Show Jerryho Seinfelda (TV seriál)

Seinfeld

• slovenský

Seinfeld

Komedie

USA, 1989, 180x22 min

Jerry Seinfeld, Julia Louis-Dreyfus, Michael Richards, Jason Alexander, Wayne Knight, Richard Fancy, Victor Raider-Wexler, Ian Abercrombie, Heidi Swedberg, Larry David, Jerry Stiller, John O'Hurley, Estelle Harris, Jon Favreau, Guy Siner, Kyle Gass, Daniel Dae Kim, Lauren Graham, Marlee Matlin, Steve Skrovan, Scott Patterson, Bob Odenkirk, Frances Bay, Brad Garrett, Susan Walters, Maggie Wheeler, Ken Hudson Campbell, Rena Sofer, Tom Towles, Amanda Peet, Patrika Darbo, James Lesure, Charles Cyphers, Kristin Bauer van Straten, Patrick Warburton, Leon Russom, Anna Gunn, Neil Giuntoli, Eric Allan Kramer, Mark Harelik, Kathryn Joosten, Yul Vazquez, Neil Flynn, Ann Talman, Tawny Kitaen, Kellie Waymire, Andrea Bendewald, Merrin Dungey, Timothy Omundson, Thomas Dekker, Helen Carey, Brian Leckner, Arabella Field, Lisa Edelstein, Ted Rooney, Marcia Cross, Shaun Toub, Constance Zimmer, Stephen Lee, Nancy Lenehan, Danny Strong, Paula Marshall, Brian Posehn, Ernie Lively, Justine Miceli, Raquel Welch, Kimberly Guerrero, Cary Elwes, Peter Dinklage, Megan Mullally, Marisa Tomei, Thom Barry, Grant Heslov, Blake Gibbons, John Michael Higgins, Lynn A. Henderson, Victoria Dillard, David Graf, Barbara Alyn Woods, Leonard Termo, Sheree North, Michael Chiklis, Dan Cortese, Jack McGee, David Letterman, Scott Shaw, Sam Lloyd, Earl Boen, Don Perry, Samantha Smith, Kieran Mulroney, Jami Gertz, Taylor Negron, Edward Winter, Kathy Griffin, Mark Christopher Lawrence, Ann Morgan Guilbert, Illeana Douglas, Alexandra Wentworth, Lisa Houle, James Rebhorn, Melinda Clarke, Elina Löwensohn, James Karen, Bruce Mahler, Steve Koren, Anita Barone, Michele Maika, Kim Gillingham, Elizabeth Sjoli, Karla Tamburrelli, Stan Sellers, Mike Hagerty, Jana Marie Hupp, Jack Betts, Katherine LaNasa, Reni Santoni, Mark Holton, Melinda McGraw, Gerry Bednob, Warren Frost, A. J. Langer, Eric Simonson, Marco Rodríguez, Tom Wright, Stephen Root, Stacey Travis, Fred Savage, Denise Richards, Jessica Tuck, Marguerite MacIntyre, Lane Davies, Peter Parros, Richard Gant, Robert Fuller, John Paragon, Jesse D. Goins, Toši Toda, Jonathan Penner, Kim Zimmer, Matthew James Gulbranson, Jarrad Paul, Torsten Voges, Dayton Callie, Dan Studney, David Mandel, John Cothran Jr., John F. O´Donohue, George Cheung, Patton Oswalt, Don McManus, Rance Howard, John Kapelos, Regis Philbin, Raye Birk, Kevin Page, Jack Plotnick, James Reynolds, Iqbal Theba, Len Lesser, William Utay, Paul Benedict, Gail Strickland, Victoria Mahoney, Anthony Starke, Matthew McCurley, Tracy Letts, Philip Bruns, Roger Rose, Al White, Sean Moran, J.G. Hertzler, Louis Mustillo, Melanie Good, Alex Kapp Horner, Mark L. Taylor, Scott Jaeck, Alex Craig Mann, Kevin J. O'Neill, Larry B. Scott, Mark Metcalf, Michael Fairman, Rob Schneider, Teri Austin, Lauren Bowles, Angelo Tiffe, Jack Riley, O-Lan Jones, Jon Gries, Steve Susskind, Molly Hagan, Larry Thomas, Joseph Maher, Sab Shimono, Annabelle Gurwitch, Brian Doyle-Murray, Michael McShane, Gerrit Graham, Jessica Lundy, Mo Gallini, Brian George, Debra Mooney, Ana Gasteyer, Marita Geraghty, Nick Bakay, Richard Herd, Gina Gallego, Robert Mailhouse, Jesse White, Bill Erwin, Michael D. Roberts, George Murdock, Nick Jameson, Peter Keleghan, Steve Franken, Georgann Johnson, Monica Lacy, Carol Ann Susi, Dorien Wilson, Ping Wu, Carol Kiernan, David Brisbin, Tim DeZarn, Connie Sawyer, John Apicella, Justine Johnston, Paul Mantee, Walter Olkewicz, Julia Campbell, Basil Hoffman, Geraldo Rivera, Michael Fishman, Al Roker, Richard Venture, Sam Shamshak, Jane Leeves, Ellen Albertini Dow, Arthur Rosenberg, Pat Finn, Kari Coleman, Mary Scheer, Bonnie McNeil, Ricky Dean Logan, Kimberley Kates, Derek Jeter, Veanne Cox, Rondi Reed, Ian Patrick Williams, Lisa Arch, James Patrick Stuart, Ellen Gerstein, Dyana Ortelli, Bryant Gumbel, Art Frankel, Rebecca McFarland, Joel Polis, Fred Stoller, Peter Crombie, Vic Polizos, Joel McCrary, Roy Brocksmith, Kathy Kinney, Peggy Stewart, Markus Flanagan, Justina Vail, Sam Whipple, Tom Gallop, Kyle T. Heffner, Steve Ireland, Mimi Lieber, Adrian Sparks, Damon Jones, John Posey, Dave Florek, Liz Sheridan, Paige Tamada, Ilana Levine, Christa Miller, Mik Scriba, Lawrence Mandley, Mel Tormé, Viveka Davis, Elliott Reid, Bradford English, Wayne Grace, McNally Sagal, Steve Tisch, Ray Stricklyn, Eric Christmas, Lanei Chapman, Noëlle Balfour, Norman Large, Mitzi McCall, Myra Turley, Chip Heller, Michael Saad, Andrew Patrick Ralston, Suzanne Cryer, Maurice Godin, Davenia McFadden, Ken Thorley, Susan Beaubian, Claude Earl Jones, Eve Brenner, Patience Cleveland, Chris Latta, Joseph R. Sicari, Jerry Levine, Rebecca Staab, John Gabriel, Fort Atkinson, Johnathan Brownlee, Gavin Polone, Mimi Craven, Kathryn Kates, Joseph V. Perry, Joseph Ragno, Stephen Pearlman, David Fresco, Marcelo Tubert, F. William Parker, Peter Murnik, Barbara Pilavin, Scott Klace, Bruce Jarchow, Edie McClurg, Al Ruscio, Patrick Bristow, Alexandra Bokyun Chun, Wayne Tippit, Steve Hytner, Alison Martin, Yvonne Farrow, Lillian Lehman, Bunny Summmers, Oliver Muirhead, Vito D'Ambrosio, Ralph Manza, Gina Mastrogiacomo, Robert Noble, Wayne Wilderson, Patrick Cronin, Marilyn Tokuda, Dana Wheeler-Nicholson, David Byrd, Paul Michael, Fred Applegate, Al Fann, Bonnie Bruckheimer, Michael Ornstein, Nigel Gibbs, Cathy Lind Hayes, Richard Roat, Stuart Quan, Michael Milhoan, Joe George, Bart Braverman, Kelly Coffield Park, Mark Beltzman, Linda Wallem, Sergio Kato, Jeremy Roberts, Antony Ponzini, Stephen Caffrey, Jeff Yagher, Will Nye, Jason Wingreen, Susan Leslie, John D'Aquino, Patricia Bethune, Allan Havey, Jill Talley, Tucker Smallwood, Bill Applebaum, Diana Bellamy, Dale Raoul, Carol Mansell, Timothy McNeil, Greg Collins, Gordon Jump, Kyle Sullivan, Joe Urla, Kay E. Kuter, Victoria Fischer, Elizabeth Dennehy, John Bishop, Barney Martin, Everett Greenbaum, Michael Laskin, Lou DiMaggio, Jeanette Miller, Van Epperson, Christopher Darga, Vicki Lewis, René Ashton, Ben Reed, Alex Trebek, Cindy Cheung, Carlos Jacott, June Kyoto Lu, Mark Roberts, Nicholas Hormann, John Riggi, Miguel Pérez, Christopher Michael Moore, Wendy Worthington

Andy Ackerman

Seinfeld, ať už se to někomu líbí nebo ne, nevyhnutelně patří mezi sitcomové legendy. Neříkám, že je nejlepší, ale je převratný, je to sitcom o ničem. A rovnou na začátek řeknu, že pokud se na něj chcete podívat a vaše sitcomové CVčko zahrnuje leda How I Met Your Mother, BigBang a podobně, raději to ještě odložte. Nutná příprava předtím, než se na Seinfelda podíváte zahrnuje tři základní kroky: Aspoň projít různé druhy sitcomů od konce devadesátých let do současnosti. Získat přehled o americké popkultuře. A na závěr se retrospektivně zamyslet nad rozdíly mezi dneškem a devadesátými léty. Pak se můžete jít podívat na Seinfelda a garantuji vám, že si ho užijete. Naprosto reálné postavy si na nic nehrají, jsou stejně malicherné a egoistické jako každý z nás. Zápletky jsou opravdu ze života a s nadhledem sledují trable všedního dne, jako čekání na stůl v restauraci, či dilema jak rozpoznat zájem či nezájem dívky. Místo tohoto sitcomu ze života stand-up komika, který píše a hraje v něm stand-up komik, je v historii žánru pevné a pro milovníky sitcomu, potažmo amerického sitcomu, je Seinfeld povinnost. U těch ostatních záleží, jestli jsou na Seinfelda připraveni.(6.4.2011)

IMHO jeden z najlepších sitcomov vôbec. Veľká škoda, že u nás sa nechytil, pretože v rámci svojho žánru patrí k tým najoriginálnejším. Hlavná postava je stand-up komik a seriál popisuje úplne všedné, každodenné situácie z jeho života a zo života 3 jeho priateľov (seriál je v podstate o ničom). Hlavní hrdinovia sú tá najbizarnejšia zostava kamarátov, akú v sit-comoch nájdete. Sebeckí, šialene malicherní, egocentrickí, nerešpektujúci základné morálne pravidlá a absolútne neschopní poučiť sa z vlastných chýb. Striedajú partnerov ako ponožky pre úplne idiotské dôvody (napr. že dotyčná zjedla kôstku z jeho broskyne) a navzájom sa často podrážajú. V seriáli v jeho celom priebehu úplne absentujú momenty pátosu. Postavy sú dobre napísané a výborne zahrané (hlavne George Costanza- to je ukážkový loser :-)). Je až zarážajúce ako sa seriál s tak negatívnymi a často nesympatickými postavami mohol udržať na výslní (v USA) až po 9 sezón.(28.8.2005)

Asi by nebylo dostatečně výstižné označit Seinfelda pouze za "nějaký" sitcom. U nás je možná sotva v podvědomí, v US jde ale o kultruní fenomén téměř Simpsonovských rozměrů, který inspiroval celou řadu pozdějších seriálů. Osobně se přikláním k názoru, že je možná zaměřen víc směrem na starší publikum, třeba z vlastních zkušeností vím, že mě dřív vůbec nebavil, až v poslední době jsem si ho fakt oblíbil. Nejspíš jsem do jeho humoru dorostl, doufejme že ne zdegeneroval. Celé se to může zdát na první pohled usedlé, oproti Přátelům, HIMYMům atd., dědkovské, stejně jako hlavní protagonisté. Pod povrchem je ale střeštěný humor, díky kterému člověk brzy pochopí, proč je Seinfeld v USA jedním z nejůspěšnějších sitcomů vůbec, i přesto že jak se o něm často traduje, jde jen o "souhrn ničeho".(26.1.2010)

Nedává mi smysl popularita Simpsonů a nepopularita Seinfelda. Vždyť co byli Simpsonovi pro svět animáků, to byl Seinfeld pro svět sitcomu. Nebyl to pochopitelně první průkopník, to bylo I Love Lucy, vhodná metafora na americkou kinematografii by byla - co byl ve filmových dramatech Občan Kane, to bylo I Love Lucy. Seinfeld byl takový Kmotr. Ti také nejspíš dnes nebudou úplně doceněni. Jeden moudrý muž (Isaac Newton) jednou řekl:"Pokud jsem prozřel dál, bylo to díky stání na ramenou obrů." A teď si představte, když se na takového obra navěsí spousta ziskuchtivých a někdy i akorát ambiciozních miniobrů. Obr je nemilosrdně zašlapán do země a už není tak impresivní a obrovský, jak býval. Musíme se vžít do lidí roku 1989 a dále, kdy byl Seinfeld "nambr van", kdy válcoval televizní žebříčky, kdy každý jeho díl dychtivě sledovala určitě alespoň půlka (kr)Ameriky. Světu tehdá dominovaly tzv. famsitcomy/famcomy (rodinný sitcom, kde se děj soustředil na rodinné členy, častokrát byl i více přístupný dětskému publiku), s výjimkou Ženatý se závazky, který dva roky před Seinfeldem rozčeřil stojatou vodu nekontroverzních (pokud se zrovna nekonala "speciální" epizoda, kdy někdo ve famcomu propadl např. droze, ale i tak na konci epizody byl zachován status quo) rodinných sitcomů. Pak přišel Seinfeld. Sitcom o ničem, na což tuším v 5. sérii dokonce dojde, že ho Jerry s Georgem také zrealizují a natočí repliku po replice "pilot" (koukněte se na Pulp Fiction, pokud nevíte, co to znamená!). Přehoupl se žebříček hodnot, podobně jako v Die Hard z roku 1988 zde nejsou ústřední postavy nejhodnější, pijí, kouří, lžou (zde to často až hraničí s Hotýlkem Johna Cleese) a vůbec se chovají tak, jak by televizní vzory neměly. Prvních pár sérií se drží i observační stand-up výstupy, kdy Jerry komentuje na něco, "s čím přišel do styku", často propojeno s dějem epizody. Ostatní postavy jsou nápodobně okouzlující - tedy vyjma Kramera, na toho musím mít extra náladu, jeho pitvoření a lhaní a podvádění a při snaze napomenutí dělání "UÁÁÁ!" a strčení ruky před obličej mi přijde falešné a nebaví mě, jen ze začátku mě bavila jeho fyzická komika, kterak dokázal upadnout na spousty vtipných způsobů. Jerryho už jsem nakousnul, jsem s ním asi nejvíce sžitý, celkově je asi nejsympatičtější ze všech, což mu ale nebrání vyvádět sviňárny a odhazovat s každým dílem holku k vodě (na milion a jeden způsob - chlapské ruce, že nosí pořád stejné oblečení, že jí hrášky po jednom, že neochutná polévku, atd. atd. atd.) George je kapitolka sama o sobě - konstantní loser, ale klofnul pro mě nejsympatičtější holku (hned po Elaine) - Susan. I tak má své momenty, zejména co ho zaměstná George Steinbrenner. Elaine aka Julia Luis-Dreyfus je skutečně pastva pro mužské oči, člověk jí hned promine, že kupříkladu po zprávě, že je její přítel v nemocnici, si ještě koupí popcorn a jujyfruits. A jako v dnešní době mládeží koluje "Ledžendery" a "Ósam", tak i mnoho hlášek a památných slov se nezapsatelně vrylo do paměti diváků, ať už například "yada, yada" "NO SOUP FOR YOU" "Master of your domain" či jiné. Inu, 9 sérií je 9 sérií. V době psaní tohoto komentáře mám dokoukáno do S08E03 a nepřestává mě to překvapovat svou vtipností, i když zpětně zjišťuju, jak moc velký vliv to mělo na současné sitcomy (už jen ta obrovská plejáda herců, jen z Přátel se jich tam objevilo asi 5, každý nějak samostatně, nejlepší asi pan Hackles coby Kramer z fiktivního pilotu). Nebo že v epizodě Čínská Restaurace je ten číňan, co je obsluhuje stejnej člověk, co obsluhuje v The Big Bang Theory. A pak je tu ještě ten druhý Jerryho soused. Hello, Newman.(3.7.2010)

Z mojí zkušenosti až příliš často zaznívá věta "tenhle seriál je o ničem." U Seinfelda je to ovšem pravda, a to záměrně. V seriálovém světě prakticky ojedinělý, Seinfeld zůstává celých devět sezón o ničem, chybí mu jakýkoli konzistentnější motiv, jedná se zkrátka o každodenní, banální život jednoho neurotického stand-up komika a jeho tří stejně vadných a ujetých přátel. Jeho kouzlo pak spočívá ve smyslu pro detail a kontinuitu, a z toho plynoucí neuvěřitelné množství running joků. Ať už se jedná o všeljaké charakterové nešvary, přezdívky a podobně, Seinfeld svoje postavy miluje a hýčká navzdory jejich mnohdy nesnesitelným osobnostem, nikdy je nezradí v zájmu líbivosti, a proto za celou dobu nesklouzne do průměru či středoproudu. Důkazem toho budiž kupříkladu finiš sedmé řady, který je dost možná tím nejhnusnějším sitcomovým momentem všech dob. Jerry je papírově ten nejnormálnější a "nejlepší" člověk party, přesto za 180 dílů vystřídá nějakých 70 přítelkyň, a je schopný opouštět je z nejmalichernějších důvodů (man hands anyone?). Jediná ženská ve skupině, krásná a roztomilá Elaine (v božském podání Julie Louis-Dreyfus), je mnohdy tím největším chlapem (sázka o masturbaci, soup nazi). Tlustý, plešatý a sobecký George potom soutěží s výstředním příživnickým čahounem Kramerem o titul zevla století. Do toho se přidává obrovská plejáda recurringů, kteří dovedou v jedné větě rozbít scénu (Mrs. Costanza či David Puddy vytanou na mysl jako první), a výsledkem je nekončící přehlídka svéráznosti, sobeckosti, otravnosti, především ale skoro vždycky dobré zábavy plné meta humoru. Před sledováním jsem byl vůči seriálu předpojatý, Jerryho stand-up se mi nikdy nezamlouval, a paradoxně i tady je to ten nejslabší prvek (a hlavní důvod toho, proč se bráním pětihvězdě, tím druhým je potom katastrofálně špatné finále,byť je stejně nekompromisní, jako celý seriál). Říci však o Seinfeldovi to, že je průměrný, prvoplánový nebo nepropracovaný, to je strašlivá ignorance. PS, rád bych napsal pár slov na závěr, tady jsou: Mulva! Jujyfruits! Witchee Woman! Twist Off! Shrinkage! Hello, Jerry! Hello, Newman! Yada yada yada! aaaand Stellaaaaa! STELLAAAAAA!!!(20.7.2015)

• - Jerry (Jerry Seinfeld) řekne s odporem "Nazdar, Newmane" během celého seriálu 15krát. (MrPierc)

• - Elainino (Julia Louis-Dreyfus) prostřední jméno je Marie, Georgovo (Jason Alexander) je Louis a Jerryho (Jerry Seinfeld) pravé křestní jméno je Jerome. (Elbarto08)

• - Jerry Seinfeld se inspiroval ukončením celého seriálu u skupiny Beatles. Ti také ukončili svoje působení po devíti letech. (MrPierc)