ale zdálo, že internetu nerozumí ani někteří protagonisté, viz novinářka, která vypráví, jak ji lidé kvůli práci na této kauze vyhrožují a jako reprezenatativní příklad pustí klip (meme) z filmu Airplane!, scénu Calm down, kde je obličej panikařící cestující neuměle nahrazen obličejem novinářky Carole. Celou tuto ukázku vskutku brutální výhružky pak Carole korunuje slovy "And the last person in the line has a gun..." To mě přivádí k dalšímu nešvaru dokumentu, kterým je jeho pozice "liberálové/progresivní levice jsou standard a super, zatímco republikání/všichni ostatní jsou far-right a špatní". Po většinu stopáže sledujeme Brittany Kaiser, která sice vyrůstala v bohaté čtvrti Chicaga, ale má manýry "white trash" vrstvy. Kaiser se ve filmu snaží stylizovat do role oběti, která šla pro CA pracovat kvůli tomu, že její rodina neměla peníze (matka volá, protože nemá na nájem?) a CEO firmy ji pak skoro sexuálně zneužil, což se snaží několikrát naznačit dostatečně vágně tak, aby nemohla být žalována za křivé obvinění. O ostatních protagonistech radši ani nemluvit, všichni jsou více či méně nesympatičí a povětšinou jde o liberály, kteří pro CA pracovali a teď se zoufale snaží od firmy distancovat, nebo naopak CA a její zaměstnance dostat před soud. I přes toto vehementní nadržování mi "ta správňácká" část aktérů nepřišla morálně o nic lepší, než ti "zlí". I přes tento manipulativní charakter dokumentu o odhalování manipulace a lehkou ztrátu tempa ve střední části se ale jedná o zajímavý pohled na lidi, kteří byli jedněmi z hlavních hybatelů celé kauzy. ()

VerJer odpad!

Levicacka sracka brecici nad neuspechem Hillary. Btw kdyz o sobe nekdo zverejnuje osobni veci musi pocitat s tim ze je nekdo jiny pouzije. Jak nekdo rekl: take nezastavujete lidi na ulici a nevypravite jim o svem zivote. A koho nenapadlo ze to takhle funguje tak by mel mozna trochu vic zapojovat mozek a min cumet na propagandu. Protoze tohle fakt neni dokument. ()

CreepyJoe odpad!

Tak jo pojďme na to z ostra. Z téhle poutavé flashpoint prezentace doplněné pohyblivými obrázky, může být v šoku jen snad křovák, který nikdy neslyšel o marketingu, nebo ppc kampani. Nic nového pod sluncem co by tu nebylo desítky let a proto každej po vás sbírá cookies, facebook vás nutí vyplňovat profil, sleduje vaše konverzace, aby pak mohli efektivně zacílit internetovou reklamu. Najednou když se tohle stane na zákazku politické strany, všichni brečí a fňukají a hned vzápětí šíří hoaxy o ovlivňování voleb Putinem. Nikdo v historii zatím  volební kampani nelhal, nezkresloval, nebanalizoval, nemystifikoval, nemanipuloval prej Trump a Brexitáři byli první....k smíchu. ()