Leaving Neverland

USA, 2019, 236 min (Televizní verze: 2x116 min)

Režie:

Dan Reed

Kamera:

Dan Reed

Michael Jackson (a.z.), Wade Robson, Jimmy Safechuck, Stevie Wonder (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), princezna Diana (a.z.), Karel III. (a.z.) (více)

Na samém vrcholu své slávy navázal Michael Jackson dlouholeté přátelství se dvěma chlapci ve věku 7 a 10 let. Tito dnes již třicátníci vyprávějí svůj příběh o tom, jak je Jackson sexuálně zneužíval, a jak se s tím po letech vyrovnali... Michael Jackson, jedna z nejslavnějších ikon na světě, představuje pro mnoho lidí mnoho věcí - popovou hvězdu, filantropa, zbožňovaného idola. Když byl v roce 1993 nařčen ze sexuálního obtěžování malých dětí, mnozí nedokázali uvěřit tomu, že by se Král popu mohl dopustit tak ohavných činů. V paralelních příbězích, které jsou si navzájem podobné jako vejce vejci, se Jackson údajně sblížil se dvěma chlapci a pozval je do svého úžasného a výjimečného světa. Obě rodiny, uchvácené přátelstvím svých synků se zpěvákem a zaslepené jeho pohádkovým životem, neviděly manipulaci a zneužívání, jimž byly jejich děti nakonec vystaveny. Dokument Leaving Neverland vytváří prostřednictvím rozhovorů, které svírají žaludek, přesvědčivý portrét soustavného využívání a podvodu. Zároveň poukazuje na moc uctívané osobnosti proniknout do života hvězdami posedlých dětí a jejich rodičů. (HBO Europe)

LukasTravnik

O tom, že byl Michael Jackson nemocný člověk existuje mnoho důkazů. Ať už byl nespokojený s tím, jak vypadal, což ho později donutilo podstupovat velice rizikové chirurgické zákroky, je zde i ta věc, že se velice rád obklopoval dětmi. Nesoudím, nikdo nevíme, jak přesně to bylo, ale ať už jsem jeho fanoušek nebo ne, tak jeho chování bylo minimálně zvláštní. Podle mě je i zvláštní, když byl tolikrát obviněn ze zneužívání dětí, proč se nehájil u soudu, ale snažil se vyrovnávat mimosoudně a to nemluvě o poškozování jeho pověsti, pokud to všechno byly opravdu jenom lži. Mám rád některé jeho hudební počiny, ale nepovažuji se za nijak velkého fanouška, spíš jsem Michaela vnímal, jako velice zvláštní výraznou a výstřední osobnost a výstřední může být dobré, sám si cením, když je někdo originálí a nebojí se být, kým je, ale u Michaela to byly spíš negativní věci a spíš než že by ukazoval jaký je, přišel mi, že je v tomhle světě ztracený a nikdo kromě dětí mu nerozuměl. Působil na mě, že je také sám díte uzamčené v dospělém těle a nejspíš proto také bylo tolik zvláštního kolem něho a jeho chování. Možná jsou to všechno výmysly a lidé v tomto dokumentu(nedá se tomu říkat moc dokument) pouze svádí nějaké svoje osobní problémy a neúspěchy nějakým směrem, ale i tak toho bylo kolem Michaela mnoho zvláštního a to nemůže nikdo popřít, sám bych ho se svým dítětem nenechal. Hodnocení 2* dávám z důvodu, že podle mě se jedná pouze o jednostranný film, zaměřený pouze proti Michaelovi, mnoho dalších rozhovorů a důkazů v tomto snímku chybý, ale to je nejspíš záměrné, protože se jedná a má jednat pouze o příběh dvou lidí, kteří tvrdí něco, co v době, kdy na tom opravdu záleželo netvrdili. To je problém dnešní doby, měli jsme tady za poslední dva roky spousty obviňování slavných osobností a opět mnoho z nich bylo nepravdivých, co nakonec akorát uškodilo těm pravdivým. Ale tady vidím problém v něčem jiném, bviňovat člověka, který je 10 let po smrti a v době, kdy údajně ubližoval a zneužíval děti, tedy nejvíce v 90. letech, tak nikdo z nich nepromluvil, to je problém. Avšak v této formě to akorát opět snižuje pravdivost toho všeho. Podle mě to není ani moc zajímavý film, ale to ať si nejspíš každý udělá svůj vlastní názor, ale nečekejte, že po shlédnutí tohoto filmu budete přesvědčeni, že jste měli celou dobu pravdu nebo jste se v něm mýlili. Za mě vypovídací hodnota je hm určitě nechci říct úplně slabá, ty příběhy jsou hrozné a můžou být pravdivé, ale hrozná je taky forma tohoto snímku, kamera tomu také občas moc nepomáhá, nevím, nejsem o tom přesvědčen, spíš se na to dívám negativně, protože mě to o ničem nepřesvědčilo. Takže za mě je váha tohoto snímku velice slabá, a dávám 2*, protože to ne mohlo, ale rozhodně mělo být mnohem lépe udělané. ()

d.p.1

Mám rád filmy, které ukazují pravdu a Leaving Neverland pravdu rozhodně ukazuje. Po shlédnutí tohoto dokumentu musí být fakt, že Michael Jackson byl homosexuální pedofil, jasný opravdu skoro každému. Výjimku mohou tvořit skalní fanoušci a lidé, co trpí iluzorní představou o ideální oběti a ideálním pachateli ve stylu pohádek pro děti ve věku kolem 8 let. Nic není úplně černobílé, ale popisu postupné viktimizace obětí Michaela Jacksona opravdu věřím. To, jak zneužil svou moc a manipuloval s dětmi, které zneužil je naprosto nechutné a distancování se od něho například ze strany tvůrců Simpsonových velice kvituji. Dokument rozhodně doporučuji, nemohl jsem dát méně než plné hodnocení. ()

vampik85 odpad!

Za prve nejsem jeho fanda, ale je to lzivy dokument, kde dva chlapci vypraci svuj pribeh. Ocividne jsou zlomeni a potrebuji si vydelat, ze se hanbou nepropadnou... Bohužel se najdou lidi, co budou verit, ze to udelal, pritom se nikdy nenasel zadny duka. FBI ho vysetrovala 15 let a opravdu nenasli zadny dukaz. Soud uznal, ze je nevinnen. Lidi ho vzdy obvinovali a jen kvuli jedne veci, PENIZE, i proto existuje tento dokument .. ()

Duplicita odpad!

Dokument by sa mal držať faktov a tie tam nie su naopak .všetko čo je v tom dokumente su len tvrdenia a každé má veľke medzery dokonca sa ukazuje ,že tvrdenia nesedia dokonca su vymyslené...MJ bol zbavený vyny vo šetkých bodoch, FBI aj keď sa veľmi snažili nič nenašli ani jeden usvečujúci dokaz a to sú fakty... ()

sophianne

Je to silné, emotivní, a výpovědi spolu s dopisy, faxy atd. tvoří dohromady ucelený pohled na velmi temnou část Jacksonovy osobnosti. Nikomu se nemusí líbit, že tento dokument vznikl 10 let po zpěvákově smrti, přesto po shlédnutí obou hodinových částí se přinejmenším přestanete ptát proč tenkrát mlčeli a svědčili v Jacksonův prospěch a proč dnes mlčet nedokáží. Doporučuji přistupovat se skepsí, ale otevřeností k tomu, co v dokumentu uvidíte a uslyšíte. Protože mám za to, že není fér přes jas té obří hvězdy nevidět ty desítky dětských tváří, které byly dlouhá léta sexuálně zneužívána. ()

PachoSK

Po skutočne vyčerpávajúcich 4 hodinách....uff...ešte raz... 4 HODINÁCH !!! :) je potrebné povedať, že je to len rozprávanie veľmi úchylných historiek dvoch skrachovaných týpkov, ktorí boli údajne zneužívaní počas ich detského obdobia samotným MJ-om. Či sa skutočne diali veci spomínané v dokumente, môžeme len polemizovať. Môj názor nie je podstatný, ale minimálne je potrebné povedať, že "bez vetra sa ani len lístok nepohne". To, či sa jednalo o zneužívanie detí je už v plnej kompetencii policajných vyšetrovateľov. Čo však môžeme s istotou tvrdiť je to, že je to celé prinajmenšom DIVNÉ. A to hneď DIVNÉ vo viacerých veciach: 1, Prvou vecou je to, že obaja viackrát pod prísahou v tejto veci už v minulosti klamali. Prečo si to práve teraz rozmysleli, keď im už tiahne na 40tku a dochádzajú im peniažky...môžeme si len domyslieť. 2, Obaja svorne tvrdia, že im nejde o niekoľko miliónové odškodnenie, ale chcú len docieliť spravodlivosť. (Pripomína mi to klišoidné klišé na súťažiach MISS keď finalistka už nevie čo má v small talku povedať, tak zadelí "A želám si svetový mier!") Prečo potom to niekoľkomiliónové odškodné stále požadujú a nepoľavia z neho keď im predsa len ide len o spravodlivosť a nič iné? 3, Celý dokument je jednostranný. Neboli vypočutí ľudia z rodiny MJ, ale len strana poškodených a ich story telling. Dokonca ani vtedajší zamestnanci z Neverlandu. Režisér dokumentu na túto otázku v jednej show poznamenal iba stroho: "Načo by sme mali vedieť názor rodiny MJ?" 4, Tento story telling je stále len story tellingom bez žiadnych konkrétnych dôkazov. Tak ako to v rozprávaní býva, niektoré veci zvyknú byť pravdivé, inokedy sa zvykne niečo prifarbovať a upravovať podľa toho, ako chceme zaujať poslucháčov. 5, Obaja aktéri sú bezpochyby úchylní. Keď si pravidelne pohonkujú pri dospelom mužovi a nechajú si, aby im lízal rite a pritom sa obaja do neho svorne zamilovali je ÚCHYLNÉ. O tom že sa do neho zamilovali bolo v dokumente viackrát zopakované z ich úst. 6, Matky oboch aktérov nechali 7-8 ročné deti bez dozoru a nebolo im absolútne ani trochu čudné, že ich deti noc čo noc drichmú v jednej posteli s 30 ročným zrelým mužom, ktorého vlastne ani nepoznajú, mimo toho že je v tej dobe King of Pop. 7, Klamanie pod prísahou a krytie takto závažných sexuálnych deliktov, je trestným činom. Prečo sa teda neriešia aj viacnásobné krivé výpovede poškodených? Azda najčudnejšie na tejto veci je fakt, že mŕtvy človek sa už len tažko bude brániť. A to je asi na tejto veci to najsmutnejšie. Dokument je jedna veľká nuda a sklamanie. 4 hodiny by som si vedel predstaviť naozaj niečím zmysluplnejším. ()

Ewucha

Brutal, brutal, brutal. Ako clovek, co robi s detmi a zazil teda aj deti tyrane, aj deti zneuzivane ( ano v par pripadoch aj sexualne) mi to pride uplne pravdive, pochopitelne a uveritelne. Dokument je velmi silny, podla mna aj dobre urobeny, kedze vlastne ta nuti ako divaka sa koncetrovat na vypoved, na to co hovoria, nehra to na teba efektmi. Pamatam si MJ uznavam jeho tvorbu, ale chvilu nebudem chciet pocut nic od neho na temu..."zachramne planetu, urobme deti stastne "..... osobne je podla na nosna jedna otazka pre vsekych obhajcov. Nechal by si svoje deti na vikend s MJ? No odpoved asi vieme vsetci, ze.... ()

radek.senka odpad!

Tak toto veledílo, které si říká neoprávněně dokument, smrdí až na půdu. https://www.novinky.cz/kultura/495714-poboureni-v-sundance-film-lici-jak-jackson-zneuzival-deti-ale-dukazy-chybi.html https://stars24.cz/celebrity/svetove-celebrity/8180-nejen-michael-jackson-tanecnik-wade-robson-by-mohl-promluvit-i-o-sexu-se-znamou-zpevackou https://www.fandimefilmu.cz/clanek/16745-leaving-neverland-kontroverzni-dokument-o-jacksonovi-budi-silne-vasne ()

Black.Adder

Spousta lidí se bude ptát, jak to, že si to tak dlouho nechali líbit nebo to neoznámili. Myslím, že odpověď dává např. psycholog Daniel Štrobl: "Předně, sexuální zneužití není znásilnění, kdy agresor násilím donutí oběť k něčemu, co nechce, co je bolestivé, ponižující či jinak zraňující. Zneužití se daleko více podobá svedení a má své fáze, stejně tak jako i známé vzorce chování jak oběti, tak pachatele." Zde v pořadu DVTV: https://video.aktualne.cz/dvtv/zneuzival-michael-jackson-deti-dobre-vedel-co-dela-byl-to-di/r~157270ac450d11e998d70cc47ab5f122/ Pro více informací dávám link na jeho článek: http://blog.aktualne.cz/blogy/daniel-strobl.php?itemid=33583 Ještě bych doporučil video s Oprah, kam si pozvala oba zneužité muže: https://www.youtube.com/watch?v=JIiq4Jnmam8 ()

andreas_tool

Zdejších 60% absolutně neodpovídá kvalitě a závažnosti sdělení tohoto dokumentu. Bohužel leckteří fandové MJ hodnotili dřív, než dokument vůbec viděli. Holt mně už přijde divný jen ten fakt, že dospělý chlap spí s cizími chlapečky v posteli, ale někteří fandové MJ to mají asi jinak.. Není to o hudbě MJ, je to o něčem mnohem závažnějším. Dal bych 4*, ale nesouhlasím s 60%, takže za to ta pátá. ()

ludvik2

Jackson nebyl nikdy uplne normalni, ale to tyhle dve rodinky taky ne, shrnuti..dva kluci co ho milujou i dneska, jedna mama podle me tupa jak vidle a slo ji o love, druha vice mene normalni ale opila rohlikem, jo a prej kdyby nebylo Michaela tak by kluci byle jinde, no to mozna jo, nekde ve Fordu na vyrobni lince. Kdo by hledal prume dukazy, tak zde je nehledejte. ()

mayiree

Hodnocení dokumentu tohoto charakteru se mi zdá přinejmenším problematické. Obsah tu jednoznačně významově převyšuje cokoli jiného - kameru, střih, nedej bože kostýmy a herecké výkony (velice nemístný vtip, který jsem si nemohla odpustit). Jenže co je možné o obsahu říct, než na jakou stranu se člověk přiklání? Přijde mi naprosto nevhodné spekulovat nad validitou pocitů dvou lidí, jejichž celá rodina zažila pro běžného smrtelníka nepředstavitelné trauma. Stejně tak mi ovšem přijde nevhodné odsuzovat člověka a prohlašovat, že je vinný; k tomu mají US své vlastní demokratické orgány. Nicméně! Co Leaving Neverland nemohu zapřít je to, že mě přinutil přemýšlet. A ještě větší hodnotu pro mě mělo následné čtení komentářů tady na csfd - ztělesnění ideálu kultivované diskuze s lidmi mnoha názorů. Také oceňuji i skutečnost, že dokument ukazuje, jak k takové "situaci" mohlo dojít a tudíž jak bychom jí mi mohli předejít, pokud bychom se ocitli v situaci podobné té rodině Wadea a Jamese. ()

Melodrama

Jako fanynka MJ jsem se na dokument nechtěla podívat. Když jsem zaslechla zvěsti o jeho pedofilii, tak jsem si myslela, že z něho lidi chtějí vytáhnout peníze, přesně jako v tom dokumentu. Myslela, jsem si, že je MJ divný - ale nevinný. Po zhlédnutí dokumentu mám úplně jiný názor. Nevinný rozhodně asi není, i když všechno, co je v dokumentu uvedeno nemusí být 100% pravda, podle mě tam "něco" bude. Jsem šokovaná a vůbec nemám náladu poslouchat MJ písničky (klipy), fakt ne. Je mi líto těch kluků. Dokument stojí za to to vidět. ()

SandroCZ

Příběh dvou zhrzených a odkopnutých milenců a jejich zlatokopeckých matek které chtěly žít z cizích peněz ale nepočítaly s tím že Jackson potřebuje nové a mladší masíčko. ()

pravda1

Brrrrr.....sám mám dve deti a bolo by mi u prdele kto je Michael Jackson keby sa ich čo i len dotkol tak ho zabijem bez vyčitiek svedomia.....žiadne umenie ani talent nemôže stáť nad tým aby nejaký chorý pedofil znásilňoval a ničil životy malých detí.....u mňa osobne tento pedofilný uchyl skončil............nečudujem sa že po tomto ho vymazali zo Simpsonovcov a veľa rádií a TV ho vyradilo z vysielania...........proste čistý hnoj.... ()

sbinda

Jak by řekl jeden známý klasik: "Realita často neodpovídá skutečnosti". Přesně o tomhle byl dokument Leaving Neverland. O oslnění, o pravdě, o soudech a o tom jak zvláštně funguje lidská mysl. To že byl MJ v osobním životě "jinej" tušil snad každej, dokument však nyní těžce převažuje misky vah na stranu těch, kteří jsou přesvědčeni, že MJ byl regulérní pederast. Bude těžké pro jeho fanoušky přijmout fakt, že o něm otevřeně stvrzují okolnosti jak využíval svou neskutečnou moc, svou osobnost, své manipulativní umění, své bezzedné možnosti a zeď právníků, aby mohl davu dychtivých chlapečků udělat z dětstvi "Bad Thriller". Poučné a hnusné. ()

Aguirre

Obet a pachatel, dokonala sonda do pochopenia toho, preco obet brani pachatela, ako to nici zivoty vsetkym a ze zname tvare su castokrat obycajnymi predatormi. ()

DamitaJo odpad!

Dokument, jenž se nedá ani jako dokument popsat, vypráví o dvou mužích a jejich zkušenostech z dětství po boku Michaela Jacksona. Tento "dokumentární" zjev se mi nelíbil z důvodu jednostranného názoru dvou chlapů, kteří zneužili toho, že hlavní iniciátor jejich traumatu je mrtvý a nemůže se již bránit. Nezakládá se tedy na faktech a nelze jej jako dokument vůbec brát. Nehledě na množství faktických chyb, které zpochybňují výpovědi obou údajných "obětí". ()

Nam.94

Nejsem fanoušek Jacksona a z tohoto dokumentu si ani nedokážu vytvořit názor, zda ty muže opravdu zneužíval. Důkazy nemají žádné a už jenom ten fakt, že čekali 20 let než o tom byli schopní mluvit je dost podezřívý. Mám blízkou která ma dceru které je 9, možná je buďto tak chytrá nebo byli oba ti chlapci úplný idioti ale v 10 letech museli vědět, že to co se jim děje není normální. Zdá se mi, že si chlapíci vzpomněli, že měli kontakt s Jacksonem a teď, po dvaceti letech by o tom mohli začít bez jakýchkoliv důkazů mluvit a natáčet si o tom dokument. Jako větší bestie se mi navíc jeví spíš rodiče nez Michael, hlavně matka Wadea Robsona, kdykoliv ona začala mluvit tak to bylo o limuzíně, penězích, turné, výletech, VIP pokojích atd. jenom mluvila o tom, co jim Jackson dával a jak bylo úžasný žít když to platila superhvězda... Nevim no tenhle dokument se mi zdá jen jako poukazování prstem, navíc se mi to jeví i tak, že dané rodiny už z Jacksona nemají peníze (jako mívali) a teď (nebo spíš v roce 2019) se rozhodli na něj hodit špínu. Možná bych i uvěřila že byl bestie, teď je mi ho ale spíš líto a o obouch mužích i rodinách si myslím svoje.. a není to nic hezkýho:) ()

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

23.11.2019

Jeden z producentů megaúspěšného hudebního filmu Bohemian Rhapsody Graham King oznámil, že chystá životopisný snímek o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. Se scénářem by mu měl pomoct scenárista třikrát… (více)