Show Jerryho Seinfelda (TV seriál)

Seinfeld

• slovenský

Seinfeld

Komedie

USA, 1989, 180x22 min

Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Michael Richards, Jason Alexander, Wayne Knight, Richard Fancy, Victor Raider-Wexler, Ian Abercrombie, Heidi Swedberg, Larry David, Jerry Stiller, John O'Hurley, Estelle Harris, Jon Favreau, Guy Siner, Kyle Gass, Daniel Dae Kim, Lauren Graham, Marlee Matlin, Steve Skrovan, Scott Patterson, Bob Odenkirk, Frances Bay, Brad Garrett, Susan Walters, Maggie Wheeler, Ken Hudson Campbell, Rena Sofer, Tom Towles, Amanda Peet, Patrika Darbo, James Lesure, Charles Cyphers, Kristin Bauer van Straten, Patrick Warburton, Leon Russom, Anna Gunn, Neil Giuntoli, Eric Allan Kramer, Mark Harelik, Kathryn Joosten, Yul Vazquez, Neil Flynn, Ann Talman, Tawny Kitaen, Kellie Waymire, Andrea Bendewald, Merrin Dungey, Timothy Omundson, Thomas Dekker, Helen Carey, Brian Leckner, Arabella Field, Lisa Edelstein, Ted Rooney, Marcia Cross, Shaun Toub, Constance Zimmer, Stephen Lee, Nancy Lenehan, Danny Strong, Paula Marshall, Brian Posehn, Ernie Lively, Justine Miceli, Raquel Welch, Kimberly Guerrero, Cary Elwes, Peter Dinklage, Megan Mullally, Marisa Tomei, Thom Barry, Grant Heslov, Blake Gibbons, John Michael Higgins, Lynn A. Henderson, Victoria Dillard, David Graf, Barbara Alyn Woods, Leonard Termo, Sheree North, Michael Chiklis, Dan Cortese, Jack McGee, David Letterman, Scott Shaw, Sam Lloyd, Earl Boen, Don Perry, Samantha Smith, Kieran Mulroney, Jami Gertz, Taylor Negron, Edward Winter, Kathy Griffin, Mark Christopher Lawrence, Ann Morgan Guilbert, Illeana Douglas, Alexandra Wentworth, Lisa Houle, James Rebhorn, Melinda Clarke, Elina Löwensohn, James Karen, Bruce Mahler, Steve Koren, Anita Barone, Michele Maika, Kim Gillingham, Elizabeth Sjoli, Karla Tamburrelli, Stan Sellers, Mike Hagerty, Jana Marie Hupp, Jack Betts, Katherine LaNasa, Reni Santoni, Mark Holton, Melinda McGraw, Gerry Bednob, Warren Frost, A. J. Langer, Eric Simonson, Marco Rodríguez, Tom Wright, Stephen Root, Stacey Travis, Fred Savage, Denise Richards, Jessica Tuck, Marguerite MacIntyre, Lane Davies, Peter Parros, Richard Gant, Robert Fuller, John Paragon, Jesse D. Goins, Toši Toda, Jonathan Penner, Kim Zimmer, Matthew James Gulbranson, Jarrad Paul, Torsten Voges, Dayton Callie, Dan Studney, David Mandel, John Cothran Jr., John F. O´Donohue, George Cheung, Patton Oswalt, Don McManus, Rance Howard, John Kapelos, Regis Philbin, Raye Birk, Kevin Page, Jack Plotnick, James Reynolds, Iqbal Theba, Len Lesser, William Utay, Paul Benedict, Gail Strickland, Victoria Mahoney, Anthony Starke, Matthew McCurley, Tracy Letts, Philip Bruns, Roger Rose, Al White, Sean Moran, J.G. Hertzler, Louis Mustillo, Melanie Good, Alex Kapp Horner, Mark L. Taylor, Scott Jaeck, Alex Craig Mann, Kevin J. O'Neill, Larry B. Scott, Mark Metcalf, Michael Fairman, Rob Schneider, Teri Austin, Lauren Bowles, Angelo Tiffe, Jack Riley, O-Lan Jones, Jon Gries, Steve Susskind, Molly Hagan, Larry Thomas, Joseph Maher, Sab Shimono, Annabelle Gurwitch, Brian Doyle-Murray, Michael McShane, Gerrit Graham, Jessica Lundy, Mo Gallini, Brian George, Debra Mooney, Ana Gasteyer, Marita Geraghty, Nick Bakay, Richard Herd, Gina Gallego, Robert Mailhouse, Jesse White, Bill Erwin, Michael D. Roberts, George Murdock, Nick Jameson, Peter Keleghan, Steve Franken, Georgann Johnson, Monica Lacy, Carol Ann Susi, Dorien Wilson, Ping Wu, Carol Kiernan, David Brisbin, Tim DeZarn, Connie Sawyer, John Apicella, Justine Johnston, Paul Mantee, Walter Olkewicz, Julia Campbell, Basil Hoffman, Geraldo Rivera, Michael Fishman, Al Roker, Richard Venture, Sam Shamshak, Jane Leeves, Ellen Albertini Dow, Arthur Rosenberg, Pat Finn, Kari Coleman, Mary Scheer, Bonnie McNeil, Ricky Dean Logan, Kimberley Kates, Derek Jeter, Veanne Cox, Rondi Reed, Ian Patrick Williams, Lisa Arch, James Patrick Stuart, Ellen Gerstein, Dyana Ortelli, Bryant Gumbel, Art Frankel, Rebecca McFarland, Joel Polis, Fred Stoller, Peter Crombie, Vic Polizos, Joel McCrary, Roy Brocksmith, Kathy Kinney, Peggy Stewart, Markus Flanagan, Justina Vail, Sam Whipple, Tom Gallop, Kyle T. Heffner, Steve Ireland, Mimi Lieber, Adrian Sparks, Damon Jones, John Posey, Dave Florek, Liz Sheridan, Paige Tamada, Ilana Levine, Christa Miller, Mik Scriba, Lawrence Mandley, Mel Tormé, Viveka Davis, Elliott Reid, Bradford English, Wayne Grace, McNally Sagal, Steve Tisch, Ray Stricklyn, Eric Christmas, Lanei Chapman, Noëlle Balfour, Norman Large, Mitzi McCall, Myra Turley, Chip Heller, Michael Saad, Andrew Patrick Ralston, Suzanne Cryer, Maurice Godin, Davenia McFadden, Ken Thorley, Susan Beaubian, Claude Earl Jones, Eve Brenner, Patience Cleveland, Chris Latta, Joseph R. Sicari, Jerry Levine, Rebecca Staab, John Gabriel, Fort Atkinson, Johnathan Brownlee, Gavin Polone, Mimi Craven, Kathryn Kates, Joseph V. Perry, Joseph Ragno, Stephen Pearlman, David Fresco, Marcelo Tubert, F. William Parker, Peter Murnik, Barbara Pilavin, Scott Klace, Bruce Jarchow, Edie McClurg, Al Ruscio, Patrick Bristow, Alexandra Bokyun Chun, Wayne Tippit, Steve Hytner, Alison Martin, Yvonne Farrow, Lillian Lehman, Bunny Summmers, Oliver Muirhead, Vito D'Ambrosio, Ralph Manza, Gina Mastrogiacomo, Robert Noble, Wayne Wilderson, Patrick Cronin, Marilyn Tokuda, Dana Wheeler-Nicholson, David Byrd, Paul Michael, Fred Applegate, Al Fann, Bonnie Bruckheimer, Michael Ornstein, Nigel Gibbs, Cathy Lind Hayes, Richard Roat, Stuart Quan, Michael Milhoan, Joe George, Bart Braverman, Kelly Coffield Park, Mark Beltzman, Linda Wallem, Sergio Kato, Jeremy Roberts, Antony Ponzini, Stephen Caffrey, Jeff Yagher, Will Nye, Jason Wingreen, Susan Leslie, John D'Aquino, Patricia Bethune, Allan Havey, Jill Talley, Tucker Smallwood, Bill Applebaum, Diana Bellamy, Dale Raoul, Carol Mansell, Timothy McNeil, Greg Collins, Gordon Jump, Kyle Sullivan, Joe Urla, Kay E. Kuter, Victoria Fischer, Elizabeth Dennehy, John Bishop, Barney Martin, Everett Greenbaum, Michael Laskin

Andy Ackerman

IMHO jeden z najlepších sitcomov vôbec. Veľká škoda, že u nás sa nechytil, pretože v rámci svojho žánru patrí k tým najoriginálnejším. Hlavná postava je stand-up komik a seriál popisuje úplne všedné, každodenné situácie z jeho života a zo života 3 jeho priateľov (seriál je v podstate o ničom). Hlavní hrdinovia sú tá najbizarnejšia zostava kamarátov, akú v sit-comoch nájdete. Sebeckí, šialene malicherní, egocentrickí, nerešpektujúci základné morálne pravidlá a absolútne neschopní poučiť sa z vlastných chýb. Striedajú partnerov ako ponožky pre úplne idiotské dôvody (napr. že dotyčná zjedla kôstku z jeho broskyne) a navzájom sa často podrážajú. V seriáli v jeho celom priebehu úplne absentujú momenty pátosu. Postavy sú dobre napísané a výborne zahrané (hlavne George Costanza- to je ukážkový loser :-)). Je až zarážajúce ako sa seriál s tak negatívnymi a často nesympatickými postavami mohol udržať na výslní (v USA) až po 9 sezón.(28.8.2005)

• Mitopus

Styl humoru tohoto seriálu je velmi trefně podán v jedné epizodě Simpsonových, kdy tety Patty a Selma (což už mluví samo za sebe, že) navrhují, že popularita Spriengfieldu by mohla stoupnout jeho přejmenováním na Seinfeld. Následuje kchůlová NYC-streets-made jazzová znělka (to abyste poznali, že se máte smát) a toť vše. Skutečně nechápu jakým tajemným způsobem se tahle prvoplánově líbivá zhovadilost zapsala do povědomí tolika lidí, ale začínám věřit, že když něco lidem do zblbnutí dokolečka opakujete a vychvalujete a máte za zadkem mocnou lobby, nakonec se jim to zalíbí i kdyby Seinfeld v každém díle 30min sral přímo do kamery. ODPAD!!! P.S. Přátelé, INTELIGENTNÍ ŠTÝL humoru nepotřebuje na pozadí smích mrtvých lidí ;)(3.6.2008)

[Po všech devíti sériích] Českým publikem je Seinfeld jednoznačně nedoceněným klenotem, který si zaslouží být v srdcích vedle klasik jakými Přátelé nebo M.A.S.H. jsou (finále Seinfelda figuruje stále na třetím místě nejsledovanějších závěrečných epizod). V zámoří nabírá Jerry Seinfeld kultovního statusu a společně s Přáteli a SNL tvoří popkulturní instituci celého New Yorku. Výborně sehraná čtveřice v popředí a Larry David v pozdadí stvořili legendu a nastavili mnohé sitcomové standardy, a navíc neztratili dech ani v jediné sezóně. Všech devět sezón 90 %(12.8.2012)

Z mojí zkušenosti až příliš často zaznívá věta "tenhle seriál je o ničem." U Seinfelda je to ovšem pravda, a to záměrně. V seriálovém světě prakticky ojedinělý, Seinfeld zůstává celých devět sezón o ničem, chybí mu jakýkoli konzistentnější motiv, jedná se zkrátka o každodenní, banální život jednoho neurotického stand-up komika a jeho tří stejně vadných a ujetých přátel. Jeho kouzlo pak spočívá ve smyslu pro detail a kontinuitu, a z toho plynoucí neuvěřitelné množství running joků. Ať už se jedná o všeljaké charakterové nešvary, přezdívky a podobně, Seinfeld svoje postavy miluje a hýčká navzdory jejich mnohdy nesnesitelným osobnostem, nikdy je nezradí v zájmu líbivosti, a proto za celou dobu nesklouzne do průměru či středoproudu. Důkazem toho budiž kupříkladu finiš sedmé řady, který je dost možná tím nejhnusnějším sitcomovým momentem všech dob. Jerry je papírově ten nejnormálnější a "nejlepší" člověk party, přesto za 180 dílů vystřídá nějakých 70 přítelkyň, a je schopný opouštět je z nejmalichernějších důvodů (man hands anyone?). Jediná ženská ve skupině, krásná a roztomilá Elaine (v božském podání Julie Louis-Dreyfus), je mnohdy tím největším chlapem (sázka o masturbaci, soup nazi). Tlustý, plešatý a sobecký George potom soutěží s výstředním příživnickým čahounem Kramerem o titul zevla století. Do toho se přidává obrovská plejáda recurringů, kteří dovedou v jedné větě rozbít scénu (Mrs. Costanza či David Puddy vytanou na mysl jako první), a výsledkem je nekončící přehlídka svéráznosti, sobeckosti, otravnosti, především ale skoro vždycky dobré zábavy plné meta humoru. Před sledováním jsem byl vůči seriálu předpojatý, Jerryho stand-up se mi nikdy nezamlouval, a paradoxně i tady je to ten nejslabší prvek (a hlavní důvod toho, proč se bráním pětihvězdě, tím druhým je potom katastrofálně špatné finále,byť je stejně nekompromisní, jako celý seriál). Říci však o Seinfeldovi to, že je průměrný, prvoplánový nebo nepropracovaný, to je strašlivá ignorance. PS, rád bych napsal pár slov na závěr, tady jsou: Mulva! Jujyfruits! Witchee Woman! Twist Off! Shrinkage! Hello, Jerry! Hello, Newman! Yada yada yada! aaaand Stellaaaaa! STELLAAAAAA!!!(20.7.2015)

Myslím, že není příliš na místě srovnávat Seinfelda se seriály typu Přátelé nebo Jak jsem poznal vaši matku, protože to jsou zcela jiné seriály. Seinfeld pozbývá nějakou nablýskanost nebo elitnost hrdinů, je to prostě čtyřka (ne)normálních lidí, co zažívají (ne)normální lidské příhody, stojí tedy proti jakési dokonalosti všeho, která mi na dvou předchozích seriálech dost vadí. Seinfeld ukazuje vlastně spíš nedokonalost. Hrdinové, či spíše antihrdinové, jsou prakticky čistí looseři s občasným světlým záchvěvem. Velice se mi líbí, že zde neplatí to typické pravidlo happyendu každého dílu, drtivá většina epizod totiž končí fiaskem. Ano, postupem času se z toho stává už trochu klišé, zkrátka ať postavy dělají co dělají, vše dopadne špatně, což se mi jeví jako jedna z mála vad seriálu, neočekávané vyústění by přineslo trochu napětí na konci. Seinfeld je snad první americký seriál, u kterého jsem nenašel smrad nějakého zbytečného a prázdného moralizování a dětinského patosu (no hugging, no learning, jak zní motto seriálu), postavy jsou cynické, sarkastické, bez jakýchkoli strojeností, což samozřejmě ovlivňuje i jejich jednání a řešení problémů, divák ať se k tomu postaví sám, což je nejlépe viditelné na poslední epizodě. Nicméně právě při svém cynickém jednání jsou tyto postavy směšné, nejde o jednostranný výsměch, proto zde nemohou uspět žádní samozvaní moralizátoři a vykladači etiky. Osobně je mi tento formát velmi blízký. Není tu jeden fackovací panák, nýbrž celá parta si je rovna, ač si to nikdy nechce připustit, což je jeden ze zdrojů humoru tohoto seriálu. Ale je jich samozřejmě daleko víc, najdeme zde tradiční situační humor, sahající někdy až na to nejabsurdnější dno. Podstatná je zde ovšem ale jazyková komika. Sledoval jsem pár dílů v českém dabingu a byl to obrovský rozdíl. Postavy totiž v originále používají někdy dost zvláštní výrazy či výrazy speciální, známé snad jen v americkém slangu, výrazy naprosto nepřeložitelné. Takže určitě sledovat v originále, jsou dostupné i anglické titulky, pak je dojem ze seriálu daleko lepší. Má své nedostatky, ale on na nich vlastně staví.(12.7.2011)

• - Ve 4. sérii se ve dvojepizodě 3 a 4 s názvem "The Pitch and The Ticket" zmíní Jerry (Jerry Seinfeld) a George (Jason Alexander) o Československu, a to ve scéně, kdy George říká: "Být pozvracen je traumatizující." a Jerry odpovídá: "Zvracení ještě neznamená konečnou. Kdyby se Hitler vyzvracel na Chamberlaina, stejně by mu to Československo dal." na což George reaguje: "Chamberlain. Mohl bys mu třeba držet palici v záchodové míse a stejně by ti dal půlku Evropy." (MrPierc)

• - Jerry Seinfeld se inspiroval ukončením celého seriálu u skupiny Beatles. Ti také ukončili svoje působení po devíti letech. (MrPierc)

• - Elainino (Julia Louis-Dreyfus) prostřední jméno je Marie, Georgovo (Jason Alexander) je Louis a Jerryho (Jerry Seinfeld) pravé křestní jméno je Jerome. (Elbarto08)