Reklama

Reklama

Delhi Crime

(seriál)
  • Indie Delhi Crime (více)
všechny plakáty
Trailer

Epizody(7)

Obsahy(1)

Dillí je v šoku z hromadného znásilnění. Náročné pátrání po pachatelích probíhá pod vedením zástupkyně ředitele policie Vartiky Chaturvedi. Podle případu Nirbhaya 2012. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (51)

Radek99 

všechny recenze uživatele

Exotický indický procedurální krimi seriál coby sonda do bezútěšné reality indického hlavního města Dilí na pozadí seriálové rekonstrukce otřesného činu z roku 2012...práce a status quo indické policie jsou tedy opravdu našimi západními kritérii jen ztěží uchopitelné - bytí vyšetřovaných, opakované vypínání elektrického proudu na policejní stanici kvůli neplacení elektřiny, několikadenní přesčasy bez spánku a odpočinku, služební auta ze 60. let, když už tedy policisté ve službě nemusí jezdit vyšetřovat autobusem či rikšou, jelikož indická policie strádá nedostatkem benzínu...k tomu připočtěme povstalecká území ovládaná komunisty a hromadná znásilnění coby běžný trestný čin a máme tu skutečné peklo na zemi...Indie z odvrácené strany... ()

Dudek 

všechny recenze uživatele

Pochmurný kriminální seriál z neokoukaného indického prostředí. Dějově je soustředěn zejména na vyšetřování případů, který před necelými deseti lety a dostal se do povědomí celého světa. Přestože se jedná o seriál, který umně využívá indické scenérie, jeho postupy a zaměření na diváka jsou ryze západní. V ústřední roli je tu asertivní DCP Vartika Chaturveda, která tu není jen jako policejní důstojník, ale zejména jako silná ženská postava, která dodává celému vyšetřování zosobňující prvek. Zastupuje jak matku od rodiny, která případ dokáže vnímat z mateřského hlediska, tak i všechny ženy v Dillí, které se nechtějí smířit s k nim nepřátelským městem. Obě roviny jsou pak viditelně zastoupeny i ve vztahu k vlastní dceři, které chce Vartika dokázat, že život v Dillí má i spoustu dobrých stránek a i ty špatné pomalu ustupují. Zároveň je Vartika středem celého vyšetřování a musí bojovat nejen s klasickými problémy, ale i s indickým prostředním, které pro diváka mnohokrát glosuje. Samotné vyšetřování probíhá dle tradičnějších metod, než je u podobných seriálů zvykem. Prim tu hrají kontakty, výpovědi svědků a spousta komunikace. Jedna z postav dokonce sebeironicky navrhuje získat důkazní materiál dle postupů, které zná z amerického kriminálního seriálu. Seriál by mohl ubrat něco ze své délky, tím, že by méně děje bylo soustředěno na slepé odbočky či nepříliš zábavnou repetičnost, neubralo by mu ta však na věrohodnosti? Ve vyšetřování kriminálních případů určitě tyto aspekty hrají důležitou roli. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

„Čím větší je rozdíl mezi chudými a bohatými, tím horší je kriminalita. K tomu přidej zdejší nevzdělanou mládež. Nemají žádnou sexuální výchovu, ale spoustu porna na internetu. Objektivizují ženy a přejí si to ve svém životě. Když se jim toho nedostane, tak si to vezmou bez ohledu na následky.“ Asi neznáme moc policejních služeben, které by odpojovali od elektřiny, ve kterých by se několik příslušníků zohýbalo nad jediným počítačem, důležitá fakta zapisovali křídou na tabuli nebo v terénu sloužili i dva dny v kuse. Případně by jedna z vyšetřovatelek pronesla, že zpracovává místa činu 15 let, ale vůbec poprvé na jednom z nich vidí forenzní tým. Prostě indická policie je silně podfinancovaná, Dillí neDillí. Tam hromadně znásilněná veterinářka, která útok nepřežila, jinde zapálená dívka, která měla u soudu vypovídat jako oběť znásilnění: případy brutálního násilí na ženách roky hýbou Indií. Možná je fajn, že se o problematice mluví (začalo mluvit), ale na nějakém razantním ústupu rozhodně není. Tenhle zločin každopádně překročil veškeré meze. A po Bombaji druhé největší město Indie s takřka 14 miliony obyvatel má sakra problém. Na okamžik se po jednom brutálním znásilnění pozornost celého světa zaměřila právě na tohle město. A na jeden v noci jedoucí autobus, ve kterém se odehrálo zhruba hodinové peklo. Třiadvacetiletá studentka medicíny byla na zadním sedadle hromadně znásilněna, po něm jí navíc jeden z násilníků dovnitř skrze vaginální i anální otvor strčil želenou tyč. A soudě podle vážných zranění, ke vsunutí a vyjmutí tyče došlo opakovaně. Kusy střev doslova vyrvali vaginálním otvorem ven. Po šestici násilníků intenzivně pátrá zástupkyně policejního ředitele Vartika Chaturvedi, případ bere do svých rukou absolutně zodpovědně a pustí k sobě jen nejdůvěryhodnější podřízené. A znovu vnímá velmi tenkou hranici mezi úspěchem a prohrou, protože se na několika situacích přesvědčí(me) o vrtkavosti indického justičního systému, kdy jedna chyba (ač se muži doznali a existuje spousta důkazů) může ohrozit celý případ a násilníci můžou být volní. A ani lokální politici situaci zrovna nepomáhají. Vyšetřování baví, seriál sází na neokoukané prostředí, je věrohodný, velmi slušně zahraný a má poměrně solidní spád. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Inspektorka Soňa Čonkova její tým CSI Chánov pátrají po vítězích indické ligy v tamějším nejpopulárnějším národním sportu – hromadném znásilňování. Musím říct, že sledovat jejich divné čurákování v hnusné, zasmogované a cigoši se středověkou mentalitou přelidněné skládce jménem Dillí je vskutku děsivá záležitost a nutí to jednoho až k drobnému přehodnocení situace, protože zjevně na světě existují ještě i o trošililinku horší a depresivnější svraby k žití než Česká Agrofertilní s.r.o. včele s bezskrupulózní hrabivou kundou - agentem Burešem. Ale nejásejme předčasně. Pokud ta většina dosud mlčících přizdisráčů záhy nedá najevo nelibost a podřídí se anarchokapitalistickému diktátu pseudomorálky zmrdů z globalizačních korporátů, stavějících se pomalu ale jistě nad stát a jeho zákony, jsme ve středověkém Pandžábu natoTata. Prostě lehce manipulovatelné stádo unifikovaných spotřebitelů a laciných výrobních prostředků, pasené hrstkou privilegovaných zkurvysynů, majících k dispozici tolik kusů dobytka, že je jim úplně u prdele, v jakých podmínkách a v jakém bezpečí ta hovada živoří. Hlavně že pokojně přežvykují a na požádání tupě táhnou povozy s plánovanými zisky. Perverzně zajímavý, přiměřeně zábavný a kulturně kroutihlavý spektákl a mrazivé memento, kam až na stromy se může i relativní civilizace klidně vrátit, když nechá živelně rozrůstat Luník IX a nadnárodní nenažrance a levicové smažky budovat nové světopořádky. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Kvalitní indická procedurálka podle skutečné události, která podrobně pitvá vyšetřování a přitom podává výpověď o stavu policie v Dillí a oslavuje ji. Policie je silně podfinancovaná - policejní stanici pravidelně odpojují elektřinu, což v žádném jiném krimi seriálu neuvidíte - a při vyšetřování čelila nátlaku politiků, médií a veřejnosti a nic z toho unaveným vyšetřovatelům nepomáhalo. Moje nízké hodnocení jde na vrub toho, že procedurálky moc nemusím a dokázal bych si to představit o půlku kratší. ()

Galerie (1)

Zajímavosti (1)

  • Film je založený na skutočnej udalosti z roku 2012 a pomerne presne opisuje povahu zločinu aj osudy obetí a útočníkov. Praktikantka fyzioterapie Jyoti Singh, ktorá bola napadnutá v súkromnom autobuse, po dvoch týždňoch podľahla svojim zraneniam. Hlavný útočník bol neskôr nájdený mŕtvy vo vyšetrovacej väzbe, jediný mladistvý účastník zločinu bol odsúdený na tri roky a ostatní boli popravení. Tento prípad otvoril všeobecnú diskusiu o nedostatočnej ochrane indických žien a prispel k zmene niektorých indických zákonov týkajúcich sa sexuálnych deliktov. (lemonova)

Reklama

Reklama